Podlahové topení

Od: Datum: 02.10.13 20:58 odpovědí: 41 změna: 15.05.14 08:26
avatar

Dobrý večer přátelé. Jde mi o podlahové vytápění rodinného domu. Dům má dvě patra, ale nahoře už někdo bydlí. Jde o vytápění spodní části domu, která je velice chladná a vlhká. Na rozloze ani tak zase nezáleží. Ale asi tak 90 metrů čtverečních. Maximum. Topenáři radí podlahové vytápění všude, po celém přízemí. Bez radiátorů na zdech. Já se ptám, jestli má někdo z Vás zkušenosti s podlahovým vytápěním domu. Jestli je to rentabilní, jestli nemáte problémy chodit po teplé podlaze a "nahoře" mít chladno, jestli vám neotékají nohy, když se usadíte u stolu a neustále Vám do chodidel jde teplo a přitom máte pocit, že "nahoře" je Vám chladno a musíte si obléci svetr. Chtěla bych jen fundované odpovědi od lidí, kteří mají s tímto topením, a za těchto okolností zkušenosti. Jinak to nemá smysl. Protože dohadování s lidma, kteří zkušenosti nemají a jen si něco myslí, anebo mají něco odposlouchané,tak toho mám až habaděj. Děkuji předem a moc. S.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 02.10.13 21:54

Podstatné je, zda a jak máte dům tepelně zaizolovaný. Pokud by zaizolovaný nebyl, podlaha by musela dodávat příliš tepla, byla by teplejší než povolují hygienické normy a projevilo by se možná i to čeho se obáváte. Nedomlouvejte se jen s topenáři, ale nechte si zpracovat projekt od projektanta vytápění. Zkušenosti jiných jsou Vám s odpuštěním k ničemu. Nevíte a neví to ani oni zda mají prodlahové vytápění provedeno správně nebo ne. Kdyžtak mi napište vnitřní poštou.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.10.13 22:21
avatar

Dávám Vám za pravdu. Schválně jsem tuto otázku položila tak, jak jsem to udělala. Nejedná se totiž o mne, ale o kamarádku. Té jsem dala obdobný názor na věc, který tady píšete Vy. Nechce mi věřit, protože topenáři a známí jí radí tuhle pitomost. Já vím, že na to nakonec doplatí. Jednak vím, že podlahové topení je velice nezdravé pro lidi, kteří mají problémy s křečovými žilami (což je její případ), a vůbec s krevním oběhem. Na to ovšem málokdo myslí a neuvědomuje si, že si sedne ke stolu, má nohy na zemi a do chodidel mu bude proudit teplo. To způsobí otékání nohou. Takže pak bude nucen sedět s nohama na stole, anebo vypnout topení. Což je v zimě dost nemilé a hlavně nemožné. Ona mi nechce věřit, když jí přece všichni říkají jak to je úžasné. Tak jsem se chtěla zeptat zde. Jestli s tím má někdo opravdové zkušenosti. Já osobně vím, že byl tento způsob topení využíván v koupelnách pod dlaždicemi, když se vylezlo z vany nebo ze sprchy. To znám z Francie a fungovalo to tam už před třiceti lety. Ale nesetkala jsem se tam s celoplošným podlahovým vytápěním. Až tady u nás. Tady je to velká móda.

Od: koukolik
Datum: 03.10.13 06:53

Určitě vemte vážně radu nechat spočítat tepelnou ztrátu domu a jestli ji podlahovka utáhne při ještě přijatelné teplotě povrchu. Opravdu není nic příjemného chodit po extrémně rozehřáté podlaze. Důkladná izolace pod topením je také samozřejmostí.

Ale nevěřte tomu bludu o křečových žilách. Na toto téma vyšel před mnoha lety jeden pochybný článek v německém tisku a zainteresované osoby (nejčastěji asi výrobci radiátorů *smich*) tu pověru začali masivně šířit do celého světa. Neexistuje žádná lékařská studie, která by to potvrdila. A kdyby to byla pravda, nejvyšší výskyt křečových žil by se musel prokázat u černochů na Sahaře. Nevěřte ani tomu, že se celoplošná podlahovka dělá jenom u nás. Je to trend v celé Evropě, začala se více rozšiřovat s nízkoenergetickými domy.

