Páchnoucí odpady - problém v kanalizaci?

Od: Datum: 04.11.13 14:50 odpovědí: 41 změna: 19.12.13 20:42

Dobrý den,

Poprosím vás o radu.

V pavlačovém přízemní bytě v OV mi páchnou odpady tak strašně, že si nemůžu dovolit v zimě ani pořádně topit - musím pořád větrat. Čistila jsem běžně dostupnými prostředky, bez výsledku. Instalatér potvrdil, že z jeho strany není nic zanedbáno, proto se obávám, že je problém v kanalizaci. Nikdo jiný z přízemních bytů prý tento problém nemá – dle slov správce. Tento také nebyl schopen zodpovědět moje další otázky ohledně plánů kanalizace, případné posl. rekonstrukce apod. Jelikož prohlídka specialisty nebude asi zadarmo, zajímá mne, jak v tomto případě správně postupovat, aby se případná kontrola kanalizace hradila ze společných prostředků - nemám s tímto žádnou zkušenost a nechci se nechat nachytat, protože správce se k celé věci chová velmi laxně. Uvítám jakékoliv reakce týkající se i příp. fin. náročnosti nebo předpokládaného postupu firmy.

Děkuji za rady.

doplněno 05.11.13 21:52:

Na základě rad dole jsem dnes kontaktovala správce domu s dotazem ohledně odvětrávací stoupačky, její lokace a kontroly z důvodu problémů, které výše popisuji. Bylo mi odpovězeno, že každý v domě má problémy a že se mám obrátit na minulého vlastníka nemovitosti, který už tam 7 let nebydlí. Když jsem trvala na zodpovězení mého dotazu ohledně stoupačky, tak mi bylo sděleno, že by se musel rozbít sádrokarton u paní XY (čemuž jsem nerozumněla jelikož konec by měl být na půdě nebo na střeše) , že jsem problémový nájemník, že se pořád něčeho dotazuju (tohle je první věc za 6 let, ale již opakovaně - poprvé mě ignoroval) a že "furt něco mám" a bylo mi sděleno, že se s paní XY spojí a dnes mi zavolá zpět (plány neexistují, vše se rekonstruovalo v 90 letech a firma, která toto realizovala, plány prý ztratila). Samozřejmě mi nikdo nevolal ... tušila jsem, že se bude takovýmto způsobem chovat - není to poprvé (využívá toho, že tam bydlím sama a nemám na tyto chlapské věci chlapa). Proto se chci ještě zeptat, co, kromě trvání na dohledání konce stoupačky mohu dělat? Existuje nějaký zákon o tom, že mi tyto společné součásti domu zkrátka musí být (v případě potřeby) zpřístupněny? Nemusí plány k obytnému domu existovat popř. být k dispozici už jen v případě náhlé potřeby (záchranáři, hasiči)? Pokud mě bude např. dále ignorovat, na koho se můžu obrátit (já nevím - hygiena, magistrát)? Vím, že se toto již netýká konkrétní otázky o odpadech, i přesto tuto aktualizaci vkládám nejdřív sem, než se zeptám v jiné rubrice. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.13 14:56
avatar

Problém v kanalizaci?

Evidentně ano..

Kolik to bude stát?

Těžko říct, problém (a jeho vyřešení) může stát 300Kč...ale také 30tis Kč.

Bez přesné znalosgti situace na místě resp.topologie rozvodů a dalších souvislostí nelze než jen odhadovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.13 14:56
avatar
odkud je zminovany zapach nejvyce citit? Kolik casu v byte travite?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 15:09

Děkuji za odpověď. Byt je běžně obýván - snažila jsem se vystihnout závislost na počasí, na pobytu v bytě tzn. na splachování apod., ale na nic jsem nepřišla - někdy je to cítit víc, někdy míň, nejhorší je to ráno, samozřejmě - to je cítit vždy. Zápach se liší - v kuchyni to smrdí spíš po "mechu", nejhorší je ale koupelna - tam je to neuvěřitelná směska jak ze sprcháče, tak umyvadla.

Datum: 04.11.13 15:23
avatar
muzete sem poslat foto jak jsou spotrebice pripojene alespon umyvadlo a drez . A pokud to jde tak stupacku kde jsou pripojeni
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 16:10

Momentálně nemůžu, jelikož mám bohužel zlomenou nohu a léčím se u rodičů :( Asi budu znít jak blbec, ale stupačku žádnou nemám - vycházím ze znalosti stupaček z paneláků - nemám zkrátka nic, kde bych viděla nějaký trubky ...

