Bratr chce prodat půlku bytu

Od: Datum: 19.10.13 21:44 odpovědí: 12 změna: 20.10.13 11:15

Dobrý den, zdědil jsem s bratrem byt máme ho na polovinu. Bratr chce byt prodat , že se rozdělíme , ale já ho prodat nechci , vyplatit ho nemohu. Polovinu bytu bych normálně užíval, nebyl by s tim problém. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: petr®
Datum: 19.10.13 21:50

Dle mého názoru jak píšete: buď byt prodat a prachy si rozdělit a nebo ho z poloviny vyplatit. Jinak to nevidím. Co v budoucnu? To tam budete bydlet napůl i s rodimami?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.13 21:54
avatar

Doporučuji se s bratrem dohodnout, byt prodat, peníze si rozdělit a pořídit si z nich jiné bydlení. Chce-li bratr svou polovinu prodat, musí ji do 31. prosince t.r. nabídnout přednostně Vám. Od 1.1.2014 už tuto povinnost mít nebude a s novým majitelem by mohla být dohoda obtížnější.

Ja ale fakt, že polovinu bytu bude bratr prodávat poměrně těžko.

doplněno 19.10.13 23:43:

Ringo, teoreticky máte pravdu, ale myslíte, že by to stálo za rozhádání s bratrem? Podle mne mají vztahy v rodině přednost.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.13 22:17
avatar

Ivzez, přesně tak, A já k tomu ještě dodám, že se nakonec na smrt pohádají. Takže byt prodat, peníze si rozdělit, koupit si svůj byt a vzít si na něj hypotéku a splácet zbytek vynaložené sumy bance. To bych tedy rozhodně udělala já.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.13 22:40
avatar

Polovinu bytu bych normálně užíval, nebyl by s tim problém.

Tak tohle si opravdu nemyslím, že by s tím nebyl problém. Pokud to neprodáte, budou jen samé problémy, byt nebudete moct pořádně obývat a nic z toho nebudete mít, navíc přijdete o dobrý vztah s bratrem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.13 22:53
avatar

Také si můžete vzít půjčku nebo hypotéku a bratrovi vyplatit jeho polovinu ceny bytu, pokud se na ní shodnete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.13 23:11
avatar

Vyplatit ho můžete - teoreticky si lze vzít na tu polovinu bytu hypotéku. Nebo se domluvte na nějaké ceně půlky bytu a splátkovém kalendáři. Pokud nic z toho nepůjde, musíte byt prodat a každý se s utrženými penězi zařídit podle svého. Můžete si koupit jiný, menší byt nebo třeba celoročně obyvatelnou chatu v zahradní kolonii :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.13 23:23
avatar

Nic nemusíte prodávat a nikdo vás nedonutí. Klidně se tam nastěhujte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dako®
Datum: 20.10.13 09:23
avatar

Nejrozumější by bylo byt prodat a peníze si rozdělit. Vyplatit ho nemůžete a aby jste svou půlku bytu užíval , to si myslím, že by bylo vůči bratrovi nespravedlivé. On jen půlku neprodá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qqqqqqq
Datum: 20.10.13 09:35
Na místě vašeho bratra bych svou polovinu pronajal desetičlenné rodině hnědočechů. Stále si myslíte, že by nebyl problém?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivulenka*
Datum: 20.10.13 11:01

Máte možnost tu druhou půlku pronajmout, že by ten spolunájemce splácel spolu s Vámi polovinu patřící bratrovi? Nebo jak tu radí jiní: vzít na půlku hypotéku a tak bratra vypaltit, případně pokud by Vám vyhověl a postupně byste mu jeho podíl splácel? Případně jak radili: dohodnout se, že si bratrovu půlku koupíte, na ni vzít hypotéku, dát tam zatím nájemníky, kteří tu hypotéku budou platit, a sám zatím bydlet kde bydlíte dosud, než se ta bratrova půlka splatí, pak pronajímání ukončit a nastěhovat se tam sám. Vše po dohodě s bratrem ku spokojenosti obou, pokud to trošku půjde: najít kompromis. Držím palečky

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.13 11:14
avatar

vysvětlete svému nepříliš uvědomělému bratru, že v dnešní době taková jaká je je jediná rozumná investice nemovitost. z peněz mu za pár měsíců nezbude nic. Na polovinu si vezměte hypotéku, která v dnešní době předstvauje nejnižší možné úroky, jaké kdy existovaly. Jakmile se ekonomika zmátoří, ceny bytů půjdou mírně nahoru. Prodat byt jedin v případě problémové lokality, či nepřizp. sousedů, prostě pokud je tam nějaký problém do budoucna. Ze začátku to budete mít náročné - budete splácet, ale za pár let pochopíte výhodnost investice.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.13 11:15
avatar

Dědictví je krásná věc, mít něčeho jen část ještě lepší, celá rodina co doposud měla dobré vztahy se postupně rozhádá, nejhorší je, když sourozenci by se domluvili ale pletou se do toho jejich děti co si chtějí kousek urvat pro sebe. Jeden opravuje za své peníze a druhý ne, jeden se stará o zahradu kde oba mají ideální polovinu a druhý tam jde jen sklízet ovoce. Nejlepší je bratra vyplatit i kdyby ste si na to měl vzít půjčku a nebo byt prodat a koupit si třeba i menší ale svůj. Vím o čem mluvím, jiné řešení není a čím dřív to vyřešíte, tím lépe pro vás.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.