Pitná voda vs. teplá užitková voda (TUV)

Od: Datum: 08.12.04 16:44 odpovědí: 17 změna: 27.05.13 12:04 zhlédnuto: 7.501x
Jak je to s pitností horké vody co nám teče z kouhoutku? V nájmu platíme dvě položky:
* Studená voda
* Teplá užitková voda
Já ji normálně piju protože studená je na mě moc studená takže ji namíchám s teplou.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.04 19:43
avatar
Pokud ti to teče z kohoutku vodovodní baterie, tak pij, co hrdlo a tvá žízeň ráčí.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 08.12.04 20:24

Jak vyplývá z názvu,tak teplá voda je pouze užitková,tzn. na umývání,na osobní hygienu atd. Není určena k vnitřnímu požívání.V zásobnících vody a v potrubí se mohou vlivem teploty množit různé bakterie a jiné"potvory"jinak za studena neškodné.Pokud pijete vlažnou vodu,je dobré si ji čerstvě přihřát např.v rychlovarné konvici.

www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=100463&start=0

www.tlakinfo.cz/clanky.asp?id=625

Záleží samozřejmě na vás co pijete,smrtelné to není,ale tato voda je nevhodná z hygienických důvodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.04 22:04
avatar
V případě panelových domů je zkratkou TUV označena voda použitá na vytápění. Použití této vody na pití by nemělo být možné. Pokud si ji ovšem nebudeš čepovat přímo z radiátorů.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 11.12.04 22:32
TUV je teplá voda,která teče z kohoutku označeného červeným symbolem.Voda pro vytápění je v samostatném uzavřeném okruhu a nemá s TUV nic společného,navíc tato voda je chemicky upravována proti usazování vodního kamene.Může obsahovat i antikorozivní přísady.K pití je naprosto nevhodná,pro organismus přímo jedovatá!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa2
Datum: 20.12.04 20:39
Spidere, v našem paneláku to tak určitě není, protože v nájmu máme položky"studená voda"a"TUV", a nikde žádná teplá voda nebo ohřev studené nebo něco takového. Zato je tam zvlášť položka"vytápění".
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 20.12.04 20:54
Spider klame.Zhruba tak před měsícem v Košicích,když neplatičům odstřihli vodu studenou a TUV,tak používali vodu z radiátorů.Už vím odkud vítr vane.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.04 18:57
avatar
Neklamu. V našem paneláku máme co se vody týče 3 položky: Studená voda, teplá voda a TUV. TUV je horká voda z kotelny na vytápění radiátorů a ohřev studené vody na teplou. Čtu to přímo z vyůčtování za topnou sezónu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 22.12.04 22:40
Zřejmě každy majitel domu to nazývá a účtuje jinak,viz pepa2.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: soska*
Datum: 11.04.05 17:14
Není moc vhodná k pití , protože je v takové vodě spousta bakterií a hlavně bych Vám přál podívat se do vnitřku rozebraného starého bojleru.To samé je i v horkovodu.Vzniká tam spousta usazenin z korodujících trubek.Takže spíše nepít, ale pokud Vám to chutná tak proč ne.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kadell
Datum: 28.02.06 19:54
Tak po letech bych ty sáhodlouhé diskuze rádoby odborníků lehce uvedl na pravou míru: teplá voda z kohoutku se nazývá užitková pouze proto, že nesplňuje určitou charakteristiku, kterou je v normách popisována voda nazývaná pitná. V našem případě je to teplota vody. Jinak je to voda pitná nijak speciálně neupravovaná. Pro zamezení vzniku těch u mých předřečníků zmiňovaných smrtelných bakterií a jiných usazenin je ohřívač alias bojler vybaven regulací teploty v bojleru a jednou za určitou dobu jak stanoví norma, ohřeje vodu na teplotu 85-95°C, kdy tyto bestije spolehlivě pozdechají. Co se týče zanášení potrubí ať se každý podívá do potrubí tzv. pitné vody. Takže to klidně pijte, nic se Vám nestane pokud ten kdo Vám dodává TUV není hajzl a nekašle na normy, ale myslím si že si to nikdo neriskne.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pyramidak*
Datum: 26.05.13 17:28

