1x

Fukar na obilí

Od: Datum: 18.09.13 21:51 odpovědí: 35 změna: 22.09.13 23:05

Dobrý den,

čeká mě odnosit asi 30 pytlů obilí na půdu. Už při této představě je mi z toho není moc dobře :)

Napadlo mě vytvořit jednoduchý fukar ze zahradního vysavače, HT trubky a nějakých lamino desek.

Jako dopravní potrubí bych použil buď elektro chráničku 100mm (mám jí doma dostatek) nebo 110 HT trubky.

Princip je celkem jednouchý, ale řeším, jestli se mi v bodě X nebude vracet hnací vzduch zpět do násypky a nadměrně prášit. Případně nevím jak tomu předejít.

Děkuji za Vaše názory :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.13 21:56

Myslím že to nepůjde, minimálně pro slabý výkon vysavače, který je stavěn tak, aby něco nasál a vyhodil tak maximálně po jednom metru a né, aby něco tlačil do patra. Budete muset to udělat jako já před lety, vynosil jsem do II.patra ve stodole 32 q obilí = 64 pytlů. Jenže to mi bylo 30 let. Pokud jste blízko mého tehdejšího věku - tak přeji hodně zdaru.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.09.13 22:02

Pokud se rozumně nastaví průtok obilí, tak nevidím důvod proč by to ten vysavač neufouk.

Nosit se mi to opravdu nechce :) Takže nezbyde než to vyzkoušet :)

Datum: 18.09.13 22:26

Vzduchem z vysavače asi obilí můžete přepravovat, ale pouze vodorovným potrubím.

Ve svislém potrubí se nahromadí obilí a vysavač to obilí prostě neutlačí.

Rešením by byl šroubový dopravník který by byl umístěn uvnitř těch trubek. Trubky by ale musely být také nějak ukotvené. Přes převodovku do pomala pohánět šnek a tím přepravovat obilí. Takové dopravníky se vyrábí a fungují.

Na podobném principu funguje dopravník s řetězem a na řetězu uchycené terčíky o menším průměru než je průměr trubky. Tažením za řetěz zase obilí posunuješ v trubkách.

Ale rozumnější by byl vrátek, který pytel i s obilím vytáhne do požadované výšky.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.09.13 22:32

Běžně se fukary (zrnomety) na obilí používají a to i pro mnohem větší dopravní kapacity, takže nevidím důvod proč by to v měnším měřitku nemělo jít také.

Vrátek je dobrá varianta, ale bohužel ho tam nedostanu

Od: rnk*
Datum: 18.09.13 22:51

Pneumatická doprava. Nedovedu pospoudit zda fukar vyvine dostatečný tlak. Jinak by to v principu mohlo fungovat. obilí však musíte do potrubí dostat buď pomocí injektoru nebo dle obrázku. Jinak se stane to čeho se bojíte. Vzduch bude foukat násypkou ven.

doplněno 18.09.13 23:30:

Injektor taky není složitý, jen jsem nanašel názorný obrázek a kreslit se mi to nechce. Foukáte do trysky, která je umístěna ve větší trubce s nasávaným materiálem (obilím) z rysky vychází vyšší rychlostí proud vzduchu do té větší trubky a přisává obilí.

Už jsem našel krásný obrázek injektoru. Sice v angličtině, ale nevadí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.09.13 00:13
Moje vize je ze to cele slozim z ht trubek a zkoseneho ht Tcka. A samozrejme nejake nasypky (pro testovani bude asi stacit kus trubky) a regulace prutoku.
Jinak nevim jestli si vsichni uvedomuji ze zahradni vysavac/fukar dela 1000m3/h a rychlost vzduchu na vystupu kolem 200km/h.
Kdyz to nevyjde tak nejlepsi varianta je to rozsypani na vice pytlu
Datum: 18.09.13 23:13
Protože už kolena nemám jako zamlada, tak to děláme tak, že pytle rozsypu na dva 25 kg a na půdě zase sesypu. Současně tak můžu vracet původní pytle družstvu.
Jinak souhlasím s rnk, pokud nevymyslíte injektor, vzduch půjde snažší cestou, tedy do násypky. Ale i tak, výkon vysavače bude stačit jen na velmi pomalé plnění.
Ještě mám takový ožralecký nápad, nechat to fungovat jako vysavač, tedy umístit jej na půdu a obilí vysávat. Jen potřebujete nahradit pytlík vysavače velkým pytlem na obilí. To bu mohlo jít vložením obilného pytle pod utěsněný zvon z nějakého barelu (nebo by stačil i pevný igelitový pytel). Tedy ve velkém něco jako toto http://www.tv-products.cz/fil…obr/nastavec-na-vysavacV.jpg, nebo toto http://fyzweb.cz/clanky/img/00090/vodnivysavac.jpg
doplněno 18.09.13 23:15: Ale obávám se, že výsledek bude podle hesla "Lenoch se nejvíc nadře." :)

