Proudový chránič v síti TN-C resp. TN-C-S

Od: Datum: 20.09.13 18:40 odpovědí: 22 změna: 22.09.13 22:08

Zdravím všechny!

Mám jeden teoretický dotaz. Uvažuju jak by mělo správně vypadat zapojení proudového chrániče předřazeného jističům v síti TN-C, resp. tedy TN-C-S. Pokusli jsem se načrtnout, jak by takové řešení mohlo vypadat, ale zajímalo by mne, zda uvažuji správně.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.09.13 18:45

Ano, takto je to správně

Ohodnoceno: 0x

Od: pikolado
Datum: 20.09.13 20:03

a toto je zapojenei u tnc? nemal by ist ten pen cez prudovy chranic bez toho aby sa pred nim rozdelil na pe a za nim islo len N?

Datum: 20.09.13 20:17

Samozřejmě, že ne!

V TN-C se chránič použít nedá vůbec (PEN se nesmí vypínat). Proto nejdříve rozdělit na PE a N (čili TN-C-S) a pak chránič. PE se taktéž nesmí vypínat, kdežto N ano.

Od: pikolado
Datum: 20.09.13 20:23

ale vyssie je zobrazena siet tnc a pred prudovym chranicom odviedol z PEN akoze PE a akoze N dal cez chranic...preto sa mi to nezda, akoze sa neda pouzit? ved starsie bytovky aj teraz niektore sa robia stale na tnc a pritom maju kotle bojlere a tie musia ist na tieto chranice

Datum: 20.09.13 21:12

Na obrázku výše je TN-C-S. Čili po bod rozdělení TN-C a odtud TN-S. Bodem rozdělení je PEN sběrna. Měla by být přizemněna.

Jestli někdo použije kdesi v bytovce fíčko do TN-C a vypíná jím PEN, je prase. Ale řekl bych, že je to spíš informační šum na Vaší straně...

Od: elmara
Datum: 21.09.13 14:42
Dobrý den,
označení vodičů je špatně! Přívodní PEN vodič zelenožlutý má být označen ještě modrou návlečkou a od PE sběrnice do RCD má jít pouze sv.modrý
N nulový vodič.PE sběrnici by bylo dobré ještě přizemnit,např.k ochrannému pospojování budovy.Ale třeba v paneláku nevím,nevím...

Od: hop®
Datum: 21.09.13 18:06

Je to správně...

doplněno 22.09.13 01:06:

TN-C je pouze před chráničem, k rozdělení PEN dojde zelenožlutým-modrým drátkem k chrániči, chránič je tedy již v síti TN-S...;)

doplněno 22.09.13 07:24:

ELMARA:
"to, co je na obrázku označeno jako PEN (zel.žlutý+sv.modrý) v žádném případě nesmí jít
přímo do RCD" - ale to je přece rozdělení PEN na PE a N, pokud byste neměl FI, byla by tato tříbarevná klema mezi svorkovnicí PE a svorkovnicí N, je to jediný případ, kdy je možné přeznačit zelenožlutý vodič...
"PEN vodič musí jít buďto na sběrnici PEN, anebo na PE" - ano to je správně, zde vede na PE...
"a z této sběrnice SVĚTLEMODRÝ N vodič do RCD" - ne, na PE svorkovnici nemá modrý vodič co dělat...
"Na tomto obrázku je vodič PEN
a PE stejně označen, což v soustavě TN-C-S nelze" - a jak byste asi ten vodič (přívodní PEN v TN-C a pokračující PE v TN-S) chtěl značit?

Ohodnoceno: 2x

Od: belkvk
Datum: 22.09.13 00:01

je to spatne :)

od kdy proudovy chranic funguje v si tn-c?

Datum: 22.09.13 00:16

chyby i prizemneni

Datum: 22.09.13 07:11
Tak ještě jednou, to, co je na obrázku označeno jako PEN (zel.žlutý+sv.modrý) v žádném případě nesmí jít
přímo do RCD! PEN vodič musí jít buďto na sběrnici PEN, anebo na PE a z této sběrnice SVĚTLEMODRÝ N vodič do RCD. Na tomto obrázku je vodič PEN
a PE stejně označen, což v soustavě TN-C-S nelze! K otázce přizemnění,
dle ČSN 33 2000-5-54 ed.3 je uzemnění
vodiče PEN nutné každých 100 metrů ve
vnitřních kabelových rozvodech. Ale v každé budově musí být PEN stejně připojen na hlavní uzemňovací přípojnici, tak další přizemnění je spíše taková pojistka.

Datum: 22.09.13 08:25

Takže pokud jsem interpretoval správně výhrady a doporučení v komentářích, mělo by zapojení být zakresleno spíše takto. Přizemnění dává smysl, otázkou je reálná možnost jej v některých připadech realizovat - např. vzpomínaný panelák.

