Vrtání do zdi a vyhození pojistek

Od: Datum: 21.09.13 09:28 odpovědí: 96 změna: 24.09.13 17:33
avatar

Dobrý den vážení. Vrtala jsem tenkým vrtákem do zdi díru, kde jsem si myslela, ža nevedou dráty. Jenomže jsem se spletla, protože najednou to jemně paflo a bylo po srandě. Vyhodilo to hlavní jistič venku, a jeden jistič v bytě. Tam je napsáno světla a zásuvky v obýváku. Nahodila jsem to zpět a elektrika všude funguje. I ty zásuvky. Jenomže soused mi řekl, že prý se to bude muset stejně celé rozkopat a hledat ve zdi. Já vím přesně kde to paflo. Asi jsem o drát jen jemně škrtla, vrták byl tenký. Myslíte si, že hrozí nějaké nebezpečí? Kopat zdi není žádná legrace. Co mám dělat? Mám na to volat elektrikáře, když všechno funguje? Ďourku jsem zamázla, aby tam nešel vzduch. Děkuji za rady.


avatar
ladinpraha uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.13 09:45
 
avatar

Já bych byl v klidu vyzkratované to evidentně neni takže bych nikde nic nekopal a nechal to zamazle :) Něco podobného se mi podařilo před pár lety taky jsem navrtal drát ve zdi okamžitě to vyhodilo pojistky. A to podotýkám jsem narozdíl od vás měl plány elektroinstalace akorat ale špatné :D. Jinak riziko tam možná je ale velmi malé. Možná se tu objeví jinný názor ale byl bych v klidu a neřešil to.

 
Od: ben®
Datum: 21.09.13 09:52
 
avatar

Dobrý den, to, že tam nejde vzduch je fajn , ale o tom to není. Patrně jste zkratovala vedení a porušila izolaci drátu pouze v místě vrtání. Já bych to řešil vypnutím proudu (raději v celém bytě) a opatrným vysekáním otvoru kolem vrtané dírky. Až uvidíte dráty, tak nožem rozříznout podélně ten jejich spoj (budou tam asi dva nebo tři dráty) a každou tu žílu dobře omotat a zaizolovat el. izolační páskou. Potom zasádrovat otvor. Pokud by žíla byla hodně poškozená, tak by se asi musel v tom místě drát přerušit, zasekat krabice a v ní spojit "čokoládou" a krabici zavíčkovat.

Při spojování drátů se musí spojit ty správné konce - proto je dobré si je označit. Zdravím!

doplněno 21.09.13 12:37:

suzymon - už jen to, že jste jako žena vzala do ruky vrtačku, je obdivuhodné. Toto se občas stane. Berte to relativně s klidem a buďte ráda, že jste to přežila. Vše Vám funguje a pro jistotu to nechte prohlédnout tím elektrikářem a on už si s tím poradí. Horší by bylo navrtat vodu - sice "nekope", ale opravovalo by se to hůře a ještě by se více "nasvinilo".

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.09.13 12:15
 
avatar

Bene, Vaše rada se mi zdá dobrá. Ale sekat to sama nebudu, bůhví, co bych zase přesekla. Počkám, co řekne doleji ten elektrikář, poslala jsem obrázek rozvodů, snad bude vědět, jestli to musím dělat hned. Neumím ty smajlíky, ale to ten, co se tluče do hlavy jak je blbej...To myslím samozřejmě na sebe

Datum: 21.09.13 10:58
 
avatar

Ahoj Suzy, Ber to tak, že je taky umění trefit se vrtákem ve zdi do drátů. Vrták sice porušil izolaci a kabely zkratoval, ale nezůstal tam a ve zdi porušená izolace ničemu nevadí, pokud tedy všechno zase funguje. Zůstaň v klidu a zkus zase trefit dráty někde vedle.*smich**palec*

 
Datum: 21.09.13 11:19
 
avatar

No ja bych si nebyl tak most jisty, ze prerusena izolace dratu nicemu nevadi. Momentalne asi ne, ale co to udela casem?

Kazdopadne stava se. Porad je to lepsi, nez draty prevrtat na skrz.

 
Datum: 21.09.13 12:19
 
avatar

Ahoj Ládine, díky za povzbuzení. To jsem tomu zase dala. Ale v hlavě mi tenký hlásek šeptal, abych to tam nevrtala. No, ale umlčela jsem ho. Měla jsem ho poslechnout...Přitom vím, že ho mám poslouchat, nikdy mne nezklamal a vždycky jsem doplatila na to, že jsem ho neuposlechla...

Datum: 21.09.13 16:47
 
avatar

Mno.Neberte si to tak,i profíkům se to stane !Např na minulé zateplovačce navrtal syn majitele dráty -musel se vyříznout otvor v polystyrenu,vysekat ve zdi skrz obnažení drátů a pak zaizolovat!

 
Od: hop®
Datum: 21.09.13 11:24
 
avatar

Jako laické řešení to není špatné, jen se zeptám čím jste ďourku zamázla, sádra není ideální řešeni, Doporučil bych spíš silikonový tmel, který po nacpání do dírky obalí holé dráty a tím alespoň trochu nahradí poškozenou izolaci.

Hlavně si zapamatujte místo poškození, dráty jsou narušené (méně nebo více, ostřím vrtáku i vzniklým elekttrickým obloukem při zkratu). takže pokud Vám časem přestanou jít světla a zásuvky v obýváku, poradíte elektrikáři, kde má začít hledat a kopat.

doplněno 21.09.13 12:09:

Jaké lepidlo?

doplněno 21.09.13 12:22:

Jistič je pro světla v obýváku, takže pokud tam nemáte lustr třeba z pražské Lucerny nebo Národního, tak tam bude minimální odběr, poteče drátem minimální proud, takže ani poškození by nemělo výrazně zkrátit životnost drátu...

doplněno 21.09.13 12:40:

Jde o to aby to nebylo elektricky vodivé lepidlo a jestli jste ho nacpala až k těm drátům. Asi bych pro jistotu to lepidlo vydloubal a natlačil tam co nejvíc toho silikonu, ten je vyzkoušený. Akorát pokud zvolíte tuhle variantu, nezapomeňte si před tím vypnout ten jistič !

 
Datum: 21.09.13 12:04
 
avatar

Hope, ten silikon mne nenapadl a doma ho mám. Já tam mázla to lepidlo, mám ho tedy zase vyšťourat a nacpat tam ten silikon?

Datum: 21.09.13 12:21
 
avatar

Super fix, Pattex. Jednoduše lep...

Datum: 21.09.13 11:33
 

Jako elektrikář jsem toho názoru, že by to chtělo odborníka. Neuvádíte o jaký rozvod se jedná, bude-li to starý barák, vedení bude hliníkové a jen dvouvodičové, neriskoval bych to. Vrták a zkrat mohl poničit žílu a teď to může vést přes malý kousek drátu. Zapnete-li nějaký silnější spotřebič, může to vyhořet, v lepším případě přestane jít elektrika v obýváku, v horším případě se může na spotřebičích objevit životu nebezpečné napětí.

 
Datum: 21.09.13 11:55
 
avatar

Celé vedení tady mám úplně nové. Když jsem baráček kupovala, tak se to muselo udělat, protože to tady bylo prý v nějakých "hadrech" nebo jak tomu říkali. Dělal to spolehlivý elektrikář a ještě jsem musela pozvat revizora s kulatým razítkem, který celou instalaci musel zkontrolovat. Teď jsem to vyfotila a vypadl jeden čudel, ten šedivý, co je pod ním napsáno světla obývák.

doplněno 21.09.13 12:07:

Když jste elektrikář, tak se prosím podívejte, určitě to Vy pochopíte. Byla bych ráda, kdyby jste se k tomu ještě vyjádřil. Děkuji.

