Padající sníh ze sousedovy střechy na cestu

Od: Datum: 23.10.13 07:05 odpovědí: 14 změna: 02.02.15 15:43

Už dlouhých 10let mi padá- na vstupní cestu do domu a na příjezdovou cestu ke garážím- sníh ze sousedovi střechy.První rok měl udělanou zábranu,která padající sníh zachytila,ale padal mu na pozemek!Proto zábranu odstranil.Každý rok jsem ho žádala, at s tím něco udělá,ale měl pouze "jednoduché odpovědi",že sníh padá z nebe...A jelikož se s ním nedalo mluvit-žádala jsem ho i písemně.Bez účinku.Mám pětiletou vnučku a tříletá dvojčata,která si na zahradě hrají a mám strach,aby díky sousedovi nebyly ohroženy padajícím sněhem a nepřišly k úrazu..Poradte,prosím,jak se bránit proti neohleduplným sousedům.Existuje nějaká vyhláška ,zákon,který svým jednáním soused porušuje?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.13 07:43

to je tedy zlepšovák. Vím jak je to pracné když mi spadne sníh z vlastní střechy (raději ať spadne dolů než aby zatěžoval střechu). Pokud s ním není domluva, což očividně není, došel bych se poradit na MěÚ. Myslím, že funguje něco jako správní řízení když se sousedi k sobě nechovají ohleduplně. Ale jestli to na něj bude platit čert ví.

Ohodnoceno: 0x

Od: koukolik
Datum: 23.10.13 08:07

Existuje v občanském zákoníku taková fráze, že nesmíte své okolí obtěžovat ... atd. Dá se za to schovat ledacos ale je to tak obecně formulované, že uplatnění v praxi je dost obtížné.

Kdyby s ním nebyla vůbec řeč, jestli to místní podmínky dovolí a nebude to moc náročné technicky a finančně, dala by se na plot instalovat nějaká sundávací plechová stříška po celé délce jeho střechy, aby sníh zase sklouzl zpět k němu na pozemek? Mél jsem to tak udělané proti sousedovi, který si zase na střechu mého dřevníku pouštěl vodu z okapu. Pravda, to bylo jednodušší

Datum: 23.10.13 09:18

Upřesním tu frázi" z Občanského zákoníku... http://zakony-online.cz/?s6&q6=all

§ 127
(1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek...

Zdá se, že je nejvyšší čas navštívit Obecní úřad, doložit tam písemné doklady - KOPIE! o upozorňování souseda na porušování zákona a vážné dlouhotrvající omezování výkonu Vašich práv. Písemně žádejte ObÚ o zásah. Přenesete zodpovědnost na úřad, on si bude pálit prsty se sousedem. Vy budete jen urgovat dořešení u úřadu..

Nezapomeňte si dělat fotodokumentaci chybějících zábran, spadlého sněhu, zamakání stěn a povrchu atd, atd.

doplněno 23.10.13 11:55:

sníh padá z nebe díky fyzikálním zákonům... souhlasím s rnk.

ALE ze střechy souseda padá na pozemek tazatele díky odstranění a neexistenci zábran! Nechce se mi hledat právní úprava odvádění srážek z pozemku...ale je to na majiteli pozemku a nemovitosti, aby srážky( déšť a sníh, případně kroupy) likvidoval přiměřeným způsobem, ne na úkor souseda. Svojím konáním poškozuje práva tazatele na nerušený výkon užívání pozemku...

Nový Občanský zákoník řeší sousedské vztahy podstatně konkrétněji a požadavky jsou tvrdší... budou příčinou mnoha sporů a soudních konání... to už je jiná kapitola.

Ohodnoceno: 3x

Od: jokr
Datum: 23.10.13 10:03

Pokud byste byla na chalupě v laskavé péči úředníků měú Moravské Budějovice či Jemnice, tak si ušetřete čas a cestu. Zde neplatí žádné zákony, krom komplotu.

Od: buss®
Datum: 23.10.13 10:12

Není-li domuva, tak hupky dupky na obec, . řeší to, (opět) OZ.

doplněno 23.10.13 11:41:

For rnk: ...nového občanského zákoníku. Pravděpodobně se to bude řešit až za jeho platnosti
On už platný je! Jen se nedá dle něj dnes postupovat, on totiž ještě není účinný. A nikdo neví, zda bude.

Od: uska®
Datum: 23.10.13 10:21

Začala bych asi tím, že spadlou hromadu vyfotím i s vedle stojícím člověkem, aby byl znát poměr množství sněhu. I s fotem bych nejprve podala stížnost na váš Obecní úřad. Vše písemně, ne e-mailem. Musí vám odpovědět a pak bych se dle odpověde zařídila dál.

