Účtování vodného a stočného v nájemním bytě

Od: Datum: 26.09.13 08:51 odpovědí: 24 změna: 02.10.13 12:58

Prosím,kdo by dokázal poradit...bydlím v pronajatém bytě,kde nejsou odčítací hodiny a ani je nijak namontovat nelze,protože by si to prý vyžádalo celkovou rekonstrukci koupelny.V ostatních bytech mají odčítací hodiny a všem se voda účtuje podle nich.Mě ovšem sousedka(majitelka vodoměru) účtuje celý zbytek,který dělá za čtvrtletí třeba 30 kubíků.Bydlím se dvěma dětmi.Má na to právo? Nikdo nebere v potaz nějaké ztráty,a je absolutní nesmysl,abych spotřebovala takové množství vody...všechny spotřebiče mám úsporné a navíc skoro celé léto jsem byla u rodičů a děti na prázdninách,doma jsme byli pár dní.Spotřeba vody je daleko větší,než v zimním období,kdy jsme naopak celé dny doma.Podotýkám,že nemám zahrádku,nezalévám,nenapouštím bazén,nemyju auto.Toto je jen čistá spotřeba bytu.Myslíme si,že jde o neoprávněné obohacování a nevím jak se proti tomu bránit,aby to účtovali správně.Prosím poraďte někdo...jsem už bezradná


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.09.13 10:21
avatar

Paní domácí si na vás hojí všechny ztráty. Namontovat měřák, to není žádná velká záležitost. U každého bytu, vlastně v něm, musí být uzávěr vody, od kterého jsou rozvody k jednotlivým ventilům a kohoutkům. Těsně za něho se namontuje, během několika minut, měřák. Je to v podstatě kus trubky s ciferníkem. Celé je to velké nějakých 20 cm. *hej* Já si myslím, že když si měřák koupíte a tuto úpravu uděláte na své náklady, ještě na tom vyděláte. Myslím si to proto, že v našem domě nikdy nesedí součet všech měřáků s hlavním měřákem ve sklepě u hlavního uzávěru vody. Nikdy!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 26.09.13 11:13

žádný uzávěr vody v mém bytě není,pouze jeden uzávěr společný dole,kterým vypnu vodu pro celý dům..Měřák do mého bytu nainstalovat nelze,protože při rekonstrukci udělali chybu,že vodu táhli zespod ve 3 větvích a není sloučená do jednoho odběru,to tady prohlédl už instalatér a říkal,jedině udělat celou rekonstrukci koupelny a sloučit odběrná místa pro byt

Od: naoko
Datum: 26.09.13 11:03

Požádejte písemně pronajímatele bytu aby vám vodoměry nechal nainstalovat. Podle Obč. zákoníku byste měla mít v nájemní smlouvě uveden způsob výpočtu a úhrady teplé a studené vody. Je zvláštní, že ostatní nájemníci měřáky mají. Vy instalovat měřáky nesmíte, podle zákona o vodovodech a kanalizacích smí toto instalovat pouze odběratel, ve vašem případě je jím vlastník bytu (domu), tedy váš pronajímatel. Bohužel, jediná vaše šance je , že se s ním dohodnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 26.09.13 11:13

v nájemní smlouvě je uvedeno pouze nájemné a ostatní služby k bytu si hradí nájemník sám

Od: naoko
Datum: 26.09.13 11:24

Tak to máte špatný. Buď se tedy dohodnete, nebo si najděte jiný byt. Svůj úmysl pronajímateli sdělte, třeba změní názor. Sehnat dnes slušného podnájemníka není také jednoduché a navíc pokud byt nemá měřáky, nikdo se mu tam nepohrne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 26.09.13 12:08

Ohledně teplé vody zákon stanoví, že pokud jsou v domě intalována bytová měřidla (vodoměry), musí být ve všech bytech. Toto se týká i nájemních.

194/2007 Sb., § 7

(4) Měřicí a indikační technika^5), uplatněná u spotřebitelů v
zúčtovací jednotce, se instaluje u všech spotřebitelů a je shodného
principu a provedení.

