Stavba z dřevotřísky

Od: Datum: 02.11.13 13:54 odpovědí: 11 změna: 02.11.13 20:05

Chtěla jsem se zeptat, zda jste něco stavěli z dřevotřísky (např. psí boudu, přístěnek cokoli)? Je problém sehnat materiál? Jak se s ním pracuje? A taky na kolik vás ta stavba vyšla? Díky za zkušenosti...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jezevecdrevo
Datum: 02.11.13 13:58

Stavět z dřevotřísky cokoliv, co má být venku, není úplně super nápad. Dřevotříska je velice levná (1 cm tlustou seženeš i za ca. 60,-Kč / m2), dobře se s ní pracuje, pokud máš k dispozici okružní pilu (kocoura) a šavlovou pilu (ocasku), dají se s ní dělat doslova divy. Problém je v tom, že dřevotříska neodolá dešti, i kdybys ji nakrásně povrchově upravila nějakým lakem apod. tak na dlouho to nebude... :(

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.11.13 14:00

Dělat psí boudu, pokud je tedy venku a vůbec cokoliv, co je venku, z dřevotřísky je úplná blbost.

Jinak problém sehnat dřevotřísku není, pracuje se s tím stejně jako s jiným plošným materiálem. Jen musíš podle velikosti udělat nějakou kostru, na kterou tu dřevotřísku přišroubuješ, či jinak přiděláš.

Co vlastně z toho chceš dělat? třeba by se pak dokázalo poradit lépe.

Datum: 02.11.13 14:09

Materiál vůbec není problém sehnat, ale dřevotříska je vážně nevhodný materiál pro pobyt venku. O poznání lepší je lamino, z něj jsem kdysi dělal sousedovic psovi dočasnou boudu. Obalové lamino (tedy to, co se používá pro ochranu balíků lamina před poškozením třeba ještěrkou) Vám totiž odprodají leckdy za směšnou cenu. BTW : ta dočasná bouda přečkala tuším 5let venku.

Mnohem vhodnější na ven je OSB deska, nejen že je odolnější vlhkosti, ale díky své struktuře je i mnohem mechanicky odolnější.

Datum: 02.11.13 14:10

Nemáte v okolí OBI, Bauhaus nebo nebo něco na ten způsob? Nebo truhláře? Tam ji mají a nařežou na potřebné rozměry.

Pokud to má být na ven, mělo by to být asi lamino, jinak to na dešti nevydrží. Je to dřevotříska s takovým jako umakartem navrchu. Dělá se z toho levný nábytek. Je to těžké, že to skoro neplave. A při ručním řezání pilkou na dřevo se bude štípat. Vyrobil jsem z toho leccos. Garáž na kočárek, speciální 4 metry dlouhý stůl, poličky do skříně a tak.

Zkuste se svěřit, o co půjde.

Od: loretta*
Datum: 02.11.13 14:22

chtěla jsem postavit takovou stěnu...mám u baráku přístřešek na auto, ale bez bočních stěn (jen střecha) a z jedné strany jsem chtěla dát právě stěnu, protože mi tam vždycky navane sníh...chtěla jsem to právě něčím natřít, ale asi ani to by nepomohlo...lamino mě nanapadlo, to je dobrý nápad

Datum: 02.11.13 14:25

Ovšem pokud chcete po laminu, aby chvíli vydrželo, musíte každopádně zatřít hrany dílů - jedno čím, klidně nějakou starou syntetickou barvou, jde jen o to, zamezit vnikání vlhka do dílce.

Datum: 02.11.13 14:28

O.K. díky

Datum: 02.11.13 14:36
Lamino ani dřevotříska se ven nehodí. Bobtnají a kroutí se.
Dneska se podobné dočasné věci většinou dělají z OSB desek. Jsou trochu dražší než dřevotříska, ale vydrží hodně a pracuje se s nimi dobře. V Hornbachu vám je zdarma nařežou podle potřeby. Doma je v pohodě taky upravíte čímkoli -okružní pilou, přímočarou pilou a vytrvalci i ocaskou. Pokud to nebude přímo ve vodě, ale aspoň pod nějakou stříškou tak v pohodě. Dnes se z toho staví i "domy".
doplněno 02.11.13 14:41: Nenechte se zlákat cenou tenčích a použijte minimálně tloušťku 18 mm. Cena bude kolem 200..250 Kč za m2.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.11.13 14:43

Hornbach mám sice trochu z ruky, ale zkusím se poptat...o OSB deskách slyším prvně...díky

doplněno 02.11.13 14:44:

tak já toho zas tak moc nepotřebuju, dům z toho stavět nebudu 200-250kč je dobrý

Datum: 02.11.13 19:27

Loretto,

nejlepší materiál na venkovní stavby je šalovací překližka na betonářské práce.Vynikající je také deska Cembrit a Cembrit Zenit - probarvená.

JABRAKA

Datum: 02.11.13 20:05

Dřevotřísku seženeš snad v každých stavebninách je levná ale pro exterierové záležitosti není příliš vhodná. Při kontaktu s vodou začíná bomptnat, kroutit se a prostě měnit tvar a celkově se vrstvy začnou deformovat...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.