Ohodnoceno: 2x

Od: rnk*
Datum: 23.10.13 11:28

Obávám se, že § 127 OZ nebude použitelný. Sníh nepadá v důsledku oprav či změn na jeho stavbě, ale díky fyzikálním zákonům. Rovněž sníh není odpadem. Snad jedině pokud by se podařilo prokázat, že tam ta zábrana byla a odstranil ji...

Padání sněhu a následné jeho padání ze střech je normální jev. Po staletí s ním každý počítal. Proti sousedově střeše jste měli protestovat v době, kdy se stavěla. Ve stavebním řízení na to jsou postupy. Pokud tam ovšem ta střecha nebyla dříve než vaše cesta.

Podle mne jsme si příliš zvykli ta to, že nám nic nehrozí a nesmí hrozit. A pokud se stane nějaká nehoda, hned hledáme viníka a požadujeme jeho potrestání. Když to tak bude dále, budem hladat viníka i za krupobití, sucho nebo příliš deště. Ostatně už to začíná šílenstvím kvůli údajné klimatické změně (předtím než se zjistilo, že se neotepluje nazývané globální oteplování). Kvůli tomu nám roste cena energie a potravin do závratných výšek.

doplněno 23.10.13 11:30:

Možná by se mohl vyjádřit nějaký znalec Nového obšanského zákoníku. Pravděpodobně se to bude řešit až za jeho platnosti.

doplněno 23.10.13 12:01:

OK. opravuji, nejsem právník. Za účinnosti Nového občanského zákoníku. Tu nejistotu jsem vyjádřil slovem "pravděpodobně".

doplněno 23.10.13 12:09:

Narozdíl od jiných, považuji i padání sněhu ze střech za důsledek fyzikálních zákonů. Žádná střecha není navržena na to, aby se na ní sníh hromadil až do jeho roztátí na jaře. Rovněž žádná šikmá střecha není navržena tak, aby z ní bylo možno sníh nějakým způsobem odstraňovat (mimo spadnutí dolů).

Za požadavek, aby vlastník domu odtranil ze střechy sníh, hrozící pádem dolů by vás ještě před pár lety zavřeli do blázince. Dnes se takto blázní oficiálně a podávají se žaloby na majitele nemovitosti. Svět se zbláznil!

doplněno 23.10.13 13:23:

Otázkou je, co myslíte tím "pár lety" Já spíše desítky let. Ve svém domě žiju už hodně dlouho (a předtím v domě rodičů). Kdybych kupoval dům, kde na můj pozemek směřuje sklon střech, tak bych byl srozuměn s tím, že tam bude padat i sníh. Kdyby si soused hodlal postavit takovou střechu později, řešil bych to všas, tedy ve stavebním řízení. Pokud by to bylo řešeno zábranou (nedostatečné, částečné řešení) tak bych důrazně reagoval ihned po jejím odstranění.

Nějteré domy stojí opravdu dlouho a stovky let z nich padá sníh na sousední pozemek. Uvědomujete si co by znamenalo uplatnění vaší logiky jejich sousedy? Investice (jinak zbytečné) v řádu stovek tisíc, nebo povinnost platit sousedovi "odškodné" Vždyť to jsou naprosto absurdní důsledky!

Takové nápady majií jen lidé z měst (spíše paneláčníci), kteří se přestěhují do domu a diví se naprosto běžným věcem, které při koupi neznali. Ať je to kouř ze sousedova komína, sníh ze střechy, pach hospodářských zvířat, jejich zvukové projevy či něco jiného. Vždyť někde takoví přistěhovalci dokonce protestovali proti zvonění kostelního zvonu!

A zákony tvořené jinými paneláčníky jim dávají zapravdu a bič do ruky.

Svět se zbláznil.

doplněno 23.10.13 15:45:

hejkale, bojím se spíše té poslední možnosti. Pádu sněhu ze střechy nezabráním, ikdybych se pos... Zábrany pádu nezabrání, jen pozdrží do nashromáždění většího množství, pak to přepadne. (u malé střechy možná ano) Proti odškodnému jsem pojištěn, ale bohužel za to hrozí i kriminál! A uzavřít chodník nemůžu, protože je města...

Mě se to nestane a kdyby, tak se budu bít do hlavy co jsem to byl za pitomce, že jsem při tání sněhu lezl pod střechu!

Jak říkám. Svět se zbláznil.

Od: koukolik
Datum: 23.10.13 12:21

Když to vezmu selským rozumem, máte v mnohém pravdu. Bohužel, žijeme ve spleti mnohdy nesmyslných zákonů a je nutné jimi prokličkovat, než budou zrušené, nebo nahrazené jednoduššími.