O zákonné úpravě studené vody nevím, to však neznamená, že neexistuje.

Měřidla v bytech jsou tzv. poměrová. To znamená, že se odběratelům neúčtuje ta částka, kteou ukazuje jejich bytový vodoměr, ale náměry všech bytových vodoměrů se sečtou a porovnají s vodoměrem na patě domu. Poté se přepočítají poměrem dle naměřených hodnot a toto se účtuje odběratelům. Je běžné, že fakturační vodoměr naměří až o 25% vyšší odběr než činí součet bytových vodoměrů. Viz 366/2010 Sb. Problémem však zřejmě bude fakt, že tato vyhláška řeší rozdělení nákladů mezi vlastníky. jak vlastník účtuje nájemci je zřejmě dáno jen jejich dohodou. Buď se tedy s majitelem dohodněte nebo se odstěhujte. Také byste se mohla poradit a advokátem, krerý se specializuje na poroblematíku nájmu bytů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 26.09.13 15:23

právě proto,že dohoda za 3 roky není,všechno platím řádně a včas,jen mě už došla trpělivost s tím jak mě okrádají,hlavně se to projevilo teď po létě,když jsme byli doma jen minimálně,takže tady je to víc než jasné...potřebovala bych sehnat odbormníka na tohle řešení,jak se zachovat...ono totiž platit stejný počet kubíků,jak pomalu všichni ostatní dohromady mě už vážm ně nebaví...ale není to jen jeden problém v bytě...od jara říkám pronajímateli,že je špatný kotel na plyn (20 let starý),výpadky tepla a teplé vody...nikdo za celou dobu co tu bydlím,neprovedl kontrolu kotle,revizi,všechno věděl od března a začal to řešit až teď.Ale od 1.září začala topná sezóna a my jsme ještě letos netopili...kotel se odstavil a stále nefunguje nový.Takže hodlám pronajímateli napsat doporučený dopis,že požaduji slevu z nájemného.Jezdíme se každý den vykoupat k rodičům do jiného města a topím elektrikou,vypůjčeným topením...ale nájem by chtěl a včas.Tak jsem mu ho poprvé nezaplatila a čekám co bude dál...A to ještě asi dlouho potrvá,než budeme moct topit,kotel namontovali sice nový,ale typ,který nesmí být v bytě,bude se muset znovu vyvložkovat komín a nikdo to dřív neuvede do provozu a neschválí...Takže budu požadovat 150 Kč za každý den slevu z nájmu po dobu co netopíme...myslíte,že je to přiměřená částka? Já totiž taky skoro 80 Kč jen denně projedu kvůli koupání.Jak byste reagovali vy?

Od: rnk*
Datum: 26.09.13 16:53

Pokud vám nainstalovali kotel, který není tzv. turbo, tak se raději odstěhujte. Takový kotel vyžaduje stálý neuzavíratelný přívod vzduchu do místnosti, kde je kotel. Pokud toto není splněno, hrozí vám otrava oxidem uhelnatým. Možná to zajistí, možná právě proto dělají něco s komínem...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 19:38
avatar

Je chyba přestat platit nájem, měla byste zaplatit alespoň část i za tento měsíc. Jinak můžete očekávat výpověď bez náhrady (budete si muset nové bydlení sehnat sama).

Po majiteli požadujte písemně slevu z nájmu a řádné edoúčtování spotřeby vody. Je chybou majitele, že ve Vašem bytě nejsou nainstalovány vodoměry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 26.09.13 15:35

tady se jedná pouze o odběr studené vody.Teplou si ohřívám plynem na vlastní náklady

Datum: 26.09.13 19:46
avatar

moruse, je třeba více info. Kolik bytů a osob je na hlavním vodoměru. Má někdo nějaké vodoměry?

Jestliže neplatíte nájem, můžete mít problém. Nelze neplatit nájem a služby jen z důvodů, že nesouhlasíte s vyúčtováním. Nebo to máte snad ve smlouvě uvedeno?

