Kotel nehoří, dehtuje

Od: Datum: 03.10.13 22:09 odpovědí: 13 změna: 01.03.17 04:17

Přeji teplo vašim domovům!

Nehoří mi kotel. Jen dehtuje, až se v násypce destiluje voda, že by člověk zmatkoval, že snad kotel teče. Zatopím dřevem, když se mu nechce, pomohu naftou, vše v pořádku, přiložím uhlí a za chvíli to začne chcípat.

Nechci se zabývat konkrétním typem a značkou kotle, neboť předešlý kotel se choval stejně. Vypadalo by to tedy na komín, jenže když nechám násypku otevřenou, kotel se rozhoří skoro úplně tak jak má, čili komín je v pořádku, to by netáhlo ani potom.

Tento kotel nemá žádný další sekundární nebo terciální nebo nevím jaký přívod vzduchu. Jsem naprostý laik, ale žádné klapky na bocích, nikde nic. Neměl je ani starý kotel. Choval se úplně stejně. Myslel jsem si, že je to počasím, protože když je venku už opravdu velká zima, kotel začne fungovat až do jara úplně normálně.

Jinak se po baráku rozhostí takový puch skoro jako ze žumpy. Bál bych se, jestli to není kysličník uhelnatý nebo tak něco. Je to odporný puch.

Nehoří a nehoří a má tendenci prohořívat do násypky.

Jestli mi neporadíte, zmrznu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 03.10.13 22:17
Myslim, ze je to kominem. Ma spatny tah, ktery se zlepsi.az pri vyraznejsim rozdilu teplot. Pri otevrene nasypce hori kotel dobre - komin to pretahne. Pokud neni komin zaneseny nebo ucpany, tak bud jej zvysit, nebo udelat do dvirek nasypky privod sekundarniho vzduchu nebo poridit kotel.s ventilatorem. Pripadne si nechat zmerit od kominika tah komina a pak uvidite.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: kedarda*
Datum: 04.10.13 20:16

Děkuji - tohle jsem si říkal u minulého kotle. Jeden příbuzný mi v tomto období hlásí totéž. Všichni ostatní ale v práci apod NORMÁLNĚ topí

Jinak přívod sek. vzduchu řeším tak, že pod dvířka dám sekeru a ono to tedy tak nějak hoří. Ovšem ať tam, je nebo ne, prohořívá to do násypky, takže teplo nejde tam kam má

Obávám se, že máte s rozdílem teplot pravdu, ale nechce se mi ji slyšet*ee*

Datum: 28.03.16 21:35

Zdravím, vyvrtáním dírky do dvířek násypky se sekundární hoření udělat nedá, sekundární vzduch se přivádí speciálními klapkami na boku kotle kde se dodatečně spáleji nedokonale shořené spaliny.

Špatné hoření kotle a zlepšení hoření při pootevřených dvířkách znamená příliš zapopelněný rošt.Když je rošt příliš zapopelněný a kotel nemůže nasát dostatek vzduchu pro hoření, hledá snazší cestu, která se mu naskytne v případě otevření dvířek.Je potřeba v kotli častěji roštovat, až je vidět žhavý popel...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.13 23:41

Ahoj. Kotel je jedna věc, komín druhá. A co ta roura z kotle do komína? Není ucpaná-nevyčištěná? Asi taky, nech to palivo-dřevo pořádně rozhořet a postupně tam přidávej uhlí. Kotel nesmíš naložit bez pořádného rozhoření. Ať se ti dole udělá dost žhavého ze dřeva, pak ti chytne další dávka uhlí. Jestli je nějak mokré-vlhké, musí mít čas vyschnout a ohřát se na zápalnou teplotu. Pak to půjde.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kedarda*
Datum: 04.10.13 20:11

Díky, ale vše vyčištěno, uhlí na omak suché, rozhoří se slušně - aby ne, když plameni podstrojuji naftou. Žhavého postupně dost, dokonce vydrží až do rána, ale nevydá teplo. Jako bys jedl i chodil na záchod, ale měl furt hlad*zed*

Datum: 04.10.13 03:46
avatar
Kysličník uhelnatý je BEZ ZÁPACHU!
Dehtování je srážení vlhkých nespálených hořlavin na studeném případně chladném povrchu kotle a dýmovodu. Při zahřátí paliva na teplotu přes 200 °C dochází k rozkladu a tvorbě hořlavých plynů. Do plamene se musí přivést dostatečné množství vzduchu a musí dojít k jeho promíchání, aby mohly všechny těkavé složky vyhořet. K tomu je také třeba dostatečná teplota, plamen se nesmí příliš ochladit. Pokud s dřevem roztopíte kotel a voda se ohřeje, dehtování se zmenší. Také topení na nízkou teplotu je předpokladem dehtování, hlavně u kotlů s nadbytečným výkonem, uživatelem záměrně dušeným.
Samostatnou kapitolou je vlhké palivo. Přiložením vlhkého studeného paliva na základ s nízkou teplotou se ještě více zhorší spalování, zvýší dehtování.
doplněno 04.10.13 03:59: Smrdí kyselé složky vysrážených nespálených hořlavin.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: bgmaniac*
Datum: 04.10.13 07:28