Co se ale týká případu tazatelky, myslím si, že má pravdu jak právně, tak i lidsky. Majitel sousedního domu úmyslně odstranil zábrany, určené k tomu, aby zmenšily riziko, hrozící pádem sněhu a zhoršil tak situaci sousedky. Tak jako ostatní, doporučuji obrátit se na místní úřad. Jsou známé případy z tisku, kdy úřad přikázal majiteli nemovitosti zábrany instalovat po stížnostech sousedů nebo zraněných padajícím sněhem.

Datum: 23.10.13 12:32

Souhlasím s rnk, že padání sněhu ze střech je důsledkem nějakých fyzikálních zákonů...

V tisku uváděli více případů, kdy majitel střechy ( i před pár lety) zanedbal své povinnosti, a neodstraněný sníh spadl ze střechy na člověka, zranil ho a soud uznal majitele vinným ze zanedbání povinností... případně způsobil materiální škody... poznáme plno veřejných činitelů, kteří z titulu své funkce upozorňují majitele na hrozící nebezpečí... majitel má jisté povinnosti... určitě ale nemá oprávnění shazovat sníh na pozemek jiného vlastníka. Pokud to jinak nejde, po shození je povinný následně uvést pozemek do původního stavu...

nebavme se o fyzikálních zákonech, bavme se o povinnostech majitele, bezpečnosti a lidských vztazích...

proto nepřeji rnk, aby po přestěhování do jeho vlastního rodinného domu mu sousedi na pozemek svévolně a dlouhodobě pouštěli sníh, případně i vodu... to by opravdu bylo na další stěhování do domu s gumovými stěnami a mřížemi na oknech...

doplněno 23.10.13 15:32:

rnk,

tazatel napsal v zadání, že : První rok měl udělanou zábranu,která padající sníh zachytila,ale padal mu na pozemek!Proto zábranu odstranil.
tazatel píše, že udělal to samé, co máte na mysli Vy: Pokud by to bylo řešeno zábranou (nedostatečné, částečné řešení) tak bych důrazně reagoval ihned po jejím odstranění. zřejmě jen reagoval málo důrazně... soused odstraněním zábrany vědomě poškozuje tazatele...

náklady na zábrany nedosáhnou ani zdaleka výšku náhrad za případnou škodu, regres od nemocnice, pojišťovny, právníků a dalších

o pár letech jste začal Vy... nemůžeme vědět, že pod pár lety si Vy představujete spíše desítky let... Furt se bavíme o něčem jiném... Vám soused sníh ani vodu do dvora zřejmě nepouští...

nepřeji Vám, aby Vám na hlavu něco sněhu či ledu spadlo a aby jste se nemusel potom hádat o odškodnění... ani Vám nepřeji, aby něco spadlo z Vašeho domu na někoho, kdo se nebude rozpakovat po Vás chtít odškodné...

radím tazateli, aby nelenil a o svá práva zabojoval... už ví, čím může operovat, a také už ví, jak může soused reagovat...

doplněno 23.10.13 15:49:

pro tazatele pár odkazů...

napřed citace Péče o sněhem zapadané střechy domů a rampouchy trčící z okapů je plně na majiteli nemovitosti. Z toho vyplývá i jeho právní odpovědnost za způsobené škody na majetku i případná zranění. Ne-li hůř.

Odpovědnost majitele nemovitosti je v tomto případě zakotvena v občanském zákonímu, § 420 zákona č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Tato právní povinnost je spatřována v povinnosti každého počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám zejména na zdraví a na majetku ve smyslu § 415 citovaného zákona.

vybrané z http://www.sprava-nemovitosti…a-snih-kdo-za-to-odpovida.htm

další http://krkonossky.denik.cz/zl…-snih-ze-strech-20121219.html

http://www.cas.sk/clanok/147672/

http://hobby.blesk.cz/clanek/…-pomoc-pozadat-odborniky.html

http://udalosti.noviny.sk/z-d…h-nie-je-vidiet-ani-domy.html

citát: "" "Střechy musí zachycovat a odvádět srážkové vody, sníh a led tak, aby neohrožovaly chodce a účastníky silničního
provozu v přidruženém dopravním prostoru a...

Stavební zákon (č. 183/2006 Sb.) a souvisejících prováděcích vyhláškách (vyhláška Ministerstva
pro místní rozvoj č. 132 ze dne 29. května 1998, kterou se provádějí některá ustanovení
stavebního zákona, a vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj ze dne 9. června 1998, č. 137
o obecných technických požadavcích na výstavbu

Ohodnoceno: 3x

Od: rnk*
Datum: 23.10.13 16:14

Díky Bohu za NOZ.

Sice stanoví:

§ 1019

(1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil.

