Zpevnění/převázání rohové zdi

Od: Datum: 23.10.13 21:58 odpovědí: 3 změna: 24.10.13 20:16

Dobrý den

potřeboval bych poradit ohledně opravy zdi. Jedná se o cihlovou zeď, 30 cm silnou v rohu, kde je převázání mezi obvodovou zdí a nosnou je prasklá a je v ní cca 5 cm spára. Zvenčí je zeď v pořádku, odtržena je ta část, která je vnitřní nosná zeď. Provizorně jsem to vystužil tak, že jsem osekal starou omítku, proškrábl spáry, prostříkl cementovou kaší a nahodil novou omítku s vyšším podílem cementu.

V budoucnu plánuji předělávat podlahy a při té příležitosti bych chtěl definitivně opravit i tento problém. Moje řešení spočívá v tom, že poté, co otluču starou omítnu a prostříknu to špricem, přizdím metr na každou stranu 140 mm porotherm(zeď bude o 14cm silnější než ve zbytku místnosti), který bude vždy na střídačku zazděn do kapsy vysekané ve staré zdi a v ploše kotven zdící kotvou, každý blok minimálně dvěma kusy.

Bohužel, mechanizmus vzniku závady mohu jen odhadovat, zdali k poruše došlo v důsledku povodně, nebo narušení podloží vlivem spodních vod, či jestli došlo k promrznutí podlazy a vlivem roztažení k roztržení zdi, mohu jen hádat. Každopádně, společně s podlahou se určitě bude dělat vyztužení základů a vodorovné hydroizolace.

Za Vaše hodnotné rady předem děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 23.10.13 23:54

Já bych to stáhnul ocelovým táhlem přes celou budovu. Z rohu na roh po zdi. Konce s maticí a ocelovou deskou tl. 15 mm, rozměr 500 x 500 mm. Táhlo nejméně prům. 16 mm. Radši si to nechte navrhnout odborníkem nebo si pozvěte (poptejte) firmu co dělá spínání stavebních konstrukcí a šikovně se vyptejte jak by to dělali. Nabídku očekávejte tak 100 tis. Používají ocelová lana. S tím táhlem to uděláte sám za pár tisíc. Dal bych 4. Dvě na každou stěnu a jedno nahoře a jedno dole. Musí to být vždy přes celou zeď (dům) jinak by vám vznikla prasklina tam kde by to bylo ukotveno.

doplněno 24.10.13 20:49:

psal jsem vám, že staženo musí být přes celý dům. na obrázku nejsou VŠECHNY venkovní zdi. Deska nesmí být v interiéru. Prasko by vám to v jiném místě. Radši si pozvěte tu firmu.

Zde si vybete. https://www.google.cz/#q=sp%C3%ADn%C3%A1n%C3%AD+stavebn%C3%ADch+konstrukc%C3%AD&safe=off

Ohodnoceno: 0x

Od: freedale*
Datum: 24.10.13 20:03

Myslím, že Vaše řešení pro mě není přijatelné. A to z důvodu, že nosná zeď je v půli domu uskočena a právě na tom rohu je komín a chobda, tedy ocelová deska by byla viditelná v interiéru a táhlo by vedlo komínem. Vložil bych schematický nákres, ale bohužel mi to je znemožněno

Upozornění od sys clayman 24. 10. 2013 20:07:57
zkuste vložit obrázek ještě jednou
Od: freedale*
Datum: 24.10.13 20:16

Legenda k obrázku:

šedá místa - stavební otvory (okna, dveře)

červená - místa poruchy

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.