Čištění střechy

Od: Datum: 22.09.13 08:06 odpovědí: 10 změna: 23.09.13 12:00

Na rodinném domě máme střechu z eternitových šablon. Když se pokládali, každou jsme natřeli barvou (už nevím jakou). Střecha je stará asi 30 let a oproti jiným je v lepším stavu. Ale už začíná černat a začíná růst mech a lišejník. Chci střechu omýt wapkou a nastříkat Lukafobem. Myslíte, že je to dobré řešení? Prosím o rady a zkušenosti - zkoušel jste někdo takový způsob údržby a jak dlouho by to mohlo vydržet? Potřebuju co nejvíc prodloužit trvanlivost střechy. Žádná šablona zatím není prasklá.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 22.09.13 09:55

Omýt wapkou, nastříkat Lukafobem - za dva roky opakovat ... Nechte si udělat měděné hřebenáče ( já je mám v 1m kusech) a už asi 8 let není po mechu ani lišejníku památky. A to je střecha z 50tých let, nezničitelný azbestový eternit.

doplněno 22.09.13 11:09:

Takže pro pořádek - wapku a nátěr NE - viz další přispěvky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rnk*
Datum: 22.09.13 09:55

V žádném případě! Eternit obsahuje azbest a je to velmi nebezpečný materiál. Podle zákona s ním nesmíte vůbec hýbat a nedělat nic, co by vedlo k uvolnění částeček azbestu. A to by se právě stalo tím čištěním wapkou. na manipulaci s eternitem musíte najat specializovanou firmu.

§ 35

Povinnosti při nakládání s odpady z azbestu

(1) Původce odpadů obsahujících azbest a oprávněná osoba, která nakládá
s odpady obsahujícími azbest, jsou povinni zajistit, aby při tomto
nakládání nebyla z odpadů do ovzduší uvolňována azbestová vlákna nebo
azbestový prach a aby nedošlo k rozlití kapalin obsahujících azbestová
vlákna.

(2) Odpady obsahující azbestová vlákna nebo azbestový prach lze ukládat
pouze na skládky k tomu určené. Odpady musí být upraveny, zabaleny,
případně po uložení na skládku okamžitě zakryty. Provozovatel skládky
je povinen zajistit, aby se částice azbestu nemohly uvolňovat do
ovzduší.

(3) Ministerstvo stanoví prováděcím právním předpisem požadavky na
ukládání odpadů z azbestu na skládky.

Doporučuji na to vůbec nesahat. Mimochodem hrozí velmi vysolé pokuty. A hlavně riskujete zdraví. Je prokázáno, že jediné vlákno azbestu, zapíchnuté v plicích ve 100% případů způsobí rakovinu. Jediné pozitivum, je, že ta rakovina vznikne až za 20 let. Jediné co můžete je to natřít i s mechem. nejprve něčím co mech zničí a poté něčím co zafixuje eternit, aby se z něj azbest neuvolňoval.

doplněno 22.09.13 10:02:

Citovaný zákon je Zákon o odpadech 185/2001 Sb.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fribble*
Datum: 22.09.13 10:03

Špatně jste mě pochopil - píšu že wapka a Lukofob je na nic. Měděné hřebenáče přes staré a je pokoj a žádný odpad. Ale je vidět, že nežijete na vsi. Nemyslím, že by u nás někdo kvůli prasklé šabloně volal firmu v bílých skafandrech - vezne žebřík a vymění si jí sám.

doplněno 22.09.13 10:25:

To rnk - OK

doplněno 22.09.13 10:31:

To rnk - zajímavý je i tenhle inzerát http://www.naterystrech.cz/na…tovych-a-taskovych-strech.htm

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rnk*
Datum: 22.09.13 10:12

Nereagoval jsem vůbec na vás, ale na tazatele. Ani jsem nemohl, podívejte se na čas odpovědí. Vím, že se to porušuje, ale také vím, že nebezpečí je skutečné. Ta voda s azbestem někde vyschne a azbest se uvolní do ovzduší. A skutečné jsou taky ty pokuty.

To s tou mědí je dobrá rada, ale opravdu jsem vás pochopil, že radíte mytí wapkou a nátěr.

doplněno 22.09.13 10:47:

Možná je ten inzerát dost starý. Ono je o tom dost malé povědomí. Před pár lety jsem o tom diskutoval na jednom malém stavebním veletrhu s takovou firmou. Vůbec netušili, že nějaký zákon azbest reguluje. Podstatné, je že zněčišteno bude okolí vašeho domu. Firma si odjede a bude jim to jedno. Kdoví jaké mají smlouvy, třeba se v nich nenápadně zbavují odpovědnosti na úkor objednatele.

doplněno 22.09.13 12:59:

A co dát měděné hřebenáče, podla vaší rady a další rok po likvidaci mechů (mědí v stékající vodě) to natřít. Tím by se omezilo sprašování azbestu do okolí a prodloužila životnost. Zákonu to také neodporuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.13 14:59