Datum: 21.09.13 12:59
 

Jestli vypadl ten šedivý, tak se jedná o zásuvky a to bych nechal opravit, minimálně aspoň proměřit všechny zásuvky v obýváku, jestli fungují správně, může být přerušený ochranný vodič a poznáte to až něco začne probíjet. Sice je tam chránič, ale vypadá to že bude jen za koupelnu a zásuvku ven. Opravdu bych pozval elektrikáře, byl by velký problém, udělat ve zdi cca 4cm velkou díru aby se na kabel lépe vidělo?

 
Od: fribble*
Datum: 21.09.13 11:33
 

Nejste první, komu se to povedlo, ale přeci jen bych přemýšlel nad opravou. Znám pár případů, kde se na to vy..., všechno bylo v pohodě a při prvním malování "tloukla" nejméně týden kovová futra dveří, než zdi pořádně vyschly.

 
Datum: 21.09.13 11:45
 
avatar

To jste mne uklidnili. Je tam jenom malinkatá dírečka, já to zalepila lepidlem co funguje bez vrtání. Nevím, co mne to raflo vrtat, když jsem to mohla přilepit tím lepidlem rovnou. Ale na zdi to nedrželo a na kovovou nohu od podstavce na lampu, se mi to nezdálo estetické. Teď to tam je už přilepené. Šlo o tu zásuvku, do které se dá vrazit čtyři a více zástrček. Já nevím jak se tomu říká. Já si také myslím, že jsem jenom škrtla o drát a ten vrták je kovový a drátek také, tak to vypadlo. Také si myslím, že je bužírka jenom trošičku chycená. JInak by mi to přece nefungovalo. On je ten soused trošinku škodolibý. Hned se chytil za hlavu a řekl mi, že musím nechat rozkopat celý barák, protože se prý musí najít kde to vyhořelo a že mi určitě něco nebude fungovat. A že mi tu "radost" nepřeje. Vysvětlila jsem mu, že vím kde to prsklo, ale trval na svém. Já za ním šla proto, že má kamaráda elektrikáře a že by se ho mohl zeptat, co mám dělat. Jenomže ten kamarád prý o víkendu nebere telefon. No nic, odpoledene, až vyleze z kutlochu, tak mu povím radostnou zprávu, že mi funguje všechno, to ho určitě "potěší". Tak se mějte hezky a ještě jednou děkuji. Ale v létě si někoho určitě pozvu, aby tu ďourku přece jenom odkryl a podíval se co jsem to tam provedla.

Od: jirbar*
Datum: 21.09.13 12:19
 

Vysekat a pokud není poškozen vodič tak řádně zaizolovat. Před tím vypnout hlavní jistič. Jinak při malování dostanete šupu. Musela to být stará vrtačka ještě zemněná a pak jste porušila fázový vodič a nebo to nebyl tak slabý vrták, že dokázal zkratovat dva vodiče. Pokud to nebyl prase elektrikář tak dělal instalaci vodorovně a svisle a podle krabic to poznáte. V opačném případě si kupte hledač kabelů. Tento týden ho nabízí Peny.

 
Datum: 21.09.13 12:38
 
avatar

Vrtačka je opravdu stará pětatřicet let. Posílám foto a také foto dírek. A máte pravdu, elektrikář nebyl prase, podle krabice u stropu to vede svisle a vodorovně.

doplněno 21.09.13 12:44:

A ještě ty dírky

Od: nedis
Datum: 21.09.13 12:19
 

podle foto se nejedná o světla v obyváku,ale o zásuvky obyvák,šedý jistič je 16A-jistí zásuvky,to bych nechal odborně opravit.

 
Od: hop®
Datum: 21.09.13 12:48
 
avatar

Aha, máte pravdu, přehlédl jsem se...

 
Datum: 21.09.13 13:20
 
avatar

Mně nejde do hlavy, proč ty závky fungují. Já to udělám, po neděli se poohlédnu po elektrikáři. Jenom mi vrtá v hlavě, že ty zásuvky fungují. Myslíte si, že to nevyhořelo? Nebo co se tam uvnitř zdi vlastně stalo? Myslíte si, že kdybych do nějaké té zásuvky zapnula silný spotřebič, mám vysavač Dyson 1 400 W, tak ten by mohl způsobit nějaký zkrat? Mám pro něj raději natáhnout prodlužovačku z kuchyně, když se jedná o zásuvky v obýváku? A myslíte, že se jedná pouze o řadu zásuvek v jedné úrovni zdi? Mám totiž v druhém pokoji zásuvky umístěné v prostřed zdi a tam mám žehličku, silný spotřebič. Bože já jsem trdlo...

Od: jirbar*
Datum: 21.09.13 13:42
 

Třetí fotka jsou asi dírky, to není napaječ k vrtačce. Vrtačka stará kovové tělo a určitě koncovka na šňůře má připojený ochranný kolík.Prostě ta dírka ve vidlici tam má něco kovového. Není to dvojkolík jako ten napaječ na fotce. Takže jste chytla fázi. Vrtačka je zemněná a pojistky byly venku. Drát se těžko narušil. Vrták se sklozne a poruší se pouze izolace. Vydlabat omítku, přeizolovat třeba samovulkanizační izalačkou a vyspravit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.09.13 19:23
 
avatar

Jirbare, to černé v zásuvce je zástrčka od vifiny, to nemá co dělat s vrtačkou. Já fotila ty dírky, ale zásuvka je hned vedle, tak je na obrázku také. Moc tomu nerozumím, kterou fázi jsem chytla, ale jsem ráda, že jsem podle Vás nenarušila ten drát. Posílám tedy i rukojeť od té vrtačky, já myslela že všechny končí stejně, tak mne to ani nenapadlo.

doplněno 21.09.13 20:10:

Jirbare, najednou mi došlo o čem mluvíte. Ale jak vidíte, můj nebožtík manžel tu vrtačku nějak předělal. Už je to skutečně strašně dávno a já tu vrtačku dost používám a ani jsem si neuvědomila, že tam právě ten zemnící kolík chybí. Ke svému úžasu zjišťuji, že je tam úplně obyčejná zástrčka, co se používá k lampičkám a tak dál. To se divím, že jsem nedostala ránu.

Datum: 21.09.13 20:17
 
avatar

Jirbare děkuji za dlouhodobý zájem. Ale napište mi, co to je ta samovulkanizační izolačka. Já si to koupím. Píšete vydlabat. Tak to bych mohla i zvládnout. Ale mrkněte se na tu zástrčku, ona je opravdu obyčejná. Prostě vyhodím hlavní jistič a budu dlabat. Co se může stát, asi nic. Když v té díře uvidím něco divného, tak to vyfotím a pošlu fotku. Přece to zase nebude strašně složité...

Datum: 21.09.13 13:59
 

Dobrý den,

vypadl Vám šedý jistič (16A) tedy zásuvky (i dle popisu). Dle místa přerušení je to 100% vedení zásuvek. Zjistěte, které zásuvky jsou napojeny na tento obvod a určitě je do doby opravy nepoužívejte! Nejhorší variantou je možne zahoření.

 
Od: jirbar*
Datum: 21.09.13 14:04
 

Nemusí nic zjišťovat. Stačí, když do opravy zase vypne ten původně vypadlý jistič.

 
Datum: 21.09.13 15:13
 

Ve zdi jste mohla narušit vodič který má za úkol chránit v případě že se nějaký spotřebič poškodí, aby to nekoplo lidi co se ho budou dotýkat, žehlička, mikrovlnka, počítač,... koneckonců i ta vaše vrtačka. Nebo se mohl poškodit jiný drát, který musí mít určitou tloušťku aby skrz něj mohl protékat určitý výkon, tedy pokud je poškozenej, a tloušťka bude menší, tak ten drát se rozžhaví, důsledek můžete už odvodit sama co vše by se mohlo stát. Kabely jsou sice špatně hoří, ale může se stát lecos. Určitě bych to neriskoval, pokud chcete udělat co nejvíc můžete, shoďte ten jistič a natáhněte se prodlužku z jiných zásuvek.

