Oprava poškozeného kabelu - vlastnoručně

Od: Datum: 24.09.13 20:36 odpovědí: 65 změna: 26.09.13 10:11

Tak ahoj přátelé ! Tak jsem to nevydržela a pustila se do toho už dnes. Vysekala jsem díru a posílám obrázky, co jsem objevila. Kabel tam samozřejmě byl, jinak by mi nespadl jistič. Dírky byly dvě, asi tak řtyřmilimetrové, na fotce se zdají mnohen větší. Ta vpravo prošla celým černým kabelem a do zdi, aniž by cokoliv vrtáček poškodil. Strčila jsem tam špejli a ta prošla skrz - naskrz. Na tu dírku vlevo, kde to puflo a vyhodilo jistič, jsem si vzala lupu a zjistila, že jsem sedřela bužírku z drátu a dotkla se ho. Viděla jsem přes tu lupu, obnažený drátek. Kabel je ten tlustý a černý. Drželo to pevně u sebe s tím nad ním.

Největší fuškou bylo izolování poškozeného místa. Ale nakonec jsem přišla na systém jak to udělat bezpečně a festovně za použití trpělivosti, pinzety a tenké kovové jehlice od hřebenu tupíráku. Pak jsem to zasádrovala. Čekala jsem tři hodiny, než jsem znovu nahodila hlavní jistič. Zeď je hrbolatá, ale to je mi fuk. Je to na místě, kde to není odnikud vidět. Dokonce mi zbylo trochu barvy od malování, tak jsem to přetřela. Zítra udělám ještě jeden nátěr.

Barvu drátku, který jsem narušila, nevím. Možná modrý. Abych to zjistila, musela bych podélně rozříznout ten černý kabel, ale to se mi fakt nechtělo.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.09.13 20:47

Suzy,kodně práce by sis ušetřila,kdybys vyvrtanou dírku naplnila silikonem.Ten dobře izoluje a zabrání vniknutí vlhkosti.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.09.13 21:36

Ahoj Jabrako, to jsem chtěla udělat, ale jelikož mi došla ta izolační páska na opravu té vrtačky, tak jsem si jela koupit novou do obchodu, kam chodím, a je tam jeden kluk, který mne zná a instaloval mi tady hodně složitý systém televizní. Je také elektrikář. Tomu jsem problém vysvětlila a zeptala se ho, jestli by nebylo jednodužší zalepit to silikonem. Na chvilku se zamyslel, a pak řekl, že bude přece jen lepší ta páska. Tak jsem ho poslechla. Tady jsem se zeptat nemohla, protože jsem byla totálně bez proudu, neriskovala jsem nějakou jinou mizérii.

Datum: 24.09.13 21:01

*palec*

Datum: 24.09.13 21:36

Díky Ládine UFFFF

Datum: 24.09.13 21:37

Kdo umí a je šikovný, klobouk dolů...

Datum: 24.09.13 21:43
tohle bych už dal do krabičky ,pokud jste to vzala 3mm vrtakem jsou žíly nacaté a je otázka času kdy to udělá neplechu, drát tam je max 2.5mm měď nebo při horším hliník
Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.09.13 21:53

Jo jo, sice jste zaizolovala kabel jako celek, ale poškozené dráty jste neopravila. Pokud došlo k vyhození jističe, je jisté, že je poškozená izolace minimálně na dvou drátech, které jsou jen pár milimetrů od sebe. Navíc jsou pravděpodobně poškozené zkratem, tudíž zeslabené. Takže v budoucnu počítejte s problémy, které jsem popisoval v minulé diskusi. Hlavně si dobře pamatujte, kde je ono místo.

doplněno 24.09.13 21:55:

Možná semnou nebudou ostatní souhlasit, ale tohle je právě to, co jste udělat neměla.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 24.09.13 22:23