Přesně jak píše mk: když se podlahové topení navrhne dobře a použije tam, kde je vhodné, je to skvělá věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.13 14:23
avatar

Promiňte koukolik. Ale budu Vám trošku odporovat. Jak už asi z mých příspěvků víte, tak jsem žila pětadvacet let ve Francii. Tam mi operoval křečovou žílu jeden renomovaný flebolog. Je to sice už osmnáct let, ale přesně tento lékař mi mezi jiným, čeho se mám v budoucnu vyvarovat, abych neměměla zdravotní problémy, přímo a jasně jmenoval podlahové topení. Takže to nebyl prodejce ústředního topení. A co se týče černochů na Sahaře, to si asi děláte legraci. Přece tito lidé jsou geneticky přispůsobeni prostředí, ve kterém žijí. A nechodí po uměle vytápěném písku...

A trend v západní Evropě to skutečně je, a už hodně a hodně dávno. Ale používalo se to v koupelnách, aby si "zhýčkaní" majitelé náhodou nezastudili chodidla, když vylezli ze sprchy, či vany a procházeli se po dlaždicích koupelny. To zhýčkaní nemyslím vážně, samozřejmě, chtěla jsem to jen trochu odlehčit. Já jsem se s tímto podlahovým vyhříváním setkala opravdu už v době, kdy o tom tady nikdo neměl ani tušení. Když je to v koupelně, tak to je příjemné a nemá to žádné zdravotní následky. Netrávíte tam celý den a navíc byly dlaždice jenom příjemně vyhřáté, určitě se tímto způsobem netopilo. Ale jak říkáte, dnes je jiná doba a všechno je jinak.

A dám Vám ještě jeden zažitý příklad. Už jsem o tom kdysi psala. Mám jinou kamarádku, ta má byt v panelovém domě. Celý ho rekonstruovala a nechala si kolem posezení u stolu, kde se všichni scházeli a seděli, zabudovat do dlaždic podlahové topení a bykla na něj patřičně hrdá. Moji radu, že to je pitomost, že budou mít nohy jako baňky, samozřejmě neposlechla. Pak jsem tam za čas přišla a všichni seděli s nohama pod sebou na křeslech, nebo natažených na opěradlech... Tohle už je asi tak devět let. No, dnes má samozřejmě to topení dávno vypnuté a nepoužívá ho. Naštěstí radiátory na zdech nezlikvidovala.

Můj názor je, že pokud by člověku vadily radiátory na zdech a chtěl by je dizainově "čisté", tak se dělá topení skryté ve zdi. To má moje jiná kamarádka ve své vile v Kolíně, a má to tam už osmnáct let. Ona je starší než já a prožila čtyřicet let v Dánsku. Přála bych Vám její vilu vidět. Je to skvost.

Od: koukolik
Datum: 03.10.13 21:18

Suzymon, nebudu se snažit změnit váš názor, když si za ním pevně stojíte, chtěl jsem jen, aby si jiný názor přečetli ostatní.

Tak jen stručně k vašemu komentáři:

Váš pan doktor má svůj názor, jsou lékaři, kteří mají zase jiný.

Jak už tady několikrát zaznělo - nesmí se přehnat povrchová teplota. Pak může být dotyk s podlahou vysloveně nepříjemný. Vím o čem mluvím, mají to tak známí. Celoplošná podlahovka + velké tepelné ztráty.

Kontrolní otázka: teplota lidského těla je cca 30st. Jaký je rozdíl, když chodím v teplých uzavřených botech anebo se nechám výrazně nižší teplotou ohřívat od podlahy?

Ústup od radiátorů k podlahovce není ani tak z estetických důvodů jako spíš v lepším rozložení teploty v místnosti a nižší teplotě otopné vody (zase - dobré zateplení domu podmínkou). Ale když si je někdo pořídí místo podlahovky, není to špatně. Každé řešení má své plus a mínus.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.13 21:51
avatar

Koukolik, všechno je v pořádku. Já neříkám, že mám absolutní pravdu. Asi má kousek pravdy každý z nás. Já jenom vím, že tento typ topení se na západě používá hlavně v lázních a podobných zařízeních, kde je to nutné, protože je všude dlažba a rozpaření klienti stoupají bosou nohou na dlaždice. Věřte mi, že jsem nikde v opravdu buržoazních rodinnách neviděla podlahové topení v obývacích prostorách. Byly tam parkety a na nich drahé koberce. A představte si, se si nikdo nezouval obuv u dveří. Dost dlouho jsem si na to u nás zvykala. Ale žila jsem v Paříži a ne Poděbradech v domečku se zahradou. dnes se snažím zouvat i já, protože ze zahrady nosím bláto. Ale jen si představte, k čemu by bylo asi dobré podlahové topení, zakryté koberci. prostě je to asi o způsobu zařízení a bydlení. Tady je třeba velice oblíbená "plovoucí podlaha". Víte, že jsem se s tímto výrazem setkala až u nás? Neznala jsem to. Znala jsem pouze parkety. Když jsem to poprvé slyšela, asi před osmnácti lety, tak jsem si myslela, že ta podlaha nějak plave na nějakých vzduchových polštářích. Nedovede si představit, jak jsem byla zklamaná, když jsem to poprvé uviděla. Ale dnes už už vím, že je to trend, je to zde moderní a vyhledávané. Co k tomu víc dodat. Ale je docela možné, že byla tato plovoucí podlaha dávno známá i "venku", jenom jsem se prostě neměla možnost s tím setkat. Podle mne to je náhražka drahých dřevěných parket. Mně se to nelíbí, při chůzi v podpadcích to má divný zvuk a přijde mi to jaksi plastové a "nesolidní". Tak ahoj, a nezlobte se na mne, jsem asi poťapaná. A také jsem chtěla napsat upřímně, co si myslím. S.