 
Od: brok*
Datum: 21.09.13 14:19
 

Na 16 amperový jistič může být podle normy zapojeno až 10 zásuvek Při větším zatížení může dojít k ohřátí vodiče a zkratu Při zkratu může vystříknout roztavený kov a máte pozvánku pro hasiče,Nehledě na to že pak můžete mít na svědomí maíře až se bude malovat. Pozvěte si elektrikáře.Pokud je to fachman větší díru než 4 x4 cm neudělá.

 
Datum: 21.09.13 19:55
 
avatar

Jistič jsem tedy vyhodila a všechno mi tady zhaslo, televize počítač, i světlo, protože já má všechno zapojené v zásuvkách a stropní světla nepoužívám. Všude mám úsporné žárovky, ty co jsou sice drahé, ale neodebírají skoro žádnou energii a vydrží strašně dlouho. Jediné, co mám v těch zásuvkách v pokoji zapojené, je televize, video, počítač a ty lampy. Měla jsem práci, takže jsem se k počítači dostala až nyní, ale ve vedlejším pokoji jsem používala žehličku. Teď už tady nebudu šaškovat, protože je tma, ale zítra ráno vyhodím ten spínač znovu a zjistím, které zásuvky se vypnou. Ale jsem dost vyděšená z toho všeho. ˇUplně mám chuť to zítra sama nějak dlátem odsekat a kouknout se, co jsem to provedla. Píšete, že to je třeba zaizolovat. jenomže co když je tam nějaký tlustý kabel, a v něm bude určitě víc těch obužírkovaných drátků? Asi jsem chytila jenom jeden, protože to by mi to přece už dávno zase zkratovalo. Já bych se nejraději zfackovala, jenomže to nejde a hlavně tím nic nevyřeším. Napřed jsem měla radost, protože někteří rádci psali, že se zas až moc nestalo, když mi elektrika funguje, a teď zase tohle. Jinak malovat nehodlám, neboť jsem malovala letos a hlavně sama. Ach bóže, jsem to vůůůůůl.

Od: ben®
Datum: 21.09.13 20:09
 
avatar

Dobrý den, zkuste se uklidnit, normálně si rozsviťte, nezapínejte jen spotřebiče s větším odběrem, do žádného sekání nebo izolování se sama už nepouštějte a potom to nechte na tom elektrikáři, který to zkoukne a uvidíte. Pokud se bude něco sekat, tak jen v oblasti toho vrtání a tam to potom něčím "zaplácnete". Dříve byla možnost nové dráty protahovat el. trubkou, ale dnes se dávají pod omítku, tak se musí sekat více. Doufejte, že to u Vás nebude potřeba. Tak, hlavně ten klid. Zdravím!

 
Datum: 21.09.13 20:09
 

No já tedy nevím, raději ani všechny příspěvky nečtu, protože vás nabádají k špatnostem. Prosím vás, zavolejte odborníka elektrikáře, ať vám to opraví a nepouštějte se do jakýchsi pokusů a amaterských úkonů. Zapomenete na to a může se jednou stát v rodině a pod., že to někoho zabije, protože omylem si tam v nějaké příležitosti či opravě čehokoliv sáhne. Asi tak, rozepisovat se o postupu co a jak ani nehodlám. Jen připomenu, já měl jednou něco podobného, když jsem maloval inkriminovanou zeď, tak to probíjelo jako hrom, sáhl jsem si na radiátor, probíjelo to také... Chcete riskovat?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.09.13 20:22
 
avatar

Sanyo, jste hodný. Naštěstí zde však žiji sama, žádné děti sem nechodí. A pak, já určitě nezapomenu na to, co jsem provedla.Ale děkuji za varování.

doplněno 21.09.13 20:38:

A tak mne najednou napadlo. Co kdyby se stalo to, že bych se do drátku trefila obyčejným hřebíkem, to by přece také pojistky spadly. A i kvůli tomu by hrozilo takové nebezpečí, a musela se kopat zeď?

Datum: 21.09.13 20:57
 

Ahoj Suzy. Radit ti tu nebudu, dost dobře ti to tu napsal Sanyo a to taky považuji za správné. Psali jsi, že ti to nějak puflo. Na to se dá zapomenout. Na co se nedá, je to jak mě asi v 10 letech sundal ze štaflí výboj jak prase a odtavilo to konce naštěstí izolovaných a dobře držených kombinaček. Jinak proto, aby se mi dobře opravovaly rozvody elektriky, dával jsem všechno do tzv. husích krků a natahal měděný dráty. K tomu hřebíku. Pořád záleží jak ty ostré věci(vrtáky,hřebíky) zachytí ten káblík. Špičatý hřebík by se klidně mohl smekmout po kabelu a nic by se nestalo. Všechno to je jen o náhodě a čitelnosti tušených rozvodů pod omítkou. Třeba švára mi provrtal dáty i s krkem pod radiátorem a musely se tam nakonec dát dvě krabice s věnečky a tu díru obejít vrchem. Když se to umí, a ví jak na to, dá se to nějak řešit. Opravdu bude rozumné si pozvat někoho kdo je od fochu. Přeju ti, ať své bydlení ve zdraví přežíváš. Ahoj.

 
Od: jirbar*
Datum: 21.09.13 22:12
 

Teď koukám, že i ta vrtačka je o zabití. Dvoužilový kabel, takže vrták chytnul asi oba dráty a vrtačka kovová. Těžko má dvojitou izolaci.Patří do sběru.

doplněno 21.09.13 22:27:

Rozhodně raděj dobře, že to chce odborníka. Pokud by se to stalo mně, tak bych vypnul zmíněný jistič, opatrně vydlabal v místě poruchy a nepoškodit ještě více kabel. Prohlédnout zda nebyl porušen vlastní vodič jeden nebo druhý. Pokud ne tak celý kabel přejizolovat v narušeném místě plastovou izolačkou, nebo tou samovulkanizační. Já s ní nedělal, ale mají ji v odborném obchodu. Pokud je ovšem vodič mechanicky poškozen a není to jen holé škrábnutí a je to třeba vodič mezi krabicí a zásuvkou tak ten asi 1,5 metrů kabelu vyměnit. Nepoužívat radši textilní izolačku kvůli vlhku.

 
Datum: 22.09.13 09:50
 
avatar

Kabel u vrtačky, včetně koncovky je originál. Tahle vrtačka má dvojitou izolaci na 99%. Ve své době to bylo nejlepší nářadí, které se dalo (spíš nedalo) u nás sehnat. Nevyhazoval bych jí, nicméně souhlasím, že by chtěla generální opravu.

doplněno 22.09.13 09:56:

Co se týká vedení k zásuvce - podle stop po sekání při výměně rozvodů vede kabel od zásuvky pár centimetrů vlevo a pak nahoru. V místě dírek bych žádnou elektriku nepředpokládal. Ovšem někdy se setkávám s tak neuvěřitelně vedenou elektrikou, že se z toho ježí vlasy.

doplněno 22.09.13 10:02:

pár centimetrů vpravo

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.09.13 10:14
 
avatar

Výborně Magdon!

Právě jsem vrtačku rozmontovala. Posílám foto. Máte pravdu je to všechno originál. Sice nevím, proč tam u rokojeti praskl ten oranžový kabel. A dokonce se podezírám, že jsem tu opravu, vzhledu bolavé nohy. určitě provedla sama. Nebylo to ani izolační páskou, ale obyčejnou zdravotní, látkovou páskou. Flastr se tomu snad říká. Ale už to je tolik let, že jsem si na to nevzpoměla a hodila to chudáka nebožtíka. On byl také kutil, ale narozdíl ode mne výborný. Drátky jsou neporušené. Takže ji znovu řádně zašroubuji a pořádně a lépe omotám.

Datum: 22.09.13 10:27
 
avatar

Nic neomotávejte, tu šňůru o pár centimetrů zkraťe. Tak, aby z těla vrtačky vycházela s neporušenou izolací. Není to složité a myslím, že byste to zvládla sama, ale přece jen ruka elektrikáře by byla na místě.

doplněno 22.09.13 10:30:

Ovšem pokud je ona gumová průchodka nesnímatelně nalisovaná na kabelu, tak jednoduché to zas nebude. Pak by to chtělo sehnat novou samostatnou průchodku a protažený kabel následně vhodně zajistit proti vytržení.

