Nový rozvod vody

Od: Datum: 02.11.13 20:20 odpovědí: 7 změna: 03.11.13 12:23

Dobrý den, čeká mě rekonstrukce rozvodů vody v RD do PPR a řeším jeden problém. Po domluvě s instalatérem mi bylo řečeno, že by bylo nejlepší udělat páteřní větev od vodoměru 25mm x 3/4" a větvení 20mm x 1/2", ale převlečná matice u vodoměru je již jen 25mm x 1/2"... je možno tedy udělat páteř jen 20mm x 1/2" a větve 16 x 1/2"? Nenastane problém s nedostatkem vody v potrubí?

Děkuji předem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.13 20:47
avatar

rozdíl bude minimální . Já osobně mám rozvod komplet ve 20mm ppr a ještě jsem přida redukčák pro celkové snížení tlaku v potrubí kvůly spotřebě. Také je vhodné použít na vodoměr topenářskou spojku a nepoužívat připojoní z ppr to je totiž hodně zůženo.Kolik je v domě koupelen a jak ohříváte vodu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzacr*
Datum: 02.11.13 21:37

takže se dá říct, že to záleží hlavně na tlaku? když je stabilní tlak tak to bude mininální rozdíl? chápu to dobře? Když vám přímo popíšu siuaci, tak jedna větev je napojena na WC, pračku a zahradní hadici, druhá větev je rozvětvena na dvě, první vede k bojleru, následně z bojleru do kuchyně ke dřezu a do koupelny (ta je jen jedna - umyvadlo, vana), druhá jen rozvádí studenou vodu zase ke dřezu a do koupelny.

Od: hop®
Datum: 02.11.13 21:48
avatar

Nějak jsem nepochopil Vaše označení rozměrů, pokud budete dělat vodu v PPR, budeme se bavit o milimetrech.
Souhlasím s instalatérem,. udělejte páteř v PPR25, zúžení pouze u vodoměru není tak kritické jako zúžení od vodoměru dále, za vodoměrem tedy opět pokračujteb PPR25. Větve udělejte v PPR20, o průměru 16 vůbec neuvažujte!

doplněno 02.11.13 22:08:

Vodoměr je krátký, bude tam voda proudit rychleji (menším průměrem), to bych neřešil. Běžné rozvody v činžáku mají rozvod minimálně v PPR40 a vodoměr je uškrcen na 3/4" závit (v lepším případě na 1"), funguje to. Samozřejmě větší vodoměr je lepší, ale rozdíl v tomto případě bude zanedbatelný...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: honzacr*
Datum: 02.11.13 22:00

Rozměry v palcích jsou rozměry šroubení u vodoměru... Tzn. přípojka vody ukončena šroubením 1/2" -- vodoměr -- začátek šroubením 1/2" -- následuje starý rozvod vody... Chci to dát do PPR 25, ale instalater mi řekl, že by bylo lepší, abych vyměnil vodoměr na šroubení 3/4". Myslíte tedy že to zužení u vodoměru tím menším šroubením nevadí a můžu pokračovat PPR 25mm?

Datum: 02.11.13 22:50
avatar
v panelakach jsou stupacky 25 i na 6 a vyce bytu pn 20 staci na cely rozvod
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.13 09:53
avatar

ano, je možné udělat hlavní větev z 1/2" trubky. Problém s nedostatkem vody nenastane, jen se může stát, že když naplno otevřete jednu baterii a hned po ní druhou, pak vám na té první viditelně poklesne průtok. Takový pokles není způsobený nedostatkem vody v potrubí, ale tlakovou ztrátou v potrubí.

Proto vám radím na hlavní trubce použít oblouky a ne kolena. Oblouky mají větší poloměr ohybu, voda mění směr méně prudce, vzniká méně turbulencí a tím vzniká i menší tlaková ztráta.

Ale důležitější je druhý důvod proč kvůli turbulencím raději používat oblouky než kolena. Turbulence v potrubí jsou slyšet. Potrubí šumí, někdy i hučí a někdy se dokonce i rozkmitává. Pak trubky vydávají ten známý bzučivý zvuk.

Radím : kde to jenom trochu jde, tam použijte oblouky.

http://www.fv-plast.cz/ppr-koleno-oblouk-90

Ohodnoceno: 0x
 
Od: instalater*
Datum: 03.11.13 12:23

Tak tady pročítám vaše odpovědi a nestačím se divit. Honzacr nech to na tom instalatérovi . On jediný z nás zná konkrétní situaci a zda se , že jedná celkem rozumně. On také jako jediný z nás bude za svoji práci ručit.

Jinak 16 se používá na dlouhé větve u teplé vody za určitých podmínek. Striktně dodržovat trubky na teplou a studenou vodu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.