Od: koukolik
Datum: 04.10.13 21:59

Já jsem panelákový člověk a byl jsem zvyklý se zouvat vždy a všude. A představte si, že teď musím ve svém domě snášet "nezouvání" od Čechů, plebejců, no prostě zcela prostých lidí - od tchána a tchýně *smich* (Oba totiž mají problém se ohnout) O manželčině psu ani nemluvím *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckamull
Datum: 12.05.14 18:01

Milá Suzymon, musím Vám dát za pravdu, co se týče podlahového topení a jeho negativního vlivu na žíly. Celý život jsem bydlela v paneláku s ústředním vytápěním radiátory a neměla jsem nikdy žádné zdravotní problémy, a už vůbec né s žílami. Až do doby, kdy jsme se před dvěma lety přestěhovali do pronajatého domu, kde byla kombinace radiátorů a podlahovéo vytápění. Najednou jsem v zimě v plné topné sezoně dostala hlubokou žilní trombozu. Vzhledem k tomu, že nemám jediný faktor, který ji způsobuje (tudíž nikdy jsem neužívala antikoncepci, nemám nadváhu, mám dostatek pohybu a zdravé stravy, geneticky vše naprosto čisté), tak nikdo netušil, čím byla způsobena a vzhledem k tomu, že i mnaželovi, který nemá též žádné zdravotní problémy, bylo to podlahové vytápění nepříjemné - pracujeme totiž doma u počítače a celý den nám tak topení sálá do nohou je to nepříjemné, přisuzuji svůj podíl na trombóze právě podlahovému vytápění. Vloni jsme se přestěhovali do bytu, opět s podlahovým vytápěnám a v únoru jsem dostala další trombózu! Všude píšou, že to může způsobit nekvalitně provedené podlahové vytápění, ale že by bylo hned ve dvou obydlích najednou je dle mého k zamyšlení! každopádně se už moc těším, až se přestane topit a mě přestanou otékat nohy.. a propo ani v nejparnějším létě jsem tento problém neměla. Takže se těším do novostavby našeho nového domu, kam každopádně dáváme osvědčené klasické radiátory a až se té odporně nepříjemné podlahovky konečně zbavím. Manžel se mnou plně sdílí názor!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.14 21:05
avatar

Dobrý večer Luckamull. Ano, přesně před tímto mne varoval lékař ve Francii. Jsem moc ráda, že se našel konečně někdo, kdo napsal skutečnou neblahou zkušenost s podlahovým vytápěním. Já Vás velice dobře chápu a pokud máte možnost tu podlahovku vypnout, tak to udělejte. I pro zdravého člověka, který ani nemusí mít problém s křečovými žílami je to nebezpečné a nohy při sezení například u počítače, jak Vy píšete, je velice nezdravé, protože nohy otékají. zrovna tak je tomu stání na místě třeba při vaření. A to může být uděláno sebelépe. Prostě do bytů nikdy nebylo určeno. Už to nebudu opakovat, napsala jsem o tom hodně a ať si každý dělá co chce. Je to hloupá móda, nic víc. A kdo chce kam...Já jsem se snažila kamarádku přesvědčit a neuspěla jsem, poslechla "odborníky" topenáře a módní trend. Dnes toho lituje a vrazila do toho hodně peněz. Nakonec byla ráda, když si sedla ke stolu a mohla si dát nohy na protější křeslo. A když topení stlumila, tak tam měla zimu.

Datum: 02.10.13 22:28
avatar

Suzy:

Začnu teorií.Pro instalaci podlahového topení je nutno mít pod výměníkem aspoň 20 cm izolace.Nejčastěji polystyrenu.Pod izolací musí být drenážní vrstva-cca 10 cm,pak vyrovnání betonem s karisítí asi 6 cm,následuje hydroizolace(ipa )a pak ten polystyren.Na tom se ideálně pokládá polystyrenová systémová deska(s tvarovkami pro uložení topné trubky) a anhydritový potěr.Pak už se pokládá vlastní nášlapná vrstva.nejlépe dlažba.