Magdon, poškození nebylo na dvou drátech. Věř mi. To bych viděla. Kdybych udělala příčný řez kabelem, tak bych mohla právě počkodit co je v pořádku nožem. Bylo tam jen ťuknutí. Neříkám, že jsem to opravila profesionálně, ale je to ve zdi, dobře zaizolované. Víc se to ani nehne. Ty dráty tam jsou vedené hodně napevno. Musela bych odtranit velkou část zdi a pak bych to skutečně už sama nezvládla. Já jsem přesvědčena, že poškození nebylo takového rozsahu, aby se musela kopat velká díra a dávat krabice. Místo samozřejmě nemohu po tom všm nikdy zapomenout. Dva elektrikáři, nezávisle na sobě, po vysvětlení problému mi řekli, že jsem vrtákem zavadila o fázi, vrtačka to absorbovala a vyhodila jistič. Přesná slova a odborné výrazy si nepamatuji, ale vím, že oba mluvili o té vrtačce. Řekli, abych řádně zaizolovala kabel. Což jsem poctivě udělala. Víte, kdybyste to poškození viděl na vlastní oči, určitě byste nekopal metr zdi, a nevytahoval kabel ven. Bylo to škrábnutí. Ale pokud se něco stane později, tak se určitě ozvu a přiznám se. Zeď neprobíjí. I o tom mi říkali, že to musím pořádně zaizolovat kvůli malování.

Datum: 25.09.13 07:49

Suzymon, aby vypadl jistič, musí dojít ke zkratu. To znamená vzájemné spojení 2 drátů. Pokud by byla vrtačka připojená třídrátovou šňůrou (což není), stačil by dotyk jen s jedním drátem (druhý drát by nahradil ochraný vodič vrtačky, spojený s kovovou částí a tím i s vrtákem). Takže, pokud došlo k vyhození jističe, musí být poškozená izolace (a pravděpodobně i drátů) minimálně dvou vodičů.

Věřte, že jsem už pár navrtaných kabelů (i vlastnoručně) viděl a opravoval a vím, o čem píšu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.09.13 07:51

Jen drobná polemika, vrtákem se dotknu jen fáze, vyhodí to jistič, když je vrtačka zapojena v chodu?

Datum: 25.09.13 08:11

Nevyhodí.

doplněno 25.09.13 08:13:

Tedy pokud se nejedná o vrtačku chráněnou nulováním, což ta zmíněná není.

Datum: 24.09.13 22:04

Drátky byly červené, čili měděné. Tak snad to bude nějaký čas držet.

Od: pavelv*
Datum: 24.09.13 22:12

Pokud jste jen kabel jako celek omotala tím jste udělala totéž jako to bylo. Je potřeba ten černý kabel rozholit na jednotlivé žíly a ty pak ozilovat a nakonec, už jen jako ocharnu celý kabel. Ale ty žíly jsou primární.

Datum: 24.09.13 22:26

Pavelv, já vím. Kvůli tomu jsem to odkryla. Potřebovala jsem vidět rozsah poškození na vlastní oči. To jsem viděla. Bylo to ťuknutí, odření bužírky.

doplněno 24.09.13 22:50:

A byla bych to udělala i při tak malém poškození, ale kabelem nešlo hnout. Musela bych použít sílu abych ho povytáhla natolik, abych mohla bezpečně rozříznout černý obal. A co já vím, co by při té manipulaci udělala za další a zbytečné škody. Vy jste chlapi, já jsem holka. prostě jsem to udělala nejlépe, jak jsem mohla. Byla bych ráda, kdyby se nějaký elektrikář obtěžoval a přišel mi to opravit, jenomže jsem se ptala dvou, a po vysvětlení problému se jim nechtělo. Už jsem to psala. Já to jenom zasádrovala, vím, kde to je a tak příležitostně oslovím někoho jiného a jsem zvědavá, co bude říkat a hlavně dělat. Budu se dívat.

Od: jirbar*
Datum: 24.09.13 22:59

Netvrdím že oprava je to pravé ořechové, ale některé radílky bych neposlouchal. Nevěřím, že by jste neviděla poškození obloukem, který by zmenšil průřez drátu. To spíš by průřez drátu mohl poškodit vrták. S daleko větší pravděpodobností se vrták po drátu "sklouzne". I kdyby byla poškozena izolace na dvou drátech tak oblouk mezi nimi nepřeskočí. Mohla by vadit vlhkost třeba z malování. Proto ta izolace.

