Je povinnost ze zákona mít vlastní popelnici?

Od: Datum: 25.09.13 12:08 odpovědí: 11 změna: 10.06.15 22:12
avatar

Dobrý den, rádcové, mám otázku, zda je povinnost ze zákona mít vlastní popelnici? Každý platí ze zákona obci roční poplatek za odpad, znamená to, že musí mít každý svou popelnici, nebo může odpad dávat do technických služeb, či do velkého kontejneru v sousedství např. u paneláku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 25.09.13 12:19

Popelnice, svoz zajišťuje obec, jinak si najděte vyhlášku obce o odpadu (též zákon). Platba za odpad je povinná ze zákona, jak by se platilo při odvozu do TS?

doplněno 25.09.13 12:40:

PT, každá obec si to upravuje v jisté míře sama v souladu se zákonem, tudíž máme každý jinou zkušenost. Jistě jste slyšela, že kde je senátor Kubera se neplatí. Vy jste povinna odpad dávat tam, kde nařídí obec. Takže jí navrhněte, že poplatek za odpad a svoz budete hradit, ale odvážet budete sama do sběrného dvora.
Nebo ať dají kód a budete jej lepit na pytel s odpadem a odběratel to přejede čtečkou, určí cena za kilo a vyčtují, tak to tady dělala jedna část. To by bylo výhodnější, vynáším kyblík asi za 10 dnů, takže za každý dám cca 36 Kč.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pt®
Datum: 25.09.13 12:27
avatar

"buss", pokud poslední větu chápu, jako otázku, tak ano, při odvozu do TS se platí jen za odvoz stavební suti, jinak ne. Ještě otázku upřesním, musí mít každý u RD popelnici, nebo může vozit odpad do TS, či dát do kontejneru např. u paneláku?

Od: ben®
Datum: 25.09.13 12:27
avatar

Dobrý den, zákon určitě nenařizuje vlastnictví popelnice, ale jen povinnost platit za odpad v místě trvalého bydliště. Popelnice u RD je v pronájmu a "v ceně" je možnost ukládat odpad do velkých kontejnerů a sběrného dvora. Záleží asi na tom, jaká je vyhláška města o odpadech a která firma zajišťuje svoz a pronájem popelnic. V našem městě to jsou Technické služby ve vlastnictví města, které toto vše zajišťují. Bude to ale různé a i ty vyhlášky se mění podle toho, kdo je zrovna na radnici a co "hezkého" pro občany vymyslí. Zdravím!

doplněno 25.09.13 12:41:

U nás ve sběrném dvoře chtějí vidět OP a kdo je místní, tak už nic neplatí. Jinak odpad přijmou, ale kdo není z města, tak za to zaplatí. Potom také radnice vydává pytle na odpad pro "chataře", kteří platí vlastně dvakrát - jednou ze zákona doma a podruhé, když chtějí odvoz odpadu z místa, kde nemají trvalý pobyt (protože jim město tu popelnici nepronajme - ta je jen pro místní). Pokud řešíte konkrétní situaci, tak nejlépe na radnici (ekonomický odbor) - skutečně je v tom zmatek a záleží na místní vyhlášce. Dokonce jsou i obce, kde se poplatek nemusí platit vůbec a hradí se z rozpočtu obce.

Nebo např. já jsem vždy platil a pro letošní rok jsem byl této povinnosti zbaven, protože je jiná vyhláška.

Mám prý sledovat novou vyhlášku a zřejmě budu zase platit - je to docela "zábavné".

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pt®
Datum: 25.09.13 12:29
avatar

"ben", moc děkuji za vysvětlení. *placni* - pt

Datum: 25.09.13 12:36
avatar

Myslím, že byste svůj nápad obhájit mohla. Trochu soudím podle sebe. Všechno třídím a do popelnice dávám tak málo, že někdy dávám před dům k odvozu až po 14 dnech.

Velké věci do sběrného dvora technických služeb se dávají zdarma, ta možnost zahrnuta je již v ročním povinném poplatku.

Slabá místa tohoto nápadu - pokud jsou kontejenry na sídlišti už den před pravidelným odvozem plné, nebudou lidé ze sídliště nadšení z toho, že jim odpad přidává ještě někdo jiný.

Dále bych asi občas měla problém se zapáchajícím odpadem, v mém případě jsou to plenky vnoučků. Ale jestli máte TS v krátké docházkové vzdálenosti, tak při procházce s pejskem se i toto dá zvládnout.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.09.13 13:24
avatar

Brno-panelák, jelikož nám z rodinných domů nosili odpad do kontejnerů, nechali se oplotit a každý z paneláku máme klíč (má to tak velké množství paneláků), od té doby jsou kontejnery stále poloprázdné a je u nich pořádek. Na chalupě -popelnice u každého domu, kontejnery na sklo, plasty a bio odpad v každé ulici, pokud něco vezu do Respona např. hadry, el. spotřebiče tak sice vyžadují OP ale na obecním ůřadě mi starosta vysvětlil, že pokud dám OP s trvalým bydlištěm v Brně, odpad mi normálně vezmou a účtují to městu Brnu kde poplatky platím, když jedu s někým z vesnice a ten dá svůj OP účtují to vesnici kde má trvalé bydliště. 4x do roka je na vesnici přistaven velký kontejner na el. spotřebiče, kamna...další malý na nebezpečný odpad-stará hnojiva, vyjetý olej... za to se neplatí nic (je to vlastně v ceně za popelnici), vždy je u toho člověk který se podívá co to je a kam to patří.

Pokud za odpad platíte, byla byste sama proti sobě ale zákon, že musíte vlastnit popelnici jsem nenašla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 26.09.13 14:04
avatar

většinou je to tak že když se v obci (městě)platí poplatek na osobu, popelnici dostanete od TS a oni vyvážení. Druhá varianta (u nás) si platíte odvoz popelnice od baráku - podle velikosti popelnice na rok. Ke každému domu je povinnost mít popelnici, k chatě zakoupit 10 pytlů na jednorázový svoz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.13 20:56
avatar

V Poděbradech je to tak, že když bych chtěla cokoliv přijít "odložit" do TS, tak se musím prokázat lístečkem, že jsem zaplatila 650 kč. za popelnice. jinak mi to nedovolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 19:05
avatar

pt, kolegyně, zdravím Vás.

Je to vždy podle obce, jak to má upravené.

Příklad, v Pardubicích zajdu na technické služby, vyfasuji popelnici a je stále majetkem obce. Kdežto v Rasoškách si musím popelnici zajistit sám. Páč v Pardubicích se platí za občana 500Kč, kdežto v Rasoškách si musím sjednat službu se svozovou firmou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 27.09.13 10:59
avatar

Všem děkuji za odpověď a za vysvětlení. - pt

Od: pt®
Datum: 10.06.15 22:12
avatar

Takže mám vyřešeno. U nás jsme si koupili popelnici sami. Neplatí se MU, ale platby jsou započteny do daně z nemovitosti na FU, jinak se neplatí nic.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.