Jak povolit šrouby

Od: Datum: 22.09.13 10:49 odpovědí: 6 změna: 23.09.13 15:17

Chtěl bych se zeptat jestli má někdo zkušenost,jak povolit šrouby u litinového kotle na tuhá paliva.Výměna kouřovodu.Jsou časem částečně zarezlé.Jestli postáčí prostříknout WD-40?Nebo zda by pomohlo povolovat za tepla?Díky všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.13 11:05
avatar

Tak určitě bych šel do toho WDčka a i to teplo pommůže .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: trtr
Datum: 22.09.13 11:05

Zdravím, já bych je povoloval následovně:

1.) Vzít ocel kartáč a důkladně očistit

2.) Použít WD či petrolej (hlavní složka WD), nebo pokud máte, trochu brzdové kapaliny (ideálně starou červenou)- to by to mělo alespoň částečně uvolnit.

3.) Protože je to litina, tak po šroubu raději neklepat, aby někde něco neprasklo. Pokud je to možné, tak teď nasaďte kvalitní klíč, aby se šroub nepoškodil(a) a zkuste jemnými trhavými pohyby šroub uvolnit, pokud nejde, tak nejdříve, ale opatrně lehce dotáhněte a pak povolte.

4.) Pokud ani tato nepomůže, tak zkuste okolí šroubu nahřát, ale samotný šroub nějak chlaďte, pro ochlazení lze zakoupit mrazící sprej či lze využít stlačení vzduch v nádobce na čistění výpočetní techniky(pozor sprej obsahuje propan a butan, takže okolí musí mít pokojovou teplotu-v kamnech netopit!).Pokud je možnost šroub odříznout a nahradit potom novým (po vytočení zbytku hasákem), tak toto udělejte jako poslední možnost.

Foto kamen a hlavně šroub by neškodilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.13 12:12
avatar

Ze zkušenosti vím, že lepší než WD40, což je v podstatě jen nafta, je lepší Brunox :

http://www.oleje.cz/p/brunox-…turbo-sprej-400-ml-spray--764

mnohokrát mám tu ,,čest´´ rozebírat hodně zarezlé šrouby a tohle celkem funguje - chce to však v ideálním případě aplikovat několikrát v rozmezí třeba dní - opravdu to rozpouští rez.

Pak to chce pořádný klíč - buď očko, nebo golu a mělo by to jít.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hanher*
Datum: 22.09.13 12:16

Já bych se teda nebál, a trošku bych ten šroub poklepal . . .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.13 15:35
avatar

Zdravím,
podle mých zkušeností s demontáží starých litinových kamen se vám ty ocelové šrouby zašroubované do litiny vyšroubovat nepodaří a to právě proto, že se jedná o místo tepelně hodně namáhané a ty šrouby tam budou doslova zapečené.
Přes různé pokusy o uvolnění (nastřik šroubů naftou, petrolejem, místní ohřev - ne autogenem, to nemám) jsem s nima nehnul. Pomohlo až je uříznout tak, aby šel potřebný díl sejmout a potom je odvrtat a pak pročistit závit starým závitníkem závit (úmyslně píšu starým závitníkem - ty korozní zplodiny a zbytky šroubu jsou tak tvrdé, že pokud použijete nový (prostě naostřený) závitník, můžete se s ním z důvodu vyštípání ostří rozloučit. Takže závitník, kterého vám už nebude líto.
Hodně štěstí a trpělivosti.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.09.13 15:17
avatar

autogen a zchladit sroub

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.