Pokud však tvrdíte, že je poškozen jen jeden drát tak pro mne je nevysvětlitelné vyhození jističe. K tomu může dojít jen při uzavření obvodu.

1/ Vrták by musel poškodit dva dráty najednou

2/ Zeď by musela být vodivá, pak stačí poškodit fázový vodič

3/ Vrtačka by musela mít uzemněný kryt a sklíčidlo. To zřejmě nemá. Viděl jsem dvoužilový kabel

Pak vidím jedinou možnost, že vrtačka je poškozená a nepraštila Vás je po jistou orientaci vidlice.

Nejspíš však byly poškozeny dva sousední vodiče a vy to nevidíte.

A v té krajní díře je nejspíš poškozena jen vnější izolace kabelu.

A taky jsem se nedočetl která díra byla vrtaná jako druhá při níž vypadl jistič.

Datum: 24.09.13 23:05

Ta vpravo byla vrtaná jako druhá. A tam jsem viděla přes lupu ten kousíček odhaleného kovu.

doplněno 24.09.13 23:21:

Jirbar, já to podruhé bourat už nebudu. Ale co určitě udělám, někam ji odnesu a dám otázku, jestli má, či nemá uzemněný kryt a to vzklíčidlo. Klidně za to zaplatím, protože to je záhada. Dírka tam byla tak malá, že jsem si musela vzít lupu, abych alespoň něco viděla. Určitě jsem neprojela skrz - naskrz. To bych viděla. Vzala jsem si tu špejli. Tou druhou dírkou, vlevo, špejle projela až do zdi, v dírce vlevo, kde to puflo, se špejle zarazila na tom drátku. Nijak moc jsem netlačila, samozřejmě, bylo to jasné.

Od: hop®
Datum: 24.09.13 23:28

Suzy, možná jste opět udělala něco zbrkle, nevím, po odhalení kabelu jste mohla nahodit jistič a zeptat se zde...

Ve vrtačce záhada není, uzemněný kryt a sklíčidlo zcela jistě nemá, nemusíte ji nikam nosit...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.09.13 23:33

Je to tady samá spekulace a ještě nikdo nevysvětlil jakým způsobem byl uzavřen elektrický obvod. Pak snad jen nožnost, že byl taky "chcen" ten zelenožlutý drát přizemnění.

doplněno 24.09.13 23:40:

A opětovně nechápu. Ta díra vlevo tam to puflo byla vrtaná jako první.

Takže to jste nahodila jistič a pak teprve vrtala tu díru vpravo, která byla vrtaná jako druhá.

Datum: 24.09.13 23:43

Jirbare, napřed jsem vrtala tu díru vlevo, to je ta, co je kabel navrtán úplně nahoře. Nic se nestalo a já se pustila do vrtání druhé díry. Té vlevo, a tam to puflo.

doplněno 24.09.13 23:45:

Doprčic, já to spletla. První díra je ta vpravo, nic se nestalo, ačkoliv jsem kabel provrtala durch. Druhá díra při které to puflo je vlevo.

doplněno 24.09.13 23:48:

Zelenožlutá kabel byl netknutý. Vím to, protože jsem ho musela šroubovákem oddálit od černého, abych mohla protahovat tu izolační pásku.

doplněno 24.09.13 23:50:

A přece nejsem blázen, když to puflo a spadly pojistky, tak jsem měla srdce v kalhotech. Určitě jsem nešla v klidu dál vrtat kousek vedle. Všeho jsem nechala a šla Vám psát.

doplněno 24.09.13 23:58:

A jak se pozná vodivá zeď? Vlhko tady nemám. Naštěstí.

Datum: 25.09.13 00:09

Příště po sobě čtěte. Špatná informace, špatná odpověď. Puflo to vlevo, díra byla vrtaná jako druhá, s největší pravděpodobností vrták chytnul dva dráty najednou.

