Jak ma fungovat plynovy kotel?

Od: Datum: 04.11.13 20:31 odpovědí: 15 změna: 05.03.14 23:08
Dobry den,mam plynovy kotel a s nim zapojeny termostat. Zajima me proces vypnuti kotle. Je mi jasne az na termostatu bude pozadovana teplota kotel vypne. Ale do te doby by mel byt porad v behu,ne? Me jakoby cykluje. Chvilu nahriva a chvili odpociva. Jak to ma byt spravne? Ma byt plamen az do doby co ho vypne termostat? Diky
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.13 20:38
avatar

Kotle bývají ovládané několika termostaty. Jeden hlídá teplotu v místnosti, jiný teplotu vody. Kterýkoliv z nich může kotel vypnout. To znamená, že i když nemáte ještě v místnosti požadovanou teplotu, voda v sistému je ohřátá na nastavenou hodnotu a kotel se vypne. Po vychladnutí vody vnitřní termostat zase kotel spustí.

doplněno 04.11.13 20:42:

Nepíšete, v jakých intervalech kotel cykluje. Pokud je to řádově ve vteřinách správné to není. V tom případě to může být zapřičiněno třeba zavzdušněním systému, či vadným oběhovým čerpadlem.

doplněno 04.11.13 21:00:

Samozřejmě, když dosáhne teplota v místnosti nastavenou teplotu, vypne pokjový termostat. V tu chvíli nezáleží na teplotě vody a i když je kotlový termostat zapnutý (voda vychladla), kotel neběží. Protože teplota v místnosti klesá jen pomalu, jsou intervaly dlouhé. Voda se v systému, zvlášť pokud máte v místnosti chladno ochlazuje mnohem rychleji, takže intervaly kotlového termostatu jsou výrazně kratší. Pokud by ale byly příliš krátké, svědčilo by to o pomalé cyrkulaci vody v systému, nebo vadném kotlovém termostatu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stealt
Datum: 04.11.13 20:47
Teplotu vody mam nastavenou na 55 stupnu. To me napadlo ze tohle to vypina. Jak to natopi na pozadovanou teplotu,tak je klid.
Datum: 04.11.13 20:59

Magdon vám to vysvětlil. Pro váš klid si to ověřte na kotlovém teploměru. Pokud teplota vody dosáhne ve vašem případě 55 stupňů dříve, než teplota místnosti požadovanou teplotu, kotel se vypne. Řídící elektronika kotle vyhodnotí chladnutí topné vody a kotel opět zapne. To je nutné proto, aby kotel necykloval v několika sekundách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.13 20:52

Ahoj. K těmto režimům patří i to, že se kotel po natopení vypne a čerpadlo pár minut vyhání teplou vodu z kotle. Ale, tohle může být různé. Většinou je to nastavené od výrobce a někdy se to dá v MENU kotle(když ho má) nastavit jako doběh čerpadla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 04.11.13 22:31

Ono to taky záleží na tom, jestli kotel má tzv. modulaci plamene, tedy jestli umí regulovat výkon plynule. Pokud ne, jediný způsob jak regulovat výkon kotle je vypnout/zapnout. A při nynějších teplotách, je potřeba tepla dost malá, ve srovnání s možným výkonem kotle. Proto možná to neustálé zapínání a vypínání.
Při natápění navíc vstupuje u spousty kotlů do hry vnitřní termostatický ventil, který udržuje vnitřní(výstupní) teplotu vody nad 42°C. Je to ochrana proti rosení výměníku. To může také způsobovat Vámi uvedený jev. Ale spíš při poruše ventilu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.13 23:16
avatar

špatně nastavená hystereze termostatu... tako cyklovat to nesmí... ( ale neuvedl jste čas cyklu v jednotkách, desítkách sekund je to špatně, v jednotkách až desítkách a více je vpohodě)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stealt
Datum: 05.11.13 08:05

Tohle je ten termostat co mam http://www.conrad.cz/pokojovy…programem-ts-101-bila.k610630 a hysterzi mam nastavenou na 1stupen. Tudiz pokud teplota klesne o jeden stupen, mel by nahrivat. Akorad mi vadi jak na termostatu naskoci pozadovanba teplota v mym pripade 21 stupnu, kotel natapi dal jako by se nic nedelo az po nejake dobe vypne. Nevim proc je tam ta prodleva. Vecer zmerim ty cykly. dekuji za vase rady

