Komín kouří - sousedi zuří

Od: Datum: 20.10.13 16:54 odpovědí: 22 změna: 18.01.14 19:35

Zdravím, jsem tu zase. Máme tentokráte problém s kouřem z komína. Topíme hnědým uhlím, ale strašně nám to čoudí i když je komín vyvložkovaný a nevíme už co s tím. Dokonce si přišla stěžovat už i sousedka. Druh uhlí se nezměnil, komín je vyvložkovaný už loňska, loni s ním problém nebyl, jediné co na komíně přibylo je "napoleon", mohlo by to být tím? Nebo třeba vlhčím uhlím? Děkujeme za každou radu...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kos
Datum: 20.10.13 16:57

Pomůže napřed rozpálit kamna jen dřívím.Když mají pořádnou teplotu,pak teprve přikládat uhlí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kajda*
Datum: 20.10.13 17:04

Když zatápíme v kotli tak se vždy nechá kotel pořádně rozhořet dřevem, bez toho by to ani nešlo. Někdy kouří, jindy ne, postup rozdělávání ohně je pořád stejný takže tím to asi nebude.

Od: rnk*
Datum: 20.10.13 17:20

Je to tou stříškou. Je známo, že to snižuje tah. V důsledku toho má kotel nedostatek vzduchu, kouří a ještě má horší účinnost a tedy protopíte víc.

doplněno 20.10.13 19:15:

ocituji z jiného fora:

"Ted jsem slezl z komínu a sundal stříšku. Měl jsem ji tam měsíc a tah komínu se viditelně zhoršil. Při sundání stříšky, při otevření přikládacích dvířek kotle, úplně ohen chrlí do kouřovodu. Při stříšce to nedělal, spíše dým a kouř se valil z kotle ven. Jak říkal kominík, pokud se komín používá, má sám o sobě tah prouděním vzduchu, ikdyž se v něm netopí a nedovolí napršet do komínu. Vodu vzduch rozráží. Stříška byla totálně zadehtovaná a kouřovod i s dvířky pro vymetání. Úplně z toho tekl asfalt :o/ Stříšku už nikdy. Mám kouřovod 20 cm průměr, výška komínu 7 metrů, topím kotlem na tuhá paliva, Dakon FB 20 kW."

"Když pominu jasně pozitivní dopad na provlhání komínu, může mít za určitého směru větru negativní dopad stáčením větrného proudu vzduchu do komína. Máme tvar napoleon a zatímco u komínu bez stříšek se se sílícím větrem tah vždy zvětšoval, u poměrně nízkého komína (cca 5m) s napoleonem při určitém směru se sráží vítr přes ohyb až do krbu takže při menším tahu (uhasínající oheň) občas protlačí trochu kouře až do místnosti i přes dvířka"

"Komínový prieduch by mal byť odolný voči vplyvu vlhkosti, navyše nemalo by v ňom byť tej vody pri daždi nijak veľké množstvo. Ťah nedovolí dažďovej vode padať do komína. Po postavení domu som 10 rokov komín nepoužíval. Mal som turbo plyn cez stenu. Po napojení spotrebičov som na dne komínu našiel len dvoch zosušených holubov, ale žiadne následky vody. Vrch komínu by bol pri použití striešky iste v lepšom stave. Ani teraz nemám striešku na prieduchu kotla na TP, používaného len ako doplnkový, väčšinu zimy kúrim plynom. Pri čistení aj v daždi sú na spodu len suché sadze. Druhý prieduch pre plynový kotol má Meidingerovu hlavicu a na dne pohár pre kondenz. Aj tam je sucho."

doplněno 21.10.13 11:36:

Váš kotel je se spodním odhoříváním a má násypnou šachtu.

To co psal miro o přikládání se na Vás nevztahuje. Naopak je lepší ho naložit ať je šachta zaplněna. Miro zřejmě předpokládal, že máte nějaký Viadrus U22.

doplněno 21.10.13 20:18:

Dejte prosím vědět co to udělalo po sundání stříšky ať ukážete těm teoretikům tady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.13 17:26
avatar

hnede uhli muze mit i jine slozeni a vic cmoudit ... ale neresil bych vubec , jakmile jedu kdekoliv v cr pres vesnicku tak vse co jde z kominu , to by clovek ani neveril ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kajda*
Datum: 20.10.13 19:00

ta stříška nás napadla taky. Ono když k vám přijde soused a ptá se vás jak malého děcka, jestli si jste jistí že topíte uhlím tak si připadáte jak magor. Nic jiného do kotle necpeme, zřejmě měli na mysli plasty a pneumatiky nebo co, přitom ve vesnici jde kouř z každého komína, jen ten náš je asi nějaký jiný či co. Přišli jsme si s manželem jak nějaký divný existence. Manžel tam tu stříšku nedávno dával tak jí hold asi budeme muset zase dát dolů.