Datum: 25.09.13 00:14

Když už jsem z toho byla zmatená. Ale v základní otázce je postup vrtání napsán správně.

Datum: 24.09.13 23:41

Hope, Vám se to řekne. Třeba zrovna Vy jste se ozval až nyní. Já to vydloubala ve tři odpoledne. Měla jsem strach to nechat odkryté a nahazovat jistič. Já měla strach ho nahodit i za dvě hodiny, když už to bylo i zasádrované. Jestlipak víte, že když někam nacpete hodně sádry, tak při vysychání vydává dost velké teplo? Já to nevěděla. Když jsem to tedy zadělala po půl hodině jsem po zdi přejela rukou a zeď hřála, a to hodně. Lekla jsem se že se tam asi zahřívají ty dráty, i když tam žádný proud nejde, a vzala jsem psa a kočku a šla odsud pryč. Kočku jsem nechala na zahradě a se psem jsem šla k Labi a tam se brouzdala hodinu a půl a pak jsem s tlukoucím srdcem a zavřenýma očima nahodila hlavní jistič a očekávala velkou šupu.

Od: hop®
Datum: 24.09.13 23:57

Suzy, ozval jsem se hned jak jsem přišel z práce a otevřel comp. Někdy bývá lepší nechat odkryté, než něčím zaplácat. Já Vás chápu i obdivuji, na to že nejste elektrikář se vedete skvěle. Ale Vy asi trošku znáte mne, bývám upřímný, někdy až nepříjemně, za to se můžu omluvit, ale jiný být nechci...

Datum: 25.09.13 00:12

Hope, nemáte za co se omlouvat. Já na Vás myslela, ale vím, že se k počítači dostáváte dost pozdě. Už jsem Vám chtěla i telefonovat, ale pak jsem si řekla, že by to stejně nic nevyřešilo. tak jsem šla k tomu Labi. Já už to nechám být. Všechno mi tady zatím funguje. Čas ukáže. Do těch zásuvek nestrkám žádné silné spotřebiče. Jediná je ta žehlička vedle v pokoji. Bude to stejný obvod, ale ať, už na to kašlu, to bych se musela zvencnout. Až to někde prskne, tak budu zase jednat.

Datum: 25.09.13 19:13

To Suzimon-nezlobte se,nejsem eletrikář , takovéto poškození bych si sice opravil také sám,a klobouk dolů,že to jako žena dokážete!,ale dle fota co jste tu dala,bych dráty rozhodil (tzn vysekat větší otvor) a každou žílu zaizoloval sólo.

Datum: 25.09.13 01:20

Kdyby to zase puflo,tak nařízněte kabel a dejte dráty od sebe a zaizolujte.

A pokud máte vrtačku trochu novější, tak se všimněte, že je materiál ( v místě kde se vrtačka drží) z izolantu.

Mají tzv. dvojitou izolaci, tak by se vám nic nemělo stát.

Opraveno hezky ! *palec*

Datum: 25.09.13 08:09

Trochu pro odlehčení. Tohle jsem objevil po zbourání příčky. Kupodivu všechno v bytě fungovalo normálně. Kdyby se člověk chtěl takhle strefit úmyslně, těžko by to dokázal. Takže nevěšte hlavu, nejste první, ani poslední, komu se to podařilo. *smich*

Datum: 25.09.13 15:12

:D plastova hmozdinka je dobry izolant, doporucuji 4 z 5 vrtaku

Datum: 25.09.13 15:38

To sice jo, ale před tou hmoždinkou tam musel projet kovový vrták.

Datum: 25.09.13 15:52

Jak jste rikal, meli velke stesti :)

Datum: 25.09.13 08:26

Ja obdivuji vasi odvahu Suzy, poustet se do takove opravy. A obdivuju radce kteri vam v tom fandi. Nevim, pripada mi to ze je to jen ze znamosti zde na foru. Vsem ostatnim by asi kazdy zde radil zavolat odbornika a do elektriny se vubec nepoustet. Nevim jak bych to resil ja, jsem moc velky detailista na takove veci, a nez riskovat vyhoreni kabelu za rok, za dva, za deset, tak bych to nechal cele opravit. Nicmene asi neni to obrovska tragedie, kdyz to bude dobre zaizolovane. Ja uz videl takovych zpusobu elektroinstalace, ze jeste dneska se mi zdaji hruzostrasne sny.

