Rozdíl mezi hořením

Od: Datum: 26.10.13 05:40 odpovědí: 14 změna: 26.10.13 23:42
avatar

Dobrý den, může někdo vysvětlit rozdíl mezi prohořívacím a odhořívacím způsobem topení?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.13 06:13

Podívejte se zde : http://www.casopisstavebnictvi.cz/clanek.php?detail=514

doplněno 26.10.13 06:34:

Názorný grafický příklad způsobu hoření - stránka 12,13 : http://www.siea.sk/materials/…e_jedna_obec_vyprodukovat.pdf

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.10.13 06:56

Prohořívání - klasická kamna,třeba Petry nebo ohníček někde venku,táborák. Založíš oheň a přikládáš na něj a plamen prohořívá naloženou vrstvou.

Odhořívání - kamna /Club/ ale zpravidla kotel ústředního topení, má rošt s ohněm a dvě šachty. Do jedné se nasype uhlí,piliny,pelety a pod. a oheň odhořívá do sousední.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendad
Datum: 26.10.13 08:56

V petrách se dá taky uspěšně odhořívat . Kamna se nasypou a zapálí se shora

http://forum.tzb-info.cz/1260…na-uhli-s-vrchnim-odhorivanim

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 26.10.13 10:33

Prohořívání je když hromadu paliva zapálíš naspodu. Odhoříváníje, když ji zapálíš nahoře. V kamnech nebo kotli je to stejné, jen je kolem hromady plech toho kotle. Některé kotle jsou odhořívací, ale hoří dole. Ty mají šachtu ve které je palivo, kde ale nehoří a dole se vysypává do spalovací komory a tam hoří.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 20:11

Jen bych si dovolil přispět, jednoduše a jak již bylo řečeno výše prohořívání ze spod, oheň je pod palivem a prohořívá vrstvou např. uhlí nahoru (nevýhodou je, že se horní vrstvy paliva zahřívají dochází k suché destilaci a vzniku úsad v komíně např. hnědé uhlí) Odhořívání se užívá v širším smyslu jednak odhořívání shora dolů oheň je nad palivem např. uhlím a to odhořívá shora dolů (výhoda bezkouřivý provoz, proč?veškeré těkavé látky cestou do komína musí projít žhavou vrstvou kde většina naprosto vyhoří)

Oba tyto způsoby umí petry Kerpen 2U 4p kde 2U dle mne zńamená DVOJÍ ZPŮSOB SPALOVÁNÍ UHLÍ V TĚCHTO KAMNECH ČILI SHORA DOLŮ´=BEZ KOUŘE NEBO ZE SPOD NAHORU=MOŽNOST KOUŘENÍ, ÚSAD A "BOUCHÁNÍ KAMEN" V OBOU PŘÍPADECH VŠAK JDE O JEDNA KAMNA PROTO 2U

Dále může být odhořívání BOČNÍ např. u kotlů uhlí se sype shora ale odhořívá jakoby bokem, čili plyny a kouř se nevrací do komína přez vrstvu paliva.

Dále existuje ODHOŘÍVÁNÍ SPODNÍ příkladem kamna Club, nebo tuším také thorma U8, Mora DKA atd., palivo se sice nasype na žhavé shora avšak "uhořívá" spodem ale zase bokem bokem ale naspodu šachty proto spodní odhořívání do bočních kanálů či jednoho kanálu.

K tomu, aby kamna a kotle na uhlí odhořívala spodem a bokem bez kouře je nutné vytvořit na dně dostatečnou vrstvu žhavého paliva, přez kterou plyny musí projít a tím se před vstupem do komína dopálí, jelikož ale na kotel nebo kamna "spěcháme" tuto vrstvu nevytvoříme a pak nám to "kouří".

U kotlů a kamen se spodním nebo bočním odhoříváním je výhodou kontinuální provoz. Naopak kamna a kotle "s horním odhoříváním" se musí naložit a vyhořet až dolů, pak musíme naložit a zapálit nahoře znovu, výhodou ale je z 90% nekouřivý provoz a snadná regulace výkonu po celou dobu odhořívání.v U kamen a kotlů se spodním odhoříváním nebo bočním však velice záleží na konstrukci, tak se setkáme s téměř nekouřivými ale naopak zase celkem problematickými kotly atd.

