Co je to za škůdce parket?

Od: Datum: 25.10.13 11:48 odpovědí: 25 změna: 31.01.15 21:53

Dobrý den,
prosím o pomoc - radu. Právě jsem objevila několik hromádek pilin na dřevěných parketách. Před třemi lety se to samé objevilo také, tak jsme nechali celý dům ošetřit mikrovlnami. Je možné, že by nějaká vajíčka přežila? Nebo je to něco nového, co přilétlo z venku? Co ted s tím - vyluxovat a postříkat něčím?
Moc děkuji za rychlou odpověď, Petra Š.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jezevecpodlaha
Datum: 25.10.13 13:24

No podle toho množství pilin to vypadá snad na termity. Takže na tvém místě bych volil jedinou možnou věc - rychlý prodej bytu a stěhování někam hodně daleko...

Tohle snad běžnej škůdce nemůže udělat...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.10.13 22:49

Neděláte si z nás šoufky? Co kdybyste ty hromádky trochu posunula stranou, abychom viděli, zda je pod nimi díra od žížaly nebo od krtka?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.10.13 22:52

Viděl jsem už hodně, ale tohle vidím poprvé. To tedy netuším, co je za potvoru.

Od: ben®
Datum: 25.10.13 23:29

Dobrý den, za jak dlouho se tam ty piliny ukázaly? Snad ne přes noc. Nestál v těch místech dřive nějaký nábytek, ze kterého to padalo na parkety (červotoč ale dělá jemnější piliny)? JInak nejsou vidět žádné dírky v parketách, což je trochu zvláštní. Jako možného škůdce parket jsem našel na internetu toho viz odkaz. Zdravím!

http://www.skudci.com/hrbohlav-parketovy

Od: tail
Datum: 26.10.13 15:41

Ano - přes noc!

Datum: 25.10.13 23:50

A proč jsou čtyři hromádky bílé a jedna světlehnědá? A proč je to jenom na tom jednom místě? Celkový pohled na podlahu je jinak netknutý. Já vím, že fotografie zvětšuje, takže ve skutečnosti jsou hromádky asi mnohem menší. Já bych ta místa postříkala nějakým přípravkem na žravý hmyz, a pak čekala, co se bude dít dál. Kdyby tam byli termiti, tak by se snad nesoustředili jenom na tak malé místo. Snad si neděláte legraci a nenasypala jste na parkety trochu nějakého prášku, abyste nás pobavila.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.10.13 08:19

Já to vidím na červotoče, pokud je pod hromádkou dírka, tak bych tam dala trochu přípravku značky červostop, nebo případně jsem slyšela natřít okolo česnekem.Jestli nadtím byl nějaký starý nábytek, tak je to od něho.Mě se takové hromádky udělají venku u starého dřeva na pálení.

Datum: 26.10.13 11:56
Na zvětšeném obrázku jsou na parketách vidět stopy po strojovém broušení. Zdají se dost čerstvé. I povrch parket je dost poprášený.
Nemohly se ty hromádky nasypat přes nějaké menší otvory v zásobníku-sběrači na piliny při odstavení stroje?
doplněno 26.10.13 12:32: Barva se zřejmě liší podle barvy parket. Ten tmavší kopeček je na rozhraní středně tmavé a tmavé parkety, ty světlé na spáře světlých parket.
Podle umístění na spárách se teď přikláním k názoru, že jde o výtvor nějakého dřevokazného brouka. Zkuste poklepat po okolních parketách, zvuk napoví případné dutiny.
Pomohl by i detail bez těch hromádek, případně i průměr dírek. Někdy je pod vrchní tenkou vrstvičkou dřeva už pěkná díra...
Že by se termity přestěhovali z tropického a subtropického pásma i k nám?! Nejde mi to do hlavy.

Datum: 26.10.13 15:36

Moc vám děkuji, že se tím alespoň trochu zabýváte. A jsem ráda, že některé jsem i pobavila - opravdu bych tam radši našla krtečka, než tohle něco neznámého.