 
Datum: 22.09.13 11:19
 
avatar

Zkrátit to nešlo, jinou možnost na spojení, než "čokoládu", já nemám. Vím, že se dá udělat, ale já nemám k tomu pomůcky. Tak jsem to omotala. Fest.

Datum: 21.09.13 22:33
 

Třeba si s navrtáním kabelu děláte zbytečné starosti a příčinou vyhození jističe mohla být samotná vrtačka, jež není na první pohled zcela v pořádku. Zkusil bych ji strčit do zásuvky a naprázdno nechal chvíli běžet, zejména bych přitom zahýbal dodatečně izolovaným kabelem. Pokud to opět vyhodí jistič, je to jasné

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.09.13 23:06
 

Proboha! Nepiš sem talovýhle věci. Na tu vrtačku už nikdy nesahat! Za pár stovek se prodávají nové a s plastovým tělem.

 
Datum: 21.09.13 23:25
 

No právě proto, že je v takovém stavu, usuzuji, že zde je pravá příčina a nikoli požkozený kabel ve zdi!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.09.13 23:58
 

Také si myslím, že je lepší zkontrolovat, zda nezkratuje vrtačka, než dělat díru do zdi a zjistit, že tam žádný kabel není.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jirbar1
Datum: 22.09.13 04:58
 

Tento týden nabízí Penny dvourychlostní vrtačku s příklepem za 700 Kč. Změna otáček a plynulá regulace je samozřejmost. Do 13ky vrtáku.

 
Od: hop®
Datum: 22.09.13 07:11
 
avatar

Máte možná pravdu, napravo od dírek to vypadá na futra, bylo by nelogické, aby tím směrem vedl drát! *palec*

 
Datum: 22.09.13 09:32
 
avatar

Hope, napravo je zeď. Je to roh a tam mám právě umístěnou tu dvojzásuvku. Nalevo o dva metry dál, jsou dveře a ve stejné úrovni je další dvojzásuvka. Ještě bych se chtěla zeptat, ráno jsem teda vypnula ten jistič a zjistila, že v té samé místnosti je jedna dojzásuvka, která je jištěná jiným jističem, fungovala. Ale zato jsou na tomto jističi i všechny zásuvky ve vedlejší místnosti. Všechny jsou ve stejné úrovni, až jednu. Ta je umístěna metr třicet nad zemí. Vzpomínám si, že se mne elektrikář ptal, kde budu mít umístěný nejsilnější přístroj, což je u mne žehlička, napařovací přístroj. Myslela jsem, že to je kvůli příkonu a nyní jsem zjistila, že je to stejný obvod jako všude a je jištěn tím šedivým, se 16 ampéry. Jestli jsem to správně pochopila. Tak to mi přijde divné. Ale včera jsem tam žehlila a nic se nedělo. Víte, Vy mne už trochu znáte. Já nevím jak bych to napsala. Prostě mi to nedá a jsem dost paličatá, když si něco umanu, tak to obvykle dotáhnu do konce. Proto mne ten soused má na "mušce", nejde mu do hlavy, že tady vrtám, nahazuji barák, opravuji střechu, schody a tak dál. On mne pozoruje a čeká, kdy třeba z té střechy spadnu. Asi by byl radši, kdybych ho neustále žádala o pomoc, což nedělám, protože právě v jeho zručnost nevěřím ani trochu.

Od: hop®
Datum: 22.09.13 11:41
 
avatar

Suzy, záleží také na tom, odkud kam vedou dráty, tedy které zásuvky jsou od poškozeného místa směrem k jističům a které směrem k "poslední" zásuvce na okruhu. Je totiž teoretická možnost, že než jste vyhodila pojistky, stačila jste přerušit ochranný zelenožlutý vodič a část zásuvek tedy může být potencionálně nebezpečná. Minimálně by tedy bylo rozumné proměřit, zda v zásuvkách není odpojen kolík.

 
Datum: 22.09.13 09:46
 
avatar

Ahoj humbucker, ta vrtačka je také z plastu. To oranžové je tlustý plast, teď jsem to prohlížela. Kovová je ta hlava, to šedé. A ránu jsem nedostala asi proto, že jsem na ni vždycky tlačím zezadu. Za to šedé ji nedržím, to by se mi viklala v ruce a poskakovala by v díře. Je dost těžká. Já asi budu hledat toho elektrikáře, nějakého kutila, který bude ochoten ten kabel vyměnit. Úplně mám chuť se podívat, jak to tam ten můj manžel vůbec namontil.

Datum: 22.09.13 10:05
 
avatar

"Za pár stovek se prodávají nové a s plastovým tělem"

Já osobně bych dal radši oněch pár stovek za opravu pár let staré značkové vrtačku, než za nový, plastový šunt z Číny, koupený v Kauflandu.

 
Od: pavelv*
Datum: 22.09.13 11:34
 

To je jednoduché, stačí se podívat na vrták, jestli je opálený

 
Datum: 22.09.13 00:28
 

Co takhle si zapujčit detektor kovu s funci vyhledávani kabelu pod napětím, nedávno jsem dělal podhled bytě v předsíni a nebyt detektoru určitě bych provtal kabe a to několikrát, pujčovné stalo 150 korun mužete aspon zjistit zda v místě vrtu je nějaká kabel pod napětím nebo ne.

Předtím jsem měl zakoupený detektor z lidlu a byl nepoužitělný a nakonec jsem ho vratil. Z pujčovny jsem měl detektor bosh a ten byl podstatně přesnější.

 
Datum: 22.09.13 09:07
 
avatar

Vidíte peta. A právě z tohoto důvodu se mi nechce kupovat nějakou vrtačku za pár stovek, v těhto obchodech. Nevěřím těm přístrojům. Tahle byla kdysi hodně drahá, můj manžel byl velký kutil a koupil si tu nejlepší, co byla tenkrát na trhu. A v té době nebyla vyrobena v Číně, je to kvalitní, poctivý německý výrobek.

doplněno 22.09.13 09:12:

Podle názvu to bude asi anglicé, ale my ji tenkrát kupovali ještě v tom "Západním Německu".

Datum: 22.09.13 08:58
 
avatar

Tak to jsem z toho čím dál větší "jelen". Ta vrtačka je v tomto stavu už těch pětatřicet let. Nevím, z jakých důvodů to můj chudák nebožtík tenkrát přemontoval. V té době vrtal on, já to převzala po jeho odchodu z tohoto světa. (Vrtačka ho na onen svět ale neodvedla.) Dnes už to tak napsat mohu, už to dávno přebolelo.

Kdybyste věděli, co jsem se s ní za ta léta navrtala dír, a nejenom já. V jisté době šla z ruky do ruky. Je mi líto ji vyhodit, je také s příklepem a je silná. Vrtám s ní kov, dřevo, no všechno. Já viděla dnešní vrtačky, a připadají mi jako plastové hračky. To bych raději koupila a vyměnila ten kabel. To přece musí jít.

Za další, kdybych tedy nenarazila do drát, tak jak by vyhodila tu pojistku? Tu dírku uprostřed, jsem vyvrtala v pohodě a vedle ní to paflo. Paflo to ale ve zdi, viděla jsem slabounké zajiskření, ale zeď nezačoudila. Na něco jsem narazit musela.

Když tedy vypnu pouze ten jistič, který chrání tento obvod, mohu to bez obav sama opatrně vysekat? Co se může stát, nic, maximálně udělám díru do zdi. Změřím si délku vrtáku, kterým jsem vrtala a podle toho se budu řídit. Takže bych potřebovala vědět, co tam asi tak objevím. Bude tam ten bílý kabel, který má uvnitř tři barevné žíly? Nebo tam mohu najít nějaké tlusté a černé monstrum, co má uvnitř plno baravných "střívek", toho bych se asi lekla, i když funkce a systém opravy, musí být na stejné bázi.