Tu zed jste mohla trochu zahladit, obrousit, ale porad je to lepsi nez dokaze nektery z chlapu.

@magdon, uzasny obrazek. To se opravdu tak casto nevidi. Tedy...stava se to bezne, ale fotka je uzasna. Ja uz diky sve profesi presekal tolik kabelu, ze elektrikari co to po me spravuji maji ze me radost.

Datum: 25.09.13 08:34

měla jste to radši rozříznout.. není to zas taková těžká práce... pochybuju že přes tu dírku zkontrolujete poškození samotného drátu natož izolace... škoda ale ted už zbývá jen doufat :D

doplněno 25.09.13 08:37:

jo a na zahlazení te sádry jste si měla koupit takové pěnové kostičky se šmirhlem... zatvrdlá sádra s tím jde krásně vyhladit...

Datum: 25.09.13 09:53

Tak já to asi zase celé vytluču. Ale běda Vám - hvězdička nasraný smajlík hvězdička - (nejde mi udělat ta hvězdička) jestli tam najdu pouze jeden poškozený drátek. Ale jak ten drát povytáhnu? Je tam tak děsně napevno. Dalo mi práci s ním hnout centimetr. A aabych ho mohla bezpečně a opatrně rozříznout tak se k němu musím přece dostat. Asi jsem to odkryla málo. Co když ho tím popotahováním někde u zásuvky povytáhnu a bude tu další problém. A pak bych se chtěla zeptat. Jak to, že když jsem podle Vás navrtala dva dráty, že mi to funguje? Přece jsou teda oba drátky obnažené a dotýkají se, muselo by okamžitě dojít ke zkratu. Specielně po tom mém obvázání, protože jsem to utahovala fest. A dloubala jsem do dírky tou špejlí, abych zjistila jak hluboce je kabel poškozen., tím jsem určitě ještě ty drátky k sobě přiblížila. To mi nejde do hlavy.

Jinak děkuji všem, co mne alespoň trošku pochválili, byla jsem u toho zpocená a vyděšená. Umím připojit pětiramenný lustr, umím si udělat prodlužovačku, umím opravit nefungující zásuvku. Rozmontuju tu, co funguje a udělám to samé na nefungující, ale tohle je trochu jiné kafe. Posílám foto prodlužovačky udělané ze zástrčky a uříznutého drátu od staré pračky. Mám ji v kuchyni, aby to zase nebylo nějak nebezpečné, strkám do ní horkovzdušný hrnec a fritézu.

Toho rozlobeného smajlíka nemyslím samozřejmě vážně. Jsem Vám všem vděčná jak za pochvaly, tak za peskování. Hodně se od Vás učím a pomáháte mi. "palec"

Od: takhlene
Datum: 25.09.13 10:24

Takovouhle prodlužovačku? Vy chcete spáchat sebevraždu? Tahle zásuvka je určená pro montáž do krabice, vždyt tam zezadu máte nezakrytou fázi...elekřina je zákeřná v tom že není vidět, nezahrávejte si...

Od: radil*
Datum: 25.09.13 10:32

Suzy, doufám, že tohle si děláš legraci a je to stažené z netu z nějakého legračního serveru. Jestli tohle někdo používá, tak si zrovna může pořídit ruský průtokový ohřívač z provrtané rychlovarky. Nic ve zlém, ale tohle použije jen blázen.

