Elektromagnetické ventily v topné soustavě?

Od: Datum: 11.10.13 12:39 odpovědí: 5 změna: 12.10.13 08:31

Zdravím,

Na poslední chvíli dávám v RD do kupy topení a stále si lámu hlavu, k čemu jsou v potrubí instalovány elektromagnetické ventily? Zkoušel jsem něco o konkrétním typu ("2VE 25DS") těch ventilů najít na netu, ale neúspěšně. Vypadá to, že bez napětí jsou otevřené a pod napětím se zavírají, ale stále mi uniká smysl toho, proč tam jsou.

Nachází se vždy ve složení filtr nečistot -> oběhové čerpadlo -> ventil (po směru toku vody). Podle zapojení elektřiny to vypadá, jako by ten ventil byl vždy nějakým způsobem propojen i s tím čerpadlem, ale tím si nejsem jistý.

Oběhová čerpadla jsou tam 2, protože celá ta topná soustava je poměrně složitá - lze topit buď kotlem, nebo elektrickými nádržemi, nebo jsou možné i další kombinace jako např. nahřívání těch nádrží kotlem a domu současně, apod. Díky za každou radu.

jfx

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bgmaniac*
Datum: 11.10.13 12:45

Elektromagnetický ventil se používá u topení tuhými palivy, pokud máte samotížnou soustavu a zároveň na ochozu čerpadlo. V případě, že je dodávka proudu, elektromagnetický ventil uzavírá samotíž a o oběh topné vody se stará čerpadlo. V případě výpadku dodávky el. proudu se pochopitelně zastaví čerpadlo a elektromagnetický ventil se otevře, tím umožní samotížné proudění vody - nedojde k přetopení kotle a tím pádem k havarijním situacím.

Ohodnoceno: 0x

Od: jfx
Datum: 12.10.13 08:31

Diky za odpoved, Vase vysvetleni zni rozumne, mrknu se, jestli to tak mohlo byt zamysleno. Jeste mi prosim povezte, cemu presne rikate ochoz? Diky!

Od: bgmaniac*
Datum: 11.10.13 12:46

Jinak těch využití bude určitě víc.

Datum: 11.10.13 15:35

Možná, že vaše topení vymýšlel nějaký kybernet amatér. Ventily se za čerpadlo dávají z důvodů údržby, aby šlo čerpadlo vymontovat bez vypouštění soustavy. V takovém případě ale obvykle stačí nějaké ruční uzavírací šoupě.

Mohl byste vložit nějakou fotku, jak vlastně ten detail vypadá? Ještě lepší by bylo zkusit nakreslit schema vaší soustavy.

Od: jfx
Datum: 12.10.13 08:29

Jop, zkusím nakreslit schema a pridat i par fotek... mezitim se mi podarilo vygooglit ten ventil, ale bohuzel nic uzitecneho jsem z toho stejne nezjistil...

https://www.elektro-svestka.c…g.-2ve-25ds--220/50----------

http://m3.aimg.sk/inzercie/ba…5ds-0-6-mp-15va-220v-50hz.jpg

I tak diky za dosavadni odpovedi

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.