Jak opravit staré dřevěné kádě

Od: Datum: 09.10.13 21:06 odpovědí: 4 změna: 26.08.14 09:11

Dobrý den, při stěhování tety z venkovské chalupy jsme objevili tři dřevěné kádě i s víky - cca 100 l, 150 l a 200 l. Kádě jsou zcela rozeschlé s " padlými" obručemi. Samotné dřevo je zdravé. Když jsem prkna srovnal a obruče vyklepl vzhůru , aby opět držely vazbu, vypadaly kádě tvarově velmi zachovale a tak mne napadlo , zda by nešly opravit.Existuje nějaký způsob, jak kádě renovovat, aby byly znovu funkční ( na zadržování dešťové vody, na kvas apod) nebo mohou sloužit jen jako dekorace popř. palivo do kamen? Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.13 21:16

Naklepnout obruče co jde, případně natřít a je hotovo. Pak je jen zatáhnout, naleje se do nich voda a kádě potečou, ovšem vodou dřevo nabobtná a za krátkou chvíli přestanou téci.

Ohodnoceno: 0x

Od: robi®
Datum: 09.10.13 21:33

Děkuji Vám jenyk za odpověď, Tak nějak jsem jsem podobný způsob předpokládal, ale pokud to bude stačit na stěsnění proti protečení vody, budu překvapen.

Datum: 09.10.13 21:30

A já pořád: Kdo to je? Kdo to je, že nám nedá pokoje.
A já pořád, kdo to tluče a on bednář na obruče.
A já pořád: Kdo to je? Kdo to je, že nám nedá pokoje.

No chce to sehnat odschool mistra přes sudy. Jinak ty kádě můžou sloužit buďto jako květináče nebo palivo.
Ohodnoceno: 0x

Od: mirek123
Datum: 26.08.14 09:11

Při úplném rozeschnutí se postupuje zhruba takto.Nejprve se provede částečné zamočení sudu - např. obklad hadrami , které se neustále budou namáčet nebo nechat sud na intenzivním lijáku - pokud možno, ať se dešťová voda nedostane do sudu (kádě).Nádobu nechat stát např. na trávníku, nen na betonu - ten příliš vysušuje.Po tomto úkonu by mělo dojít k částečnému roztažení "dušek". Tam, kde budou spáry prosvítat nadále, vyplňte místa listy orobince úzkolistého ( palach) nebo kukřice.Místa aplikace můžete předmazat kaší z povidel a krupice.Poté částečně porazte obruče a začněte intenzivně zamáčet sud (káď) napouštěním a dopouštěním vody.Opakuji, že po dlouholetém rozeschnutí se s tím budete hrát klidně i dva měsíce - v prvním roce.Potom proveďte závěrečné poražení obručí a venkovní nátěr nádoby lanovou fermeží - ne zevnitř to dá rozum!.Obruče je dobré natřít i zevnitř obvodu szntetickou barvou( obruče jednotlivě shazujeme - aby se sud nerozpadl ).Je to prostě piplačka, ALE stojí to za to, protože například pro ovocný kvas nebo pro kvašení červeného vína je přírodní prostředí ( dřevo) nenahraditelné !Motivací k této práci může být také náhled na ceny nových dřevěných nádob...A staré nádoby také nemusí být zákonitě všechny špatné...To je vyzkoušené !Pokud budete o nádoby pečovat, v dalším roce je příprava nádob minimální, fermež zabrání drastickému rozesychání. Ahoj Mirek

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.