Neberte mne jako holku, mluvte se mnou tak, jako bych byla chlap. Všichni z Vás také nejsou elektrikáři, a co byste tedy na mém místě dělali Vy? Nezkusili byste to sami? Já jsem to vymyslela tak, že bych se do toho pustila, pak vyfotila co tam najdu a přeposlala Vám. Určitě byste mi podle obrázku poradili. Vzpomeňte si, s Vaší pomocí se mi podařilo uvést do chodu elektrický kotel, a to byla jiná fuška , než udělat ďouru do zdi. Izolační plastové pásky mám.

Mockrát děkuji za Vaši trpělivost a ochotu. S.

doplněno 22.09.13 09:01:

A ještě, několikrát jsem četla slovo "obvod". Jak ho poznám, jak to vypadá? Je to také nějaký kabel?

Datum: 22.09.13 10:13
 
avatar

Od každého jističe vede kabel, který napájí určité spotřebiče. Tenhle kabel vede například od jističe k zásuvce, od ní k další zásuvce... Jiný kabel k lustru, světle v koupelně, světlu v okuchyni... Další třeba jen k pračce. Každý takový kabel, se "svým" jističem tvoří jeden obvod.

doplněno 22.09.13 10:15:

Od jističů dál jsou jednotlivé obvody na sobě nezávislé a nesmí se nikde vzájemně spojovat (i když i s tím jsem se párkrát setkal)

doplněno 22.09.13 10:59:

Když opatrně vysekáte díru, narazíte pravděpodobně na černý kabel. Pokud máte instalaci novou,bude obsahovat 3 dráty (černý (hnědý), modrý a zelenožlutý). V případě staršího rozvodu budou dráty jen 2. Majznout přes prsty Vás může ten černý (hnědý). Poškozená izolace bude určitě na něm a ještě na jednom.

doplněno 22.09.13 11:04:

"...co byste tedy na mém místě dělali Vy?"

No já, jakožto elektrikář s letitou praxí bych to řešil sám. Vám, i když jste zřejmě ženská šikovná, bych asi doporučil to někomu svěřit. Přece jen, s elektrikou nejsou žerty, i když to leckdo podceňuje.

 
Datum: 22.09.13 10:45
 
avatar

Takovou vrtačku bych dneska těžko sháněla. Mámk na ní tabulku, s přesnými informacemi o použití velikosti vrtáků, na různé materály a příslušnou regulaci otáček. Vrtačku jsem opravila lépe. Posílám foto.

Datum: 22.09.13 10:52
 
avatar

No, lepší to sice je, nebezpečné to asi nebude, ale stejně bych uvažoval o zkrácení, případně výměně šňůry.

 
Datum: 22.09.13 11:11
 
avatar

A to mne to majzne, i když vyhodím ten jistič? Ale to, co píšete, se mi zase nezdá až tak složité. Prostě obalím izolační páskou poškozená místa, aby se dráty nemohly dotknout. Napřed rozříznu podélně to místo, ktreré bude určitě vidět, pak opravím ty drátky a poté to celé zase obalím tou páskou. Teď poslechnu asi Ládina a pustím se do toho až příští týden. Mezi tím, se poptám po elektrikáři, ale když oni nevisej na háčku jako klíče, které mohu sundat kdykoliv se mi zamane...

Datum: 22.09.13 11:24
 
avatar

"to mne to majzne, i když vyhodím ten jistič?"

Nééé, to je informace, který drát je nebezpečný, když je to pod napětím. Jinak Váš případný postup opravy je v podstatě správný, pokud je poškozená jen izolace. Jestliže ale došlo k poškození drátů, což je velmi pravděpodobné, je dobré takové poškození opravit. Časem se může stát (například při větším zatížení), zě se poškozený drát přeruší úplně. V lepším případě Vám něco přestane fungovat, v horším se spotřebič, připojený na takový obvod může stát nebezpečný. Po pár letech (když navíc vymalujete) budete to místo těžko hledat. Že by stříkal roztavený kov po pokoji je nesmysl, to se stává u trochu jiných rozvodů (třeba přívod vysoké pece), jaké doma asi nemáte :D .

doplněno 22.09.13 11:31:

Jo a před případnou opravou si musíte být na 110% jistá, že máte vypnutý ten správný jistič. I potom postupujte tak, jako kdyby byl kabel pod napětím. Nic nepokazíte, když pro jistotu vypnete hlavní jistič před elektroměrem.

 
Datum: 22.09.13 19:28
 
avatar

Magdon, neboj, já raději vypnu hlavní jistič. Jak jsem dopadla u elektrikáře, to jsem právě dole napsala. Jak jsem ho hledala, potkala jsem dva chlapi a jelikož jsem se ptala kde ten elektrikář bydlí, dali jsme se do řeči. Oba mi řekli, že by na tu dírku vykašlali, když mi všechno funguje. No, já se nevykašlu. Budu postupovat dle Tvých rad. Díky.

doplněno 22.09.13 19:30:

Jéžiš, pardon, já Vám začaa z ničehož nic tykat. Už jsem si holt zvykla na tu korespodenci a připadáte mi jako starý známý. :D, :-D

Datum: 22.09.13 10:22
 
avatar

Suzy, víš, co bych udělal já? Na díru ve zdi bych se vykašlal a víc se jí nezabýval. Zkontroloval bych ten kabel u vrtačky, protože to je dobrý tip. Ale dej to příležitostně nějakému chlapovi, ať se na to podívá. A hlavně, nedělej z toho všeho takovou vědu, na jakou to podle téhle diskuze vypadá.

doplněno 22.09.13 10:55:

Magdone, neblbni. Vidíš, ža je Suzy z toho zmatená už víc než dost. Nakonec se vystěhuje a nechá přestavět celý barák.

doplněno 22.09.13 11:00:

Suzy, já vím, že jsi šikovná holka. Tak ber tuhle diskuzi s rezervou.

 
Datum: 22.09.13 10:43
 
avatar

Ne, vědu z toho skutečně není potřeba děla. Občas se to povede snad každému kdo někdy vrtá do zdí. Kolegovi se takhle povedlo strefit se 20 mm vrtákem do kabelového "uzlu" v těsné blízkosti 3 krabic (já ho varoval). Z následně vysekané díry čouhala změť různě potrhaných drátů a nikdo netušil, který ke kterému patří. Tehdy byla půlka budovy jedné VŠ v Dejvicích bez proudu skoro 1/2 dne. :D

 
Datum: 22.09.13 10:55
 
avatar

Ahoj Ládine. Poslušně hlásím, že vrtačka zkontrolována. Je v naprostém pořádku, výše je obrázek, jak to vypadá uvnitř. Všechno je originál, jak píše Magdon. Vrtačku jsem opravila pečlivě. Nic jí nebylo, jen jí z nějakého důvodu praskla ta bužírka. Postup opravy také vyfocen. A dodatečně se omlouvám za tu "vědu", ale znáš mne, já to jinak neumím. Píšu asi zbytečné podrobnosti, jenomže já to tak cítím. To víš, ukecaná ženská...

Od: ben®
Datum: 22.09.13 10:31
 
avatar

Dobrý den, nevím, zda to již někdo nenapsal, ale za určitých okolností se mohlo stát, že jste navrtala drát ve vedlejší místnosti - pokud je ta stěna příčka a vrták byl dlouhý. Podívejte se tam a jestli v tom místě není vidět zapravení drátu ve zdi. Pak by se muselo opravovat tam.

Ale, nechte to tomu elektrikáři - bude to lepší. Zdravím!

doplněno 22.09.13 11:08:

suzymon - jo jo, tak to beru zpět.

doplněno 22.09.13 11:33:

suzymon - ta vrtačka má gumovou průchodku proti vytržení a tu jste tam nechala a omotala vše izolačkou, tak bych to považoval za dostatečné. Pokud před opravou toho vedení vypnete skutečně hlavní jistič (a někdo aktivní Vám ho nenahodí), tak Vás nic "nekopne". Ve zdi bude černý drát a v něm další žíly s barevnou izolací (dvě nebo tři). Každou žílu bych dobře omotal izolačkou a pak celek ještě pro jistotu také. A pokud to vysekáte sama, tak dejte ještě fotku, jak moc je to poškozeno. Pokud to bude hodně, tak by byla lepší ta varianta s krabicí do zdi a spojit "čokoládou" vždy konce se stejnou barvou izolace. Ale, znovu opakuji (i přes Vaší nespornou zručnost), že bych to nechal na elektrikáře.