Ale:

Služebnost okapu

(1) Kdo má služebnost okapu, má právo svádět dešťovou vodu ze své střechy na cizí nemovitou věc buď volně nebo ve žlabu; svou střechu smí zvýšit jen tehdy, neztíží-li tím služebnost.
(2) Kdo má služebnost okapu, musí svodní žlab, byl-li zřízen, udržovat v dobrém stavu. Také musí, napadne-li mnoho sněhu, sníh včas odklidit.
§ 1271
Právo na svod dešťové vody

(1) Kdo má právo na svod dešťové vody ze sousední střechy na svůj pozemek, hradí sám náklady na zařízení k tomu potřebná.
(2) Je-li k svodu potřebná strouha nebo podobné zařízení, nese náklady na jejich zřízení a údržbu vlastník panujícího pozemku.

Nabytí služebnosti
§ 1260

(1) Služebnost se nabývá smlouvou, pořízením pro případ smrti nebo vydržením po dobu potřebnou k vydržení vlastnického práva k věci, která má být služebností zatížena. Ze zákona nebo rozhodnutím
orgánu veřejné moci se služebnost nabývá v případech stanovených zákonem.

Takže soused může vydržet právo nechat padat sníh ze střechy na váš pozemek. Jestliže vám to nebude vadit po dobu lhůty pro vydržení, nic nenaděláte, poté co změníte názot a začne vám to vadit. Jen mi není jasné jak má souset ten sníh odklízet z cizího pozemku...

Poznámka: Dost mi vadí, že zde radíte (nepřímo) vychcánkům jak se dostat k penězům z odškodného, pokud budou záměrně chodit pod střechou s hrozícím pádem sněhu.Nejen, že je to nebezpečné, ale může to dostat do kriminálu majitele nemovitosti, kterému hloupý zákon uložil nesplnitelnou povinnost!

doplněno 23.10.13 18:55:

Tak mě napadá, jestli půjde zapsat na katastr vydržená služebnost vůči městu na sníh sjíždějící ze střechy.

Mimochodem ty povinnosti v příspěvku nade mnou vyplývají z čeho? Ze stavebního zákona? To by pak záleželo na tom, kdy byl dům zkolaudován. Nelze na majiteli domu, který v době kolaudace splnil všechny zákonné požadavky, požadovat aby dům neustále přestavoval podle měnících se zákonů.

Od: jklk
Datum: 23.10.13 16:22

To že sníh padá ze střechy je normální - děcka bych vycvičil tak, aby to věděly a uměly se kolem domu pohybovat - to jim může v budoucnu zachránit zdraví i jinde. Sám jsem vyrostl v domě kde laviny ze střechy padaly přímo před dveře a přišlo mi to normální. Určitě je lepší nechat jezdit čerstvý sníh, než dát zábranu aby pak při tání padaly kusy ledu - ty jsou nebezpečné a navíc nemají "jízdní řád"

Ohledně souseda - pokud to padá na vaší cestu, tak by měl pomáhat s odklízením. Sníh sice padá z neba, ale na vaší cestu jezdí z jeho střechy. Pokud by pomoc odmítl, tak bych sníh házel k němu před dveře aby ho to trklo.

Zákony proti sousedovi jsou, ale lepší je rozumná domluva.

Datum: 23.10.13 18:02

Toto nebude rada, jen pár zkušeností. Tam kde bydlím, bývá sněhu hodně. Bydlím v řadovce, takže nemám starosti se sněhem od sousedů, jen s tím "svým".

Jsou dny a týdny, kdy sníh ze střechy sám nepadá. Pokud ho v tu dobu někdo shazuje manuálně, jistě upozorní nejbližší okolí.

Mokrý sníh padá ze střechy sám v době oblevy. Tu každý jistě pozná. V tu dobu je nebezpečné se pohybovat pod jakoukoli střechou. Neštěstí se samozřejmě může stát během vteřiny, ale v době oblevy bych své vnuky poslala na opačný konec zahrady, kde je z tohoto hlediska bezpečno.

Také jsme měli na střeše zábrany. Takové plechové pacičky. Měla je na střeše i velká spousta známých. Vydrželo to tak jednu zimu, možná dvě. Pak to prostě spadlo i s masou sněhu.

Soudům a úředním jednáním se sousedy bych se vyhýbala do poslední možné chvíle. Ale přistrčit sousedovi lopadu, aby mi s tím nadělením pomohl, bych neváhala.

Od: richardpavlik
Datum: 02.02.15 13:38

Dobrý den, sosed z ulice má špatně zhotovenou střechu aby se vyhnul starosti o zdraví lidí při pádo sněhu.. tudíž když napane sníh prostě přestane sníh z chodníku uklízet z obou stran domu dá prkna jako zabranu tím všem zmemožní procházení po veřejném chodníku Bylíme Hlínsku tak se také stává, že několik měsíců chodí staří lidé miminky s kočárky na na silnici mezi auty. Co s tím? Poraďte prosím!

Datum: 02.02.15 15:43

To je jasné, obrátit se na vlastníka chodníku - obec.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.