Datum: 25.09.13 10:34

*stop* Suzy, muzete vyfotit jeste tu prodluzovacku tu vidlici s temi koliky? Opravdu se jedna o snuru z pracky? A ono to opravdu neni zadna legrace zahravat si s elektrikou, napad dobry, ale nebezpecny. Pokud mate original 3zilovou snuru z pracky, lze dokoupit original koncovku a napojit to, a budete mit rozhodne bezpecnejsi prodluzovacku nez treba koupenou z baumaxu za 60 korun. T

doplněno 25.09.13 10:36:

Sakra to tam nemate po ruce nejakeho chlapa, ktery vam to da vsechno do poradku? Za to nic nemuze chtit, maximalne mu uvarite obed. A ten kabel ve zdi uz nechcte tak, draty se urcite nedotykaji, jen jste to vyzkratovala tim navrtanim.

doplněno 25.09.13 12:59:

Tak aspon ze ta snura je opravdu tri zilova, s ochrannym kolikem, kdyz uz na to zapojujete takove spotrebice. *uf*

S temi sousedy je mi lito. Jak vidite, mnozi z chlapu to proste v ruce nemaji a ani na nektere zenske se nechytaji.

Datum: 25.09.13 12:54

Zase špatně. A já z ní měla takovou radost. Vyrobila jsem si dokonce dvě. Jedna je v kůlně. Kabel si myslím, že jsem ho uřízla od pračky. Řežu a schovávám všechny kabely a zbytky všelijakých kabelů. Těmi pak nastavuji krátké šňůry čokoládou, kterou pečlivě omotám izolační páskou.

Jo, a co se týče chlapů v mé blízkosti, tak tady jsou dva sousedi, ale těm bych nesvěřila nic. Jednoho jsem poprosila, aby mi nasadil dveře do kuchyně, protože jsou na tři panty a jsou těžké. Řekla jsem mu, aby mne zavolal, ža mu je přidržím. Chtěl se předvést, nepřivolal mne a vyrval mi horní pant ze železné obrubně dveří. Tudíž dveře už nejdou zavřít, protože se viklají a mohu je jenom dovřít. Takže pěkně děkuji. Ani jsem nemukla, ale mám vztek, protože pant by se musel nějak přivařit, nebo jak by se to dalo opravit.

Datum: 25.09.13 12:25

A stojí to vůbec za to? Je to nebezpečné a pracné... to máte lepší (a bezpečnější), když si koupíte normální prodlužovačku...

Datum: 25.09.13 18:23

Mám takový pocit, že si asi vyrobím pořádnou "prodlužku" a dám sem pár fotek...

Datum: 26.09.13 07:50

Nevěřte, že koupená prodlužovačka je vždycky bezpečnější. Proti tomuhle je výrobek Suzymon téměř dokonalý a aspoň na první pohled vidím, že si na něj mám dát bacha.

Datum: 25.09.13 12:03

musim reagovat ten prodlužovák mi kapku rozesmál taky se kapku orientuju v elektrice a viděl lecos co lidi dovedou a konstatuju že je to dobrá divočina :D jak píšou ostatní je lepší koupit origo prodlužovačku avšak pokud chcete tento dábelský výtvor zachránit dokupte pod tu zásuvku krabičku a sešroubujte to k sobě pak to bude v klidu

http://www.elima.cz/obchod/kl-80x28-2zsk-p-6566.html

Datum: 25.09.13 13:34

Ďabel, děkuji za typ. Ten spodní kryt si určitě koupím. Já vím, že se dají koupit prodlužky, ale nemám z nich takovou radost a navíc mají jen jednu koncovku. Ale uzemnění jsem zamontovala správně, ten zelený drátek jsem umístila doprostřed. Takže je i uzemněná, jen ten zadní kryt jí chybí ! Koupím a dodělám, pokud mi to magdon nevyhodí, jestli se mu nebudu zdát moc daleko, tak mi nabídl, že přijede...

Datum: 25.09.13 18:56

Zdravím,
existují prodlužovačky i s vícenásobným ukončením (několik zásuvek v jednom kusu plastu) a dokonce i s vypínačem nebo bez vypínače - jak je potřeba. Proklikejte si to třeba tady http://www.elima.cz/obchod/pr…asobne-zasuvky-c-391_906.html .