Pokud nemáš k dispozici toto místo,zapomeň na podlahové topení.Jinak budou tak velké ztráty tepla,že to nezaplatíš.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.10.13 22:46
avatar

Jabrako, děkuji za odpověď. Jak jsem zhora uvedla, nejedná se o mne, ale o kamarádku. Tvou odpověď si uschovám pro případ, že se o tom budu s kamarádkou bavit později. Já se totiž rozhodla, že budu už raději mlčet. Svůj názor jsem jí řekla, a nepochodila jsem. Jsem jediná, která ji od toho odrazuje. Jinak všichni prý říkají jak ušetří a jak je to úžasné. Takže teď vypadám, jako kdybych jí to nepřála. Já o tom vím své a to jsem jí řekla. Otázku zde jsem položila proto, abych se dozvěděla zkušenosti lidí, kteří toto vytápění mají. Takže ještě jednou díky, ale co má ona k dispozici a jak jí to topenáři hodlají udělat, to fakt nevím a vyptávat se nebudu. Ale řekla mi, že to asi nebude tak špatné jak říkám, když jí to vyjde na sto tisíc.

doplněno 02.10.13 22:49:

Dlažbu mít bude.

Datum: 02.10.13 23:04
avatar

ˇUplně nejlepší je udělat podlahovku i radiátory. Podlahou honit třeba jen 25°C (podlaha není na omak teplá, jen prostě nestudí) a finální teplotu nahonit radiátory. Radiátorů nemusí být v tomto případě tolik jako kdyby podlahovka nebyla.

Mám to takto udělané a když to zapnu je to moc příjemné. Bohužel z ekonomických důvodů topím v krbu a plyn tak moc nevyužiji, ale to už je z jiného soudku... :)

doplněno 02.10.13 23:04:

Tohle řešení je samozřejmě dražší než varianta jen podlahovka nebo jen radoátory.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: koukolik
Datum: 03.10.13 06:31

Kejikl, udělal jsem vytápění podobným způsobem a dnes toho docela lituji. Každý z těchto zdrojů topení totiž vyžaduje jiný režim, těžko se to celé reguluje a synchronizuje. Základní problém je v tom, že radiátory rychle vytopí místnosti a termostat vypne kotel. Podlahovka má ale mnohem větší setrvačnost a nestačí se za tak krátkou dobu nahřát. Pokud není opravdu velká zima a netopí se naplno, skoro nevím, že podlahovku mám. Jak tento problém řešíš ty?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.13 23:39
avatar

Mám novostavbu, s lehkými nedodělky. Jedním z nich je i absence termostatu. Mám prostě jen na kotli nastaveno třeba 50°C, na rozvaděči podlahovky 25°C a na radiátorech termostatické ventily.
Nevýhoda tohoto řešení je, že se kotel častěji zapaluje a čerpadlo jede vlastně pořád. Zatím to neřeším, protože takto topím pár dní v roce.

U tebe (doufám že tykání nevadí) by to šlo asi řešit snížením teploty topné vody na kotli. Bohužel toto nastavení bude potřeba měnit spolu s počasím :(

Řešení bude asi na odborníka, taky by mě to zajímalo.

doplněno 03.10.13 23:47:

U tebe by šlo termostat vyřadit taky.

Chci doma 23°C.
Na termostatu nastavím 25°C
Na radiátorech 23°C
Do podlahovky pustím kolik chci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 04.10.13 08:26

Jako členové klubu věčných stavitelů si opravdu můžeme tykat - též mám nedodělky *smich*

Snížení teploty na kotli bylo první co jsem udělal a trochu to pomohlo. Radiátory hřejí méně a podlahovka má více času, aby se roztopila. Ale v mezidobí - jaro a podzim - raději podlahovku úplně vypínám, protože při nárazovém zatopení se vůbec neohřeje. A není to ideální řešení i z důvodu, že nízká teplota otopné vody má, tuším, nepříznivý vliv na životnost kotle.

Takže ty jedeš bez termostatu jen na teplotu vody? No ... zkusím a budu sledovat. Ale myslím si, že základní problém a to je rychlý nárůst teploty od radiátorů a následné vypnutí kotle to nevyřeší.

