Nehřejou radiátory

Od: Datum: 19.09.13 12:47 odpovědí: 20 změna: 15.10.13 18:47

Dobrý den!

Bydlím v rodinném domě. Suterén, 1. podlaží, mezipatro, 2. podlaží. Vše obydleno a vytápěno. Dům z roku 1989. Topení je řešeno plynovým kotlem (dříve kotel na tuhá paliva a čerpadlo) s čerpadlem. Topení v celém domě s klasickými ventily bez automatických ventilů.

V celém domě topení funguje dobře, pouze v suterénu nehřejou tři radiátory, respektive hřejou jen v horní části tělesa a to dost mizerně. Zavzdušněné nejsou. Přívodní trubka horká, vracečka studená. Jsou to topení, které jsou skoro nejblíže plynovému kotli. Já osobně si to nepamatuji, ale nefungovala prý ani když se topilo v kotli na tuhá paliva. Dva radiátory byly vloni vyměněny za nové a problém je stále stejný. Dneska jsem zkusil uzavřít zbytek radiátorů v domě a tyto tři najednou jely krásně, celé horké.

Poraďte prosím jak tento problém vyřešit!

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.13 12:57
avatar
ostatni radiatory je treba priskrtit sezerou vetsinu tlaku cerpadla, voda tece nejmensim odporem . Pokud jsou rozdelene vetve tak pridat cerpadlo ja osobne bych to resil vymenou ventylu za termostaticke ktere pri natopeni mistnosti topeni odstavy. Dost se divym ze je tam pri cenach za plyn jeste nemate musite docela dost platit
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.13 13:06
avatar

možná máte špatně nadimenzované trubky. Ona totiž každá trubka, každá odbočka, každé koleno, každý ventil nebo radiátor klade odpor proti proudění a záleží na tom, jak se odpory posčítají. Proud vody si hledá vlastní cestu nejmenšího odporu a může se stát, že do některých radiátorů skoro vůbec neteče. To asi bude váš případ.

Zkuste lehce přiškrtit ventily těch radiátorů, které topí nejlépe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 19.09.13 13:10

Souhlas:

Jen bych doplnil : Prověřte zda přívody k těm radiátorům nejsou například při překledutí dveří výše než kotel a radiátory.V tom případě by mohl být zavzdušněn právě tomo úsek rozvodu. Takto vedené trubky by měli mít v nejvyšším místě odvzdušnění, - miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olin*
Datum: 19.09.13 13:17

Tím by to být nemělo, protože na stejné větvi jsou za těmito radiátory radiátory další, které normálně jedou. Jestli to dobře chápu.

Nějaké tipy na to pomocné čerpadlo? Díky

Od: rnk*
Datum: 19.09.13 13:50

Jasná chyba topenáře při montáži rozvodu. Co je to přesně se na dálku nedá říct, ikdyby jste vyfotil každý metr trubek. Řešením je úprava rozvodu (převaření trubek) nebo alespoň montáž dvojregulačních ventilů na ostatní topná tělesa a jejíchj seřízení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.13 16:21

přiškrtit ostatní radiátory,popř. zvýšit i výkon čerpadla - chce to vyzkoušet

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olin*
Datum: 19.09.13 17:18

Čerpadlo na plyn. kotli je na trojku, takže asi na plný výkon.

Od: olin*
Datum: 19.09.13 16:55

Tak jsem to teď projednával a když byl kotel na tuhá paliva, tak to topení dole šlo, takže bude asi slabé čerpadlo v plynovém kotli.

Datum: 20.09.13 00:07

Ahoj. Dovolil bych si upozornit na to, že výměna obyčejného ventilu za termostatický nepomůže. Nepomůže ani jejich uzavírání nebo otevírání. Každý radiátorový kohout má dvě regulace. Jedna řeší průtok otopné vody v rámci běžného topení a ta druhá slouží k seřízení a vyvážení celého rozvodu systému. U starých kohoutů byvá takový malý šroubek v těle ventilu a když se to umí, dá se povolit a přenastavit průtočný otvor v tom ventilu. U nových ventilů s sundá termohlavice a pak se ukáže uzavírací jehla která vede do tý hlavice a kolem ní je takový chromovaný a očíslovaný kroužek, který se popotáhne a pak se s ním dá pootočit a provést totéž přenastavení. Ne každý projektant topení to dokáže spočítat, ale topenář praktik by to měl zvládnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 08:00

Podle mne může být problém v čerpadle, jaké mé vaše čerpadlo hodnoty? Znalým topenářům to napoví ... Pokud to chápu, tak kotel je v suterénu jako ty radiátory? Když jste měl kotel na pevná paliva, dělalo to samé, nebo ty problematické radiátory hřály normálně? Nedošlo k navýšení vytápěné plochy?

doplněno 20.09.13 08:07:

Teď jsem si pořádně přečetl váš původní příspěvek a utvrzuje mne to v tom, že čerpadlo budete mí asi slabé. Zeptejte si spíše na foru -

http://www.energoportal.cz , kde se tyto a podobné otázky mnohokrát denně rozebírají


doplněno 08.10.13 20:47:

Pokud vám, tam někdy a někde cvrliká voda , slyšíte jak protéká - máte to jednoduše a prostě zavzdušněné. Někdy je prostě veliký problém, ten vzduch z trubek dostat, ale měl by jste se obrátit na odborníka, který to vše musí posoudit "na místě činu".


doplněno 08.10.13 20:58:

Nejsem sice topenářský odborník, ale dle mého názoru by ex. nádrž měla být natlakovaná na zhruba takový popř.lehce menší tlak, než je tlak vody na budíku. A měl by jste si také provést kontrolu, zda náhodou nemáte v exp. nádrži vodu, což by bylo nepřípustné, smí tam být pouze vzduch ! Tak zkontrolujte čistotu sítka pod čerpadlem, někdy se stane, že je zcela zasviněné...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.10.13 07:22
avatar

S tímto návrhem souhlasím na 95%.

Začněte tím, že se kouknete na štelování ventilů. Třeba je někdo ani neseřídil. kdysi tady psal kolega Martin Cakl o vyvážení topné soustavy.

Je to jako potůček vody, když má větší koryto, teče více vody, v menším poteče méně..

Pro tazatele, když jste si ověřil, že zavřením ostatních radiátorů se zvýší plocha odhřátí studených radiátorů, je to důsledek toho, že tam je málo teplé vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.13 20:42
avatar

řeším skoro ten samí problém. A napadlo mne zda to nemůže bejt špatnou expanzní nádobou.? Jak poznám špatnou expanzní nádobu? Příadně nakolik má bejt na fouklá? Ještě k tomu čerpadlu, když běží na jedničku v radiátorech ho skoro neslyšíme (pouze malé bzučení) ale pokud to dám na dvojku už slyším jakotekoucí vodu. A na trojku to je už fakt jak když kape kohoutek do hrnce plné vody. to je normální?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.13 20:55
avatar
hledate problem tam kde neni odpoved vam pisu uz asi v druhem prispevku .system je nevyvazeny musite stahnout radiatory ktere topi nejvyc a jako prvni a teplo ktere tak usetrite se objevy v tech co topi min .na klasickych ventylech se to nastavuje dost tezko ale jde to proto jsem doporucoval termohlavyce ktera maji moznost nastaveni prutoku . Jakmile to dobre vyvazite bude to cerpadlo stihat i na 1. Expanzni nadoba slouzi k vyrovni tlaku s tim jak to topi nema nic spolecneho
doplněno 08.10.13 20:58: nevsiml jsem si ze se pta nekdo dalsi berte muj pristup s rezervou
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.13 21:25
avatar

jasný v poho) sice jsem si řikal sakra co jsem udělal...

Jinak k těm hlavicím, ty jsem tady měl taky. Ale musel jsem je vyhodit a to z důvodů přehřívání kotle. Kotel je bez aku. nádoby a jakmile jsem roztopil tak se hlavice uzavřeliy a sklep byl plnej páry.

No zkusím přišktit ventily jinde a uvidíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.13 21:34
avatar
jeste rada jelikoz vam to klokta tak klidne pri studenem systemu uzavrete vsechny radiatory a pustte cerpadlo na max pak otevrete vzdy jen jeden radiator a nechte protekat vodu pripadne odvzdusnete pokud uslysite vzduch. Pokud jste termohlavyce sundal tak i spodek nebo jenom hlavu? Dejte sem fotku ventylu
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.13 23:29
avatar

no to už si teď nepamatuji jestli i spodek, ale mám za to že jen vršky jsem měnil. jen pro upřesnění co mám fotit? ten ventil?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.10.13 23:44
avatar
ano ten ventyl kde byly termohlavice
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 15.10.13 16:29

Pokud máte kotel na tuhá paliva a nemáte akumulační nádobnu, nesmíte používat termostatické hlavice! Odmontujte je a nechte ventily bez nich.

doplněno 15.10.13 19:01:

Jo, vy to tam píšete a já to přehlédl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.13 18:31
avatar

jasný,termohlavice jsEM sundal, jsem sundal hned po prvním topení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.13 18:47
avatar

mám termohlavice v celém domku a otopnou vodu 90st. je velmi jednoduché říct nesmíte mít hlavice ale mělo by to být nesmíte přehřát kotel, tím že hlavice sundal a nemá je nikde tak si ta voda dělá co chce tím že by mu odstavily topení co jedou nejvýc tak by výc hřály ty co topí méně a kotel by měl stále dostatečné chlazení. nejlepší by bylo samozřejmě vyřešit (sladit) průtoky tak aby topily všechny radiátory stejně.pokud sundal hlavyce nejspíše mu tam sundal ten ladící kus a teoreticky by to vyregulovat proto jsem chtěl vydět fotku

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.