 
Datum: 22.09.13 10:47
 
avatar

Ve vrtačce je běžný 8 mm vidiák, ten je dlouhý tak cca do 10 cm. Pokud měly být díry na hmoždinky, určitě tak hluboko ani tazatelka nevrtala. Navrtání drátů na druhé straně zdi není pravděpodobné, i když vyloučit se nedá.

 
Datum: 22.09.13 11:03
 
avatar

Bene, stěna je tlustá 50 cm, dříve to byla venkovní zeď a pak se k ní přistavěla veranda. Taky jsem se lekla, že jsem chytila drát od elektrického kotle, který je zrovna na druhé straně zdi, na té verandě. Ale není tomu tak. No, snad jsem to opravdu přehnala, jak píše Ládin. Ale když já z těch různorodých odpovědí byla čím tím víc vyděšenější, že mi odněkud bude stříkat rozžhavený kov a tak dál. Ale k něčemu to dobré bylo, mám opravenou vrtačku, vím, že ji nesmím chytat za kovové břicho a spoustu jsem se toho dozvěděla. Takže děkuji.

Datum: 22.09.13 11:10
 
avatar

Klidně tu vrtačku za to "kovové břicho" chytejte. Vrtačka má tak zvanou "dvojitou izolaci", což je odborný termín pro jeden ze způsobů ochrany před nebezpečným dotykem. Nic Vám nehrozí.

 
Od: asd*
Datum: 22.09.13 16:06
 

Jasně dvojitá izolace. Ale od přívodu, ne od vrtáku! Pokud navrtá fázi a přitom bude ruku mít na kovový převodovce a kolenem se opírat o radiátor, tak dostane ránu která klidně zabije ;) Takže při vrtání do zdi s touhle vrtačkou se o radiátor neopírejte, jde o život (beze srandy).

Navrtaný kabel: určitě vysekat, prohlídnout a opravit (někdo kdo umí = elektrikář): 1. nevíte jestli se nepřerušil ochranný vodič (spotřebiče v zásuvce normálně fungují, nefunguje uzemnění) 2. nevíte jestli se nezeslabil průřez vodičů - teoritecky by drát měl uhnout, ale prakticky vrták ubírá i bokem jako fréza a před vyzkratováním (=vrták spojil fázi s nulovým nebo ochranným) klidně mohl ubrat 3/4 prvního drátu = při větší zátěži hrozí přehřívání a požár (spotřebiče normálně fungují). No a za 3. to probíjení při malování je taky dost možné (a opět - spotřebiče normálně fungují ;))

 
Datum: 22.09.13 18:04
 
avatar

Ahoj asd. Ta vrtačka neměla vevnitř vůbec žádné poškození. Oba dráty jsou v bezvadném stavu. Jiné tam nejsou a nikdy nebyly. To, co píšete o tom přívodu od vrtáků, to budou asi ty dva dráty které vlasně nikam nevedou, jsou jakoby spojené a jsou na obrázku dobře vidět. Jsou tak udělané výrobcem a pochybuji, že by to tenkrát udělali nějak špatně. To já, z vlastní iniciativy a přemrštěné opatrnosti omotala černě nepoškozené dráty, jenom abych je zesílila a nahradila ten chybějící oranžový "plášť". Tu vrtačku jsem za tu kovovou část během třiceti let určitě už držela mnohokrát. Já jsem přesvědčena, že to je velice kvalitní vrtačka a že takovou dnes už nikde nekoupím. Jediné poškození na ní byla ta oddělená oranžová bužírka. Zásuvka je rovněž originální a bez poškození. Ten kousek červené bužírky mi tam nějak sklouzl nevím kdy, už jsem ho sundala, k ničemu tam nesloužil, ale vypadalo to, že je zásuvka opravovaná. Za celá ta dlouhá léta používání, jsem se při vrtání musela opírat o ledasco a vidíte, jsem stále tady a vrtačka také. Té nic není a jsem ráda, že ji mám. Ta bude ještě spolehlivě sloužit dlouhá léta. Možná, že "přežije" i mne a bude si ji dále užívat jiný spokojený kutil. Já jsem přesvědčena, že jsem zavadila o drát. Já to dneska nekopala, protože to chci dělat ve všední den, kdy bych mohla v případě nějakého překvapení někoho uprosit, aby sem přijel a mrknul na to. Ale jsem napjatá jako kšandy, co tam teda nakonec najdu.Určitě dám vědět.

doplněno 22.09.13 18:07:

Šmátrala jsem kolem dokola zdi, nic neprobíjí, radiátotr, který je skutečně hned vedle a trubky vedou ve zdi rovnou pod tím mým vrtáním, tak také neprobíjí. Ale trubky jsou červené, asi nejsou vodivé. Teď si honem nevzpomenu na jméno toho kovu.

Datum: 22.09.13 18:32
 
avatar

asd má pravdu. Při vrtání do zdi raději používat gumové rukavice.

 
Datum: 22.09.13 18:55
 
avatar

Tak jsem se právě vrátila od elektrikáře. Ukázala jsem mu vrtačku a vrták, kterým jsem vrtala a všechno vysvětlila. Řekl, že jsem se vrákem dotkla fáze a ta vrtačka to uzemnila a vypadla pojistka. Že pokud mi všechno funguje, tak nemusím panikařit, nejhorší co se prý může stát, že vyhoří některá zásuvka. Řekl, že ale pro svůj klid to mám odkrýt a zaizolovat poškození. Lákala jsem ho, aby se šel na to podívat, ale nechtělo se mu. Asi o takovou prkotinu nemá zájem. Řekl, že ve zdi nemá co hořet a kdyby bylo poškození většího rázu, pojistku už nenahodím, že mi bude padat. Tak já to tedy v týdnu odkryji sama.

Od: hop®
Datum: 22.09.13 18:58
 
avatar

Vrtačka to nemohla uzemnit, sama o sobě je izolovaná!
Musela jste ve zdi spojit fázi s nulákem nebo ochranným vodičem!
Ale předtím jste mohla jeden z nich přerušit!
Pozor na Vašeho elektrikáře!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.09.13 19:35
 
avatar

Třeba se vyjádřil trochu jinak, ale pochopila jsem to tak, že to nějak prošlo tou vrtačkou a vrátilo se to zpátky. Že mne to jako nepraštilo, jen to vyhodilo jistič. Než jsem dojela domů, jeho přesný výrok jsem zapoměla. Už jsem z toho tumpachová.

Datum: 22.09.13 19:51
 

Na vrtáku je nulák/zem. Takže se vrtákem dotkla fáze a tím to zkratovala.

 
Datum: 22.09.13 19:56
 
avatar

Radek, ano, ano, tak to řekl !

Od: jirbar*
Datum: 22.09.13 20:10
 

Lidi myslete. Dle obrázku je šňůra u vrtačky dvoužilová tak na vrtačce nemůže být zem. Totiž kdyby tam byla, tak sklidem tam může být i fáze. Stačilo by otočit vidlici.

doplněno 23.09.13 20:35:

Elektrické nářadí bylo je a doufám že ještě dlouho bude lepší než západní šmejdy beztak vyrobené v Číně. A bude do té doby než fabrika přijde do jiných rukou, pokud se již tak nestalo. I před 30 lety Narex dělal lepší vrtačky než ta na obrázku. Těžko má dvojitou izolaci již jen kvůli tomu kovovému krytu.