Běžný elektrický a plynový zásobníkový ohřívač vody tento problém neřeší. Jedna Italská firma vyrábí el.bojler který má elektronickou regulaci a ta na tento problém pamatovala a jednou za deset dní se voda přehřeje na zmiňovaných 90°C. Dále je to řešeno v nepřímo-topených bojlerech které jsou ohřívány plynovými kotli. Tam to řeší zase elektronika zabudovaná v plynovém kotly. Dále můžete být přes zimu boiler napojen na kotel s pevným palivem, který vysoké teploty v boileru dosáhne. Když to shrneme. Pokud nevíte, jaký boiler je používán a jak je v něm voda ohřívána, bude lepší teplou vodu pít převařenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 26.05.13 18:05
avatar

Většinou se jako TUV označuje pitná voda ohřátá na určitou teplotu. Ovšem viděl jsem na vlastní oči vnitřek výměníku, kudy tato ohřívaná voda protéká, od té doby tuto TUV nekoznumuji...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 18:17
avatar

hop:

Dle platných ČSN je ohřátá pitná voda označována jako TEPLÁ VODA...

Pokud by dle platných ČSN bylo použito označení TEPLÁ UŽITKOVÁ VODA, pak se "dnes" jedná o ohřátou NEPITNOU vodu (např. ze studny v které není pitná voda).

TUV je v podstatě "starý" zaužívaný termín, nicméně právě pro jeho "matoucí" dojem je ČSN sjednocena s EN..a dnes by se opravdu mělo psát TV nikoliv TUV..(pokud k označení TUV není výše zmíněný důvod).

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: hop®
Datum: 26.05.13 20:03
avatar

Martine, ano, ale já stále dostávám vyúčtování SV, TUV, užitkového tepla (topení) a tak...

... a v pražském paneláku asi ta naše TUV bude správně TV, ale nikdo neřeší označení podle norem a každý to nájemník pochopí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cmelak22
Datum: 26.05.13 20:26

Dle posledních výzkumů je chlorovaná voda jedním z rizikových faktorů rakoviny žaludku. doporučuje se vodu nechat odstát 2 dny např.v ledničce,aby chlor vyprchal a pak teprve z ní vařit a pít.Převaření vody nepomůže,naopak ještě více umocní sloučení vody s chlorem*blee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 26.05.13 21:50
avatar

Jo, také jsem to slyšel, bulvár funguje. Také jsou aktuálně zdraví škodlivé bublinky ze sodovky, dříve to byly vejce nebo něco jiného, čeho byl zrovna nedostatek... *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.13 12:04

Pít se určitě dá a vím o pár lidech kdo teplou vodu z vodovodu pijí. ALE v teplé vodě se opravdu mnohem více šíří mikroorganismy, které mohou být člověku škodlivé... V teplé vodě se např. vyskytuje legionella, která je smrtelně nebezpečná... Určitě výskyt bude v nějakých normách, taky aby to člověku nebylo nebezpečné i kdyby se té teplé vody napil. Minimálně bych byl ale opatrný v době oslabení organismu (např. chřipka, angína, pooperační obodobí, starší lidé, děti apod.) kdy riziko nakažení obecně vzrůstá. Ideální pro vás je studenou vodu přihřívat (určitě existují rozné ohrívače příjmo do hrnku apod.) a ihned konzumovat...

doplněno 27.05.13 12:25:

Ještě doplním pro odstranění rizika leginelly by mělo stačit nechat vodu odtéct stějne tak ale u studené... ptž se vyskytuje v teplotě do cca 45°C (ve studené do 20°C) a teplá voda by měla mít minmálně 50°C...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.