Žehlička a jistič

Od: Datum: 25.10.13 08:28 odpovědí: 11 změna: 25.10.13 19:44

Dobrý den,

cca od jara máme napař. žehličku philips asi 2200W, stejný model jsme měli před tím cca 3 - 4 roky, bez problémů, ale začla téct. Žehlička včera podruhé vyhodila jistič. Poprvé se to stalo před cca 3 měsíci. Stalo se to ve stejné zásuvce, při vytažení šňůry. Vybavil jak 16A jistič okruhu tak hlavní 25A, chránič ne. Fázový kolík na šňůře žehličky je opálený od oblouku. Žehličku používáme prakticky denně, většinou v této zásuvce, občas i jiné.

Snažím se přijít na to, co by mohlo být technicky špatně - na instalaci nebo na žehličce (je ještě v záruce), aby to toto udělalo. Já, ani lidé v okolí, všichni maje elektrotechnické vzdělání, netušíme. Svádí to svést na nepříznivý souběh okolností (okamžitá hodnota napětí v zásuvce, přechodové děje, indukčnost pod.), ale červík i tak hlodá a manželka je samozřejmě vyděšená, když má u ruky "plamen" a vyhodí jističe v celém domě. Nemá někdo zkušebnost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.10.13 08:38
avatar

Dobrý den, a ta žehlička byla nejdříve vypnutá vypínačem a až pak vytažena vidlice? Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 08:42
avatar

zkusil bych žehličku v jiné zásuvce, a taky tak, že ne bude zapnutá na plný výkon při připojení do zásuvky, ale jen na menší teplotu. PAk výkon zvyšte jak potřebujete. Chyba se běžně objevuje v zásuvce, kdy se uvolní nulový vodič. Je třeba vypnout hlavní jistič a poté v zásuvce mítně utáhnout šrouby nebo zkontrolovat vodiče v zásvkách, kdy včasem mou být tyto porušené, opotřeběné, mohou hůře vodit. Nepíšete jak máte staré elektricé rozvody v domě. . . .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 09:18
avatar
nižší teplota nemůže mít vliv, je tam termostat který vypne a zapne. musel by mít i polohu "vypnuto"
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 10:47
avatar

hm, to je asi pravda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 09:08

Pokud vyletěl 16 i 25 jistič, tak to náhodná konstalace nebude.Možná by nebylo špatné přiložit makrofoto toho opálení (dobrým foťákem s makrem, nebo přes lupu). Nějaké povrchové opálení je běžné, žehlička se běžně vytahuje pod proudem a 2200W není málo. Ale pokud je tam vypálený kráter třeba cca 0,3 mm hluboký a kolem stopy měděných kuliček, pak tam prošel řádově větší proud do zkratu. I by tomu odpovídal ten efekt "plamene". To vypadá na závadu. Pečlivě zkontrolujte, jestli přívodní kabel není někde skřípnutý/prodřený. pravděpodobně je opletený a s pryžovou teloodolnou izolací, ta mechanické vlastnosti nemá tak dobré a snadno se poškodí. Pokud se nanajde nic na kabelu, tak raději rozdělat žehličku, jestli se nemohly dotíkat nějaké kontakty, choulostivé místo je plastový otočný kloub, kterým většinou prochází přívodní šňůra. Pod ním bývají dráty namačkány, kroutí se s nimi a už mají jen pryžovou izolaci. Šlo by to asi řešit i tak, že ji budete reklamovat a rozdělají ji v servise (abyste měl jistotu, že ji rozdělají, tak třeba tvrďte, že šel zevnitř dým). Pokd nic nenajdou tak poprvé nic neplatíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza2*
Datum: 25.10.13 10:56

tak žehlička samozřejmě vypínač nemá a musí se vytahovat ze zásuvky.

jak bylo řečeno, termostat má on-off funkci, těžko něco mezi.

rozvody o víkendu projdu a poutahuju, to neuškodí nikdy. Proto se taky hlavně ptám - z obavy, že by mohlo být něco špatně v rozvodu. Ovšem chtěl bych vědět technické souvislosti, jak k tomuto může dojít uvolněným šroubkem nebo svorkou někde v krabičce, nebo zásuvce. Moc nedokážu technicky pobrat možnou souvislost. Nezaznamenal jsem, že by se někde něco hřálo - zásuvka, zástrčka apod.