Datum: 25.09.13 21:37

Ahoj ronyx, i já zdravím. Ale právě kvůli takovéto prodlužovačce, o které mluvíte, jsem provrtala tu zeď, neboť jsem ji chtěla na ni umístit do toho plastového držáku. Tyto prodlužovačky samozřejmě znám a mám jich několik po celém bytě. Ale jak už jsem psala, mám větší uspokojení, když si ji vyrobím "na míru". Asi budu trochu úchylná.

Datum: 26.09.13 10:11

ta krabicka je urcena montaz na zed a ne na prodluzovacku...

Od: vaha
Datum: 25.09.13 12:47

Vážení rádcové,dali jste nešťastné Suzy spoustu dobrých rad ale teď budu trochu jedovatý předpokládam že mnozí víte kde Suzy bydlí a ani jednoho nenapadlo nabídnout pomoc což by byla otázka několika málo minut.Sám bych se nabídl ale bydlím od Suzy příliš daleko.Klidně mne za toto kamenujte nic si z toho dělat nebudu.Vaha

Datum: 25.09.13 13:02

Ahoj vaha, děkuji moc. A představte si, že si už ozval vnitřně magdon, a nabídl mi, že se u mne zastaví. Tak jsem mu odepsala, že budu nadšením celá bez sebe. Upeču, uvařím, nabalím domů mamelády domácí, dám mu dýni, no prostě se "přetrhnu" ...

doplněno 25.09.13 13:04:

Ještě musím dodat, že se mi ozval dříve, než jste na tuto možnost upozornil. Také ho to napadlo.

Datum: 25.09.13 14:38

Nejdřív jsem chtěl poradit ať radši napíšete závěť, ale když Vám to magdon opraví tak je to OK. Jinak bych přidal cukety. Já to jen pěstuji. No je to na náchodsku.

Datum: 25.09.13 18:22

Jirbar, zrovna cukety nepěstuji, ale výborné dýně. Normálně tedy hokaida, ale letos jsem vypěstovala jěště neobjevený druh. Vloni jsem měla hokaida a máslovou dýni. Mimochodem obě výborné. Včeličky se snažily a ty dýně mezi sebou opylovaly. Jelikož jsem zasadila letos vlastní semena, vyrostla mi hokaida nevídané velikosti. Ale chuťově jsou vynikající.

Datum: 25.09.13 22:01

Jirbar, magdon opravovat nebude. Řekl, že se na to koukne a poradí mi čeho se vyvarovat.

Datum: 25.09.13 15:11

Tak to bude ta nejlepsi varianta. Kabel jste mla zaizolovat po jednotlivych vodicich jak se tu pise. Nika s prihlednutim k prodluzovacce jste koukam pekny "strelec" co se el. zarizeni tyce :). Nemyslim to spatne, ale spis by to vzdy predem chtelo prokonzultovat s odbornikem, nez se do neceho pustite. Manualne jste jak vidim zrucna a nebojite se neco udelat. *palec*

Od: k2
Datum: 25.09.13 15:17

Ono v nekterych pripadech neni strach ci respekt z neceho ocividne uplne od veci...

Datum: 25.09.13 16:34

Jeste jeden typ. Vzdy nechte delsi zem, ten drat co jste napojila na kolik. Kdyz se vam to nedej boze vytrhne, tak zem zustane zapojena nejdele. Tohle mi alespon rikal elektrikar u nas v praci

Datum: 25.09.13 18:14

Dakon, já ho nechala delší. A ty druhé dva dráty "oholím" delší, pak je pečlivě otáčivým způsobem smotám dohromaty v pevný hladký jednolitý drátek, začistím konečky, udělám očko, to pozorně navléknu pod šroubek, aby dobře sedělo, a utáhnu ho. Už to takto šmodrchám kolem třiceti let a věřte mi, že se mi ještě nestalo, aby mnou vyrobený "spoj", povolil. Ale vím, že existuje způsob, že drátky mohu nějak roztavit a udělat z nich opravdové drátky. jenomže nevím jak to udělat, ale určitě bych se to ráda naučila. Je k tomu potřeba nějaká pájka a také takový drátek, ze kterého se žhavou pájkou nabírá ten kov a asi se to namatlá na ty drátky. Já bych se hned šla učit elektrikářem.

