Připojení kamen do komína, kam vedla digestoř

Od: Datum: 03.11.13 21:31 odpovědí: 5 změna: 04.11.13 15:49

Chtěli bychom v kuchyni na místo, a nebo současně s plynovým nebo elektrickým sporákem, mít i klasický sporák typ "chalupář", taková ta bílá kovová krabice na topení dřevem. Původně tam něco takového (nebo možná pec) bylo, ale v poslední době tam byla připojená digestoř. Po sejmutí digestoře se ukázala vyvložkovaná čistá trubka do komína. Nahoře na komíně je trubka vyvedena ven. Tah je dobrý. Není to plast. A není to flexi hadice. Je to plech, sice relativně tenký ale myslím že takové ty komínové trubky pro petry atp. kamna jsou tenké stejně.

Dům starý cca 100 let, průběžně modernizovaný, poslední rekonstrukce koncem 80 / počátkem 90 let, kdy se patrně instalovala i tato digestoř a přestavoval komín, který je "jako nový" a kterým vedou dvě vložky, široká do kotle ústředního topení a užší (ca 18cm?) k digestoři.

Moje otázka je, zda je možné do tohoto komína připojit ten sporák na tuhá paliva.

Resp. měl by v době, kdy ještě asi nebyly běžně používány dnešní plastové/flexi potrubí speciálně pro digestře, důvod dát tam nějaké ošizené plechové potrubí, které nevydrží horký kouř z kamen?

Samozřejmě se na to přijde podívat komeník, ale pro něj bude nejjednodušší mávnout rukou, říct že to nejde a nabídnout mi "řešení" za x-desítek tisíc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 03.11.13 23:48

Může to být nevyhovující "ošizená" trubka.

Jedinou autoritou je skutečně kominík.

doplněno 04.11.13 16:50:

Samozřejmě, že ta trubka je čistá. Idea, že trubka od digestoře musí být zanešená je velmi rozšířený mýtus. Není zanešená nikdy. Často se to diskutuje u rekuperace, kde tento mkýtus zabraňuje lidem připojit digestoř na rekuperaci. I montážní firmy tomu nesmyslu podlehly. Přitom stačí se podívat do potrubí od digestoře co je leta v provozu. Žádná nečistota se nedostane dál než půl metru od hrdla digestoře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.13 07:52

Nepochopil jsem přesně jak to chcete zapojit.

Pokud chcete připojit sporák do vyvložkovaného komínu, kde byla doteď digestoř, tak toto nejde.

Do toho komína půjde kouř ze sporáku a v komíně se budou usazovat saze. Musíte mít možnost saze z komína nějak vyčistit.

Já bych určitě zdemontoval digestoř a vymontoval (vytahal) i vložkování komína. Sporák bych potom připojil do původního komína.

Ale snad sem přijde a poradí někdo od kominického řemesla. Já jsem pouze amatér.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.13 08:37

Pokud někam byla připojena digestoř, bude povrch pokrytý vrstvou tuku s prachem. A když to zapálíte, uvidíte věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepacek
Datum: 04.11.13 15:33

Ono se jedná o původní starý komín. Dole jsou vymetací dvířka. Trubka je paradoxně čistá, alespoň kam lze dohlédnout ve světle baterky. Nicméně co nevím, jestli ta trubka má díru do vymetacího otvoru, jestli ne, otázka je bezpředmětná. Nechám to teda raději na komeníkovi.

Od: hujer123*
Datum: 04.11.13 15:49

Dole to bude uzavřené, jen s malým otvorem pro odtok kondenzátu. Když si dáte do vymetacích dvířek zrcátko a zespodu posvítíte do komína, mělo by to být vidět. Může tam také viset hadice a dole by měla být nějaká nádoba na kondenzát.

Také je dost pravděpodobné, že trubka bude z hliníku, takže pro odvod spalin z pevných paliv nevhodná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.