Příkladem kotlů s horním odhoříváním jak jsem viděl jsou např. kotle Stropuva Litva, u nich se palivo naloží a zapálí nahoře, dle objemu velikosti kotle lze takto bez přikládání topit dřevem uvádí až 24 hodin a uhlím až 7či 10dnů. Odhořívání se také začíná propagovat i v topení v běžných krbových kamnech kdy se hranička zapaluje shora, výhodou je čistý rozběh kamen a nulový či minimální kouř.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 26.10.13 21:45

Ten kotel Stropuva jste viděl fyzicky? Přečetl jsem půl příšerně dlouhé diskuse na energoportalu a moc jsem se nedozvěděl. Je to furt dokola.

doplněno 26.10.13 22:17:

V té diskusi odpovídal ten slovenský prodejce. Technické dotazy vůbec nepochopil a na ostatní odpovídal, že splňuje všechny zákonné náležitosti. Prostě o ničem. Navíc sám předstíral spokojeného zákazníka (ze stejné IP)

Já bych chtěl vidět alespoň fotku výrobního štítku.

doplněno 26.10.13 23:05:

Na té stránce žádné skutečné technické údaje nejsou. A foto výrobního štítku tam není také.

doplněno 26.10.13 23:25:

Vždyť jsem psal, že ten prodejce tomu vůbec nerozumí! O čem s ním mám diskutovat?

Porovnejte si technické údaje z návodu některého z našich výrobců kotlů a tohoto. Třeba obyč. Viadrus U 26 http://viadrus.cz/doc/cms_lib…uze_a_instalaci_42_2012-4.pdf

Nemyslím hodnoty, ale samotné parametry. ( teploty spalin, teploty na výstupu a vratu, hodnoty s různými palivy atd. atd.)

Podstatné je, že nemá certifikaci dle EN 303 - 5

Pokud chcete kotel, který v r. 2022 musíte ze zákona sešrotovat tak prosím.

Taky je velmi podivné, že pojistný ventil je nastaven na tlak 1,5 bar a max. tlak vody má být 2 bar. To je nějaký vtip? Nejspíše chyba v překladu viz 1. věta.

Navíc je to velmi nízká hodnota svědčící o malé tloušťce materiálu kotle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 22:06

Ne, pouze stránky prodávají to slováci

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 22:09

Ale tomu systému věřím, já topím v kamnech shora dolů a topí to čistě dlouho bezobslužně. Když si vezmu objem a výšku té stropuvy není důvod aby to na základě mých zkušeností (i když s trochu jinou konstrukcí) nefungovalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 22:24

Ten princip odhořívání paliva shora, je totiž funkční a geniálně jednoduchý a není na tom nic k nepochopení. Jediný rozdíl je v tom, že pokud tak spaluji uhlí v kamnech pak přívod vzduchu k odhořívajícímu palivu zajišťuje spodní i horní vzdušník, lze to, jelikož šachta kamen je malá. U stropuvy je přívod vzduchu k odhořívajícímu palivu zajištěn pomocí teleskopické trubice s "hlavou" zakončením, jak palivo odhořívá a vrstva klesá klesá i trubice jež zásobuje palivo vzduchem. Rovněž není nic nemožného na tom aby vysoký a objemný sloupec paliva" odhoříval samočinně dlouhou dobu. Rovněž je-li palivo pod žhavým není žádný div že to nekouří nebo jen minimálně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 22:27

Tak se spojte s tím prodejcem, mají i stránky. Mně spíš z té diskuze připadalo, že lidi k tomu mají nedůvěru protože se s takovým systémem nesetkali a také je provokativní, když musí chodit přikládat co chvíli a stropuva se naloží a hoří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 22:33
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 22:37

Já právě odhoříváním shora topím a považuji to za velmi dobré topení, takže tenhle systém co prezentuje například stropuva je mi velice blízký a známý. Jinak prodejci většinou nebývají školenými odborníky, to že není schopen zodpovědět technické záležitosti nemusí ještě o ničem svědčit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 23:13

Tak to Vám bohužel neporadím, jen mně tak mimochodem napadá jestli to takle vyrábí průmyslově, jistě to musí mít někde odbytiště, u nás to určitě nebude, pak je otázka z jakého důvodu je po takových kotlech poptávka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.13 23:42

No já naštěstí kotel řešit nemusím, nemá-li nutné certifikace,nemusíte ho přece kupovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.