Datum: 25.09.13 18:25

Tak to je dalsi chyba. Takove pajene spoje nemaji dlouhotrvajici zivotnost, mohou oxidovat a nicit se. Rozhodne je lepsi zpusob ten, co delate vy.

mimochodem, ten "dratek" je ta pajka, to zarizeni ktere to roztavi je pajedlo. ;)

Datum: 25.09.13 18:44

Nejenom, že jste mi udělal radost, ale najednou se mi vybavilo, že jsem viděla kabel, kde sice byly udělané ty tuhé koncovky, ale drátky pod nimi byly zpřelámané a tenké. Musela jsem je odstřihnout a umotat ty svoje.

Datum: 25.09.13 21:06

tj ale v silnoproudu se nesmi pajet... na to se pouzivaji lisovaci spojky...

a tu zasuvku vyhodit...

http://www.gme.cz/img/cache/8…kabel-230v-bila-obrazek-1.jpg

ci pes http://www.gme.cz/img/cache/8…acem-bez-kabelu-obrazek-1.jpg

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.09.13 21:07

muze to jeste ukazat zapojeni ty zasuvky?

Datum: 25.09.13 21:54

belkvl, děkuji. Já ale tyhle komerční prodlužovačky znám, mám jich několik, právě jsem odeslala foto výše, i s vysvětlením. Nevyrábím prodlužovačky proto, že bych neměla na komerční. Ale proto, že mě to těší a mám z radost, když se mi něco podaří vyrobit. jak jsem řekla, asi nebudu mít všech těch "pět pohromadě". Jsem prostě kutil v sukních. Ona totiž ta dvojzásuvka stojí 90 kč. plus kabel, sice reciklovaný, plus čas, tak to rozhodně není rentabilní. Jde pouze o radost z vykonaného "díla", které funguje. Rozhodně nejde o úsporu peněz, nebo o neznalost dnešních možností v nákupu prodlužovaček. Jak na to tak koukám, budu asi přece jenom nějak vyšinutá z normy. Ale díky, to Vy přece nemůžete tušit, neznáte mne a můžete si podle toho všeho myslet ledas-co. Díky.

doplněno 25.09.13 21:58:

Jo, a tu mnou vyrobenou prodlužku strkám právě do té komerční prodlužovačky s několika zásuvkami. Je v kuchyni. je to ta samá, jako na obrázku nahoře.

Datum: 25.09.13 21:59

me jde o zapojeni :)

doplněno 25.09.13 22:05:

prodluzky :))

Datum: 25.09.13 22:02

Ale já nevím čeho. Prostě tu mou prodlužku strčím do zásuvky.

doplněno 25.09.13 22:07:

teď mi teprve došlo, co asi chcete vidět. Ale to bych musela tu prodlužku zase rozmontovat a stejně byste nic neviděl. Ta funguje spolehlivě. jenom k ní je třeba přidělat ten zadní kryt, aby nebyla nebezpečná.

Datum: 25.09.13 22:15

belkvl, když vyjedete o kousek nahoru, tak je tam obrázek prodlužky s tím vypínačem, do které já strkám tu mnou vyrobenou prodlužku. A ta koupená prodlužka je zase zastrčená do zásuvky ve zdi. Já mám prostě kolem sebe hodně všelijakých spotřebičů, které neustále potřebuji. Nestačí mi čtyři obyčejné zásuvky ve zdi. a nebaví mne pořád něco vytahovat ze zdi a hýbat těmi spotřebiči. prostě chci jenom zmáčknout knoflík...

Datum: 26.09.13 07:52

Vždyť existují i prodlužky, které jsou zakončeny i třeba 12 zásuvkami! Normálně není problém sehnat tří/čtyřzásuvkovou, to je taková nejběžnější.

Datum: 26.09.13 07:38

No vidíte, za mé éry lisovací spojky neexistovali a nás učili, že se licna musí propájet. Dělám to už 40 let a nikdy s tím problém nebyl.

Datum: 26.09.13 10:10

j a pak se to zlomi ci uklepe... a pak hledej chybu proc to nejde :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.