Starý střešní trám-dřevomorka?

Od: Datum: 04.11.13 08:03 odpovědí: 6 změna: 05.11.13 09:05

prosím o radu, lze napustit cca 60let starý krov nějakým přípravkem proti sežrání? mám problém s jedním trámem, který je vysypaný na "moučku" a dřevo se odlupuje. do latí se to podle všeho nedalo.

cca za 4-5let bude střecha nová, potřebuju jen oddálit životnost, momentálně je trám sežrán cca z 50%procent v délce jednoho metru od věnce nahoru (zůstává střed), pak už je stav lepší (je to krajní trám úplně u zdi, u štítu)

je možné napustit staré dřevo? existuje víc druhů brouků, co se do toho mohly pustit?

díky moc, honza


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jezevecdreveny
Datum: 04.11.13 08:39

Honzo zkus velmi jednoduchou a údajně účinnou věc - napustit trámy roztokem hypermanganu. Skleničku z lékárny (ca. 50,-Kč) rozpusť v 2 litrech vlažné vody, natři, nech dřevo "napít". Opakovat 3 x s odstupem 24 hodin. Navíc trámy dostanou nádhernou starou patinu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.11.13 08:55

Napřed zjistěto co v trámu přežívá za vetřelce. Dřevomorka není brouk. Máte-li dřevomorku, bude trám potažen podhoubím, taková bílá záclona, dřevo se pak odlupuje v kusech, ale moc pilin neuvidíte.

Zato červotoč je na piliny jak dělaný. U červotoče byste v napadeném dřevu viděl chodbičky, vstupy do dřeva. Pak musíte celkově trám natřít nějakým sajrajtem proti škůdcům a do jednotlivých dírek od červotoče vpravit tuto látku pomoci injekční stříkačky.

Vyfoťte trám, budeme chytřejší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.13 12:04
avatar

Červotoč se pozná taky akusticky ("umrlčí hodiny").

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 04.11.13 15:37

Pozvěte si tam tesaře, ten napadenou část trámu odstraní a nahradí zdravým dřevem. Odborná oprava vám vydrží mnohem déle, než požadovaných pár let. Také zkontrolujte, zda vám v napadeném místě nezatéká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza96
Datum: 05.11.13 08:07

a pokud zatéká? vím že tam zatékalo, po dešti z jižní strany byl trám mokrý

Od: hujer123*
Datum: 05.11.13 09:05

Tak je to patrně hniloba. Určitě je nutné to zatékání opravit. Lépe se dá poradit, když sem dáte foto jak z vnitřní, tak venkovní strany.

Pak by se snad dal odhadnout rozsah a postup opravy. Já třeba mám svého dvorního pokrývače, který je schopen opravit i dřevěnou konstrukci střechy. Takže byste se měl v okolí po někom třakovém poohlédnout. Teď nastane období, kdy pokrývači nebudou tak vytížení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.