Opravdu nevím, proč je každá kupička jinak veliká, barva se líší opravdu podle barvy parketky. Ta největší kupička byla 1,5 cm veliká! Což mi přijde na broučka dost. Ty stopy po strojovém čištění jsou 3 roky staré, kdy se objevily takovéto kupičky a ničili tady ty škůdce mikrovlnami. Přikládám fotky - odstanila jsem parketku, na povrchu neporušená, ale po dloupnutí horní vrstvy plná pilin. Žádný výletový otvor ale nikde! Mezi parketkami jsou takové prasklinky, ale to je spíš lepidlo... Já už fakt nevím, žádná brouk mi tady nelítá, žádná housenka neleze, tak já opravdu nevím, co to může být...

Datum: 26.10.13 20:03

No potěš koště ! Toho krtka beru zpátky ! To by mě vážně zajímalo, co vám tam mohlo nadělat takovou paseku !

doplněno 26.10.13 20:14:

Našel jsem tuhle potvoru, které parkety chutnají:

Hrbohlav parketový (Lyctus linearis Goeze)

Hrbohlav parketový je drobný, 2,5 až 5 milimetrů dlouhý brouk obvykle červenohnědý až černohnědý. V přírodě se rojí od května do června, ve vytápěných prostorách dříve, uvádí se až březen. Hrbohlav napadá trvrdé dřevo především dub, akát, případně jírovec, vinnou révu, jasan... Hrbohlav má většinou jednoletý vývoj, v chladnějších podmínkách dvouletý.
O rychlosti vývoje rozhoduje především teplota (optimální 30°C, méně vlhkost dřeva _ optimum je 11 až 13%). Jak jeho název napovídá, nejčastěji se objeví v dubových parketách. Aktivní napadení hrbohlavem se pozná podle nahnědlých pilin kolem výletových otvorů. Chemické ošetření je velmi vhodné provést těsně před rojením. Zdrojem napadení bývají hrobohlavem hojně obývané dubové lesy.

Datum: 26.10.13 22:03

ještě bych se zeptala nějakého zkušeného parketáře, pokud je ale napadena větší plocha tak to vypadá bohužel že se budou muset parkety vyhodit, nebo se to rozleze do nábytku,Potom bych volila raděj plovoučku, ale ne dřevěnou, aby se to v budoucnu neopakovalo, nebo pěkné lino, které se dá koupit k nerozeznání od vzoru dřeva

Datum: 27.10.13 23:57

Ráno jsem slyšela další chroupání o tři metry dál, takže vás asi brzy pobavím dalšíma kupičkama :(. Koupila jsem si nějaký Lignufix, poštříkala povrch parket a klid... Ale ted už zase chroupe. Tak jsem to misto překryla průhlednou plastovou krabicí a třeba, jestli tedy vylétne, se trefí tam a já budu mít fotku toho škůdce.

Datum: 29.10.13 19:24

Tak jak to dopadlo? Napřed jsem Vás podezírala z toho, že si děláte legraci. Ale ty fotky to je jedna hrůza! To jsem fakt nikdy neviděla, a to vím, co to jsou parkety. Ale tyto jsou nějaké hodně světlé. Já znám takové ty lesklé, tmavohnědé. Není to nějaké nové dřevo? Kdy Vám je dávali? Jestli ten parazit nebyl v tom dřevě už při dodávání. Tohle přece není normální. Pokud by to byly nově položené parkety, tak bych se obrátila na dodavatele. Vím, že píšete, že jste je nechávala obrousit, a to se normálně dělá, až když jsou parkety staré a potřebují oživit, ale i tak, ve kterém roce byly položeny? Prostě mi to nejde do hlavy.

Datum: 30.10.13 21:23

Nee, to opravdu legrace niní! Jsou to 7 let staré dubové parkety, které ale před pokládku byly vysušeny a ošetřeny proti těmto škůdcům a naolejovány. Myslím, že spíš něco přiletělo z venku, bydlíme na okraji města u lesa...

Od: pacak
Datum: 31.01.15 21:53

Pokud slyšíte chroustání, jedná se o larvy tesaříka krovového. Jde-li menší rozsah napadení, možno ozářit mikrovlnami a preventivně napajcovat chemií. Pokud chroustání neruší, stačí jenom chemie.