Od: bgmaniac*
Datum: 04.11.13 15:36

To je zvláštní, pokud máte vanu i umyvadlo zapojené přes klasický sifon, měl by fungovat jako vodní protipachová uzávěra, wc to samé :o

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 04.11.13 15:39

Pokud je kanalizace zmršená, klidně může být voda za sifonů vysáta. Divné ale je, že se to děje na více místech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 16:11

Tohle mi přesně říkal instalatér, vodu v sifonech normálně mám, "stojí" tam ...

doplněno 04.11.13 16:18:

Barák je přes 100 let starý a nikdo mi nebyl schopen odpovědět na otázku ohledně poslední rekonstrukce odpadů nebo jejich plánu. Pokud se tedy jedná o odpady nebo kanalizaci jako takovou - bude toto hrazeno z fondů oprav bytového domu (i když se jedná o problém jen mého bytu, údajně)? Jak jsem již napsala, setkávám se s velmi laxním přístupem.

Od: hujer123*
Datum: 04.11.13 16:24

Je té vody dost, aby byl sifon pro plyny z kanalizace neprůchodný? Jak vám odtéká voda? Když nad vámi něco vypouštějí, nebublají vám sifony?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 16:35

Pradoxní je, že voda odtéká perfektně. Co se týká množství vody v sifonech, tak můžu pouze spoléhat na instalatéra, který řekl něco v tom smyslu, že v tomto je vše OK, vyloučil problém v sifonu nebo jeho napojení - po instalatérské stránce mám prý vše OK. Ovšem co se bublání týče - to teda bublají - a ne zrovna málo!

Datum: 04.11.13 17:06
avatar
dle meho chybi nebo je ucpane odvetrani odpadu a pri kazdem splachnuti ve vyssim patre sifon v byte propusti zapach
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.11.13 17:06
avatar

"co se bublání týče - to teda bublají - a ne zrovna málo!"

Tak to je téměř jisté, že máte ucpané odvětrání stoupačky (pravděpodobně na střeše, či půdě domu. Voda, vypouštěná ve vyšších patrech strhává vodu z Vašich sifonů a přisává si vzduch. Při tom klesne hladina vody v sifonu pod určitou mez a následkem toho sifony přestávají plnit funkci. Vy sice v sifonu vodu vidíte, ale je jí tam málo. Jestli tohle instalatér nepoznal, kopněte ho do zadele.

doplněno 04.11.13 17:34:

rara - Složité by to být nemělo, ale ve starém domě nebývá nouze o překvapení. Chce to prohlédnout, v jakém stavu je horní konec stoupačky, jestli do něj něco nespadlo (třeba holub, když chybí hlavice trubky). Je to práce pro instalatéra, ale spíš pro firmu, která se zabývá čištěním kanalizací (najdete na Internetu). V extrémním případě se musí stoupačka pročistit z toho horního konce až do ležatého potrubí v podlaze sklepa. To se dělá strojově, pomocí takového dlóóóuhého péra. Zákrok to není složitý, ale není to nejlevnější. Navíc musí být doma všichni v bytech nad Vámi Během čištění je nutné, aby všichni pouštěli do kanálu vodu, jinak Vám to solidní firma odmítne udělat (hrozí ucpání přípojek jednotlivých bytů). Je to ale jediné rozumné řešení. Myslím, že je to záležitost družstva, nikoliv Vaše.

doplněno 04.11.13 17:40:

Jo tak pokud máte na domě novou nástavbu, hledal bych problém v první řadě tam. A v kladném případě bych odstranění problému požadoval na tom, kdo při výstavbě nedodržel předpisy (třeba i soudně).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 17:16

Tak to Vám mockrát děkuji ! Konečně vím, co řešit! Ještě doplňující dotaz - to oducpání te stoupačky je tedy znovu práce pro instalatéra (vyberu jiného), nikoliv tedy pro jiné profíky? Jak se provádí (je to něco složitého)? Děkuji!

Datum: 04.11.13 17:24
avatar

Pokud větrací potrubí "existuje" pak se prostě musí zprůchodnit.

Kdo to udělá, je v podstatě jedno.

Je ovšem také možnost (a v posledních letech poměrně častá), že se při rekonstrukcích, či půdních nástavbách odvětrací potrubí bez náhrady zruší nebo zaslepí.

