Umístění plynového kotle

Od: Datum: 03.11.13 12:51 odpovědí: 8 změna: 04.11.13 18:51

Dobrý den, prosím vás o radu. Chystáme se na jaře rekonstruovat ústřední topení v našem baráku. Je to 1 patrový dům. Původně byl kotel na uhlí v koupelně ( tam je komín) a odtud rozvod do radiátorů + ohřev teplé vody na koupání lázeňským kotlem. Později byl kotel na uhlí vyměněn za plynový a lázeňák nahrazen bojlerem ohřívaným pouze z plynového kotle.

Nyní začal plynový kotel po 25 letech uvnitř prosakovat tak nastal čas na jeho výměnu. Současně chceme provést rekonstrukci topných rozvodů a radiátorů .

Stávající umístění kotle a bojleru v koupelně se mi nelíbí, je to fakt příšerně odporná ohavnost, zabírá to tam cennou plochu ta koupelna je už takhle malá, je to tam jak v kotelně - samá roura...

Nový kotel - kondenzační už prý může být vyveden skrz zeď, tak komín nebude nutný a napadlo mně, zda by tohle "soustrojí" bylo možné umístit jinam kde by nepřekáželo - na půdičku v 1. patře, je to taková ta místnost se zkoseným stropem a naštěstí koupelna a kuchyňka, kde je největší odběr teplé vody jsou hned pod ní, přívod plynu vody a odpad taky!

Jenom nevím, zda to bude správné z topenářského hlediska, ale jinak bylo by to velmi výhodné - tyhle hrůzy by zmizely z bytu, ušetří se plocha - buď by jinak musel být kotel s bojlerem na chodbě nebo v koupelně - kvůli odpadu kondenzátu což je možné pouze tam. Každopádně by to překáželo i v chodbě která je taky malá.

Bylo by to z hlediska vytápění možné? V 1. patře výhledově chystáme rekonstrukci, ale zatím nejsou prachy tak to musí počkat. Tam by s vytápěním nebyl problém - kotel by byl na stejné úrovni jen by se udělala příprava na rozvody - zaslepené trubky, ale co přízemí? Takhle by se topilo vlastně obráceně - kotel by byl asi o 3 - 3,5 m výš než radiátory v přízemí, ale zase tyhle kotle prý jsou stavěny na nucený oběh topné vody čerpadlem které je vestavěno v kotli takže samotíž i vzhledem k ůzkým trubkám co se teď po novu dávají by stejně asi nefungovala i když by byl kotel umístěný dole v přízemí...

Co myslíte, je-li mezi vámi topenář, je to možné?

Děkuji

P. M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.13 14:01
avatar

kotle plynové se na půdy osazují běžně, jen je třeba vymyslet odvod vody - kondenzátu, pokud ovšem nějaký bude, na to stačí malá hadička (hadice) z plastu. Čerpadlo zajistí, že voda doteče do radiátorů kam má.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.11.13 14:22
avatar

Ano, je to možné.

Kotel může být i v malé místnosti, ale budete muset vyřešit přisávání vzduchu. Obvykle se dělá mřížkou ve dveřích.

Další věc, mít kotel přímo v bytě není dobrý nápad, protože hořící kotel hučí a kondenzační kotel hučí ještě víc. Jestli máte dobrý sluch, pak by vám časem lezl na nervy. Takže umístění na půdičku je solidní řešení. Bude tam sice trochu chladněji, ale chladnější vzduch nevadí ani kotli ani bojleru. Kdyby se vám zdálo, že z bojleru uniká příliš mnoho tepla, pak se na něj dá dokoupit nebo udělat vnější plstěný obal. Tím tepelné ztráty bojleru klesnou na nulu.

Oběhové čerpadlo v kotli by mělo stačit i k protlačení topné vody směrem dolů do přízemí. Tři a půl metru není moc a správně píšete, že samotížná síla v tenkých trubkách je skoro nula.

Mnoho zdaru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jarda66
Datum: 03.11.13 14:53

Jo ta hlučnost je taky důvod proč s tím vším z bytu. Ten starý kotel (maďároš ÉTI 15E) vždycky jak to cvakne a blafne to je hukot *blee*...ta půdička je široká asi 2 m a dlouhá asi 6 m, výška v nejvyšší části asi 2,7m, je na ní v čelním polo-štítu jednoduché okénko 40x40 cm.