Ještě přidám omluvu Suzymon za zneužití jejího dotazu k řešení trošku jiného problému ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.13 22:01
avatar

Koukolik, neblázni, jsem ráda, že můj dotaz může někomu pomoci. A přemýšlel jsi nad tím, že by se na tu dlažbu daly koberce? Napsala jsem Ti to dloze o trochu výše. To bych byla ráda, kdyba mi na tuto otázku někdo odpověděl. Jak bude to vlažné teplo vycházející z dlažby vyhřívat celý byt, když tam budou ty koberce?

Od: koukolik
Datum: 04.10.13 22:08

Přiměřeně tenký koberec nad podlahovým topením nevadí. Mám další známé, kteří ani dlažbu nedávali. Na beton položili celoplošné koberce a nestěžují si. Prý to topí slušně. Dokonce ani údajně nezaznamenali zvýšenou prašnost, která v této kombinaci podle některých názorů hrozí. Ale zase mají toho vysávacího robotka, co šmejdí sám po obýváku, tak nevim, nedokážu posoudit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 14:30
avatar

Mate to zpocitane radiatory na nizkoteplotni topeni? Potom by to problem delat nemelo. Ikdyz souhlas stim, ze radiatory se natopi rychleji nez cela podlaha

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 22:51
avatar

Ke kotli, mám kondenzační a tomu by toto vadit nemělo.
K principu co jsem měl namysli.
Nejedu na teplotu vody.

Na radiátorech nastavím termostatickou hlavici třeba na stupeň 3 (odpovídá třeba 24°C - přesně nevím)
Na kotli nastavím třeba 55°C (ideál z hlediska účinnosti kondenzačního kotle)
Na směšovači rozvaděče podlahového topení nastavím 25°C

Po zapnutí kotle se nahřejí radiátory a vytopí místnost na 24°C a teplotu udržují.
Do podlahovky jde 25°C (namíchaných z 55°C kotle a teploty zpátečky z podlahovky)
Kotel se spíná a dohřívá podle potřeby buď radiátorů (teplota klesla pod 24°C) nebo podlahovky (teplota zpátečky podlahovky už je použitelná pro míchání 25°C otopné vody. Čerpadlo mám v kotli a jede pořád, jen se zapaluje a zhasíná plamen.

U tebe tento režim zhatí termostat. Jak by šel obejít jsem popsal v doplňující odpovědí výše. Potom by to mohlo fungovat jako mě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 03.10.13 00:42

Chápete mě špatně. Dobře navržené podlahové topení je opravdu škvělá věc. Každá skvělá věc je špatná, když se vyrobí špatně. To co píše jabraka jsou napůl nesmysly a napůl teorie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.13 11:24
avatar

20 cm izolace je fajn mit, ale jako nutnost by jsem to nepredkladal. Zalezi dost na celkovem zaizolovani domu a ztratach.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.13 11:33
avatar

Na velikosti podlahy opravdu moc nezalezi. Spis na tom, jestli je dum zatepleny nebo ne. Mame podlahovku v celekm dome a podlaha urcite tepla neni. Kdyz se podlaha nahreje, tak naokak premyslite, jestli to vubec topi. Podlaha rozhodne neni horka, pri natapeni ktere jsme zrovna vcera delali je jen prijemne tepla. Navic lze nastavit teplotu vody, ktera do ni tece. Po vytopeni domu na cca 22 stupnu uz tolik nehreje, takze podlaha proste jen neni studena a je vsude teplo.

Teplo stou pa od podlahy, takze tepla zem a studeny vrsek tela opravdu nehrozi, teplota je prijemna v cele mistnosti / domu.

Jako nevyhodu vnimame to, ze neni kde susit morke pradlo od tedi, to musime rozhazet po podlaze a ani tam to moc rychle neschne (mae dva otopne zebriky v koupelnach,a le ani ty nestaci). Dale jsme zapomeli na to, ze kdyz nemame sklep, tak si nechat nejakou studenou mistnost, aby bylo kde uchovavat zeleninu a podobne. Dale je potreba pocitat s pomalejsi regulaci, ale to je u podlahovky normalni.

Jinak dobre udelana podlahova je velice prijemna zalezitost.

K vlhkosti domu. Vypada to, ze se tam bud moc netopi, nebo je tam problem s chybejici, nebo rozbytou hydroizolaci. Stalo by za to nejdriv opravit pricinu a potom az resit vytapeni. Otec ma podlahovku v 200 let starem dome, ktery je ale suchy a je take moc spokojeny. Je mu pres 60 a zadne problemy on, ani jeho zena nemaji. Vsechny navstevy jen komentuji jak je to skvele. Dokonce ani nezateploval, ma 1m tluste steny, takze trva dele nez se to tam nahreje a vytopi, ale jak uz to ma svoji teplotu tak je to OK.