Když pominu to zatápění naftou (pěkná prasárna), tak to opravdu vypadá na špatný tah komína, pokud otevřete násypku, má vzduch lehčí cestu a tah může být dostatečný, pokud ji zavřete, komín už nemá dost síly na to, aby to utáhl. Dehet vzniká při nedokonalém hoření dřeva a studeném kotli, v kombinaci s mokrým dřevem je to ještě horší. Na studených stěnách kotle zkondenzuje voda obsažená v mokrém dřevu a na tu vodu se naváží spaliny z nedokonalého hoření - vznikne dehet. Dřevo musí být suché a nesmí se dusit, musí mít dostatečné množství vzduchu a to zajistí správný tah komína. Vyčistěte komín, projděte kouřovod, vybírací a revizní dvířka komína, vše musí být těsné, jinak Vám komín přisává někde vzduch a netáhne. Pokud je to v pořádku a komín stejně netáhne, je na daný kotel slabý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kedarda*
Datum: 04.10.13 20:29

Udělal jsem si obrázek ze všech odpovědí - ta vaše vše shrnuje přesně tak, jak jsem to pochopil. Jen nechápu, jak může mít vzduch lehčí cestu seshora dolů a pak znovu nahoru, když by mu stačilo normálně spodními dvířky jen nahoru. Takhle má cestu ještě složitější, ne?

*nevi*

Chtěl jsem vaši odpověď označit jako dobrou, ale vůbec mi u ní ten smajlík na ohodnocení nenaběhl, tak alespoň děkuji


doplněno 04.10.13 21:23:

... a ještě tedy - mám otevřená dvířka násypky, takže vzduch může "snadněji" do ohniště. Proč tedy ve chvíli, kdy k tomu jen malinko přiotevřu spodní dvířka, tak okamžitě dehtuje? Vždyť by spodem neměl žádný vzduch nikam, jít, když jde snadněji horem? Fyziku asi vnímám jako Hurvínek

Děkuji

avatar
Upozornění od sys hejkal 05. 10. 2013 11:34:29
Hodnotit odpovědi mohou jen registrovaní registrovaným a to mimo Volnou diskuzi a Vzkazy.
Ve volné chvíli si přečtěte http://m.poradte.cz/faq/#1
Od: paw®
Datum: 05.10.13 09:11
Jeste me napadlo ke soodnim dvirkum. Nemate zaneseny rost? Nebo na riztu velkou vrstvu popela? Pak muze byt pro vzduch snazsi cesta. Kdysi jsme meli odhorivaci kotel, ktery se dal vnitrni klapkou prepnout na prohorivak. Zkuste to prekontrolovat. Predpokladam,ze toto nemate, ale nahoda je blbec.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 04.10.13 08:40

Kotel bude dehtovat vždy, pokud při topení nedosáhlete teploty topné vody ( stěn topeniětě kotle) 60 až 70°C. Toho dosáhnete správným spalováním, to je zabezpečit dostatečný přístup vzduchu do topeniště. Podívejte se zda nemáte v místě, kam neni dobře vidět, prorezivělý kouřovod miro

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.10.13 12:41

kedardo - pokud jsem to nepřehlédl, tak napište značku kotle a zajímalo by mne, zda jste si měřil , jaký má tah komín? Jinak s těmi spodními dvířky je zcela zákonité, že když pootevřete jedny, nemůžete pootevřít druhé... , nemáte náhodou nějaký atypický kotel, třeba samovýrobu?.. A další příklady - doufám také, že máte pořádně vyčištěn komín spodními komínovými dvířky, často se totiž stává, že lidí vyberou saze a nechají nad dvířky ucpaný prostor sazemi, to je pak zle, nebo třeba jiný důvod, kdy si někdo zrenovuje komín tím způsobem, že udělá nový půdní vršek až nad střechu a částečně, byť o pár milimetrů, sníží průměr průduchu komínu..., to je také zle...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kominik
Datum: 28.03.16 22:40

Saze nevybere ani kominík. Není to podstatné. Důležité je mít od něho papír jak zákon vyžaduje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mates5
Datum: 01.03.17 04:17

Jednoduše, vyrob si tohle


Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.