Zatuchlina za skříní

Od: Datum: 20.09.13 17:50 odpovědí: 7 změna: 21.09.13 11:44

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. V květnu jsme zjistili, že máme za skříní v bytě plíseň. Vše jsme řádně vystříkali savem a několik dní větrali, než jsme skříň přísunuli zpět na své místo (cca 10cm od zdi). Nyní jsme ale v místnosti začali cítít zatuchlinu a to pořád větráme. V létě vůbec..okna byli celý den dokořán. Zdá se mi, že to jde opět z místa za skříní. Ve skříni ale nic citít není.

Nevíte co s tím?

Moc děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.09.13 18:35
Jedná se o nějaký starší domek? Je to v přízemí, takže vlhkost pochází od země? Je zeď za skříní vlhká? Na některých takových místech, pokud už musí být skříň, tak je dobré, pokud už je nemá, udělat nožky, aby vzduch mohl proudit spodem. Nebo pokud je to obvodová zeď, tak zkontrolovat, jestli na ni zvenku neprší, nebo nestříká okap..
doplněno 21.09.13 00:52: Tak to je blbý. Pokud tam pořád nikdo nebydlí, netopí a nevětrá, tak to skoro nemá řešení. Jedině neustálý průvan. Buď skříň pryč. nebo tam nějak dostat vzduch (kdyby to šlo, tak předehřátý od nejbližšího radiátoru). Umím si představit i nějaké zoufalé řešení, že tam budete foukat vzduch nějakým velmi tichým ventilátorkem (Takový ten 12V počítačový při napájení 5..6V prakticky neuslyšíte, nebo ho mohou spínací hodiny spínat jen v dobu, kdy nejste doma, spotřebu má zanedbatelnou). Předtím zeď vyšplíchat savem. Není to nic moc, ale lepší než vdechovat spóry plísní.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: mishel*
Datum: 20.09.13 19:05

Jedná se o starší bytový dům, který byl kompletně zrekonstruován. Tato místnost se nachází na rohu bytového domu, ale nejedná se o obvodovou zeď, ale v sousedním bytě loňskou zimu nikdo nebydlel a tím pádem i netopil. Zkusím prověřit tu vlhkost zdi. Jinak se jedná o velkou šatní skříň...3,5m, takže vyklízení je šílené a už mě to nebaví, ale co se dá dělat?!

Od: ben®
Datum: 20.09.13 19:17
avatar

Dobrý den, zkuste také "babskou" radu - do nádobky dejte sůl a vložte do skříně nebo za ní. Ta sůl pohlcuje vlhkost a snad i ten pach z vlhkosti. Pokud se to zlepší, tak tu sůl občas vyměňte. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 20.09.13 21:27
avatar

Dle mého skromného názoru se na studeném místě kondenzuje vzdušná vlhkost a zed i vedlejší byt jsou po dlouhé zimě studené. Jen buď zateplení z druhé strany, což je zřejmě nemožné nebo doufat že bude byt zase obydlen. A do té doby skříň odstěhovat nebo za ni nějak přivádět teplý vzduch. Větrání to nezachrání, pokud je venku ve vzduchu značná relativní vlhkost. Nějaká sůl to nezachrání teprve. Jsou samozřejmě elektrické odvlhčovače vzduchu, dokonce jsem s ním pracoval, žere to ale proud jak pominuté a je i drahé. To bych raději odstěhoval skříň. Také je k zamyšlení, zda vám ještě vzdušnou vlhkost nezvýšuje koupelna a vaření, zvláště plynem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 20:31

Ahoj. Podívejte se, pokud tam máte přístup, v jakém stavu jsou zdi o patro níž pod tou zdí ve vašem bytě. Kdo ví, jestli od tamtud nějaká vlhkost nevzlíná. Mohlo to uniknout při té rekonstrukci. Ale, taky tam mohli stavaři něco sprasit. Bych mohl dlouze vyprávět, co všechno se zrovna moc nepovedlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 20.09.13 22:16

Blbě čtu. Čekal jsem zdechlinu za skříní a ona plíseň.

Je to nepochybně tím, že v sousedním bytě nikdo nebydlí. Nikdo tam nevětrá, netopí. Je tam vlhko a zima. Proto vám, na studené zdi kondenzuje vlhkost a roste plíseň.

Doporučení:

Zkuste zajistit alespoň občasné vyvětrání ve vedlejším bytě. Pokud to majiteli vhodně vysvětlíte, že předejdete znehodnocení toho sousedního bytu, tak by mohl souhlasit a dát vám klíče. nebo to zajistit sám. Taky by se byt měl v zimě alespoň temperovat.

U vás v bytě více větrejte. Tím snížíte vlhkost a ta nebude na studené zdi (tolik) kondenzovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 11:44
avatar

Zdravím,
příčinou vašeho problému je špatná cirkulace vzduchu v místnosti - v některých částech místnosti (přesněji za tou skříní) prostě nedochází k výměně vzduchu tak, jak by bylo potřeba. Nevěšte hlavu, jedná se o častý problém - vzniká hlavně tam, kde např. jedna zeď vlhčí či chladnější a k této zdi je přistavený nábytek větších rozměrů, ideálně ještě na soklech místo nožiček (což je asi váš případ). Za tou skříňí prostě nedochází k výměně vzduchu a to ani při sebedelším větrání.
Řešení? Je jich několik, všechna jsou jednoduchá a nenáročná - je jen na odzkoušení, které u vás bude to nejúčinnější. Všechny spočívají v zamíchání vzduchem v místnosti ( a hlavně za tou skříní).
- větrat pořádným průvanem - pak se většinou "vymete" i ten normálně nevyměnitelný vzduch za tou skříní
- vylepšením prvního bodu je to, že při větrání pustíte v místnosti na chvíli ventilátor, nastavený ideálně tak, aby proud vzduchu šel za onu skříň
- dobrých výsledků lze dosáhnout i tak, že ventilátor v místnosti pustíte třeba 2x denně na 10 minut a samozřejmě nasměrujete ho tak, aby zamíchal vzduchem i za tou skříní

Výše uvedená řešení doporučuji na základě vlastních dobrých zkušeností. Pomocí 1ks stojanového ventilátoru (zapínaného vždy na celý den jednou za týden a různě přemisťovaného) se mi takto povedlo bez následků a zničení čehokoliv během jednoho léta vysušit kompletně zařízený (ale neobývaný) vyplavený byt , kam proteklo z vyššího patra 8m3 vody. Samozřejmostí byla po celou dobu vysušování trvale mírně pootevřená okna (na ventilačku).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.