Vložkovat komín nebo ne?

Od: Datum: 23.10.13 19:15 odpovědí: 9 změna: 24.10.13 12:18

Zdravím koupil jsem starej baráček a chci topit dřevem a uhlím kamna mám ale nevim zda musim vyvložkovat komín nerezovou vložkou či nemusim je tu starej komín kterej nebyl nějakou dobu používán, nechal jsem udělat nové oplechování a celej komín jsem znovu omítnul od země až po vršek ale bohužel už na vložkování nemam finance a potřebuju topit je tu nějaké riziko nebo se nemám ničeho obávat? jasně než začnu topit tak komín ještě vyčistím ;) někdo mi řiká at v tom zatopim že to je normální a někdo mi řiká že mi mužou cihly popraskat a dostane se to i přes omítku a muže začít hořet co je na tom pravdy? cihly oranžové pálené děkuju za každou radu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 23.10.13 20:06

Vložkovat nemusíte. Pokud komín není popraskaný již nyní, nemáte se čeho obávat. Hlavně komín včas čistěte. Pokud by nebyl vyčištěný, mohli by v něm chytit saze a to by zřejmě popraskal (v lepším případě).

doplněno 23.10.13 22:09:

Základ je topit suchým dřevem. Vyvložkovaný komín sice snese trochu dehtu, který vzniká při spalování mokrého dřeva, ale nezmění to, že teplo se spotřebuje na odpaření vody a v důsledku spálíte mnohem více dřeva. nejde o to dřeva spálit, ale vyrobit teplo. Takže sušit 2 až 3 roky.

doplněno 24.10.13 10:03:

Pak je vložkování pro vás zbytečné.

Ohodnoceno: 0x

Od: zdenal*
Datum: 23.10.13 20:24

Zdravím, máme také starý komín, nevložkoval jsem, pouze upravil starší vršek nad střechou, Jinak bych se toho nebál, vše bylo uřčitě kvalitněji udělané, než dnes. Topím do dnes a vše funguje jak má.

Od: koleo
Datum: 23.10.13 21:45

a máte také pálené cihly? nebo šamotové? já se bojim když mam ty palené

Datum: 23.10.13 21:52

přesně jak píšou ostatní není se čeho bát. Jak starý je ten barák?A komín? drží. Akorát pozor na syrové dřevo dehtuje a dehet by mohl mezi spára vylést na povrh

Datum: 23.10.13 21:58

Koupil jsem před sedmi lety starý,přízemní baráček,první co bylo tak jsem nechal vyvložkovat komíny nerezem.Zjišťuji,že jsem udělal dobře,topím dřevem a dřevním odpadem.Není vždy dokonale suchý, takže zděný komín by měl asi problém.

Datum: 24.10.13 09:12

tak barák je dost starej rok 1902 po vyčištění komínu jsem nenašel kusy zdiva či omítky takže v komínu vše drží jak má... já bych chtěl topit hnědým uhlím ořech takže to suché určitě bude ;) nerezem také vyvložkuju ale až příští rok bohužel ted už na to nemam peníze jsem investovat do jiných věcí ... pouze letos chci topit bez vložky a doufam že to vydrží ale jak píšete tak by mělo

Od: bgmaniac*
Datum: 24.10.13 09:32

Pokud máte vyčištěný komín a je schopen kotel utáhnout, tak nevidím problém - sice to již není podle současné normy a nový takový komín by Vám až na výjimečné případy postavit nenechali, ale starý používat lze. Já mám normální zděný komín 16x16, 7m výšky, topím hnědým a dřevem a naprosto bez problémů. Vložkování by se mi též líbilo, ale ze stejných důvodů jako u Vás bude muset ještě nějakou chvíli počkat. Každopádně by bylo dobré udělat aspoň kouřovou zkoušku, abyste měl klid, že komín těsní a pro jistotu mít i revizní zprávu od kominíka, kdyby přece jen k průšvihu došlo kvůli pojišťovně.

Datum: 24.10.13 11:39

a náhodou nevíte kolik se platí za revizní zprávu? bydlíme ve středočeském kraji

Od: bgmaniac*
Datum: 24.10.13 12:18

To nevím, každý kominík to má jinak - pár jich v okolí bydliště obvolejte a zjistíte... od případů, kteří Vám třikrát slíbí schůzku, vyčistění a revizi komína a Vy na ně zbytečně čekáte v monterkách doma, aniž by se objevili nebo zvedli telefon až po ty, kteří přijedou přesně, za půl hodinu mají hotovo a Vy máte klid.. jako se vším.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.