Vytápění vlastního bytu ve SVJ

Od: Datum: 24.09.13 10:31 odpovědí: 19 změna: 26.09.13 07:00

Dobrý den.
Omlouvám se, ale nevím na koho se obrátit o radu. Vlastníme byt v panelovém domě, kde je založeno SVJ. Na základě vyhodnocení venkovních teplot již začala topná sezóna. Všude v okolních budovách se topí. Předseda našeho výboru SVJ doposud teplo nepustil do našeho domu s tím, že šetří. Jsme nuceni toto trpět? Když na naši výzvu, aby zatopil, nereaguje? Bohužel máme byt ze tří stran obklopen neobydlenými místnostmi včetně podlahy. Máme děti ve věku 13 a 5 let. Kvůli alergii nemáme v bytě koberce, ale pouze plovoucí podlahy a ty jsou dosti studené. Samozřejmě jsme děti více oblékli, ale bohužel syn již nastydl. Ptám se tedy co můžeme dělat s velice arogantním jednáním předsedy SVJ?
Děkuji mnohokrát za jakoukoli reakci. Karel Melzer Chomutov.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.09.13 10:58
avatar

Odvolat ho. Myslím že na to nemá ani právo. Pokud začne topná sezóna, tak se má topit. Museli byste to všichni schválit. Navíc pokud jste spolumajitelé společných prostor, máte nárok na klíče od nich a tím pádem si to můžete sami pustit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.13 14:18
avatar

Jen technická - u našeho domu máme vlastní kotelnu, kterou provozuje námi najatá firma - k její obsluze jsou totiž třeba topné zkoušky.

A jinak ano, pokud nejste s předsedou spokojení, tak svolat shromáždění a předsedu vyměnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 24.09.13 11:00

Na schuzi navrhnou výměnu předsedy Pokud je vás víc (minimalně 51%-Toto číslo určí stanovy) bude vyměnen.A tuším že jsou též zákonné předpisy kdy se začne topit

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.09.13 11:07
avatar

Ty předpisy jsou pro teplárny, ale pokud předseda sedí na prameni, musí se to řešit jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.09.13 11:13

Málo info, to máte vlastní topení, nebo dálkové? Dálkové jede automaticky po vyhodnocení teplot, na to nemáme vliv. Jedině kdyby firma to nastavila jinak na žádost, tady je asi 14°,jinak je na to norma. Nám sice teplo pustila, ale termoventily na radiátorech ještě ne jsou-li na minimu, barák je ještě vyhřátý.
Načtěte si ZoVB a vaše Stanovy. Jinak svolejte shromáždění a pokud si to odhlasujete stanoveným počtem hlasů, ať koná, jinak ho vykopněte. On to neplatí za vás, barák není jeho. Je fakt, že někteří se chovají jako gubernátoři. Je to jen a jen na vás!
Lidi bohužel svá práva neznají a nepídí se po nich, právní vědomí.

doplněno 24.09.13 12:07:

to rnk Pokud je výbor, rozhoduje výbor. Chcete říct, že výbor je víc než vlastníci? Že když se ti dohodou, že něco chtějí, tak to výbor nebere v potaz? 10 %? To je většina?

doplněno 24.09.13 13:33:

Kde je v zákonu 10 %? Shromáždění si může bohužel rozhodnout jak chce, i protizákonně, což se bohužel děje jak víme. Je pak jen na dotčených, aby se bránili. Většinou jen frflají. Jí vím, které normy se SVJ týkají.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.09.13 11:51
avatar

Karle,v SVJ je na rozhodnutí členské schůze,jak se řídí náklady.Tedy i topení.Jen samotný předseda to nenařídí,ani nemá důvod.Je to jen záležitost domovních nákladů.Když členská schůze nařídí,že se bude topit,když teplota v bytech klesne pod 18 st C,je to rozhodující i pro předsedu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Od: rnk*
Datum: 24.09.13 12:00

Nesmysl. Shromáždění vlastníků nemůže rozhodnou v rozporu se zákonem. Začátek topné sezony je daný zákonem a navazující vyhláškou. Odchylně by bylo možno rozhodnout jen v případě 100% souhlasu všech vlastníků. Tedy i tazatele.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.09.13 12:42

Je se o co opřít? Myslím právně? Jak vidíte a čtete, co člověk, to názor. Vím o zák. 72/1994 Sb., nově 451/2001 Sb., o Vyhl. 194/2007 Sb., ale tam se píše o podmínkách kdy topit, ale ani slůvko o tom kdo a jestli má vůbec někdo právo teplo zastavit a když, tak za jakých podmínek. Bydlíme v dosti velkém paneláku, kde je 230 bytů, tedy cca 700 lidí.

