Netopí radiátory v přízemí

Od: Datum: 04.11.13 13:47 odpovědí: 5 změna: 04.11.13 14:21

Dobrý den,

proběhla výměna kotle a začínají vyplívat problémy. Se starým ( asi 25 let ) kotlem domácí výroby na samotížku jelo vše v pohodě.

Dal jsem nový Atmos dc32gs s laddomatem 21.

A teď jak to vše bylo - po namontování topenářem se dům začal vytápět až na dva radiátory. Celý dům jede na dvě stoupačky, ta jedna, na které jsou 3 radiátory jela celá tzn. v přízemí a v prvním patře také. Na druhé stoupačce mi topil jeden radiátor ze 4 a to pouze v přízemí. Mám nyní tlakovou expanzní nádobu, ten pán co mi to montoval ji upustil asi na 0,5 baru a z druhé stoupačky, uřezal trubku a následně zazátkoval - ta vedla do staré expanzky do nejvyššího bodu v domě. Měl jsem pocit, že ta stoupačka je zavzdušněná, protože radiátory jsou nakloněny směrem k ní nahoru a odvzdušňovací ventily mají na druhé straně.

Udělal jsem následující, vypustil celé topení a na trubku, na které mi dal topenář zátku, jsem dal odvzdušňovací ventil - při napouštění mi vytlačil opravdu hodně vzduchu. Dále se mi nezdály ty tlaky v potrubí, při předchozím zatopení jsem měl tlak v potrubí asi 0,8 baru, tak jsem kouknul na doporučované tlaky expanzní nádoby a při statické výšce mého topení ( necelé 4 metry ) jsem ji dofoukal na 1 bar, napustil a odvzdušnil vodu v celém topení a natlakoval na 1,3 baru.

Po zátopu se vše rozjede ( čerpadlo slyšet není ale jde poznat, že běží a je na maximum) po nějaké době mi začnou topit dva radiátory v prvním patře, které jsou na stoupačce blíže kotli a následně i další dva radiátory, které jsou na stoupačce druhé. To vše topí ale pouze v prvním patře, ve spodním jsou stoupačky horké, ale odvody k radiátorům úplně studené. Zkoušel jsem nahoře všechny radiátory zavřít a spodek se celý roztopil. Ventily mám všude obyčejné.

Ještě bych dodal, že odvzdušněné proběhlo tak, že v prvním patře jsem otevřel všechny odvzušňováky a napouštěl vodu. Několikrát jsem jsem je otevíral a tlakoval vodou až mi šla ven jen čistá voda bez prskání.

Jsem z toho úplně jelen, díky za jakékoli rady...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.13 13:52

Jelen z toho být nemusíte..

Je potřeba celou soustavu znovu hydraulicky seřídit.

Ventily (nebo kohouty?-lidé si to často pletou) na tělesech co topí dobře trochu přiškrťte, a naopak na tělesech která netopí je třeba ventily povolit (pozor, mluvím o tzv.druhé regulaci, ne o zavření či otevření ventilu).

Ohodnoceno: 2x

Od: aaalmar*
Datum: 04.11.13 13:58

Je tím myšleno obyčejné kohouty, díky za radu vyzkouším a pak dám vědět. Nevím ale co myslíte tou druhou regulací?

Datum: 04.11.13 14:13

Pokud jsou to kohouty klasického radiátorového typu VE 4522, tak tam se musí povolit šroubek na těle ventilu..a osou kohoutu se pohybuje "dovnitř" nebo "ven" dle toho zda se má hydraulický odpor kohoutu zvýšit či snížit.

Nutno podotknout, že kohout nemá proti ventilu příliš velkou regulační schopnost..

To ale zase můžete vyřešit snížením otáček čerpadla.

Datum: 04.11.13 14:17

Dvojregulační radiátorové ventily jsou takové, že kromě regulace růžicí, kterou běžně děláte, mají ventily tzv. druhou regulaci, která spočívá v tom, že se dá nastavit velikost průtokového průřezu. Toto nastavení se provádí po sundání ovládací hlavice a po vyregulování soustavy se už nemění. Otáčení hlavice při provozu nemá na tuto druhou regulaci vliv.

Od: aaalmar*
Datum: 04.11.13 14:21

Áha,už chápu. Mám kohouty tedy úplně obyč bez tohodle, ale vypadá to, že se mi momentálně roztopil celý dům. Ještě počkám a posešteluju je, aby teplo bylo vyrovnané. Mockrát díky za Vaši radu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.