Kotoučová pila vs chybějící zub

Od: Datum: 11.10.13 14:58 odpovědí: 6 změna: 11.10.13 20:09

Mám starý kotouč do kotoučové pily - cirkulárky. Na kotouči je ulomený jeden zub. Je možné pilu používat? Pilu chci používat pouze na řezání palivového dřeva, na kvalitě a přesnosti řezu nezáleží.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.10.13 15:02

Bez jednoho zubu bez problémů. Dokonce ani víc chybějících zubů by nevadilo, pokud nechybí vedle sebe. Kotouč se teoreticky sice lehce rozváží, ale bude to nepozorovatelné.

doplněno 12.10.13 08:18:

Záleží samozřejmě proč zub chybí. Pokud se urazil třeba o hřebík, není problém. Pokud upadl sám při běžném řezání, tak je to špatně a jak radí někteří ostatní, radši kotouč zahodit.

Co se týká nevyváženosti kotouče, to bych neřešil. Kdysi jsem řezal stolní rozbrušovačkou s průměrem kotouče 30 cm, na kotouči byl vylomený 5 cm hluboký zub. Sice to dělalo neuvěřitelné věci, ale řezalo to docela dobře. To bych ale asi nedoporučoval *smich*

Ohodnoceno: 2x

Od: pila
Datum: 11.10.13 15:14

Děkuji za Vaši odpověd´ To máte prosím vyzkoušeno?

Od: asd*
Datum: 11.10.13 15:20

Problém by být neměl, jen kvůli vyvážení kotouče je vhodné ulomit i zub na protější straně. A kotouč pořádně prohlédněte, pokud najdete vlasové trhlinky i na jiných zubech tak ho bez milosti zahoďte.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.10.13 15:44

Únava materiálu není žádná únava jak ji známe my, ale postupné rozšiřování mikrotrhlin. Zanedlouho se vám ulomí druhý zub, pak třetí atd. Může se stát, že z cirkulárky vystřelí, jako z praku.

Skoro bych vám poradil, jděte a kupte si nový kotouč.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.10.13 17:27

Doporučil bych dojít si kde brousí pilové kotouče a tam Vám řeknou zda je to ještě bezpečné či nikoliv (teda pokud to opravdu budou odborníci).Osobní pracovní zkušenost,naštěstí se nic nestalo,ale kotouč pak po kontrole skončil na firemním šrotáku a do pily šel úplně nový!

PS jedn perlička téměř k neuvěření.V minulosti cca 10let zpět jsem demolovali jeden statek a kolegové co řezali trámy dostalo kotouč s tvrdokovem (aby se furt nemusel brousit když chytí hřeb) ,hřebiky se nepičítali,ale ta kramle (tesřská skoba) rozřízlá podélně byla lahůdka a kolovala hezky dlouho po firmě.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.10.13 20:09

Sám jsem takovou pilu dlouho používal. Jako dobrý vodítko jestli je pila ještě v kondici poslouží klepnutí do kotouče. Musí "zvonit". Pokud nezvoní, bez milosti vyhodit.

Ohodnoceno: 4x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.