Od: rnk*
Datum: 24.09.13 12:46

Nerozumím o čem to mluvíte. jak chtete topit se zastaveným teplem? U vás se netopí. Máte snad teplé stoupačky? Vaše SVJ porušuje zákon. Co chcete ještě slyšet?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.09.13 13:35

Taktéž se přikláním k názoru, že porušují zákon, protože jsem se nikde nedočetl, že ta možnost existuje, třeba na základě odsouhlasení většiny. Všude je jen kdy a za jakých podmínek se má začít s vytápěním, ale že v bytových domech záleží na dohodě a když, tak kolika členů SVJ. Otázka pro všechny diskutující tedy zní: Ví někdo podle jakého paragrafu a jakého zákona, či vyhlášky smí výbor rozhodovat o dodávkách tepla do jednotlivých bytů?

Od: buss
Datum: 24.09.13 14:03

Základní zákon je přece ZoVB! pak Stanovy (znáte je?, asi ne), OZ aj.. Podívejte, zákon je jedna věc, provádění je věc druhá, pokud se nikdo neozve, že je stanovena nějaká povinnost a nedodržuje se, tak se děje NIC. Víme, že když není žalobce, není soudce!
Když si vlastníci odsouhlasí (i podle toho co mají ve Stanovách, co nechají na výboru), že se bude topit až od n °, je to jejich problém, i kdyby mrzli, pochopitelně se všemi důsledky pro ně. Barák je jejich! Přehlasovaný vlastník, jak byste měl vědět, se může bránit. Nastudujte si ZoVB a každý vlastník své Stanovy, ty se přece liší... Všechny další normy jsou na intu, jen vyhledat.
Jak tady diskutovat, co s topením souvisí, což nevíme. Jsou termoventily, IRTN, kdo teplo dodává, jaká je smlouva s dodavatelem tepla? Nic k tomu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.13 08:36

Píšete ZoVB četl jsem jej, přiznám se narychlo, a nikde jsem nenašel slůvko o tom, že má někdo právo na základě souhlasu tolika a tolika procent obyvatel, či vlastníků jednotek, zavírat ventil topení na patě domu a tím znemožnit využívat služeb, které dle zákona je povinen dodávat dodavatel i do našeho domu na základě smluvního vztahu. Ve stanovách našeho SVJ není ani slůvko o tom, že výbor rozhoduje o tom kdy topit a ani slůvko o tom, že by o tom rozhodovali vlastníci jednotek. Předseda se ptá náhodných lidí, jestli jim je doma zima, ale nás, kteří máme byt ze tří čtvrtin vč. podlahy obklopen nebytovými prostory a tedy nemůžeme využívat kumulované teplo od okolních bytů, se nezeptá. K ventilům. Nechcete tím říci, že na patě domu je inteligentní termoventil, který pustí teplo do domu až po vyhodnocení teplot v prostorách domu. V bytech je to jasné, tam takové ventily mohou být.

Od: rnk*
Datum: 24.09.13 14:12

Vždyť vy tu vyhlášku znáte. Sám jste ji uváděl. 194/2007 Sb. § 2. Co ještě chcete? jakých jednotlivých bytů. To platí pro VŠECHNY BYTY V DOMĚ. Mimo pravidla v této vyhlášce o tom výbor nesmí rozhodovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 07:00

Problém je v tom, že se na schůzi SVJ nic takového neodhlasovalo.