Od: bgmaniac*
Datum: 21.10.13 08:41

Tak odvolávat se na to, že kouří každý je alibismus. I uhlí lze spálit bez kouře, zakouřit by to mělo jen relativně krátkou dobu po zatopení, jakmile se kotel zahřeje na provozní teplotu cca 60° a výš, kouře by mělo být minimum. I se starým kotlem se dají dělat divy, je to o obsluze a o tom, jak se tomu kdo věnuje nebo naopak na to kašle. Pokud ovšem topíte uhlím v těchto dnech, kdy je venku ještě dost teplo, tah potřebný k rozumnému hoření uhlí bude nejspíš malý a to může vysvětlovat kouř.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: magor*
Datum: 23.10.13 12:16

Tak magor jsem já ale ta stříška to může dělat pokut je moc nízko ale jinak je tam fakt k h... já ji tam mám taky a brzo půjde dolů ale né k vůli tahu. Teče po ni bordel(dehet saze) na komín.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.13 17:38

Já si myslím, že to bude tím Napoleonem. Zkuste ho sundat a uvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 20.10.13 18:58

Pokud to konstrukce kotle dovolí, pak je nejlépe naplnit uhlím a zapálit nahoře, po dobrém rozhoření se nekouří z komína vůbec po zbytek topení a tudíž se ani nemusí čistit kouřovod a komín, více méně jen preventivně. Podmínkou je přívod sekundárního vzduchu většinou na horních dvířkách. Pokud jde o kotel se spodním odhoříváním nebo prohoříváním pak na tento způsob jsou dobré hnědouhelné brikety. Po důkladném rozhoření a vzniku určité žhavé vrstvy se může šachta zaplnit, na primáru se nastaví tolik vzduchu aby byl chod plynulý a z komína se nekouřilo, jde o dražší palivo spotřeba je ale o něco zase nižší. I tak lze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 20.10.13 19:26

Doporučuji:
1. Při zatopení dřevem ponechat do rozhoření pootevřená horní násypná dvířka, případně obnovit tah komína, zapálením smotku novin v spodním čistícím prostoru komína. Pozor, aby v komíně nechytly saze.
2. Po dostatečném rozhoření přiložit uhlí tak, aby přiložené uhlí zcela nezakrývalo oheň, - takto postupovat při každém přikládání, případně před přiložením uhlí, vždy vložit poleno dřeva.
3. Chybou je snaha při přiložení přiložit co nejvíce, abychom nemuseli často přikládat - lépe je méně přiložit a častěji, cc za 2 hod.
4. Při nedokonalém hoření (malý přistup vzduchu k ohni) palivo neshoří dokonale - komínem odcházejí zplodiny, které by měli ještě shořet v kotli, což znamená nevyužití výhřevnosti paliva - uhlí. miro.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kajda*
Datum: 21.10.13 06:35

Děkujeme všem za rady, stříšku sundáme a uvidíme, zkusíme topit i podle Mira, protože do kotle dáváme uhlí víc, aby se tam nemuselo tak často, hlavně v noci. Za čas dáme vědět jak to dopadlo. Ještě jednou díky všem.

Od: bgmaniac*
Datum: 21.10.13 08:38

A o jaký kotel konkrétně jde? Jsou různé konstrukce, pro každou je vhodné jiné palivo a jiný postup.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kajda*
Datum: 21.10.13 10:18

Dakon Dor 20, topíme v něm řadu let a nikdy nebyl s kouřem problém, až nyní.

Od: bgmaniac*
Datum: 21.10.13 11:25

Tím pádem, pokud jediné co se změnilo je instalace stříšky to bude nejspíš opravdu tou - není nic lehčího než ji odmontovat a porovnat oba stavy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.13 19:05

Předesílám, že pokud odstraníte stříšku z komínu, tak si přiděláte zbytečnou práci a to bez efektu. Stříška za to nemůže( tedy pokud ji nemáte fakt zcela špatně) je třeba, aby si ti, co topí hnědým uhlím přiznali, že za to může nekvalita uhlí, popř. jiné okolnosti, než nějaká stříška.Mám asi 3 sousedy, kteří topí tím samým uhlím, ani jeden z nich nemá stříšku, napoleona či cylindr a pod. a všem to čoudí jako blázen včetně hroznýho smradu. Zase na druhou stranu musím uvést, že po zatopení cca do hodiny, se kouř rapidně omezí a už to tzv. ujde..., ale ty začátky jsou fakt hrozný. Myslím, že jedinou nápravou bude zejména změna topiva. Rodiče, co bydleli vedle mne topili někdy černým uhlím , a bylo to dobrý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bgmaniac*
Datum: 22.10.13 07:43