Můžu sdělit, že v našem domě se pohybuje průměrná spotřeba vody 200- 250Kč na hlavu a měsíc..

doplněno 27.09.13 08:16:

Moruse, dělám vyúčtování pro dům se 4 byty a několik provozoven. Každý má svůj vodoměr,

Když sečtu jednotlivé vodoměry, nikdy, opravdu nikdy nesedí celkový stav, oproti hlavnímu vodoměru. Vždy provádím procentuální dopočet dle spotřeby. Pokud Vaše domácí, udělá odečty všech vodoměrů a zbytek (rozdíl) od hlavního vyúčtuje Vám, nedělá o dobře. Jak se bránit? Těžko, jedině logicky vysvětlovat, argumentovat a přesvědčovat. Obrátit se na sdružení na obranu nájemníků a podobně.

Nevím jak je u Vás vedeny rozvody , jak máte vyústění odběrných míst, ale neznám slovo nejde.

Přeji hezký víkend.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.09.13 23:24

Ahoj. Dříve se udávala potřeba vody na osobu a den 150 litrů. Nyní to má být asi na 80 litrech. Ale za daných podmínek se to i od tohodle může nějak lišit. Rozumím popisu správně, že máte do bytu tři samostatné stoupačky se studenou vodou? To by bylo možné snad jen v soukromém domě jednoho bydlícího majitele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 27.09.13 07:28

v domě jsou celkem 4 byty,ale jsou zkolaudované pouze 3...domnívám se,že sousedka pronajímá něco,co k bydlení vůbec nemá být,jde totiž o sklepní prostor...jinak v ostatních bytech jsou odečítací hodiny na vodu,pouze v mém bytě je namontovat nelze z toho důvodu,že nějaká firma při rekonstrukci na tohle vůbec nemyslela,ale to bylo dávno před tím,než jsem se sem nastěhovala,mám v bytě 3 vývody na studenou vodu a nelze je sloučit,jedině rozkopat podlahy...také v tomto bytě bydlel sám majitel Vietnamec a nyní poprvé ten byt pronajímá už 3.rokem.Sama jsem mu už několikrát říkala,že tahle spotřeba vody není reálná,a že mám pocit,že se obohacují...nikdy mi nikdo žádné konkrétní vyučtování nedal,pouze jen papírek,kde jsou odečty z ostatních bytů a koncový stav vodoměru a na mě požadovala sousedka doplatit vždy ten zbytek,což se mě nelíbí...mám i podezření,že mají vodu někde vytaženou před svými odčítačkami,protože sousedka,ačkoliv má svou pračku,chodí často prát do toho sklepního prostoru,ke svému bratrovi,který tam momentálně bydlí...což je hodně nelogické a jen zavdává důvod k zamyšlení,ale toto bohužel nemůžu nijak prokázat.Myslím,že mám také špatnou nájemní smlouvu,kde není rozepsaný nájem,jen celková částka k zaplacení ke dni a také vyčíslená pokuta 5000,pokud se tak nestane a také tam chybí označení bytu v kterém patře,jaký byt...ale to přesně nevím jak to má být správně...služby jsem si sjednala sama a také si je zvlášť platím.Kde se dovolat spravedlnosti,na koho se obrátit...už jen to,že se tu nedělala revize kotle za 3 roky ani jednou,žádná revizní zpráva neexistuje.kotel byl starý 20 let,pouze zde byly prováděny běžné opravy,když kotel přestal topit.Mám za to,že pronajímatel ohrožuje přímo na životě nejen mě,ale i všechny obyvatele domu...přemýšlím,že budu požadovat náhradu soudně,protože žít ve strachu jen kvůli tomu,že on je Vitnamec a naše zákony nerespektuje...když nechce,řekne nerozumnět...

