Vaše zkušenosti s pronajímáním garáže

Od: Datum: 23.10.13 16:17 odpovědí: 5 změna: 25.10.13 11:58

Ahoj rádci, chtěl bych se zeptat někoho zkušenějšího ohledně pronájmu garáže. Momentálně jsem v pracovním poměru kdy jsem schopný uškudlit ročně něco přes 100tis. Žádné zaměstnání není navěky proto přemýšlím o investování do garáže v nějaké žádanější lokalitě poblíž a následném pronájmu raději než peníze cpát bance za směšný úrok nebo prachy rozfofrovat (z vlastní zkušenosti vím jak i takováto častka dokáže rychle zmizet). Máte někdo zkušenosti s pronájmem vlastní garáže, zkušenosti s nájemníky? Mohl by mě někdo nasměrovat na nějaký mustr kvalitní nájemní smlouvy pro garáž? Jak je to s daněmi? Odjakživa pracuji pro někoho takže v daních nemám moc jasno. Děkuju za jakýkoli postřeh :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mildas*
Datum: 23.10.13 23:36

Je to jako s pronájmem čeholkoliv jiného. Záleží na tom koho na pronájem najdeš. Jsou lid co za rok dokážou vybydlet garáž. O včasném placení ani nemluvím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.13 19:15
avatar

Není to špatná investice pokud je garáž v dobré lokalitě - u nás je cca 200 garáží tak 30 min pěšky od města - naprosto neprodejné ani nepromajitelné. Některé si však pronajaly jako zkušebny hudební skupiny a podle toho, jak putují z garáže do garáže vždy po roce tak je zřejmé, že měly problémy se zaplacením spotřebované elektřiny. Mustrů smlouvy je na webu dost, raději podrobnější než jednoduchá smlouva. Podle daň. zákonů by jste měl zisk zdaňovat,na druhé straně se bude jednat o takovou částku, že kde není žalobce, tam není soudce (ale je nebezpečí v tom ,že se nějaký žalobníček najde). Můžete si však "udělat náklady" tím, že si garáž budete vyšperkovávat a část peněz tam "utopíte".

Ohodnoceno: 2x
 
Od: m86m®
Datum: 24.10.13 22:54

U nás je taky spousta takových, nikdy jsem nepochopil co na nich ty naše motoristy tak fascinovalo. Kamarád si jednu takovou taky pořídil pro tenkrát novou Boru, 15 minut za městem za celý den ani živáček místo toho zaparkovat ji pod okno kde by na ni viděl. No a jednoho dne přišel ke garáži s vraty dokořán a volným místem pro další auto :) Nejlepší podle mě vyčkat na nějakou v blízkosti sídliště kde bude nouze o parkování vždy, především tedy motorek. Ty daně ještě někde musím prostudovat... Nemám tucha jak to chodí, musím jednou ročně někam na finančák a prokazovat kolik jsem za nájem dostal a hotově zaplatit?

Od: uska®
Datum: 24.10.13 23:23

Mně se to jeví jako dobrý nápad, podmínkou je dobrá lokalita. S pronájmem garáže je to jako s byty - 3 měsíční platba předem nebo kauce. To se jistíte proti poškození a nebo neplacení. S dobrou smlouvou vám neporadím.

Daně - Na konci roku si od zaměstnavatele vyžádáte formulář s vašim ročním příjmem i sraženou zálohovou daní a toto opíšete do daňového přiznání. Pod par. 9 zapíšete váš příjem z pronájmu garáže. Do výdajů u pronájmu můžete dát skutečné náklady s dokladů a nebo budete mít výdaje bez doklatů a to ve výši 30% z příjmu.

K příjmům z pronájmu můžeme uplatnit paušál na dopravu. Pokud auto nepoužíváme zároveň i pro podnikání, neplatíme zněj silniční daň (pronájem není podnikání či jiná samostatná výdělečná činnost).

Vše se posčítá dohromady i s vašim výdělkem, odečte se již odvedená daň ze zaměstnání a vyjde vám nějaký nedaněný rozdíl. Ten zdaníte 15%. Při uplatnění paušálu na dopravu vám vyjde asi nula. Poprve si nechte daň. přiznání někým udělat a pak další roky to zvládnete levou zadní sám.

doplněno 25.10.13 15:27:

pozn. Pokud uskutečníte svůj sen a koupíte garáž, tak nezapomeňte si do 8 dnů od pronajímání odskočit na Finančák. Tam jim sdělíte, že budete pronajímat, zavedou si vás pod rodným číslem a pod tímto rod. číslem do března příštíro roku podáte daň. přiznání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: m86m®
Datum: 25.10.13 11:58

Děkuji, paráda! Teď se mám čeho chytit :)

doplněno 25.10.13 15:44:

Ok děkuju :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.