Příliš velký doplatek za plyn?

Od: Datum: 25.10.13 11:00 odpovědí: 13 změna: 25.10.13 20:59

Ahoj všem,

mám jeden dotaz pro někoho, kdo se v tom vyzná. Máme řadový dům, podlahová plocha ca. 140m2. Plyn používáme k vaření a ohřevu vody (vodovod i topení). Termostat je nastaven tak, aby v létě spínal topení při teplotě 15 stupňů, v zimě při 21 stupních. Zatímco v loňském roce jsme měli za období 26.1.2012 - 20.10.2012 přeplatek ve výši 3.600,-Kč, za období 21.10.2012 - 19.10.2013 nám byl vyúčtován nedoplatek ve výši 13.000,-Kč. Topíme pořád stejně, vaříme pořád stejně, únik plynu u plynoměru nebyl zjištěn. Máte někdo nějaké logické vysvětlení, jak je to možné?

Předem díky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 25.10.13 11:02
jaro bylo hodně studené... a teď září taky...
doplněno 25.10.13 11:03: Navíc to předchozí období vám tam chybí dost zimy, většinu placených měsíců je teplejších, chybí tam listopad a prosinec...
doplněno 25.10.13 11:04: a vlastně i kus ledna
Ohodnoceno: 0x

Od: jezevecplynovy
Datum: 25.10.13 11:02

Ještě dodám, že dům je po kompletní rekonstrukci, důkladně zaizolován, v oknech jsou trojskla, nové dokonale izolující dveře, nová střecha včetně silného zateplení.

Od: ben®
Datum: 25.10.13 11:09

Dobrý den, ten rozdíl je velký. Pozorně si prostudujte to vyúčtování a asi zjistíte, že Vám byla po přeplatku snížena měsíční záloha. Také jde o počet uhrazených záloh. Jinak se můžete obrátit na reklamační oddělení dodavatele (který je stále stejný=?) a nechat si vše podrobně vysvětlit. Ale, uhradit by se to mělo v termínu. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.10.13 11:32

Záloha snížena nebyla, byla pořád stejná...

Datum: 25.10.13 11:47

Doporučila bych požádat o vysvětlení přímo společnost, od které plyn berete. Mají informační linky.

Pak bych doporučila pravidelné sledování a zapisování spotřeby plynu. Toto se mi vyplatilo letos v létě, kdy jsem předázela od jedné společnosti k jiné. Ta první vystavila konečnou fakturu na plus 400 kubíků. Prostě jen tak od stolu odhadli a nafakturovali skoro o 400 kubíků víc, než jsem na plynoměru měla. Možná to byl opravdu špatný odhad, možná pomsta za můj odchod od nich. Bránila jsem se a dostala přes 5 tisíc Kč přeplatek.

Podívejte se proto i teď na plynoměr a zkontrolujte, jestli vám také něco nepřifakturovali.

Datum: 25.10.13 12:07

Já to měl podobné. Plyn mám jen na vaření a měsíčně jsem platil asi 100Kč. Při přechodu k jinému dodavateli udělali odečet odhadem a vyšel mi nedoplatek cca 900,- Kč. Při reklamci mi sdělili, že to nemám řešit, že mi to při běžném vyučtování vrátí, což se stalo. Ale zárověň mi díky tomu, ale uplně zrušili zálohy na plyn protože jsem podle nich měl 0 odběr což nebyla pravda a já si toho všiml až po půl roce (mám to v SIPO a moc to nesleduju). Takže přístí rok zase čekám cca 800 nedoplatek.

Tím chci jen říci, že u tady těch firem (plyn, voda, elektřina) si člověk musí vše hlídat jak jen to jde ptž jakákoliv reklamace, stížnost apod je s nima na dlouhé lokte.

Od: koukolik
Datum: 25.10.13 12:52

Myslím, že vlasatec má pravdu. V tom minulém vyúčtování vám chybí 3 měsíce za období, kdy se nejvíce topí. Musíte si uvědomit, že rozdíl mezi letním měsícem a měsícem ve špičce topné sezóny může dělat i 5-6tisíc ve spotřebě (zvlášť jestli jste u nejdražšího dodavatele). Ale zálohy platíte každý měsíc stejné. Logicky pak, když vynecháte ze spotřeby větší část topné sezóny, máte z jara a léta "naspořeno" a vyjde přeplatek. při stejných zálohách vám ale za zimu naskáče několikanásobně vyšší spotřeba, a pak vám při stejných zálohách může vzniknout nedoplatek.

Jestli nevěříte, budete muset začít spotřebu sledovat a průběžně zapisovat. Minimálně 1x měsíčně. A koukněte do vyúčtování, jestli tam nejsou odhadnuté průběžné odečty.

Pro nějakou podrobnější analýzu by bylo potřeba znát vaši celkovou spotřebu za rok, vaši cenu za MWH a výši záloh.

Od: bublinaunosu
Datum: 25.10.13 13:08

Připište taky do dotazu množství plynu spotřebovaného za loňský rok a za letošní plus kolik záloh bylo započítáno za fakturační období.Vše je psáno ve fakturaci,loňské i letošní.Doporučuji si zapisovat měsíční spotřebu z plynoměru.

Datum: 25.10.13 13:21

Tak doplňuji ještě požadované info :

Spotřeba za minulé období (26.1.2012 - 20.10.2012) - 995 m3 = 10.481 kWh

Spotřeba za toto období (21.10.2012 - 19.10.2013) - 2.160 m3 = 22.893 kWh

Datum: 25.10.13 13:38
Nic zarážejícího na těch číslech není.
Vzhledem k počtu topných dnů, které v tom kratším a levnějším vyúčtování jsou..a druhém naopak chybí, je vše naprosto OK.

Od: koukolik
Datum: 25.10.13 13:47

Koukl jsem do svých záznamů a pokusím se o hrubou analýzu:

moje spotřeby za období, která uvádíte

za minulé období (26.1.2012 - 20.10.2012) - 1557 m3
za toto období (21.10.2012 - 19.10.2013) - 2.950 m3

za vám chybějící období (20.10.2011 - 25.1.2012) - 1121 m3

U mě dělají ty tři měsíce cca 42% spotřeby celého roku. Tak si to zkuste přepočítat na své platby. Já to spočítat nemůžu, protože jste sem nenapsal, kolik platíte za plyn celkově a kolik jsou měsíční zálohy. Ale pořád si myslím, že to vyúčtování bude v pořádku.

Je to samozřejmě jen hrubé přiblížení. Já například nemám dům ještě hotový a zateplený, ztráty jsou veliké. Výsledek může ovlivnit i šetření nebo plýtvání teplou vodou. U mě třeba dělá spotřeba plynu v létě, kdy jenom vaříme a ohříváme teplou vodu (4 lidé) cca 2m3 denně.

Od: bublinaunosu
Datum: 25.10.13 14:16

Tak u nás v okr.Brno-venkov u rwe průměr za 1m3 i s trvalou platbou mě vycházel na cca 15Kč/1m3.při vašem odběru to taky tak skoro vychází,hold zima byla delší,koukněte,taky kolik jste měl skutečně zaplaceno měsíčních záloh,fakturace o jednu méně a jeto hned znát.

Datum: 25.10.13 20:59

Ahoj. Koukolíkovi bych dal bod za velmi dobrou odpověď a radu, nějak to ale neumím. Jen bych se ještě zeptal. Když ti termostat v zimě sepne na 21 st., na kolika pak vypíná a za jak dlouho? Drtek k drtku a máš z toho kubík.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.