Charakteristika jističe

Od: Datum: 01.10.13 12:32 odpovědí: 12 změna: 01.10.13 19:17

Dobrý den rádcové,

chystám se vyměnit hlavní jistič protože zlobí.viz níže.

Tak jsem si omrkl dva kandidáty http://www.moje-elektro.cz/el…ic-25a-trifazovy-noark-3p-c25

http://www.moje-elektro.cz/el…ic-25a-trifazovy-noark-3p-d25

a rozdíl je u nich v charakteristice jističe .Tento termín mi jako laikovi nic neříká,tak žádám o upřesnění jaký ten typ jako vybrat.

Svým rozumem bych šel do vyšší třídy a to bude zřejmě D,ale raději se poradím.

Důvod proč jej chci měnit je ten,že se naprosto nepochopitelně vyskakuje

např .ve Čt 3x dopoledne a to jsem podezdříval nějaké přetížení protože jsme fachčili na střeše

v Pá 1x a to běžel jen plynový kotel +TV (jistič byl vysát a prostříkán kontaktolem)

v So ráno (mikrovlnka,kotel ,počítač)

ze So na Ne v noci ,z Po na Út přes noc.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.10.13 12:39

na cecko musis mit povoleni od cez a decko ti uz nedaji tuplem :)

C=lehky starty motoru

d= tezjy starty, trafa...

takze dej tam B jinak ti hrozi, ze ti to nezaplombujou a nechaj teto predelat...

doplněno 01.10.13 12:40:

Jaky kotel?

doplněno 01.10.13 12:43:

nic plynovy

Ohodnoceno: 2x

Od: hop®
Datum: 01.10.13 12:39

Charakteristika je vlastě zpomalení vypnutí při přetížení. Dříve se používal výraz "světelný" a zpomalený "motorový", který vydržel počáteční nárazový proud rozbíhajícího se elektromotoru. Dnes je standardní jistič B, zrychlený A, zpomalený C a ještě zpomalenější D. Ale jde jen o ten krátkodobý náběhový proud, trvalé přetížení je dané hodnotou jističe v Ampérech. Navíc hlavní jistič před elektroměrem je v neměřené části, měl by být pod plombami, jeho výměna nebo jakákoli manipulace s nmím (kromě vypnutí a zapnutí) podléhá scválení distributora. Navíc pokud byste zažádal o schválení jističe C nebo D, musíte mít patřičné odůvodnění, pro domácnosti tato charakteristika běžně povolována není...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 01.10.13 12:42

maximalne povoli cecko co jsem se setkal... :)

Ohodnoceno: 0x

Od: kato®
Datum: 01.10.13 13:02

Děkuji za odpovědi.Ještě ,že jsem se zeptal a nekoupil hned dražší =lepší.

Nyní máme taky B typ, http://2i.cz/89284963b0.A že výměnu musím oznamovat u distributora jsem taky nevěděl.

Ještě by mě zajímalo,jestli jste se setkali s takhle podivně nepravidelně se vypínajícím jističem? Jako ,je -li to běžná závada.

Od: honzik75
Datum: 01.10.13 14:43

a jste si opravdu naprosto jistý, že je to jističem? Já sám mám elektro vzdělání i koníčka a leccos ubastlím, ale na Vašem místě bych si sám zřejmě netroufl rozhodnout. Navíc pokud je to pod plombou tak je absolutní nesmysl a nerozum do toho lézt. Koledujete si o trable.

Od: rv
Datum: 01.10.13 15:30

Po oznámení, že je vadný, obvykle řeknou, ať si to vyměníte a pak jim zavoláte, aby tam dali plombu.

Datum: 01.10.13 16:32

Tak jistý si samosebou nejsem,ale protože žádný jiný jistič nevyskakuje,nevím kde jinde hledat chybu ." teoreticky můžou zlobit i elektrické hodiny"

Tak minimálně výměnou jističe nic nepokazím.Není to až tak mega drahé - Skusím jsem si řekl a uvidím. No akorád jsem neměl potuchy o tom ohlašování ČEZu.Už to zkouším s nimi řešit emailem,případně zajdu na zákaznické centrum .:(

Od: hop®
Datum: 01.10.13 15:27

Samozřejmě musíte nejen oznamovat, ale musíte žádat o povolení, případně změnu smlouvy. Vše, co je mezi elektrárnou a elektroměrem je "neměřená část" distribuční soustavy a lézt tam a hrabat se v tom smí pouze "pověřený pracovník distributora". Pokud by někdo od PRE (ČEZ, EON) zjistil, že jste se jako laik hrabal v hlavním jistitči (tedy před elektromětrem) a navíc jste tam stříkal kontaktol, měl byste patrně průser na krku, mimoto tento jistič má být pod plombami, takže byste se kměl dostat maximálně k vypínací páčce, ale už ne k živým drátům nebo ke svorkovnici. Pozor na to, pokud nemáte jistič zaplombovaný, mohou Vás též obvinit z černého odběru a to se může sakra prodražit...

Jinak starší jističe, pokud jsou přetěžovány, mohou být "vyhřáté", čím se změní jejich elektrické vlastnosti a jsou na vyhození. Ovšem i výměnu hlavního jističe za nový stejné hodnoty musí dělat elektrikář s vědomím revizáka (ne jakéhokoli, revizák musí mít smlouvu s distributorem, aby mohl pod plomby), před odplombováním je zásah nutné nahlásit a po výměně revizák práci zkontroluje (pokud nedělá výměnu sám) a jistič zaplombuje...

doplněno 01.10.13 19:24:

@fribble: právě vypadávání hlavního jističe napovídá na jeho opotřebování.
Nicméně návštěvu elektrikáře bych určitě doporučil, protože pokud tazatel stříká do hlavního jističe kontaktol tak asi moc elektrikář není, a radit mu aby jiatič vyměnil sám a před tím vyndal třeba nožové pojistky (žehličku na 95% nemá), já fakt určitě nebudu...

Ohodnoceno: 4x

Od: fribble*
Datum: 01.10.13 16:44

To hop - stejně by mě zajímal rozvaděč jako celek, když podle tazatele padá hlavní jistič a jiný ne, když jednou je zapnuto něco a příště něco jiného. Samozřejmě to může být hlavní jistič, ale asi by to měl někdo od elektriky vidět zblízka, když si tazatel ani nevšiml, že trhá plombu a leze pod ní.

Datum: 01.10.13 18:20

to jo ale kdyz menic jistic za jistic se stejnou hodnotou a stejnou charakteristikou tak, zadneho revizaka nepotrebujete...

Datum: 01.10.13 19:15

Pochopil jsem,že hlavně na tu plombu,.Samotná výměna je banalita.Holt zase formality.

Datum: 01.10.13 19:17

ano pred rozpomblovanim zavolat na porucovou sluzbu cezu, nahlasit rozplombovani z duvodu vymeny jistice, nahlasit odberatele a cislo odberneho mista. Po vymene opet zavolat na poruchovku cezu ze to chces za plombovat...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.