Kam si stěžovat na postup Katastrálního úřadu

Od: Datum: 24.10.13 18:45 odpovědí: 3 změna: 24.10.13 19:25

Na našem pozemku byla v r. 1965 postavena garáž, v r. 1967 zkolaudována a následně zakreslena Geodezii řádně do katastru.

Vše bylo doposud v naprostém pořádku.

Před cca 6 týdny jsme obdrželi úřední výzvu k doložení ověřených dokladů: staveb. povolení a kolaudace garáže, jinak bude garáž zbourána. Požadované dokumenty máme - ale považujeme toto za buzeraci státními úředníky a požádali jsme je (mailem přes podatelnu - potvrzeno), aby si vše řádně ověřili u sebe - jinak by přece garáž nebyla zakreslena v KN a nám vzniknou zbytečné výdaje.

Uplynulo 30 dní a nikdo se nám nenamáhal podat zprávu. (Přitom je známo - že ke zcizení nemovitostí na podkladě padělků jsou KU víc než ochotné).

Jak máme postupovat - kam podat stížnost? Máme sklopit uši a poslušně ztrácet čas a platit za to, co máme v pořádku - pro jejich lajdáckost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.13 19:00
avatar

Vzhledem k tomu, že zákon č. 359/1992 Sb., o zeměměřických a katastrálních orgánech, ve znění pozdějších předpisů, výslovně nestanoví, kdo je nadřízeným správním orgánem, je třeba aplikovat větu druhou § 178 odst. 1 správního řádu, podle které je nadřízeným správním orgánem ten správní orgán, který rozhoduje o odvolání. Tím je vůči katastrálnímu úřadu podle § 4 písm. d) zákona o zeměměřických a katastrálních orgánech zeměměřický a katastrální inspektorát. (cit ze stránek MVČR.) Brno, Moravské náměstí ale jestli je to inspektorát celorepublikový to netuším.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.10.13 19:06

Jen pro ověření... nepletete si to se stavebním úřadem? Katastrální úřad Vás může vyzvat k doložení dokladů, ale zcela určitě nemůže odstranit stavbu. Rozhodnutí o odstranění nepovolené stavby vydávají stavební úřady, nikoliv katastrální.

Další věc... ten mail byl podepsán ověřeným certifikátem? Předpokládám že ne a na obyčejné maily úřady zpravidla nereflektují. Sice jsou schopni Vám odpovědět, ale vzhledem k tomu, že bylo zahájeno nějaké řízení, které se ze zákona musí několik let archivovat, tak je přípustná pouze komunikace písemná, či s pomocí datové schránky. Na takovou komunikaci Vám musí ze zákona do měsíce reagovat.

Nevím jak to máte daleko, ale určitě by nebylo od věci si na příslušný katastr zajít a zjistit oč přesně jde. Je možné, že správnému záznamu něco chybí a úřad nyní potřebuje jen doložení chybějící listiny. Jedna věc je, že za minulého režimu se zapsalo ledacos, protože důležité bylo kolektivní hospodaření a plánování. Spousta garáží se zapsala jen proto, že se hromadně vystavěli, zaměřili, zapsali, ale bez příslušných dokladů (stavební povolení, kolaudační rozhodnutí, geometrický plán), zpravidla něco chybělo. Povinnost doložit tyto listiny je na straně majitele, nikoliv úředníka. Nelze obviňovat úředníky z chyb, které vznikly v době, kdy tam spousta z nich nepracovala, nebo ani nebyla na světě. Dělají jen svoji práci a snaží se dát do pořádku resty z minulosti.

Co se týká stížností, můžete se obrátit na příslušný katastrální inspektorát, aby prošetřil Vaši kauzu.

A co se týká te perly ohledně zcizení nemovitostí... Nebudu tvrdit, že k tomu nedošlo, ale v množství převáděných nemovitostí se jedná o promile případů. Druhá věc je, jak má úředník katastru poznat, že je listina podvržená, když obsahuje ověřené podpisy? První instance přes kterou to prošlo je ten kdo ty podpisy ověřoval. Úředník katastru nemá možnost jak odhalit podvrh, když listina obsahuje všechny záležitosti dle zákona.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: naoko
Datum: 24.10.13 19:25

Já bych to taky tak dramaticky neviděla. V první řadě bych tam zavolala nebo došla na KN proč to chtějí. Zkontrolovala bych si stav na stránkách katastrnemovitosti. Možná je to jen nějaké jejich kontrola, předělávají mapy, možná se u vás předělává územní plán A možná vám garáž stojí na pozemku který chtějí církve ). Prostě nevíte, tak to nejdřív prozkoumejte než si hned stěžovat, když ani nevíte na co... a nevíte ani kam. Na to se jich ale můžete zeptat až tam budete volat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.