Dakor DOR je odhořívací kotel na hnědé uhlí stavěný, takže by neměl být až takový problém s kouřem... souhlasil bych, kdyby někdo narval hnědé do kotle na koks, ale takhle by mělo jít hnědé spálit bez toho, aniž by to nějak příliš obtěžovalo sousedy. Kouřit to samozřejmě trochu bude, ale neměl by to být takový ten hustý kouř vanilkové barvy, který zamoří půlku vsi. Pokud je tomu tak, bude spíš chyba v obsluze nebo někde jinde (špatný tah, nízká teplota na kotli apod.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kajda*
Datum: 22.10.13 20:14

Tak zatím je stříška stále na místě a netopíme kvůli teplejšímu počasí. Ale až zase začneme a stříšku sundáme, dáme určitě vědět.

Z komína se nekouří po celou dobu topení, ale pouze než se kotel pořádně rozhoří. A hlavní problém vidíme asi v tom, že sousedi mají posezení přímo pod naším komínem, jelikož naše baráky jsou těsně u sebe, naše střecha vede k nim do dvora. Nám taky do koupelny a poté do celého domu v létě leze skrz větrací mřížku kouř z grilu i když je zcela zavřená a nestěžujeme si, jsou z města a tam lidi asi fakt topí plynem nebo elektrikou, tudíž na vesnici to bude pro ně horší. Pozorovali jsme jiné komíny a ty kouří taky a mnohem delší dobu než ten náš. Nejlíp kotel hoří a komín tudíž nekouří když mrzne, pokud je tepleji nebo prší, tak je to děs a kouř se válí dole. A nejen od nás. Vzhledem k tomu, že v kotli topíme již dost dlouhou dobu stejným typem uhlí tak o změně paliva opravdu neuvažujeme.

Od: daniell*
Datum: 21.10.13 19:51

Já si myslím že je to tím čím topíte a ne tou stříškou. Dost možná je to i tím že dost lidí přešlo na čistější zdroje tepla (plyn nebo elektřina) tím se očistil vzduch a teď se lidé podívají a vídí hůl hlavně z vašeho komína a oběď je rázem na světě. Když topí víc domu tak to zahulí a nikdo nic nepozná smrdí to jak kráva že se nedá otevřít okno, když topí jeden je to ještě horší a všichni vědí kdo to je.

doplněno 21.10.13 19:54:

Možná bych se poradil s odborníkem ... Kominík (určitě rád poradí i po telefonu)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: kajda*
Datum: 04.11.13 17:30

Dobrý večer, takže, komín je zkontrolován kominíkem, vše je v pořádku, stříška, tah, komín, prostě vše a dle něj není nic neobvyklého že komín kouří při zatápění. Stříšku máme nechat na místě. Tímto bych tedy toto asi považovala za vyřízené. Díky všem za reakce.

Od: tom11
Datum: 12.01.14 18:18

dobrý den,

opravdu zkuste topit "ze shora", tak jak tu již bylo řečeno, palivo pěkně odhořívá a z komínu se skoro nečmoudí. Jinak uznání, že se tím "trapíte" a snažíte se to řešit! Jiní na to z vysoka kašlou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 23.10.13 13:32

Pokud jde o ovlivňění tahou sřížkou, považuji to za prokázané zkušenostmi lidí z jiných fór, které jsem zde citoval. Pokud mohu soudit dle svých zkušenoastí z podobnéhoi oboru, k ovlivnění proudění bude docházet minimálně do výšky 5 průměrů průduchu. Tedy při průměru 20 cm do výšky 1 metru. samozřejmě při rozměru stříšky příliš nepřesahující půdorys komína.

Ještě je tu jedno podezření. Nezměnili se ti sousedi? Nepřistěhovali se letos? Nějakým paneláčníkům bude vadit jakýkoliv kouř.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: risa77
Datum: 18.01.14 19:35

S tou stříškou to je pravda mám ji na komínu jen v létě když netopím, stříška naruší proud kouře letícího vzhůru, kouř se pak místo toho válí po střeše a jde dovnitř střešními okny, takže stříška šla pryč. My topíme jenom dřevem i tak nás kouř obtěžuje krb. kamna Odense byla špatná volba, vhodná na velmi dobrý tah komína, což po vyvložkování už tak není, dnes bych volil zplynovací kotel, ale tem bohužel není "hezký". Jinak 80% tepla v domě nám obstarává klimatizace Mitsubishi FD-25VA takže, když se mě nechce *frajer* tak prostě v kamnech netopím a ta nekouří vůbec.
Kouř z hnědého uhlí je hrůza, to nemůžete topit dřevěnými briketami nebo něčím podobným, nechce se mě věřit že by uhlí bylo nejlevnější.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.