Plíseň v podřezaném domě

Od: Datum: 30.09.13 12:44 odpovědí: 13 změna: 01.10.13 20:10

Dobrý den,

prosím o radu. Letos v dubnu jsme si nechali podřezat dům, protože se nám v domě tvořila plíseň.

Před necelým měsícem jsme zcela zrekonstruovali dceřin pokoj - nová podlaha ( hydroizolace, zateplení, nová plovoučka) a asi metr od podlahy jsme obouchali omítku až na cihlu. Právě u dcery byla před podřezáním plíseň nejhorší. Asi před 14 dny jsme v jejím pokoji nalepili podél zdi lišty k plovoucí podlaze a dnes jsem bohužel zjistila, že některé lišty už jsou zcela plesnivé. Mohli byste mi prosím poradit čím to je a jak plísni předejít? Myslela jsem si, že po podřezání domu už bude od plísně klid :(

Děkuji za radu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ptŽ
Datum: 30.09.13 12:55

Zřejmě nestačil barák po dobu rekonstrukce vyschnout. ještě zkuste použít vysoušeče, které se využívají při povodních. - pt

Ohodnoceno: 0x

Od: maja1212
Datum: 30.09.13 19:18

Ten vysoušeč určitě zkusím, lepší někahá snaha, než nic

Od: motoŽ
Datum: 01.10.13 20:10

Pomáhal jsem sousedovi vysušovat barák kvalitním vysoušečem. Přivezl si jej z druhé ruky z Rakouska, i tak byl ale velmi drahý. Musí běžet non stop a má dost velkou spotřebu proudu, takže faktura za proud by mohla být děsivá.

Pokud máte v baráku zachované komíny, doporučil bych nějaký zprovoznit a začít topit kamny. Nějaké starší se dají sehnat za pár šupů a potom je posunete dál někomu potřebnému. Kamna a teplý komín funguji jako ventilátor a teplo vám stejně zůstane v baráku.

Předpokládám tedy, že máte centrální vytápění.

Od: uskaŽ
Datum: 30.09.13 13:17

Já bych sundala lišty a nechala pokoj celou zimu bez liš. V zimě při topení by vám měl domek vyschnout.

doplněno 30.09.13 13:20:

samozřejmě krátkodobé, intenzivní větrání (do průvanu) 4 - 5 x denně po celý rok

Od: pawŽ
Datum: 30.09.13 13:34
Na plisne muze mit I vliv vymena oken. Pokud mate stary barak a nova okna a nevetrate, tak okna zadrzi vsechnu vodu doma a ta pak kondenzuje a plesnivi to tam.

Datum: 30.09.13 19:17

Plastová okna jsmě měnily předloni na jaře, a loni na podzim jsme dům zateplovali, takže to té vlhkosti taky moc dobře neudělalo.

Jinak se snažíme minimálně 2 krát denně větrat, ale mám pocit, že by nepomohlo, ani kdybychom větrali 10 krát za den.

Ale vlkost tady bude asi velká, nebo máme už nyní každé ráno vespod oken orosená skla.

Od: pawŽ
Datum: 01.10.13 09:37
Kdyz se rosi okna, tak mate doma prilis vlhko. Nezbude nez topit a vetrat. Takze okno na mikroventilaci a nechat jej otevrene v podstate porad. To je neduh baraku s novyma oknama - v podstate to hermeticky uzavrete. Para se nejak musi dostat ven.

Datum: 30.09.13 15:02

Majo, desítky let se do zdí dostávala vlhkost, nemůžete tedy od konce dubna vyschnout všechna voda a vlhkost. Nerad Vám sdělím, že jenom podřezáním se plísní nezbavíte. Co takhle tepelné mosty? Jak je silná stěna, a z čeho je postavena?

Víte jaká je povrchová teplota problematického místa? Jak velkou vlhkost máte v bytě?

Máte i hydroizolaci podlahy?

Milá Májo, je toho hodně, co se musí vyřešit..

doplněno 30.09.13 19:34:
Majo, zdravím, něco mi nesedí...
...Letos v dubnu jsme si nechali podřezat dům...Loni na podzim jsme zateplili dům 15 cm EPS...
vy nejdříve zateplíte a pak podříznete stěny?
...ale zřejmě velkou, když se nám sráží voda na oknech...
kupte vlhkoměr a teploměr, měřít a psát, po čase ..
když si uvědomím, že vlhké zdivo zateplíte, za půl roku teprve podříznete, vždy to nemůže vyschnout...
máte fotky před a po zateplení.. Majo, osobně bych zatím čekal a sušil, ohříval stěnu malým větráčkem.

Měřit a sledovat..

Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.09.13 19:26

Hm, a já si naivně myslela, že už bude od plísně klid :(

Stěna je silná 50 cm, je z cihel a základy jsou z kamene. Loni na podzim jsme zateplili dům 15 cm EPS.

Jinak vůbec nevím, jaká je povrchová teplota, ani jakou máme vlhkost v bytě, ale zřejmě velkou, když se nám sráží voda na oknech, hydroizolaci podlah (Ipa) máme.

Datum: 30.09.13 20:16

Ano, bohužel jsme nejprve zateplil, mysleli jsme si, že podřezání nebude potřeba, protože jsme si všimli, že dům podřezaný je. Jenže zřejmě to staré podřezání už dávno neplnilo funkci, jakou mělo. Nᚠdům je totiž 100 let starý, a kdo ví, kdy ho původní majitelé podřezávali, ale byl to nějaký druh ipy.

Byla to naše chyba, že jsme si nejprve nezjistili, v jakém stavu je původní izolace. Odlepili jsme tedy první spodní pás zateplení a dům se podřezal, ještně jsme se ale nedostali k tomu, abychom ten spodní pás domu opět zateplili

Datum: 30.09.13 18:18
Jak píší ostatní, zeď schne velmi dlouho. Jedná se o obvodovou zeď? Taky záleží, co je zvenku, jestli tam volně jde slunce a vzduch, nebo je to nějaký vlhký kout. Také nepíšete, jestli je dům podsklepen.
Ta lišta plesniví pouze za skříní? Nedábali jste třeba lišty, když ještě nebyla zcela suchá ani vlastní omítka? V domech se sklonem vlhnout bývá spousta míst, hlavně koutů, kam nikdy nelze dávat skříň ke zdi. Přinejmenším musí být kousek od zdi a na nožkách, aby vzduch proudil.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.09.13 19:32

Ano plíseň se dělá na obvodových zdech. Plíseň se dělá jak na seveřní straně, tak i na jižní, ale je pravda, že dům je již rok zateplený 15 cm eps. Dům není podsklepen.

Lišta plesnivý jak za skříní, tak i mimo a to skřín máme skoro 10 cm od zdi, ale na nožkách není. Lišty jsme dávali na zcela suchou omítku.

Datum: 01.10.13 10:30

Ach jo, všem moc děkuji za rady. Zkusíme vše od vysoušení, po měření vlhkosti, větrání, atd..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.