Měděné hřebenáče - tehdy, když jsme se synem dělali střechu a pokryli jsme jí kanadskou šindelí, tak pokrývači mi chtěli udělat hřeben z těch šindelí, Já jsem to zamítl, a chtěl jsem měděné hřebenáče právě kvůli mechu, i s uchycením pro hromosvod, to znamená plech na každou stranu široký cca 20 cm - výsledek - proti mechu to vůbec ale vůbec nepomohlo, letos jsme střechu čistili asi po 9 letech, resp. 7 letech, neboť máme 2 střechy. Takže není asi střecha jako střecha, jisté je, že to nepomohlo a nikdy nepomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 22.09.13 23:23
Zajimave je, ze Kanadani na ty sindele pouzivaji zinkove plechove pasy. *smich*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.13 15:26
avatar

Zdravím,
dovolím si vám poradit něco podle svých vlastních zkušeností - i když nejsou přímo ze střechy.
U domu odstraňuji mech a lišejníky z některých ploch (v zásadě se jedná o betonové chodníčky) pomocí wapky. Výsledek je zatím takový, že to musím dělat na většině míst každý rok, protože během dalšího roku po očištění se mi tam ten mech udělá znova. Takže jsem hledal něco, čím bych se tohoto problému zbavil. Zkoušel jsem savo, sůl, obrousit a pak omýt,...všechno bez výrazných dlouhodobých účinků - mech a lišejníky se mi po čase opět na místo vrátily.
Pak jsem byl postaven před problém očištění hrobu, kde už mechu i přes neustálé číštění bylo tolik, že zarůstal do trhlin v deskách a postupně ten kámen trhal. Jedná se o místo pod vysokými stromy, slunce tam svítí jen chvíli odpoledne, takže stále vlhko. A aby to nebylo tak jednoduché - očištění wapkou nebylo možné, protože zdroj vody je daleko a není přívod elektřiny (centrálu nemám). Takže jsem čistil drátěným kartáčem, škrabal, ale moc jsem si nepomohl. Takže jsem stále hledal nějaké řešení.
Letos na jaře jsem objevil tento přípravek http://detecha.cz/index.php/cs/detastop .Tak jsem to zkusil koupit. Pravda je, že cena není nejnižší (balení 0,9l stojí cca 160,-Kč). Vzal jsem štětec a na tom hrobě zkusil kousek, co není moc vidět, natřít. A za cca 14 dnů jsem se na to jel podívat, co to udělalo. Doslova sem zíral. Mech hnědý, lišejník jako kdyby se vypařil. Vzal jsem dátěný kartáč a ten kousek ručně trochu očistil. Náhrobní kámen (očištěné místo) byl jako nový. Takže jsem koupil ještě další láhev, nalil to do postřikovače a postříkal celý hrob. To bylo začátkem srpna. Tento týden jsem měl cestu okolo, tak jsem se šel podívat na výsledek. Náhrobní kámen je lehce šedý, mech, pokud tam ještě zůstal, je hnědý a lišejník (takový ten černý povlak) jako kdyby zmizel. Při otření kamene rukou jsem ji měl jen lehce šedivou, asi jako když otřete mírně sprašující beton. A po tom otření rukou byl kámen zcela čistý a měl původní barvu. Podotýkám, že ta deska je skoro rovná, takže omytí (opláchnutí nečistot po nástřiku) deštěm pomocí spádu v mém případě moc nepomohlo. A přesto tam ten výsledek je.
Doma jsem to zkoušel tay na různých plochách a kromě jednoho kamene, kde je trvale vlhko a není šance na vyschnutí povrchu, je všude čisto. Ještě jsem to doma nezkoušel očistit definitivně wapkou, ale předpokládám,že to výsledek ještě zlepší, protože v podnikové prodejně, kde jsem přípravek kupoval, mi paní říkala, že to ničí i ty kořínky zarůstající do kamene a ze kterých pak ten mech a lišejník znovu vyroste.
Na zákledě těchto zkušeností bych vám doporučil dřív, než se dáte do pracneho čištění střechy wapkou, zkusit tento přípravek koupit a kousek střechy s ním nastříkat (nastříkat raději víc než míň - dělal jsem to taky tak) a po nějakém čase to zkontrolovat a pak se rozhodnout, co dál. Podle mého odhadu by vám měl stačil pouze nástřik a pak už to nečistit - déšt ty narušené nečistoty spláchne sám.
To, co jsem psal ohledně hrobu, jsem příležitostně schopný, pokud bude zájem, doložit i fotkama (až se na hřbitov zas dostanu, tak udělat fotky stávající stavu - tj. po ošetření).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vysker*
Datum: 22.09.13 18:30

Vaše odpověď je velice zajímavá. Pokud by byla možnost aplikovat přípravek Detastop nástřikem a pokud by byl účinný i na azbestovou střechu, bylo by to skvělé řešení. Pokusím se přípravek sehnat a vyzkouším účinnost. Asi zkusím i tu měď.

Od: buss
Datum: 23.09.13 00:10

Kdysi se nikdo o eternit nezajímal, doma byly u kamen zástěny z azbestu. Postříkejte modrou skalicí, či pozinkovaný, měděný plech. Nevím, zda působí zinek na mech, nebo něco,co je pod ním. Dále e Mechostop.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 23.09.13 12:00

O škodlivosti azbestu se nevědělo především kvůli dlouhé době od expozice do vzniku nádoru. Jak jsem již uvedl, je to kolem 20 let. Toto je jedno z mála skutečně fakty podložených ekologických opatření. Ne jako to bláznění okolo CO2.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.