Datum: 27.09.13 07:55
avatar

Zdravím,
jak to tak čtu, tak si to někdo (kdo vám "byt" pronajal) dobře vymyslel. V podstatě se dá říct, že i když on dělá něco, co nesmí - pronajímá prostor (který není zkolaudován jako byt) jako byt - to samotné je na pěknou pokutu (pokud se to příslušné orgány dozví) za užívání prostoru k účelu, ke kterému nebyl zkoulaudován. A aby ten prostor nebyl identifikovatelný, tak v nájemní smluvě není přesně definován. A tím je vlastně majitel (pronajímatel) tak trochu krytý - kdo mu co dokáže. Leda že by ste ho práskla vy osobně a pozvala si kontrolu ze stavebního úřadu do bytu.
V podstatě se dá říct, že máte v souvisloti s výše uvedeným 2 možnosti:
- buď je ten pronájem pro vás nějak výhodný (nízký nájem atd.) a jste ochotná za tu cenu to strpět
- nebo je pro vás nevýhodný (např. lze za stejný nájem sehnat v místě jiný byt na lepší úrovni) a pak majiteli dát sbohem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 27.09.13 08:08

Ronyx,můj byt se zkolaudovaný,ale ne tak sousedčin dole,co ona pronajímá...ale to se mě netýkájinak žádné vyýhodné nájemné nemám,za tu cenu je tady 10 bytů z 15...takže je těžké sehnat něco výhodnějšího a navíc není bytů moc volných...ale štve mě to s tou studenou vodu,šetřím a platím jak mourovatá,bez jakéhokoliv bližšího rozúčtování...nikdo nebere v potaz nějaké ztráty,sama sousedka dole,co to tak počítá,že má odečítačky,co jí tam kdysi sehnal její tatínek...takže pochybuju o nějaké správnosti měření...a další a letos hodně podstatná věc,je ten nefunkční kotel a možnost topit a ohřívat vodu...je konec září a já jsem ještě nezatopila až včera jsem si opatřila na svoje náklady elektrický přímotop,aby děti nezmrzly...

Datum: 27.09.13 08:33
avatar

Milá moruse,
já vám rozumím co se vašich problémů týká.
V čem se teda vůbec nevyznám je, jak to vlastně je s tím, kdo vám vlastně co pronajímá - ten byt máte pronajatý od majitele domu (čili je to klasický nájem) nebo je pronajatý od vaší sousedky (pak by se jednalo o podnájem - ona vám pronajímá prostory, která má sama v nájmu).
Pokud je to nájem, vaše problémy (vodu i kotel) musíte řešit s majitelem domu.
Pokud je to podnájem, musíte se obracet na osobu, která vám prostor pronajala (asi tedy sousedka). V tomto případě je ale celkem pochopitelné, že s vámi majitel problémy řešit nebude (on vám nic nepronajal a není tudíž ani vaším "obchodním" partnerem. Tím je sousedka. Takže problémy řešit s ní. A vzhledem k tomu, že se i např. k vyůčtování vody staví tak, jak se staví, tak si myslím, že váš boj s ní bude asi marný.
Jak píšete, v okolí je za stejnou cenu bytů k sehnání víc. Takže, pokud mám tedy hovořit za sebe, bych vůbec neváhal a sháněl si byt jiný. Protože buď to musí být nějak výhodné i pro mne a pak jsem ochotný to trpět a nebo to pro mne výhodné není a pak od toho jdu pryč. A ve vašem případě to vidím na neustále nějaké problémy (jednou je to voda, pak je to kotel a topení, co to bude příště? s pronajímatelem (ať už je to kdokoli - majitel nebo sousedka). Takže asi než se pořád o něco dohadovat, asi bych za stejnou cenu nájmu hledal jinde bydlení v klidu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 27.09.13 14:24

Dům,kde bydlím je rozdělen na 2 ideální poloviny.Já jsem v nájmu,nikoliv v podnájmu,u pronajímatele,ale sousedka,které patří druhá polovina domu si účtuje vodu a pěkně se na nás tímhle způsobem hojí a majitel mého bytu s tím nic dělat nechce,jen argumentuje tím,kolik on má spotřebu,jenže to nemůže vůbec srovnávat bydlí jich v domě 9 a každý den se 2x koupou...

