Nové podlahy ve starém domě

Od: Datum: 17.10.13 14:28 odpovědí: 7 změna: 20.10.13 08:37

Dobrý den, prosím o radu zkušenější...Koupili jsme menší domeček, suchý, bez plísně až se odhadce divil, v jakém je dobrém stavu. Zjistili jsme, že pod dřevěnými podlahami je pouze hlína a kamení. Hlína je úplně vyschlá, když v dnešním podzimním počasí strčíte ruku pod podlahu, necítíte žádný chlad. Podlahy budeme dělat nové. V celém domě není problém s vlhkostí a to jsme pod úrovní silnice, kt. vede kolem nás a teoreticky by k nám měla stýkat voda ze silnice. Chci se zeptat, zda je nutné dávat izolaci nebo zda stačí vyhloubit, navést kačírek a zabetonovat. Popř. jakou vrstvu kačírku a betonu udělat. Díky moc za rady!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: miroslavas
Datum: 17.10.13 14:33

Ještě bych chtěla dodat, že dřevěná podlaha, kt. tam je jistojistě min. 50-60 let není navlhlá, plesnivá apod. Jen trochu prožraná od červotoče. Nejde mi do hlavy, že ta podlaha vypadá tak dobře, že tam nejde vlhkost a to v posledním roce nikdo dům neobýval a netopil v něm přes zimu. Známý z rodiny ještě doporučil vyvést pod betonem ven husí krky, aby př. vlhkost větrala ven z domu.

Datum: 17.10.13 19:47

Ahoj. Ten dobrý stav tý podlahy je asi díky tomu, že právě ta minimální vlhkost se na ničem nesrážela a vydýchala se do domu. Zřejmě tam nemáte žádnou tlakovou podzemní vodu, která zřejmě protéká ve větší hloubce dál mimo stavbu. Ale, v momentě, jak tu podlahu uzavřete betonem, může se potom na něm srážet vlhkost a ta potom poleze do zdí a bude dělat paseku v omítkách. Určitě doporučuji podříznout všechny zdi a vložit-položit izolaci. Nějak podobně (ty krky), jsem to udělal také a nepodsklepené přízemí je suché a bez potíží.

doplněno 18.10.13 23:31:

Ještě bych doplnil. Původní podlahy v domě z 30tých let měly toto složení. Vyrovnané vybetonované podloží, na tom 4 vrstvy po dvou cihlách jako sloupky, dvakrát přeložený asfaltový papír s posypem, na tom trámky a na nich podlahový prkna a nakonec parketový vlísky. Vzduchová prostora pod podlahou byla odvětrávaná děrami v soklu ven asi po metru do ulice. Když to bylo nové, tak to asi chvíli šlo v té době. V 80tých letech jsem to už předělal s tím podříznutím. Můj kámoš zedník mi doporučil tu mezeru vyplnit škvárou na mokro(protočit v míchačce s lopatou cementu pro zpevnění). Mělo to tu výhodu, že se to dobře zarovnalo do roviny, teplotně izolovalo a neprášilo. Do ty silné vrstvy jsem pod IPU natahal 80ky krky v délce přes celou místnos, skrz ty díry ve zdi ven. Zdi jsou vyschlé a podlaha pevná.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.10.13 08:16

Díky moc za odpověď. Problém je, že ty podlahy se týkají pouze dvou místností, třetí místnost je podsklepená a dále jsou tam dvě chodby s dlažbou. Chodby jsme teď sekali kvůli vodě a pod dlažbou je cca 15 cm betonu a pod ním písek. Nedokážu si představit, jak bychom v téhle situaci podřezávali všechny zdi. Ty dvě chodby s betonem a dlažbou jsou opět v pořádku, nenavlhlé. Já bych se na ty podlahy nejradši vykašlala, říkám si, jestli není lepši ty podlahy nechat být, dát na ty prkna nějakou silnější izolaci, na to koberec...jenže se v tomhle nevyznám, nedokožu si představit, jak velký únik tepla bude přes ten koberec. Muž samozřejmě trva na nových podlahách, ale já si říkám, že když to tak dobře funguje teď, jestli by nebylo lepší to tak nechat než tu rovnováhu narušit :/.

Od: asd*
Datum: 18.10.13 09:16

Vidim dvě rozumná řešení - buď nechat původní podlahy, nebo udělat nové ale pořádně. Pokud neznáte stav hydroizolací, tak samotný beton je nesmysl - uzavřete podloží a pokud v něm je nebo se v budoucnu objeví vlhkost, tak bude vzlínat do zdí = průšvih. Udělejte klasickou odvětrávanou podlahu (odspoda tvarovky Igloo, Solido nebo jějich levnější náhrada, beton, hydroizolace, tepelná izolace min. 15cm, beton, krytina. Dutina je odvětrávaná komínovým efektem (např. falešný okapový svod pod střechu), průvanem návětrná/ závětrná strana nebo nuceně.

Smysl to má - tepelně izolovaná podlaha nestudí. Tepelné úniky jsou taky řádově menší než žádná nebo slabá izolace pod kobercem (tou taky uzavřete podloží)

Od: asd*
Datum: 18.10.13 09:19

PS: ty husí krky podél zdi vyvedené ven odvětrávají jen malou plochu = mají jen minimální efekt. Dutina pod celou podlahou má plochu tisíckrát větší - podlaha je vlastně betonová deska na nožičkách a podloží větrá celou plochou.

Datum: 18.10.13 23:36

Ahoj. Prkna neizolujte, schnijí a koberec splesniví. Je lepší, když ta drobná vlhkost, když není cítit se vydejchá do místnosti. Co Radon? Není v podloží?

Datum: 20.10.13 08:37

Co se týče radonu, to vůběc nevíme. Ten barák je vyvýšený, nejdříve je cca metr vysoká kamenná obruba kolem celého domu, pak začínají podlahy. Kvůli radonu si asi někoho pozveme, abychom měli jistotu, že je to ok.

Právě, že pův. majitelé tam měli na té podlaze papírovou izolaci a na tom lino a na části místnosti dokonce dlažbu na betonu. V druhé místnosti prkna natřeli nějakým barevným lakem a na to dali koberec. A koberec ani lino nebylo vhlké, plesnivé. Včera jsme hloubili místo pro vodu a odpad v trámech podlahy. Ty trámy byly úplně v pohodě a vybraná hlína suchá.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.