Uff, tak dlouhy prispevek jsem nikdy nenapsal, tak snad to neni blabol a bude se to k necemu hodit

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.10.13 14:44
avatar

Dakon, tak Vám děkuji za tu námahu. Ale to, co jste napsal, mi připadá logické. To víte, každý mluví ze svých zkušeností. proto jsem chtěla názor někoho, kdo to má tak doma zařízené. Moje kamarádka má dům, společně s bratrem. ten bydlí nahoře a mají zahradu a dvůr, takže u nich problém se sušením prádla není. Dole žila jejich maminka a ta právě zemřela a tak se kamarádka rozhodla investovat do rekonstrukce a bydlet tam. Dům znám, ale nejsem odborník, jenom vím, že je tam cítit plíseň a je tam takové to nepříjemné sychravo. Ale také to může být tím, že její matka šetřila a topila jen v kuchyni, kde také spala. No, uvidíme, jak to dopadne. Já jenom pochybuji, že příjemně vlažné dlaždice ten prostor vytopí. Ale ráda se budu mýlit, budu o další zkušenost moudřejší. Prozatím jsem ještě nepřesvědčena. A navíc také řeší samozřejmě rentabilitu. Ale myslím, že i ona bude mít to vytápění teplou vodou. Tak díky S.

Datum: 07.10.13 14:55
avatar

Nemate zac. Jak pisete tak to muze byt vsim moznym. Asi by jsem zacal mistnosti vytapet. Ona ta plisen muze byt prave z toho, ze se nekde vytapi a nekde ne.

Jinak nemam obavu, ze by se to nevytopilo pro spravne spocitanem a dimenzovanem vytapeni. Ale nejsem odbornik, jen uzivatel

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olinlitomericko
Datum: 04.10.13 21:46

Známému do vlhkého přízemního bytu doporučil topenář krbová kamna či krb, že tahaj " vlhkost " do komína (ovšem ten borďas a nebezpečí požáru) a maximálně udělat tepelný výměník s čerpadlem a s trubkovými pvc rozvody v podlaze a pod okno/a/ radiátor / y / . Za druhé:Osobně jsem byl v přízemním vesnickém (odizolované zdi) baráčku celovytápěném elektrickými topnými kabely zalitými v betonu 20cm vrstvě - v 10 cm jsou topné kabely . Využívá se i tepelné setrvačnosti betonu cca2 dny do vychladnutí. Domek zateplen 5 cm polystyrenem. V místnosti na teploměru 17° C , od nohou příjemné teplo a že by mi byla tehdá zima na tělo se říct nedá. Hlavní jistič však 32Amper třífázově...Ještě snad, že se sušením prádla to nebylo nic moc...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tommass
Datum: 07.10.13 17:13
Dobry den ,mam doma podlahove vodni topeni s domichavaci soustavou spolu s klasickymi radiatory ktere jsou osazeny termohlavici ,topim kombinaci drevo / elektrokotel a bezvadna vec.Doporucuji vsem .
Teplo od nohou je prijemne a pritom podlaha vytopi v pohode cely dum.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 21:23
avatar

Máte i radiátory. Ptala jsem se, jestli někdo vytápí velký byt, kde je nábytek, skříně a tak dál, pouze podlahovým topením. Přece všichni víme, že když postavíme před radiátor třeba kanape, nebo skříňku, tak nám jde teplo do kanape a té skříňky. A co koberce, a co v létě, kdy přece nebudete topit, a budete chodit po studených dlaždicích? To si na léto dáte na zem koberce a běháte s nima sem a tam, podle sezony? Dlaždice přece už nebudou příjemně hřát. Nebo topíte i v létě?

Datum: 08.10.13 14:53
avatar

Na podlaze nemame dlazbu, ale vinyl. Jde tam dat dokonce i drevo jak jsem se dival, takze to nebude studit ani v lete. v lete jsem vetsinou rad, ze se muzu malinko ochladit, ani ta dlazba mi neni neprijemna na boso. Jinak by jsem nedaval jak jsem uz psal nizkoteplotni podlahovku a klasicke radiatory. potom se musi michat voda na ochlazeni na spravnou teplotu do podlahovky a rekl by jsem, ze to neni moc ekonomicke. Nizkoteplotni system s radiatory uz ano. proste vytapet vsechno na stejnou teplotu :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 23:29
avatar

Voda se do podlahovky opravdu míchá a to voda z kotle spolu se zpátečkou z podlahovky. Není mi jasné proč by mělo býto toto neekonomické. Zajišťuje to normální mechanický ventil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 23:11