 
Datum: 22.09.13 20:45
 
avatar

Jirbare, já nevím, jsem laik, ale v jejích vnitřnostech, (poslala jsem obrázek otevřené vrtačky výše), je nějaká krabička a také dva kabely, které jsou spojené dohromady a nikam nevedou. Ta vrtačka je stará, třeba měli tenkrát jiný bezpečnostní systém, aby to nikoho nepraštilo, i když tam není kabel s uzemněním. Tedy třížilový. Já si pořád myslím, že to tenkrát dělali lépe, než dnes v Číně.

doplněno 22.09.13 20:47:

Myslím, že u této vrtačky by nemělo smysl otáčet vidlici, stejně je tam nějaký systém, který tu vrtačku, a člověka, chrání.

doplněno 22.09.13 20:52:

Já si myslím, Jirbare, že se soustřeďujete pouze na ten kabel, a to je pro Vás směrodatné, ale to není všechno. Ta vrtačka je naprosto spolehlivá a kvalitní. Schválně, jestli Vy budete mít jednu a tu samou vrtačku pětařicet let a budete s ní samozřejmě pracovat. Ne, že Vám bude nečinně ležet v nářadí.

Od: hop®
Datum: 22.09.13 21:00
 
avatar

Suzy, takhle vrtačka je původně pro anglickou rozvodnou soustavu, tedy neuzemněnou, dvě "fáze" a žádný nulák. Takže sáhnutí do zásuvky na jakýkoli jeden drát neublíží. Českým normám dnes naprosto nevyhovuje, to by se musela připojit třívodičová šňůra (krásné slovo v elektrotechnice ) a zemnící vodič připojit na kovovou kostru vrtačky, pak by byla aspoň trošku bezpečná. Vlastně jste možná měla docela štěstí, že jste se při vrtání neopírala o radiátor a měla boty s izolační podrážkou...

Vás na této vrtačce nic nechrání, pokud se dotknete fáze vrtákem a držíte vrtačku za kovovou část (což jinak asi nejde), tak máte skrz vrtačku tu fázi v sobě, fakt...

doplněno 22.09.13 21:02:

Dříve v Československu také byly rozvody na podobném principou, ještě bylo napětí 120V, neuzemněné...

doplněno 22.09.13 23:04:

Suzy, nevím jaké mají rozvody ve Francii, možná anglickou normu, pak by se i při navrtání fáze nemohlo nic stát, ale tady v ČR už ta vrtačka tak bezpečná není.
A věřte mi, i když s Vašimi názory občas nesouhlasím, opravdu se Vás nechci zbavit, takže Vám nebudu říkat "zkuste to navrtat ješte vedle", snad se navzájem chápeme, ju? ;) *placni* *slunce*

 
Datum: 22.09.13 22:56
 
avatar

Hope, ta vrtačka byle převážnou část těch let používaná ve Francii. To také tam byla tak nebezpečná? Kdybych nevěděla, kolik práce jsem se s ní nadělala a posledních osm let i tady, tak bych tomu věřila daleko snadněji. Jak je tedy možné, že to prodávali? vždyť byla podle všeho nebezpečná životu už před těmi pětatřiceti lety. To je jedno, že tenkrát byly jiné normy a nebyly uzákoněné zemnící žíly. Elektrika přece funguje stále stejným způsobem. Je jen jediné vysvětlení, že jsem měla po celá ta léta z pekla štěstí, že jsem nikdy nenarazila ve zdi na žádný drát. A dnes jsem se sice neopírala o ústřední topení, ale přesto jsem se kolenem opírala o kovový stojan. Takže co mne zachránilo, to nevím. Dobře ale, já poslechnu a pokusím se ji odnést nějakému elektrikáři, aby mi tam přiděla tu bezpečnou šňůru. Doufám, že mne to nakonec po jeho zákroku, a při prvním vrtání neskolí...

Od: ferda6
Datum: 23.09.13 01:48
 

S třížilovým přívodem bychom ale byli "papežštější než papež", ta vrtačka je samozřejmě bezpečná i s dvoužilovým přívodem, značka dvou čtverečků je už na typovém štítku asi setřená.

Přesně takové provedení měly (v té době) i fortelné NAREX - hliníkovou "hlavu" a přívod také dvoužilový a to jsme tu měli už tehdy předpisy "jako řemen". Kovové části mají dostatečnou izolaci od tzv. živých částí uvnitř aby přívod stačil dvoužilový. Jenom se prostě nepředpokládá, že se bude navrtávat vedení pod napětím. Řešením je tedy tomu příště předejít a ne dodatečně uzemňovat kryt, aby se opět tento "zločin" mohl "spáchat bezpečněji".

Ferda

 
Datum: 23.09.13 20:55
 
avatar

Ferdo, a přesně tak to udělám. Dám si sakra bacha, než zase začnu někam vrtat. Já to tušení měla, hlásek mi říkal, abych jela o trochu výše, ale to mi zase nestačila délka šňůry od kopírky, kterou jsem tam pak chtěla do těch závuvek, které jsem na tu zeď chtěla upevnit do toho plastového držáku, strčit. Prostě jsem pitomá. A věřím Ti, není možné, aby tam tenkrát prodávali nějaké šmejdy. Dnes už určitě, také se hodně změnilo. Ale přece nevyhodím vrtačku plně funkční a spolehlivou a nekoupím si nějaký bakelitový krám, který za tři roky přestane fungovat.

Datum: 23.09.13 21:08
 
avatar

Ferdo, však já to po úvaze dělat nebudu. Bůhví, co by s tou vrtačkou nakonec nějaký chytrák provedl. A pak, já bych se jí pak fakticky bála. Byla to moje chyba. A tuhle příhodu si sakra zapamatuji a než někde začnu zase vrtat, pořádně si to zkouknu. Ani náhodou ji nebudu vyhazovat a nic na ní měnit nebudu. Děkuji za podporu.

Datum: 24.09.13 07:29
 
avatar

Rozumná řeč, plně s Vámi souhlasím. *palec*

 
Od: asd*
Datum: 23.09.13 11:24
 

Suzy, ještě to vysvětlim "pro ženskou": Vrtačka jako taková je OK, jen pokud držíte kovovou převodovku která je vodivě spojená s vrtákem, tak je to jako jedna kovová tyčka. A pokud navrtáte fázi v kabelu ve zdi, tak je to jako když tou kovovou tyčkou sáhnete na drát. Zkuste vzít hřebík a strčit do zásuvky - je to stejná situace. Pokud ten hřebík (nebo vrtačku) budete držet v gumové rukavici tak se nic nestane, ale pokud půjde proud přes vás do země (opřená o radiátor), tak vás to klidně zabije. Kovový stojan asi nebyl vodivě spojený se zemí, kdyby to byl radiátor tak by jste se divila ;) PS: ještě jste jako první mohla navrtat nulový nebo ochranný vodič a až pak fázi, pak by proud šel jen z fáze přes vrták hned do ochranného.

Ta převdovka není uzemněná = při navrtání fáze jde proud: vrták - převodovka - ruka - noha - radiátor - zem Pokud je mezi převodovka - zem izolace (stačí i nevodivé kalhoty), tak dostanete jen malou nebo žádnou pecku. Pokud tam izolace není tak je to velká šlupka.

Pokud je v okruhu proudový chránič, tak pozná že proud jde přes vás do země a odpojí proud.

Pokud by převodovka byla uzemněná, tak jde proud vrták - převodovka - ochranný vodič a vyhodí to jistič.

 
Od: hop®
Datum: 22.09.13 20:15
 
avatar

@radek116: na vrtáku není NIC, ten je izolovaný od přívodu!

doplněno 23.09.13 20:11:

@magdon: odporovat samozřejmě můžete i když nevidím důvod. Moje reakce byla na radka, který tvrdí, že na vrtáku je od přívodu fáze nebo nulák, podle toho jak otočíme zástrčku, proto tvrdím, že OD PŘÍVODU na vrtáku není NIC, už se chňápeme? ;)

... a pokud byste četl pozorně, zjistil byste, že už jsem Suzy napsal:
"...Vás na této vrtačce nic nechrání, pokud se dotknete fáze vrtákem a držíte vrtačku za kovovou část (což jinak asi nejde), tak máte skrz vrtačku tu fázi v sobě, fakt..."