 

Od: rnk*
Datum: 24.09.13 11:57

Vytápění v bytových domech se musí zahájit, když po 3 dne poklesne průměrná denní teplota pod 13°C. Podrobnosti výpočtu stanoví vyhláška. Toto neplatí jen pro teplárny, ale pro všechny.

Nepíšete zda u vás máte výbor nebo pověřeného vlastníka. Pokud je výbor, rozhoduje výbor. Ostatní členové výboru mohou předsedu přehlasovat i odvolat. Pověřený vlastník rozhoduje sám. Pokud nepřesvědčíte výbor, sepište výzvu ke svolání shromáždění SVJ a obejděte s tím všechny byty. Nemám už v hlavě kolik potřebujete podpisů, myslím, že stačí 10%. Pokud výbor nebo pověřený vlastník shromáždění nesvolá, smíte to udělat sám. Na shromáždění musí býtr přítomna nadpoloviční většina dle spoluvlastnických podílů. K přijetí usnesení pak nadpoloviční většina přítomných (dle spoluvlastnických podílů) hlasovat pro. Navrhněte odvolání toho člena výboru, který je předsedou nebo celého výboru. Zvolte nový výbor. Výbor mezi sebou vybere předsedu.

doplněno 24.09.13 12:31:

To buss:

10% je pro svolání shromáždění vlastníků. V zákoně je stanoveno o čem rozhoduje výbor a o čem shromáždění vlastníků. Shromáždění vlastníků je výboru nadřízeno, také jej smí odvolat. Důvody jsou v zákoně. myšleno zákon o vlastnictví bytů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.13 12:11
avatar

Pro VŠECHNY? Chcete říct, že když mám doma plynový kotel a venku bude 3 dny pod 13 stupňů tak jsem povinnen si topit? Asi špatně formulováno že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 24.09.13 12:28

čtěte to celé a nevytrhávejte jednotlivé věty! V úvodu je: "Vytápění v bytových domech se musí zahájit..."

Pokud tedy v domě máte nájemníky a topíte jim vy a netopí si tedy sami, tak musíte.

doplněno 24.09.13 12:37:

Mimochodem zákon (zase jiný) stanoví i na kolik stupňů v bytě se smí topit. Toto platí i pro byty se samostatným vytápěním! Vyňaty jsou pouze rodinné domy. Musí se vytápět na 20°C (pokoje) a pokud se v SVJ na tom shodne 2/3 vlastníků tak to mohou zvýšit max. o 2 °C. Pokud to nesplníte, porušujete zákon. Jestli je nějaká sankce to netuším. Zatím to rovněž nikdo nekontroluje, ale kdyby si někdo např. stěžoval, že platí moc za topení, neboť je horko... soudu by nezbylo než mu dát za pravdu.

doplněno 24.09.13 15:26:

Jak jsem zjistil zákony byly novelizovány a je to nyní vše v 194/2007 Sb, což je rozumné. Obsah zůstává stejný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.13 13:21
avatar

U nás v paneláku a ve dvou dalších napojených na jednu kotelnu se netopí, v bytě mám 21,5 C (4.patro). Být tazatelem nebudu ani tak hledat zákon ale obejdu lidi v domě, zapíši kolik mají stupňů v bytě a nechám je podepsat, že chtějí topit. S papírem zajdu za tím kdo sedí na prameni, když to nepůjde domluvou teprve se začnu ohánět zákonem ale myslím, že pokud budu křičet je mi zima jediná, nezatopí ani pak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.13 13:47

Bydlíme ve specifickém paneláju o osmnácti patrech s 230 bytovými jednotkami. Obcházet je všechny se mi nejeví jako lehká věc. Víte co, ne všichni mají malé děti, které si většinou hrají na podlaze a my máme z důvodu alergie ve všech místnostech buď plovoucí podlahu, nebo dlažbu. Dále každý vnímáme teplo individuélně. Náš byt je navíc ze třech stran vč. podlahy obklopen neobydlenými prostory, což leckdy stačí k tomu, aby se teplo lépe drželo. Třeba leckoho napadne individuélní řešení naší situace zakoupením přímotopů, nebo instalace podlahového topení, ale proč, když platíme celoročně zálohy na teplo a pak ho nedostaneme?!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.