Od: moruse
Datum: 27.09.13 06:27

Vím,že právě Vy umíte dobře poradit,protože sem chodím už nějaký ten pátek a tak vím,že máte přehled...jak bych se tedy měla zachovat v této situaci...ano někdo tady píše,že bez turbo kotle to nelze a to samé říkal servisní technik,že pokud by schválil při revizi tento bez turba,co sem namontovali,že mi podepíše vlastně parte...Takže jak se nyní zachovat? Zaplatit kolik na nájmu,abych byla krytá...jak napsat dopis pronajímateli? Jelikož potřebuju mít něco v ruce,kdyby mě dal k soudu,tak prostě všechno na papír...budu moc vděčná za každou radu,která ho přiměje k nápravě a případně k náhradě...nehodlám platit celý nájem,když jsme bez tepla a teplé vody a nechtěl to řešit včas

Od: rnk*
Datum: 27.09.13 15:44

Revizní technik vám to řekl jasně. Nevím na co čekáte. Odstěhujte se a hned. To vážně hodláte riskovat život kvůli tomu, že se vám nechce se stěhovat? A opravdu si nedělám legraci! Pokud v tom nezatopíte a chcete dál řešit problémy viz výše, tak se obraťte třeba na Ombudsmana. Jeho zástupcem je Křeček, který se právy nájemníků zabývá celý život. Ještě existuje SON - sdružení nájemníků, ale to jsou většinou samí pitomci, kteří se dokáží jen soudit o výši nájmu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 27.09.13 18:12

ráda bych se odstěhovala,ale tady v okolí není zrovna nic cenově dostupného...vůbec bych na nic nečekala...ani chvíli

 

Od: rnk*
Datum: 27.09.13 21:12

Tak nespouštějte kotel bez domluvy s reviznim technikem a napiste tomu Křečkovi.

http://www.ochrance.cz/kontakty/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 02.10.13 10:02

tak se ještě jednou na Vás obracím,jak se zachovat...napsala jsem pronajímateli doporučený dopis,s tím,že jsem rozepsala stávají stav,tudíž bez topení a teplé vody a dále problémy s vodou...on dnes volal,že to není hezký dopis a že mi dá výpověď...má na to právo? Když já jsem nic neporušila,pouze požaduji slevu z nájmu do doby než se to všechno uvede do stavu vhodného k bydlení? Za jakých podmínek může dát výpověď? Psala jsem tomu ombucmanovi,ale ještě nikdo neodpověděl...už nevím co dělat.

Datum: 02.10.13 11:34
avatar

Za jakých podmínek může dát výpověď?... podle smlouvy, nevíme co máte ve smlouvě.

Pokud nic, tak podle občanského zákoníku...

doplněno 02.10.13 13:23:

Nájem musíte platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moruse
Datum: 02.10.13 12:58

smlouvu mám na dobu určitou do 30.5.2013,výpovědní lhůta uvedená není.Nevím,jak se bránit,mám u něho sloeženou kauci,je to víc než 3 nájmy,a poslala jsem mu včera doporučený dopis,kde jsem uvedla,že byt je nezpůsobilý z důvodu odstavení kotle a není teplá voda a že požaduji od 1.9. kdy začala topná sezóna 150 Kč za den slevu do doby,než bude spuštěný kotel.Vyčíslila jsem mu náklady na zakoupení elektrického topení a náklady na cesty,abych se s dětmi zajela k rodičům vykoupat.Dnes mi volal,že dostal dopis a že to není dobrý dopis,ale nemám jinou možnost,kdyby mě chtěl vystěhovat,tak se budu bránit u soudu,protože já jsem se ničím neprovinila.Tak abych měla něco v ruce.Nájem platím s předstihem v srpnu na září a nyní v září jsem mu nájem neuhradila s tím,že požaduji slevu...mám mu ještě něco zaplatit? Nebo mám počkat až jak se vyjádří? Dala jsem mu lhůtu 7 dní a že to chci písemně.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.