Pak už je řešení problému poněkud náročnější.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 17:30

Tak to je zajímavá informace - svoje problémy datuji od doby, co nám na střeše vyrostla (nelegálně) půdní nástavba - první tři roky v bytě byly z tohoto pohledu bezproblémové ... Díky.

Datum: 04.11.13 17:34
avatar

No...a jsme asi opravdu u "jádra pudla"..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 04.11.13 17:43

Ještě nejásejte. Pokud by bylo přicpané nebo chybějící přisávání, asi by se problém projevil i v bytech nad vámi. Nicméně možné to je.

Měla byste tedy sledovat stav vody ve vašich sifonech - pokud voda poklesne, je to jasné. Může to však být i naopak a například, když někdo nad vámi spláchne WC a tento "projektil" dostatečně vyplní potrubí, funguje pak jako píst a stlačuje plyny před sebou a může je vytlačit přes vaše sifony do místnosti. Pak by se k vám zápach mohl dostat, aniž by voda v sifonech ubývala. Tato možnost by signalizovala buď přicpanou kanalizaci někde pod vámi, nebo dokonce nějakou závažnější poruchu kanalizace.

je dům podsklepen a je přístup ke kanalizaci pod vámi? Možná je tam kontrolní otvor. Jste napojeni na mestskou kanalizaci, nebo má dům vlastní septik, či čistírnu?

doplněno 04.11.13 17:45:

Tu informaci o nástavbě jsem získal až po odeslání příspěvku. Takže to vypadá na to chybějící přisávání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 17:52

Děkuji.

Já "jásám" už jen proto, že po 3 letech mám něco k prozkoumání, resp. vyloučení. Níže jsem psala, že jsem si pozvala 3 instalatéry a ani jeden mě nikam nesměroval - pro mě tedy úspěch a jistá naděje na vyřešení.

Dům je podsklepen, klasické klenbové sklepy, vede tam spousta trubek - o kontrolním otvoru nevím, zjistím si to. Jsme napojeni na městskou kanalizaci.

Co se týká komunikace se sousedy, je to složité, jelikož je byt v širším centru a většina bytů je tak pronajatá (byt nademnou je dlouhodobě prázdný) - nelze tedy úplně vyloučit, že jsem jediná ... Díky.

Datum: 04.11.13 17:58
avatar

V takhle starém domě asi čistící otvory na kanalizaci nenajdete.

Můžete být jediná. Tenhle úkaz se projevuje právě v nižších patrech a čím je víc pater nad Vámi, tím je intenzívnější (voda proudí rychleji a má tak větší sílu sifon vycucnout).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 04.11.13 18:07

Tak to by asi bylo zajímavé se jít nadýchat vzdoušku do toho prázdného bytu nad vámi. -))

A tady vidíte, jak důležité při podobném problému uvést všechny okolnosti. Ale nakonec jsme se k tomu dopracovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 18:12

Tak bublání jsem vyloučila - "profíci" mi řekli, že to sice bublá, ale je to normální, protože jsem v přízemí a že to ještě nic není, že viděli horší ... no a prázdnej byt jsem fakt nezmiňovala, protože mi to fakt nepřišlo důležité. Nu což, jsem jen slabá žena

Datum: 04.11.13 17:53
avatar

Kdyby to bylo ucpané někde níže, voda v sifonech by spíš stoupala, pravděpodobně až do umyvadla. To by se nedalo přehlédnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 04.11.13 18:00

Neměl jsem na mysli úplně ucpané, jen snížený průtok, který by způsobil nárůst tlaku a mohl způsobit přetlačení vody v sifonu.

Byla to jen úvaha, dokud nepadla zmínka o té nástavbě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 18:22

Magdone - díky moc, začnu jednat se SVJ - teď už vím, od čeho se odpíchnout, co zkontrolovat, co nejdřív vyloučit .. pak teprve zavolám ty chlápky s tím pérem, jak popisujete Fakt díky moc, že jste mě navedli.

Datum: 04.11.13 17:33

Tento problém způsobuje buď ucpané, nebo neexistující odvětrání stoupačky odpadu. Pokud je odvětrání nefunkční, může se také stát, že při čištění veřejné kanalizační vody tlakovou vodou může dojít k tomu, že budete mít celý byt vymalovaný exkrementy z čištěné kanalizace. Tuto situaci jsem už viděl mnohokrát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 17:43

Děkuji. Vymalovat bych sice potřebovala, ale smradu už jsem si užila dost - odvětrání nebo oducpání stoupačky odpadu začnu řešit hned! Jen mě mrzí, že jsem za tu dobu vystřídala min. 3 instalatéry a nikoho tato možnost nenapadla - a to se tomu bublání divili ... Pokud někdo můžete doporučit někoho z Brna, budu ráda. Děkuji.