žehlička je nová, cca 1/2 koupená, šňůra v bezvadné stavu, nikde nic nesmrdí. Fázový kolík zástrčky na šňůrě na konci opálen, one "kráteřík". Prostě při vytažení výboj. Popravdě si neumím představit jinou situaci, za které by vybavili oba jističe, než tvrdý zkrat nebo snad "vytažení oblouku".

Datum: 25.10.13 11:38

A zkoušel jste to navodit znova? Opakovaně strkat přívod do zásuvky? Pokud by měl rozvod nějakou významnější indukční složku, tak by při vytahování mohlo nakmitnout na vodičích vyšší napětí a v místě s nejnižší vzdušnou, nebo povrchovou vzdáleností by pak mohlo dojít k průrazu. Nemusí to být ani v rozvodech, ale například v kondenzátoru síťového filtru spotřebiče připojeného na stejné větvi. To by pak ale nejspíš nešel zážeh ze sásuvky, ale odjinud. (ale to v tom šoku není snadné rozpoznat) Pokud by to bylo v zásuvce,taby tamo by tam někde musela být velmi malá vzdálenost mezi L a N, řádově 1..2 mm. Zopakovat to jít už nemusí, průraz většinou nastane v místě nějakého otřepu a ten se vypálí. Nebo jsou tam skutečně dráty u sebe a při mechanickém pnutí při vytahování došlo jednoduše ke zkratu.

Pokud došlo k velkému záblesku, tak je poměrně pravděpodobné, že na vodičích a víčku zásuvky budou stopy ožehnutí. Takže po sejmutí víčka hledejte jestli nejsou někde příliš blízko holé vodiče N a L, případně stopy ožehnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza2*
Datum: 25.10.13 11:55

ano docela dlouhou dobu jsem si pořád hrál a zastrkával a vytahoval, když termostat svítil i nesvítil... A bohužel nic. Ani se tomu nedivím, opravdu ji používáme v této zásuvce prakticky denně a udělalo to "teprve" podruhé v rozmezí asi 2 - 3 měsíců. Ožehnuté samozřejmě vše je. Došlo k výboji na fázovém kolíku, takže je tento kolík ožehnut, stejně tak zdířka v zásuvce. Vyměním tuto zásuvku a překontroluju všechny spoje na okruhu, víc mě nenapadá. Když to pak udělá znova, tak je jasné, že je to žehličkou.

Datum: 25.10.13 12:45

Pokud se to stalo v obou případech v okamžiku vytahování ze zásuvky, tak bych problém přímo v těle žehličky nepředpokládal. Spíš v té zásuvce, nebo by teoreticky mohla být výrobní vada ve vidlici.

Jinak žehličku zapojuji raději přes krátkou prodlužovačku, která je v dané zásuvce zapojena trvale. Nelíbí se mi každý den rvát silnou vidlici žehličky do zásuvky ve zdi a vyviklávat ji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 19:11

Snižte teplotu na termostatu, ten vypne proud a pak vytáhněte zásuvku. Mimochodem, taháte vidlici ze zásuvky nebo prodlužovačky?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.10.13 19:44

Ahoj. Podívejte se, co všechno může být ještě připojené na ten 16kovej jistič. Někdy se to může nasčítat s ještě s jinými spotřebiči. A tato situace se právě mohla stát náhodou zrovna dvakrát za čas. Kdyby byl prcák v kloubku na žehličce, jsou tam slabší drátky a tak by ta žehlička už víc nefungovala. Tohle jsem opravoval u několika žehliček asi 5 x.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.