Datum: 30.10.13 21:19

Tak já jsem asi lovec Pampalini ! Mám ve skleničce larvu, která už nežila po aplikaci toho postřiku a navíc jsem v koupelně - pár metrů od těch kupiček našla na stěně vany jakéhosi brouka! Ulovení bylo opravdu komické, ale hlavně že mám foto . Bohužel se obávám, že to je nějaký neškodná brouk - vůbec mi podle obrázků dřevokazných škůdců nikam nesedí...

Ale zase nikdy předtím jsem tady žádného brouka neviděla, tak fak nevím. Foto přikládám, také foto prokousané parkety a dokumentace z lovu :

Prosím tedy o názory na původ tohoto brouka...

Moc děkuju!

Od: ben®
Datum: 30.10.13 21:56

Dobrý den, nejsem si jistý, ale tento brouk by mohla být Vroubenka americká, která škodí v jehličnatých lesích. Údajně je nejvíce rozšířená v okolí Brna. Ale, jestli jí chutnají také parkety nemohu dohledat. Zdravím!

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vroubenka_americk%C3%A1

doplněno 31.10.13 11:20:

Myslím, že takovou neplechu nedělá jedinec, ale bude jich na to více. A zřejmě nemají důvod se ukazovat a budou pod podlahou.

Datum: 31.10.13 11:12

Ano, děkuji - to je přesně ona! Ale bohužel, taky jsem nikde nenašla, že by škodila parketám... Takže to byla jen shoda náhod a já jsem opět na začátku pátrání... :(. Ještě mám tu larvu z parkety, ale podle ní se to pozná dost těžko...

Datum: 31.10.13 23:06

A co když ta Vroubenka americká bydlela v tom dřevě ještě před tím, než byly parkety položeny? Ve formě nějakých vajíček, samozřejmě. To by přece bylo také možné. Ten brouček se přece neobjevil v bytě jen tak čirou náhodou. Co my víme, jak dlouho vydrží žít zárodek ve dřevě, než se z něho stane žravý brouček...

Datum: 06.11.13 21:50

Ten brouček dřevo nežere, to dělají jeho larvy.

doplněno 06.11.13 21:55:

Toho brouka bych napíchl na špendlík a umístil na viditelné místo pro výstrahu! -))

Datum: 28.01.15 23:52

To je omyl, vroubenky ani larvy nežerou stavební dřevo, ale vysávají mízu a smůlu ze stromů, hlavně borovic. Parkety má na svědomí něco jiného.

Datum: 02.11.13 02:17

Dobrý večer. Nejdřív jsem si myslel že se fakt jedná o vtip! Bohužel nejedná. Co je to za neřáda fakt netušim ale než se na to příde asi bych volil komplet rozebrání parket a důkladné prohlídnutí kolik parket je takhle poškozeno. O jakou se jedná plochu?Pak vymácht v chemii , nechat oschnout a potom dát zpět na podlahu. Nebo to neřešit a jen vysávat. Ono jim to bude nějakej ten rok trvat než to sežerou. Já osobně mám dřevostabu a sem tam se mi ukáže nějakej tesařík krovový.

Od: amygrant
Datum: 03.11.13 22:50

Osobně, bych to bohatě napustila Červostopem. Sice asi trochu poškodí povrchovou úpravu, ale je to zanedbatelné, proti ceně nových parket. Určitě bych to zkusila dřív, než bych parkety vytrhala, vzhledem k tomu, že jsou lepené. Spoustu, bych se jich mohlo vytrháním zničit. Na nic bych asi nečekala, tenhle žrout, Vám je do dalších 7mi let, spolehlivě udolá, vzhledem k tomu, co zvládl do teď.

Datum: 05.11.13 20:41

Já bych žádné brouky pod podlahou nestrpěl, podlaha by letěla do kamen. Dát znovu parkety je riskantní, zvolil bych jiný typ, třeba plovoucí lamitátovou podlahu nebo kvalitní lino s dekorem dřeva (např. Novilon, ale je více druhů).

Datum: 06.11.13 12:44

ten broucek co se vam objevil v parketach se mi objevil doma... asi sem si ho pritahl s drevem na topeni... paradoxne obcas pritopim americkyma paletama a bydlim kousek od brna.. takze dve moznosti odkud prisel ale zatim nic nezere tak jsem na tom asi lip...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.