Porušený klenební pás

Od: Datum: 01.11.13 20:01 odpovědí: 6 změna: 02.11.13 18:12

Dobrý den všem,

vím, že se tu podobný problém již řešil, ale přesto se chci zeptat. Rekonstruujeme dům ze 30. let, nad okny a dveřmi jsou klenební pásy.

Otázka č.1: Jeden pás je uprostřed porušený a zdá se, že i spára ve zdi nad klenbou je narušená (viz foto). Jak toto opravit s přihlédnutím k tomu, že se na tuto zeď bude dozdívat štít střechy?

Otázka č. 2: Ostatní klenební pásy jsou na pohled v pořádku. I když nemají po stranách žádné opěrné body, jsou jakoby "samonosné" (omlouvám se, ale neznám správné termíny ) Budeme měnit okna za plastová a dveře. Je vhodné je zachovat jako konstrukční prvek?

Předem díky za cenné rady.

HonzaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 01.11.13 20:41

1. z fotky není patrné jak velká je ta prasklina. Jistější bude tuto klenbu nahradit překladem

2. neporušené klenby není nutno nijak měnit a je vhodné je zachovat a použít místo překladu. Mýlíte se, že nemají oporu. Opírají se o zeď nalevo a napravo. Pokud byste zeď na straně vybourali, klenba spadne.

doplněno 01.11.13 21:29:

samozřejmě, že to klenba je. Předkové byli zruční a i takové téměř ploché klenby dokázali. Pochopitelně nenesly velké zatížení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 01.11.13 20:57
avatar

Tedy z fotky se mi to ani jako klenba moc nejeví. Spíše to na mne dělá dojem, že bylo dodatečně dozděné na futra která sloužila jako překlad. Navíc by bylo zajimavé vidět na čem spočívá strop místnosti za futry, vypadá to jako nějaké předsiň která dle kulatého pravého rohu vzadu mohla být kdysi klenutá a pak to někdo přebastlil. Možná je pod klenbou falešný strop. To ale nemužeme tušit a bez pořádné prohlídky se nedá zjistit.

doplněno 02.11.13 12:43:

Nejde o zručnost předků, jde o to, že když klenba není téměř klenutá, také není téměř klenbou. To co vidím na obrázku u mne nevzbuzuje důvěru a řešíl bych při ev. montáži jiných dveří překladem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.13 13:13
avatar

Zdravím, to na vašem snímku není klenba, ale dozdění otvoru nad tesařskou zárubní. Pokud budete zárubně měnit, v každém případě je potřeba toto dozdění odstranit a nhradit překladem, jinak vám dozdění spadne na hlavu, protože je udělané jako zcela nenosné.
U tesařských zárubní se využívalo horního trámku zárubně jako překladu. Ve vašem případě se ten, kdo to dozdíval, pokoušel udělat něco jako klenbu (svědčí o tom ta lichoběžníková cihla nalevo od praskliny, která má sloužit jako klínový rozpěrný prvek), ale moc se mu to nepovedlo. Sice tím maličko odlehčil ten trámek zárubně, ale samonosné to zdaleka není. Vidět to je také na levé straně obrázku, kde, aby to bylo samonosné, by levá krajní cihla musela být uložena mírně šikmo a ne svisle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 02.11.13 17:34

Souhlasém s tím, že se nejedná o klenbu, ale s vybouráváním bych tak nepospíchal. Podle foto, to vypadá, že je to strop z místnosti, která je za tím dřevěným překladem. Nejprve bych v té místnosti otloukl trochu omítky ze stropu. Pokud by tomu tak opravdu bylo, poznáte podle vazby cihel. Pak bych pouze zasekal, nebo spíše zařízl úhelník např 100 x 100, aby lícoval se zdivem. Pokud je to opravdu jen dozděné, pak vybourat a nahradit profilem, jak radí kolegové.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.13 18:04

Ale samozřejmě že je to klenba - tzv. přímá, nebo rovná. Taky to jako klenba funguje! Viz: http://www.ereading.cz/naklad…/data/ebooks/2270_preview.pdf

Prasklou klenbu bych asi radši opravdu nahradil překladem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 02.11.13 18:12

Pěkná publikace. Že klenba može být přímá, o tom zde nikdo nepochybuje. Ale který že příklad je použit na fotografiích u dotazu?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.