Dobrý večer! Ve svém domě mám elektrické podlahové topení a je to fakt super hlavně v koupelně a tak podlahové vytápění doporučuji. Já mám celé topení od firmy fenix stránky: http://www.fenixgroup.cz/pages/cs/jen-slunce-umi-lepe a opravdu spokojenost. Mám v domě jak podlahové tak infra panely a i topnou rohož pod sádrokartonem na stropě v obývacím pokoji a hlava se mi fakt nepřehřívá i když je topení ze zhora Mrkněte na jejich stránky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 22:29
avatar

Ale no tak, hlava se Vám určitě nepřehřívá, nejste tváří přitisknutý ke stropu. To asi šprýmujete. Já si z toho všeho čtení myslím, že si asi nerozumíme. Já například nyní sedím u počítače asi hodinu a nepřecházím po bytě. Pak si půjdu sednout k televizi a také nebudu pendlovat po bytě. Takže kdybych měla mít chodidla na zemi a do nich by mi neustále hřála podlaha tak, jako mi hřejí radiátory na zdi, tak mi nohy zaručeně otečou. A to nejenom mně. To mi nikdo nevymluví. Mám takovou elektrickou dečku na vyřívání talířů, před podáváním jídla. Schválně jsem si ji dala pod nohy a vydržela jsem to asi pět minut, a bylo to velice nepříjemné. A to hřeje fakt hodně málo.

Datum: 17.10.13 09:16
avatar

Jestli jste z okoli brna tak se prijdte podivat jak to vypada a funguje. To srovnani je mimo misu. Pri soucasnych teplotach mame podlahu spise chladnejsi :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kralm
Datum: 19.04.14 15:51

Dobrý den,

mám podlahové topení v bytě. Je elektrické (elektrická spirála). Vzhledem k nazbíraným zkušenostem, bych vám doporučil následující variantu:

- využijte variantu vodního podlahového topení + klasický radiátor na zdi,

- využijtete stejný rozvod vody,

- je to levnější varianta než oproti elektrické spirále,

- rozpálená podlaha není příjemná. Je fajn, jen když to příjemně hřeje a nestudí, ale ne, aby jste to měla rozpálené.

- při variantě pěkně hřející podlahy a hřejícího radiátur (vše cca tak 30 - 50%), dosahujete příjemné kombinace/varianty. Cena instalace radiátoru vzhledem k ceně podlahového topení při jednom rozvodu vody bude již minimální.

Jinak ohledně vašeho dotazu, aby vám nebyla zima "nahoře", nebude. Teplo stoupá od podlahy ke stropu, nebude vám zima. Ovšem, v přízemí domu, za okny 0C či ještě méně, nedoporučuji variantu jen podlahového topení, aby jste to nemusela točit nad 28C, to pak již není příjené na chodidla.

Doufám, že Vám komentář pomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.14 22:48
avatar

Díky, ale jak jsem popsala níže. Už je hotovo. Teplo stoupá od podlahy nahoru, to je právě ten zádrhel.Abyste vytopil celý prostor pouze podlahou, musí fakticky hřát a musíte po tom chodit. Velice nepříjemná záležitost. A máte pravdu. kombinace by byla lepší, jenomže neposlechla, poslechla rady topenářů. A dala za tu instalaci hodně velké peníze, všechno rozkopat izolovat a já nevím co všechno. Výsledek katastrofa.

Datum: 19.04.14 20:40

Zdravím . Podlahové topení dělám a také ho mám doma. Nedám na něj dopustit. Velmi příjemná teplota jak na nohy tak na hlavu. Nehřeje nestudí. Úspora energie na topení . Na novostavbě velmi jednoduchá, rychlá a levná montáž. Podlahové topení má historii přes 2 000 let a bude se dělat stále.

To jak píšete , že chodíte po teplé podlaze a nahoře máte chladno a musíte si obléci svetr je přece nesmysl odporující fyzice.