Datum: 04.11.13 17:49
avatar

Pokud příčinu téhle závady instalatér nezjistí, není to instalatér a měl by vrátit výuční list.

Jen dodám, že kdyby došlo k čištění celé stoupačky z honího konce (když teda pominu možnost vlivu půdní přístavby), vyřešilo by to problém i v případě ucpání odpadu pod Vámi (jak je psáno výše).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 18:01

Jako takových profíků jsem už v bytě měla - nejenom instalatérů, ale i elektrikářů ( rozvrtali ve 3,5 m celou pavlač (15 m) k mému bytu kvůli instalaci nového přívodního kabelu jen aby mi po zapravení oznámili, že tam omylem dali špatný kabel) apod. Takže já se nedivím - pro mě by bylo překvapení, kdyby mi někdo něco napoprvé opravil ...

O to víc si cením vašich rad.

Děkuji.

Od: bublinaunosu
Datum: 04.11.13 18:46

Tak já to vidím na přicpanou odvodní kanalizaci v domě popř.před domem ve sklepě.Odpadní vody neodtékají do venkovní kanalizace,stoupe sloupec v potrubí pod váma,potom dojde k odtoku při určité výši hladiny a tím i zabublají sifony a pak i ten smrad,no a jednoho dne vám vše poteče vrchem záchodu do bytu.Proto u tak starých rozvodů udělejte i kontrolu odpadů do kanalizace...ona spláchnutá hadra na zem dokáže udělat divy.Upozorněte správce domu a takové případy se platí z fondu oprav.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 04.11.13 22:23

Existuje přisávací klapka, která by to mohla řešit a ta nemusí být až na střeše, ale i jinde. Ale zkušenost s ní nemám. Ale možná to bude jediná možnost, když tam je už nadstavba.

Píšete nelegálně. Zkusila jste kontaktovat stavební úřad? Mají dost silné páky. Mohou nařídit i odstranění nelegální stavby...

doplněno 05.11.13 00:52:

Ta přisávací klapka vypadá asi takto: http://www.eshop-koupelny-topeni.cz/prisavaci-klapka-d40/

Pokud by to nestačilo tak tuto: http://www.vodo-plasttop.cz/51271-ventilacni-a-privzdusnovaci-hlavice/93115-privzdusnovaci-hlavice-hl900neco-dn110-s-dvojitou-%28izolacni%29-stenou/

Klapka zabrání vysátí a probublávání vody z odpadu a následné unikání pachu.

Ten stavební úřad silné páky má. Jen je evidentně z nějakého důvodu nechce použít.

doplněno 05.11.13 13:38:

Pokud by v kanalizaci byl přetlak, tak by asi pomohlo jen udělat odvětrání odpadu přes fasádu. Pak by to nebublalo přes sifony,ale vyfouklo se ven.

doplněno 05.11.13 22:04:

Toho chlapa dotáhněte do vašeho bytu at si čuchne toho smradu a dořvěte ho jako fůrie jestli si myslí, že v tom máte žít a jestli by v tom žil on. A uvidíte, že se rozkýve. Kdyžtak pohrozte stavebním úřadem, TV Nova a čímkoliv na co si vzpomenete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 23:48

Děkuju moc za odpověď.

Dovolím si zpochybnit silné páky, které zmiňujete. Dvakrát jsem byla v této věci předvolána na magistrát, což bylo před 3 lety. Od té doby NIC. Pán si vesele bydlí, při nezdravení se nám směje do obličeje, pořádá divoké párty a nikomu z baráku to, zdá se, už ani nevadí - to víte, síla peněz. Na druhou stranu já si nemohu zřídit ani plynový kotel s odtahem spalin přes zeď - dům je prý památkově chráněn a já bych ho trubkou narušila ... Takže asi takhle :(

Od: rara*
Datum: 05.11.13 13:21

moc děkuju.