Od: stealt
Datum: 05.11.13 14:25

Tak to nikdo nevite proc kotel natapi jeste chvili pres hranici nastaveneho termostatu? Dela si rezervu aby se ta mistnost brzo neochladila? dekuji

Od: stealt
Datum: 05.11.13 19:11

Ted jsem to meril, cyklus je 2min to mlčí a 1min nahriva a porad dokola. Urcite to dela nastavena teplota na zpetnem potrubi do kotle, tu mam 55stupnu. Zvysil jsem na 65 stupnu a kotel bez zastaveni jel az do konce vypnuti termostatu... znamena to vsak ze kdybych uplne odpojil termostat ze by to delalo stejne? dekuji za rady

Datum: 05.11.13 19:31

Ano, dělalo by to stejně, jen by se nedala nastavit teplota vytápěného prostoru. Musel byste odhadem měnit teplotu otopné vody podle venkovní teploty.

Měl byste si zjistit, pro jaký teplotní spád máte navržený systém topení - například pro teplotní spád 70/50 a v tom případě nastavit na kotli teplotu 70 stupňů. Zbytek za vás udělá prostorový termostat nastavený na požadovanou pokojovou teplotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stealt
Datum: 05.11.13 19:55

Me hlavne zajima proc ten blbej termostat nevypina kotel kdyz je na nem teplota mistnosti kterou pozaduji a vesele jede dal. ceka na dalsi pul stupen kterej ne a ne se tam dostat.

Datum: 05.03.14 20:21

Protože hystereze 1°C u tohoto termostatu znamená zapnutí 0,5° pod nastavenou teplotou a vypnutí 0,5° nad nastavenou teplotou. Ve vašem případě tedy zapíná při 20,5 a vypíná při 21,5°C.

doplněno 05.03.14 20:22:

Pardon, nevšiml jsem si, že se jedná o skoro půl roku starý problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 20:01

Ahoj. Pan tazatel, nám tu taky nedal moc navědomí, v čem byl u jeho kotle problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 21:11
avatar

Každý plynový kotel musí cyklovat.Nastavením teploty vody na kotli se po zapnutí kotle voda nahřeje na zvolenou teplotu a kotel se díky vestavěnému termostatu vypne.Po čase závislém na proudění vody,kdy teplota poklesne na určitou mez,se kotel znovu zapne a tyto cykly pokračují do doby dokud se nezvedne teplota v místnosti,která je nastavena pokojovým termostatem.

V zásadě se dá říct,že pokud by kotel nahříval stále,došlo by k jeho přehřátí a pokud by nefungovala tepelná pojistka,mohlo by dojít i k jeho destrukci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.03.14 23:08

Sice nejsem žádný odborník topenář, ale myslím, že nemáte pravdu. Cyklování je způsobeno hlavně předimenzováním otopné soustavy.
Za předpokladu jejího správného navržení, tzn. správné výkony jednotlivých radiátorů (příp. podlahovky), správný teplotní spád, kvalitní kotel se správně zvoleným výkonem a s modulací od pokud možno co nejnižší hodnoty atd. atd., by kotel cyklovat neměl. Měl by jet stále jen takovým výkonem, který odpovídá aktuální tepelné ztrátě objektu. Tudíž pokud se teplota otopné vody začne blížit nastavené hodnotě, výkon by se měl (právě díky modulaci) snížit tak, aby této teploty nedosáhl, ale tesně pod ji udržoval.
Kotel by mohl, v ideálním případě, cyklovat jen v určitých obdobích jara a podzimu, kdy tepelné ztráty jsou velmi nízké a kotel už se nedokáže se svým výkonem dostat tak nízko (nejnižší výkony plynových kotlů se pohybují zhruba kolem 3kW).
Problémem je, že asi jen málokterý topenář si s navrhováním otopné soustavy dá tu práci, aby ji takhle vyladil.
Dalším problémem je, že je zde spoustu otopných soustav, navržených dříve, za určitého stavu objektu. Nyní došlo ke změnám, jako zateplení, výměna oken apod, čímž se snížila tepelná ztráta objektů, ale otopná soustava zůstala beze změny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.