1xVytapeni plynem a jak usetrit

Od: Datum: 01.10.13 09:39 odpovědí: 6 změna: 02.10.13 09:15

Zdravim, letos se chystame poprve topit plynem a tudiz me napadaji otazky. Predne se chci zeptat zda bude mit vliv na odber plynu, kdyz budu vytapet pouze jednu uzavrenou mistnost nebo treba dve tri. Termostat je pouze v hlavni mistnosti a v dalsich jiz jen termohlavice. Je tedy odber stejny at topi v jedne nebo vice mistnostech nebo jak lze nejlepe v tomto pripade usetrit. Nepotrebuji mit stejnou teplotu v obyvaku i v loznici, takze predpokladam, ze tam topeni pojede mnohem mene nez v obyvaku. Dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: koukolik
Datum: 01.10.13 10:42

Jak ušetřit za plyn?

- snížit teplotu místností na ještě vyhovující hodnotu

- důkladně zateplit, odstranit tepelné mosty, použít kvalitní okna

- vybrat si levnějšího dodavatele plynu

Samozřejmě, že když budete vytápět jen 1 místnost, spotřebujete méně plynu, než když vytápíte 3 ale je otázka, jestli je to účelné. Je to snad špajz, garáž nebo dílna? Jestli má te na mysli přes den je nevytápět a pak to odpoledne dorovnat, vyjde to nastejno. Termostat by měl být v nejchladnější místnosti, v ostatních termohlavice, lépe se celá soustava reguluje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 01.10.13 11:17
avatar

Když se bude vytápět 1 místnost, samozřejmě se protopí méně, než když se vytápějí místnosti 3. Ale nepřeháněl bych to. Cena plynu není až tak drasticky větší, než cena jiného topení (nemáte-li vlastní les a kamna na dřevo).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.13 19:42

Nejlevnější je teplo, které nespotřebujete. ;) Termohlavice Vám celkem spolehlivě pohlídají teplotu v jednotl. místnostech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.13 23:19

Ahoj. Tím, že začínáte s topením až nyní, počítejte s tím, že Ván budou chybět zálohy za měsíce Květen až Září, kdy se nejméně spotřebovává plyn. Tyto zálohy, při zprůměrování nákladů za měsíc, pomáhají doplnit až několikanásobné zvýšení spotřeby v zimních měsících. Např. záloha 2000 Kč a náklad v srpnu 250Kč za plynový sporák. A v Prosinci to může býtza topení třeba i 6-7 tisíc Kč. To pak pochopitelně na konci zúčtovaného období může dělat dost velký nedoplatek. Tak na to pozor, dost to lidi překvapuje. Opět doporučuji měsíční zápisy stavů veškerých odběrů k přehledu a k porovnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 02.10.13 09:15

Záleží na tom, od kdy do kdy má nastavené zúčtovací období. Jestli mu chodí faktura v rozmezí srpen - listopad, nemusí se tímto problémem vůbec zabývat.

Stejně jako vy doporučuju psát si průběžně spotřebu a první rok topení třeba i 1x za týden, včetně údaje o venkovní teplotě (zhruba)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.13 09:07
avatar

spotřebu zyšují hlavně tepelné úniky, podfukující dveře, netěsnící okna, napůl otevřené ventilačky, větráky, digestoře atd. Zde si hlavně uvědomte, že tepelné úniky se vždycky počítají z rozdílu teplot. Čím více budete topit a čím více stupňů budete doma mít, tím větší budete mít i tepelné úniky.

Kotel provozujte v režimu, na jaký je stavěný. Mrkněte se do manuálu, jak, co a kde se na kotil nastavuje, teplota vody na výstupu bývá kolem 70°C. Snažte se ji udržet, protože při takové teplotě má kotel největší účinnost. Snížením teploty nic neušetříte, ba právě naopak.

Hlavně vám radím vypěstovat si tyto dva návyky :

Stejně jako při odchodu z domu zhasínáte světla, pak je dobré úplně stejně utlumit topení. Ráno sniže teplotu na termostatu a kdo se odpoledne první vrátí, ten ji zase zvedne.

Další zlozvyk jsou napůl otevřené ventilačky. Lidi chtějí mít teplo a zároveň čerstvý vzduch. Ono se to nezdá, ale přes malou a sotva na pár centimetrů pootevřenou ventilačku uniká takové kvantum tepla, které žádné zateplení nenahradí. Takže když větrat, pak pořádně a rychle, aby se vyměnil vzduch, ale nevychladly stěny a zařízení bytu.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.