Datum: 06.11.13 07:19
avatar

Plány přístavby musí mít stavební úřad. Pokud je nemá, je evidentní, že s tou stavbou něco není v pořádku. Začněte se intenzívně zajímat na stavebním úřadu o doklady k této stavbě. Třeba tím někoho vyprovokujete k činnosti. Když se plány nenajdou, asi bych se obrátil na hygienu. Možná se pak začnou dít zajímavé věci. Počítejte s tím, že Vás pak určití lidé nebudou mít rádi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 06.11.13 11:16

Magdon - díky, jasně, vložím se do toho. Bude to zajímavý ...

Od: rara*
Datum: 06.11.13 11:19

rnk - díky. Chtěla jsem problém řešit jaksi civilizovaně, což pravděpodobně nyní nepůjde. Je mi to velmi nepříjemné ... Kontaktuji stavební úřad, uvidím, co mi odepíší. :(

Datum: 04.11.13 23:22

Ahoj. Raro, jestli má tvé WC odpad zezadu kolenem a je jedno kam to směřuje, dá se to staré původní koleno nahradit novým s takovým přisáváním v horní části. Zastaví to stržení vody v záchodu do odpadu a následnému umožnění vniknutí zápachu z toho odpadu. Ta věc stojí relativně pár stovek a problém to vyřeší. Jen v případě že to WC má odpad pod sebe dolů se ten přídeh bude muset vyvézt z podlahy za záchod. Bude to taková náhrada toho výdechu nad střechu co v domě nejspíš zrušili ti horní spolubydlící. Ještě bych se podíval na to, jestli není kolem zařizovacích předmětů popraskaná podlaha v místě odpadů. Mohl by z těch prasklin jít ten zápach taky. U známých se to tak dělo. Je hrůza, kdo dneska všechno dělá instalatéra.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 04.11.13 23:37

Díky moc za odpověď! Pokusím se najít schopného instalatéra a tvou radu ohledně kolena mu navrhnout - WC má odpad jakoby dozadu. Přiznám se, tohle už je na mé pochopení moc - rozumím tomu dobře, že pokud zjistím, že ti kreténi nahoře mi zaslepili tu stoupačku, to, co navrhuješ, by mělo být takové nouzové řešení? Praskliny jsem kontrolovala sama, napadlo mě to, vypadá to OK (samozřejmě nějaký mikro praskliny jsem nesledovala), ale stejně když dám nos k umyvadlu, tak to prostě smrdí z odtoku, to samé ze sprcháče. Zítra vysílám příbuzného za správcem domu, pokud bude mít čas, už zítra budu vědět, jak se situace se stoupačkama vlastně má. Pokud Tě můžu poprosit jen o upřesnění, jestli je to, co popisuješ plán B. Díky moc.

 

Datum: 05.11.13 02:21
avatar
Podpořím hujera!
Tazatelka bydlí na přízemí, podtlak pro její sifon by se teda mohl vytvořit jen na dostatečně dlouhém svislém potrubí pod jejím bytem. Je další předpoklad, že potrubí na patě domu je většího průměru, a ležaté, teda píst by se neměl vytvořit!
Naopak zvýšením domu a prodloužením potrubí nad bytem tazatelky se zvýšila rychlost toho "pístu" a pokud je ještě odpad někde dole zúžený, přetlak vzduchu -smrad- může pronikat přes tazatelčin sifon.
Doporučil bych nechat spláchnout co nejvýše v domě a současně pozorovat případné probublávání přes sifon.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.13 07:38
avatar

Pokuste se vypozorovat, jestli jdou bubliny při bublání dovnitř, nebo ven. U umyvadla a sprcháče to nebude snadné určit, ale u WC se to dá celkem snadno poznat. Tím by se upřesnilo, jestli je závada nad, nebo pod bytem.

Ale pozor, u takhle starého domu nemusí být stoupačka od WC totožná se stoupačkou od ostatních předmětů (my máme v každém bytě 2 stoupačky). Pokud WC nesousedí přímo s koupelnou a kuchyní, je to velmi pravděpodobné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rara*
Datum: 05.11.13 13:27

Pánové, děkuji.

Pokud někdo znáte spolehlivého profíka z Brna, kdo by mi s výše uvedeným pomohl, dejte mi prosím kontakt - ráda bych se vynula dalším negativním zkušenostem, které jsem již popsala.

Od: luk*
Datum: 19.12.13 20:42
Pokud je nad vama prazdno nikdo tam neni tak tam neni ani voda v sifonech a tam si to muze prisat vzduch jako prisavaci klapka
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.