Od: rnk*
Datum: 03.11.13 15:29

Navrhované umístění je dobré. Je vás upozorňuji, abyste opravdu koupili "turbo" kotel, který si spalovací vzduch saje z venku.Odkouření (odvod spalin) je i tak výhodnější udělat na střechu. Není to komín, jen plechová trubka.

doplněno 03.11.13 19:51:

Do toho komínu to napojit nepůjde. Muselo by to jít vedle toho komínu. Je to souosá trubka v trubce.

U kotle "do komína" byste musel samostatně do místnosti přivádět vzduch neuzaviratelným otvorem..

doplněno 03.11.13 22:18:

za určitých podmínek je stále možné odkouření přes stěnu. Topenářská firma již bude vědět co může a co ne.

Co se týče dalších věcí, nemohu vám tu přes poradnu udělat komplet projekt. To jistě chápete.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jarda66
Datum: 03.11.13 18:24

On ten komín z přízemní koupelny přímo prochází půdičkou, je v něm ale ta hliníková vložka, uvažoval sem jí pak ji kompletně vyndat a komín nechat volný, pro případné budoucí použití, např pro krbová kamna ( komín je v koupelně a ta sousedí s obývákem)

půdička má ten polo-štít tlustý jen 30 cm, tak by se to pro tu odtahovou trubku od kotle dobře vrtalo. Jako samozřejmě by to šlo napojit do toho komínu, ale ten už potom by byl do budoucna nepoužitelný, přímý průchod střechou by byl moc náročný (zásah do střechy - starý eternit a kdo tam na tu střechu poleze...)

Od: jarda66
Datum: 03.11.13 20:15

http://leteckaposta.cz/721378778

Takhle to tam vypadá, :Na fotce nahoře - půdička, pod ní - ložnice, vlevo pod sebou chodba a pod ní obývák (ten komín vlevo nelze použít protože dole v přízemí je obývák, pokoj a ložnice, takže tam kotel být nemůže, nahoře v patře je obývák, ložnice a chodba, na ní sice dříve byl plynový kotel a bojler - ale jen pro patro. (To byla taky "vopičárna že by jeden brečel"*blee*). My chceme celý dům jen na jeden kotel a bojler..

Kotel i s bojlerem bych rád umístil do prostoru vpravo od komína co je na fotce nahoře, od zbytku půdičky co je vlevo bych ho oddělil jen tlustým závěsem, nebo lehkou příčkou se dveřmi aby ztrátové teplo nešlo jen tak do luftu ale tento prostor alespoň trochu temperovalo, přece jen v zimě je tam dost chladno. Zamrznout by to tam nemělo, máme tam expanzku ( hned v tom úzkém prostoru co je na obrázku mezi komínem a obývákem a v pohodě...)

Ta kuchyňka dole v přízemí je jen úzká nudle, sahá od štítové zdi jen k levé straně komínu (je to ve skutečnosti víc- asi 2.7 m). Je to tak divně postavený že vlastně komín stojí (je vystouplý ze zdi) dole v koupelně takže ta expanze je už nad koupelnou. Takže ideální místo pro veškeré propojení. Ještě mně napadlo, že by bylo výhodné tahat většinou trubky v patře a dolu jen spustit nejnutnější přívody pro přízemí protože půdička je sice s betonovou podlahou ale stropy jsou celé z prken a trámů! Tak by stačilo jen provrtat dolu a je to. Než dole probouchávat 15 nebo 30 cm stěny...*zed*

Tady je kus plánku 1. patra: http://leteckaposta.cz/721378778

Od: jarda66
Datum: 03.11.13 20:30

já myslel použít ten komín jako pro přívod i odvod - do něj dát od kotle z půdičky tu souosou trubku, že by to sálo i vyfukovalo nad střechu ale potom by ten komín už byl navěky nepoužitelný (jako je to teď, když je v něm vložka ) proto jsem myslel dát to prostě skrz zeď a komín ponechat volný

Od: jarda66
Datum: 04.11.13 18:51

rnk, jasně, to chápu, mně šlo hlavně o to , zda to vůbec fyzicky možné - kotel v 1. patře a vytápěný byt v přízemí.

Nyní z odpovědí vidím že to možné je, a proto jsem rád a vám všem děkuji za informace (ohodnotil sem je) a zkusím to navrhnout topenáři až sem příjde, jestli by to mohl tak udělat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.