 
Datum: 23.09.13 12:36
 
avatar

Hope, teď Vám budu odporovat. Pokud se navrtám vrtákem do fáze, je na něm v tu chvíli ona fáze. Nikoliv z přívodu vrtačky, ale dotykem kovového vrtáku s živým vodičem ve zdi. V tu chvíli pak může i ona kovová část (jinak dvojitě izolovaná) být nebezpečná.

doplněno 23.09.13 20:46:

Hop - "a pokud byste četl pozorně"

No jo, když ona tahle diskuse začíná být poněkud nepřehledná, začíná být nejasné, která odpověď ke které pododpovědi vlastně patří *nevi* .

 
Od: hop®
Datum: 22.09.13 19:44
 
avatar

@kimba: gumové rukavice, anebo vypnout hlavní jistič ;)

 
Datum: 23.09.13 20:48
 
avatar

To jo. A prodlužovák natáhnout od sousedů *smich*

 
Datum: 23.09.13 09:46
 
avatar

Tak nevim, podle me slo poznat, jestli to pufnuti bylo od zasuvky z vrtackou, nebo ve zdi. ja si takto navrtal zasuvku v kuchyni pri uchycovani posledni skrinky linky. Draty vedlo prase a bohuzel jsou vsude mozne. Drat jsem obsekal, prerusil, zasadroval krabici a zavagoval. Nejsem vyuceny elektrikar, tak si nedovoluji idhadovat, co by to mohlo byt v tomto pripade. U me ale byly narusene dve izolace a i drat byl nacnuty (zjisteno po odrkyti kabelu).

Ja by jsem doporucil udelat takovy otvor, aby jste videla co se vlastne stalo a resit to az podle toho.

 
Datum: 23.09.13 17:00
 

Chvilku to čtu. Co kdyby se suzi podívala, zda vrtačka má značku dvojité izolace, tj dva čtverečky v sobě, větší a uvnitř menší: To je mezinárodní značka pro dvojitou izolaci a pak je vrtačka OK..

 
Datum: 23.09.13 19:51
 
avatar

Ahoj takjan. A kde asi by tak ty čtverečky měli být? Někde venku? Já jdu pro ni do kumbálu a budu hledat. Značky tam byly na takovém kovovém papíře, přilepené na vrtačce, ale za ta dlouhá léta používání se to setřelo. Ale jdu pro ni.

doplněno 23.09.13 20:15:

Tak vrtačka byla nakonec vyrobena ve Francii a ne v Německu. A je tam napsáno : 220 V / 19 A / 400 W / Type 31

Poloha I - 300 a 1 400 tr / min.

Poloha II - 700 a 3 200 tr / min.

DNJ 84 SE

To je všechno, co se dá ještě přečíst. Druhý štítek je úplně smazaný. Vrtačka nebyla koupena před sto lety, ale před pětatřicet. Nechce se mi věřit, že by zrovna ve Francii měli nějaký zastaralý a hlavně nebezpečný systém ve výrobě vrtaček a v systému elektrické instalace v bytech. prostě se mi to celé nějak nezdá. To by mne docela zajímalo, co se tedy prodávalo za úžasné vrtačky, v roce 1979, u nás. Já utekla v roce 1978 a dobře si pamatuji, že se tady nedalo sehnat vůbec nic a určitě jsme nemohli konkurovat západnímu světu téměř v ničem. Tankrát tady ani nebyli banány běžně k dostání...

Od: hop®
Datum: 23.09.13 20:04
 
avatar

@takjan: a k čemu to bude?

doplněno 23.09.13 20:47:

Já jsem si právě říkal, že asi k ničemu
Pokud nebudete příště vrtat dráty pod napětím, tak Vám vrtačka bude sloužit ještě dlouhá léta, mám podobnou, akorát jsem ji ještě ani nevyzkoušel, musím přehodit zástrčku z anglické na naši...
Jinak to je asi čtyřmilimetrový vrtáček, značený v palcové míře...

doplněno 23.09.13 20:51:

... jinak nové kabely mají poddajnou a měkou výplň mezi izolacemi, před takhle tenkým vrtákem drát může kousek uhnout, takže by byla opravdu hodně blbá náhoda, kdyby se Vám podařilo vrtákem nejprve zcela přerušit ochranný vodič, pak narušit nulák a teprve potom se dotknout fáze a tím vyhodit pojistky...

doplněno 23.09.13 21:25:

Zelenožlutý - ochranný vodič PE, připojuje se na kolík v zásuvce
Modrý - nulák, připojuje se většinou na pravou zdířku v zásuvce
Čerrný (hnědý, šedý) - fáze, připojuje se většinou na pravou zdířku v zásuvce, tento drát je nebezpečný

Se založením nového vlákna souhlasím, fakt je tu už nepřehledno
Takže si vypněte jistič, vysekejte, nafoťe a budem přemýšlet dál.

doplněno 23.09.13 22:07:

OPRAVA: samozřejmě fáze většinou na levou zdířku *zed*
Děkuji za upozornění *palec*

 
Datum: 23.09.13 20:40
 
avatar

Hope, mě je to jedno, k čemu to bude. Stejně jsem tu značku nenašla.

Ale v žádném případě tu vrtačku nevyhodím a nebudu kupovat nějaký šmejd v supermarketu, který mne nakonec zabije, anebo s ním nevyvrtám vůbec nic. Pětatřicet let s ní vrtám a nejenom já a nikomu z nás se nic nestalo. Ž jsem narazila na drát, je moje nešikovnost. Kdyby podle toho všeho, co jsem si přečetla, byla ta vrtačka tak nebezpečná, tak bych si tady s Vámi těžko dopisovala. Vrták nebyl začouzený vůbec, zeď není začouzená, jen to paflo a spadl jistič. vrtala jsem maximálně do hloubky čtyř centimetrů, ten vrták celý, měří sedm a půl centimetru, tři a půl centimetru je ponořen ve vrtačce. Takže si myslím, že jsem se fakticky jen něčeho dotkla a moc to neporvala. Na vrtáku je číslo 5/ 32. Ale je to vrták ještě z Francie a je rovněž starý, tak nevím, jestli jsou zde stejné parametry.

doplněno 23.09.13 21:14:

Hope, tím nuákem myslíte zemění? To je ten zelený drát? Ptám se proto, že to hodlám ve středu odkrýt. No, já to stejně vyfotím a budu se ptát co dál, ale založím nové vlákno. Už je to fakt moc dlouhé a i já se v tom začínám ztrácet.

Od: qqqqqqqqq
Datum: 23.09.13 21:28
 

hope, opravdu lze na pravou zdířku připojit modrý nulák i čerrnou fázi?

 
Datum: 24.09.13 07:34
 
avatar

No, tohle se tu už řešilo mockrát. V minulosti to bylo nepřípustné, dneska se o tom vedou nekonečné diskuse. V podstatě to možné je, ale i když to žádný současný předpis nepřikazuje, je vhodné dodržovat určitá zažitá pravidla. Nebudu se tu o tom znova rozepisovat, zkuste pohledat ve starších diskusích.

doplněno 24.09.13 07:36:

"...připojit modrý nulák i čerrnou fázi?"

určitě ne zároveň. :D

 

 

Datum: 23.09.13 20:23
 
avatar

Dakon, určitě se do zdi podívám. Mám to naplánované a pak sem pošlu foto. Myslím, že tady to naštěstí žádné prase nedělalo, ten elektrikář je podle mne spolehlivý. To byste to musel vidět před tím, než začal všechno předělávat. Elektrika je celá nová, všude. Všechno bylo rozkopané, stropy a zdi.

doplněno 23.09.13 20:44:

A ano, poznala jsem kde to puflo. Bylo to ve zdi.

Datum: 24.09.13 15:12
 
avatar

Tak drzim palce at je to jenom skrabla izolace.

 
Datum: 24.09.13 15:16
 

Já přeji, ať v té zdi v dotčeném místě vůbec žádný kabel není

 
Datum: 24.09.13 17:33
 
avatar

No to je sice hezký přání, ale sám ten jistič nevypad.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.