Datum: 22.09.13 09:09

znova spatne

Datum: 22.09.13 09:17

Datum: 22.09.13 10:12

Tak teď se přiznám, že nevím, co je špatně. Možná by čistě z formálního hlediska měla přibýt třetí svorkovnice kde dojde k rozdělení PEN na PE a N a stávající PEN svorkovnice by se mohla přeznačit jen na PE. Jinak nevím.

Datum: 22.09.13 12:13
Ten druhý obrázek už je pomalu vyladěný, stačí pouze doplnit do přívodního PEN vodiče modrou návlečku, aby byl PEN odlišen od PE. Jinak může být samostatná sběrnice PEN, anebo stačí společná PE, kde dojde k rozdělení PEN. Norma myslí na
obě varianty.

Datum: 22.09.13 12:31
Ještě malý dodatek ke značení vodičů,
je-li v rozváděči pouze systém TN-C, tak vodič PEN je zelenožlutý, ale jakmile dochází k rozdělení PEN na samostatné PE a N, to jest TN-C-S, v tom případě samostatně barvu zelenožlutou má pouze vodič PE. Vodič
PEN má navíc světle modrou návlečku, aby se právě odlišil od vodiče PE. Toto je jediný povolený příklad přeznačení zel./žlutého vodiče.

Datum: 22.09.13 12:34

Ale PEN nesmí být modrý! Už jsem psal, že přeznačení ZŽ vodiče je povoleno výhradně při rozdělení vodiče PEN na PE a N, proto i barevně je správně ten první obrázek, jeden konec propojky k FI je původní přívodní PEN a zároveň nový PE, druhý konec je už N vedoucí do FI...

Dávat tam ještě svorkovnici, kde by byl jeden drát od zelenožluté svorkovnice a druhý do FI je kravina a zbytečný spoj navíc...

doplněno 22.09.13 12:35:

... a v této diskusi už končím, řekl jsem vše co jsem chtěl, asi by bylo zbytečné kdybych se znova opakoval...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.09.13 14:49
Já už fakt nevím, jak to už jinak napsat, vždyť to tu opakuju pořád dokola. Na tom prvním obrázku je nahoře přívodní vodič PEN, ten co vede vedle fáze a je připojen na PE svorkovnici. Tento vodič je správně zakreslen ZELENO ŽLUTĚ, ale MUSÍ mít ještě SVĚTLE MODROU návlečku na konci! Nikde jsem nepsal, že je PEN
MODRÝ. Od svorkovnice PE jde do RCD POUZE vodič N SVĚTLE MODRÝ, PEN v RCD
vůbec nemá co dělat!

Datum: 22.09.13 19:09

Ještě posílám dva výtažky přímo z norem elektro ČSN 33 2000-5-54 ed.3 a 33 0165.

Datum: 22.09.13 19:40

Dobře, nechtěl jsem už reagovat, nicméně mi to nedá:
Pokud by měla být modrá návlečka na obou koncí zelenožlutého PENu, tak by mne zajímalo, co by na to řekli rozvoďáci z PRE, ČEZu nebo EONu. Druhý konec tohoto drátu totiž bývá často zapojen přímo do elektroměru, a pro elektroměrové rozvaděče jsou velmi striktně dané podmínky pro revizi, a bez této revize Vám elektroměr nedají. A kdybych udělal přípravu na elektroměr tak, ře bych na PENP a PEN dal modrý návlek, revizákod PRE by mne asi zabil.

Bez urážky, mám takový dojem, že máte načtenou jednu vyhlášku. Já dělám elektro v praxi a neříkejte mi, že jen VY máte pravdu a já mám všechny revizáky debily...

Hezký den...

Datum: 22.09.13 20:48

Já jsem jen reagoval na teoretickou úvahu autora článku a uvedl jsem zde, jak to má být správně "papírově". Je jasné, že v praxi to někdy vypadá úplně jinak. Při použití "selského rozumu" příjdem na to, že sv. modré návlečky nemůžou být z každého konce vodiče, ale pouze a hlavně tam, kde mají právě odlišit vodič PEN od PE. Je jasné, že ČSN normy nejsou nejsvatější a ani vlastně nejsou přímo závazné. Ještě k ČSN normám, například požadují min. průřez vodiče PEN 10mm² CU, ale odbočka k elměru může být pouze 6mm² a tato odchylka není nikde uvedena. Jinak já jsem netvrdil a ani netvrdím, že mám pouze já pravdu a Vy máte revizáky debily. Přístup k ČSN on-line, tedy ke VŠEM normám jako já může mít každý na stránkách UNMZ. Děkuji za reakce a pěkný večer.

Datum: 22.09.13 22:08

Díky všem za názory. Myslím, že odpovědi byly vyčerpávající a už vím, jak to má být formálně správně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.