Voda v topení necirkuluje

Od: Datum: 12.10.13 20:24 odpovědí: 11 změna: 13.10.13 16:18

Dobrý den, v RD mám plynový kotel i kotel na tuhá paliva. Když chci topit na tuhá paliva (dřevem) tak voda vpodstatě necirkuluje.

Čerpadýlko (funguje, resp je slyšet jak hučí) je na vstupu do kotle na tuhé palivo. když topím tak je slyšet jak se voda vaří, ale topení ve vedeljší místnosti je stále studené. Nevíte čím by to mohlo být? pokud topím plynem tak je topení teplé hned

díky moc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.13 20:47

Popište systém zapojení obou topidel do oběhu, takto těžko někdo poradí, co musíte udělat, když přepínáte jiný druh topení a pod., jaký máte kotel na pevná paliva?, plynový kotel po zapojení vytápí i tento kotel na pevná paliva?, nebo jej musíte uzavřít.. atd,

Ohodnoceno: 0x

Od: brocki
Datum: 13.10.13 08:20

Dobrý den, pokud měním vytápení z kotle na plyn na kotel na tuhá paliva, uzavírám přívody vody do plynového kotle a otevírám přívody vody do kotle na tuhá paliva, pak zatopím a pouštím čerpadýlko, které je na vstupu do kotle na tuhá paliva. Plynový kotel nevytápí větěv s kotlem na tuhá paliva. Kotel na tuhá paliva je H41

Datum: 12.10.13 21:30

Pokud se voda vaří a radiátory jsou studené, pak je to docela jasné.

Někde máte zavřený nějaký ventil (kohout) či co. Pokud máte víc kotlů, bývá zvykem mít možnost nějak přepínat, kudy voda poteče a kudy ne. Jinak by teplá voda proudila z topícího kotle přes ten druhý zpátky a a jeho komínem by utíkalo teplo. Hledejte něco, čím se dá voda zavřít nebo přepínat mezi trubkami.

Datum: 13.10.13 08:24

Děkuji za odpověď. Přivody vody meti kotli při změně topného kotle uzavírám resp otevírám aby jeden kotel nevytápěl druhý. nemohlo by to být ještě v něčem jiném?

Od: babra
Datum: 12.10.13 21:51
Pokud voda v podstatě necirkuluje, přestože čerpadélko hučí, bude asi v podstatě zavřený nějaký ventil v okruhu tvořeném kotlem na tuhá paliva a radiátory. Ventil tam nějaký musí být, jinak by se kotel na tuhá paliva vyhříval i při topení plynovým kotlem a teplo by unikalo komínem, nehledě na vytápění prostoru okolo kotle, který by v tomto případě fungoval jako pasivní topné těleso, to by snad žádný topenář takto nezapojil. Bohužel budete muset tu motanici trubek pečlivě projít, zapojit rozum a najít který ventil je třeba otevřít. Budete ho muset otvírat/zavírat při každém přechodu z vytápění plynem na tuhá paliva. Je fakt, že tato poměrně jednoduchá věc se může někomu zdát složitá a třeba mí rodiče v důchodovém věku se ovládání takového systému, kde jsou paralelně dva kotle, učili asi 5 krušných let, během kterých došlo k několika haváriím v důsledku přetopení kotle na tuhá paliva, který naštěstí má jištění jak teplotní, tak tlakové. Hned po první takové havárii jsem odpad z těchto pojistných systémů musel vyvést mimo dům, neboť horká otopná voda tryskající na podlahu není nic příjemného. A to jsem měl v plánu jim ke kotli na tuhá paliva nainstalovat Laddomat, akumulační nádrž a trojcesťák s ekvitermní regulací, nakonec jsem to vzdal, protože ovládání takového systému by nikdy nepochopili a plně automatizované bych to za akceptovatelnou cenu udělat nedokázal. Pokud tedy systému vašeho vytápění nerozumíte, pozvěte si topenáře, ať vám systém vysvětlí a předvede. Také se může stát, že to skutečně někdo zapojil špatně, rodičům také zapojili čerpadlo do výstupní větve kotle a topilo to asi dva dny, než se vlivem nedokonalého odvzdušnění systému dostala k čerpadlu bublina vzduchu, došlo k zástavě cirkulace (čerpadlo čerpá vodu, vzduch či páru nikoli), přetopení kotle, ke vzduchové bublině probublala přehřátá pára a dokonala dílo zkázy, zničené čerpadlo atd. A toto provedla instalatérská firma a osobně předal majitel firmy s titulem ing. Od té doby topenářům nevěřím, bez kvalitního projektu dokáží udělat úplně nesmyslná zapojení.

Od: rnk*
Datum: 12.10.13 21:58

Topenáři chtějí téměř vždy ušetřet za projekt a to co popisujete jsou důsledky. V popsaném případě stačí do systému vložit dvě zpětné klapky a nebude nutno nic otevírat a zavírat a žádný kotel nebude fungovat jako pasivní radiátor. Tohle by měl topenář zvládnout i bez projetu, ale to bysme nesměli být v zemi s úpadkem řemesel.

Ohodnoceno: 1x

Od: duha®
Datum: 13.10.13 08:52

to bude ucpanej filtr já to taky měl tak jsem vyčistíl čerpadlo mám na m,aximu a jede to jako fík

Datum: 13.10.13 09:48

čerpadlo je nové, to jsem měnil před týdnem

Datum: 13.10.13 10:10

Udělejte detailní fotky potrubí v kotelně a dejte to sem. Vždy fotku z větší dálky a pak detail.

Datum: 13.10.13 13:05

Dobrý den,

první foto - vlevo (bílý) kotel na TP)

http://snag.gy/hnY5W.jpg

druhé foto - detail na smyčku kolem oběhového čerpadla. zde mám povoleneé oba kohouty vedle čerpadla, kohout v bočním rameni je utažený aby voda necirkulovala v tomto minioběhu

http://snag.gy/mdzut.jpg

třetí foto - plynový kotel (v pravé části místnosti

http://snag.gy/xbOzx.jpg

Díky za jakýkoliv tip

Datum: 13.10.13 16:18

málo fotek. je vidět pouze vrat a vůbec si nelze udělat obrázek o schematu zapojení kotlů. Kulový kohout u plynového kotle je otevřený. Čistil jste ten filtr před oběhovkou?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.