To že topenáři radí , že PT všude bez radiátorů na zdech - s tím bych až tak nesouhlasil. Jsou místnosti , kde to kombinuji např. zádveří , koupelna,.. . Napřed si to musí topenář ale navrhnout a spočítat. Projektanti jsou většinou vyhozený peníze. Praxe bývá taková , že to co projektant od stolu namaluje nejde ve skutečnosti provést.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.14 22:38
avatar

I já zdravím a děkuji, ale od doby, kdy jsem položila otázku, uplynula dost dlouhá doba. Nejednalo se o můj problém, ale o nápad kamarádky. Já bych si pobné topení do baráku nikdy neinstalovala. Pouze do koupelny. Já jí radila, aby si podlahové topení nedávala. Tedy alespoň ne jenom to, a aby si přece jen dala udělat radiátory. Neposlechla, dnes lituje. A to byla zima letos dost "příjemná". Velká spotřeba energie a v bytě dost chladno. Nepříjemné sezení u stolu a stání u kuchyňské linky na teplé podlaze. Otékání nohou. Podlahové topení známé dva tisíce let, se tady v Čechách objevilo teprve před několika lety a začalo se používat úplně jinak, než jak bylo původně určeno. Je to nesmyslný módní trend. Mimochodem, teď právě řeší krbová kamna, aby nemusela spoléhat jen na to podlahové topení...

doplněno 19.04.14 22:43:

Tohle je opravdová zkušenost, nejsem topenář a neinstaluji podlahové topení, ani žádné jiné. Takže nemám zájem hanět. jenom vím o čem mluvím. Píšete v "novostavbě", nevím co tím myslíte. Psala jsem, že jde o starý dvoupodlažní dům...

Datum: 20.04.14 10:33

velice záleží na samotném provedení PT. To máte jak s autama . Nemůžete srovnávat trabanta s mercedesem. nemluvím o ceně u PT není takový rozdíl. Jde o technické zpracování. Pokud má paní takové problémy , tak to s velkou pravděpodobností bude špatnou prací topenáře. Ten měl před montáží zjistit jestli je to vhodné nebo ne a pokud je to na hraně tak upozornit zákazníka na případné problémy.

Co se týče naší země , tak podlahové topení není módní trend , ale už se pár desítek let dělá. Podlahové topení ušetří i náklady na energii. - při stejné tepelné pohodě můžete topit o nějaký stupeň míň.

Když jsem psal o novostavbě , tak jsem to psal v souvislosti s cenou a jednoduchostí instalace. Při skladbě podlah se s tím počítátá a jednoduše řečeno před zalitím podlahy tam prostě jenom natáhnete trubky. U starších baráků tam musíte vykopat podlahy a už se to prodražuje .( ale zase si opravíte staré hydroizolace) Často se to pro jednoduchost nahrazuje elektrickými podlahovými rohožemi čehož já nejsem zrovna zastáncem.

Já osobně mám barák přes 200m2 . Topím elektrickým kotlem na 23 st. Platím kolem 29 000,- ročně a v tom je veškerá elektrika v baráku - mražák , šporhert,svícení , bojler,atd. Krb jsem postavil teprve letos. Mám 1280metrů trubek. Pokud bych měl problém s podlahovkou , tak jenom škrábnu 0,5 cm pod omítku , kde mám nachystaný trubky na radiátor ,který je tam pověšený za hodinku. Cena topení - nepočítám práci mně stála 70 tis.

doplněno 20.04.14 10:36:

před rokem jsem řešil barák , kde bylo v obyváku 5 oken. Správně bych měl dát pod každý radiátor. Vždyť by to vypadalo jak v tělocvičně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 23.04.14 21:04
avatar

Budete mít asi špatnou zkušenost, která vychází z jednoho konkrétního řešení podlahovky.
Tipnu si, že onen byt ve starém dvoupodlažním domě bude nebude mít dobré tepelně izolační vlastnosti, hodně tepla utíká z bytu ven a proto je nutné hicovat podlahovkou až je to na chození či stání nepříjemné.
Brácha má novostavbu z 44cm porothermu a při teplotě v místnosti 22-23°C je podlahovka na dotyk ani studená ani teplá.

doplněno 23.04.14 21:05:

Bude nebude :) Správně je nebude.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: livie
Datum: 13.05.14 20:27

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak vyřešit skladbu podlahy, když je možnost jen 10-11cm celkové podlahy (1cm dlažba, 6 cm beton, 3cm systémové desky pro podlahové teplovodní topení) - není prostor pro další polystyren - je to problém? Jedná se o podlahu v patře - v rodinném domě, kde ve spodím patře bude také podlahovka - ale tam už je podlaha 20cm.

Děkuji a přeji hezký večer!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.14 06:48
avatar

Nestane se nic jiného, než že si budete v přízemí vytápět stropem, nakolik to bude žádoucí či nežádoucí to už Vám neřeknu. Bude záležet jak se v přízemí sladí podlaha se stropem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: livie
Datum: 15.05.14 08:26
No mám právě trochu obavy,aby se vytopily i horní pokoje a nějak extrémně teplo neunikalo dolů. Jenže jak to vyřešit když ten prostor pro vyšší podlahu tam není. Bude tam nějaká ta al fólie ale nevím no. Příjemný den.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.