Od: paw®
Datum: 18.09.13 23:14

15q neni zas tolik. A najednou se to nosit nemusi.

vysavac je holt slaby. Radeji venujte energii noseni a ne vymyseni kravin -)

Datum: 19.09.13 00:24

Napište pak jak dopadla zkouška. Docela men to zajímá. Mohlo by se to hodit.

Datum: 19.09.13 00:37
Kdyz se k tomu o vikendu dostanu, tak dam vedet.
Datum: 19.09.13 06:21
Může to být reálné.
Ovšem při zachování pár podmínek. Fukar má dimenzovaný průměr foukací trubice na instalovaný výkon motoru. Proto by vhodné pokud možno zachovat její průměr i v tom výfukovém potrubí. Zvětšením průměru může klesnout "síla".
Dále by bylo vhodné násypný otvor opatřit víkem, které při foukání uzavře cestu vzduchu a prachu přes násypku zpátky. Nevíme totiž délku či výšku a sklon výfukového potrubí, je předpoklad, že odpor této cesty bude větší než odpor cesty neuzavřenou násypkou.
Vysypal bych při ZAVŘENÉ regulaci zrní do násypky, potom uzavřel víko, spustil fukar a pomalu otvíral regulaci. Množství dopravovaného zrna zjistím po pár pokusech.
Hlavně bych pod spodním koncem té šikminy nahoru udělal čistící otvor, abych mohl tu "zátku" ze zrna vzniklou sesypáním zhora z potrubí při nějakém kolapsu (přetížením velkým množstvím zrna, výpadek elektřiny a další) vybrat. Když bude násypka prázdná, uzavřel bych regulaci, otevřel víko, nasypal plnou, zavřel víko, otevřel regulaci. Je možné, že se při malé regulaci a poloplné násypce bude dát dosypat zrno i za provozu, záležet bude na odporech těch cest. To vše se dá vyzkoušet.
Třeba domyslet i další násypku nahoře, do které bude vyfouknuté zrno padat a z ní plnit opět do pytlů.

Datum: 19.09.13 09:45

s tím potrubím se to bude muset vyzkoušet doma mám ht 110, elektro chráničku 100 a 80mm... tak

doplněno 19.09.13 09:47:

Myslím že pokud toho obilí v násypce bude dostatek, tak by se vzduch nemusel vracet.

Násypka s výkem je zajímavá varianta.

Datum: 19.09.13 07:46

těhle nápadů jsem fanoušek! *palec* jen si myslím, že na půdu znamená překování výškového rozdílu 4m (?), stoupání 45° (?) a to taky nevidím reálně. Jen chci připomenout, že na tohle už přišel OTIS (Archimédés promine)... kladku jste zavrhnul? Nahoře by to žena jen šoupla na plošinu, odepla a zase můžete sám tahat nahoru. Myslím, že lepší nápad už nepřijde ;)

Datum: 19.09.13 09:40

Kladku jsem nezavrhl, ale je to blbě přístupné, takže kladka nelze použít.

Datum: 19.09.13 13:11

Tohle normální pneumaticá doprava jaká se v průmyslu běžně používá. Dopravují se tak podobné materiály na stovky metrů a do výšky desítek metrů.

Dejte si ještě pozor na to, aby byl vnitřní průměr potrubí hladký.

doplněno 19.09.13 13:53:

oprava: Pneumatická doprava.

Datum: 19.09.13 10:03
rekl byc ze 100mm potrubi je moc velke nebude v nem dost velke proudeni vzduchu spis bych pouzil tak max 70mm. Ja bych sel cestou vysavani jak uz bylo zmineno . Na pudu nadobu do ktere umistim dalsi mensi nebo pytel do ktere bude zrni padat a vetsi nadobu uzavrit a do vyka 2 pruchodky do jedne dat trubku zakoncenou kousek pod hranou mensi nadoby nebo pytle (nemelo by hrozit preplneni ) a do druhe onen fukar se sacim vyvodem nebo vysavac pripadne oboji prumer tak 50 - 60mm .a dole nasypku na ktere pujde davkovat prutok zrni pripadne volny vyvod hadice s redukovanou hlavou

Datum: 19.09.13 14:16

Když to bude nasávat, půjde zrno přes ventilátor. Ventilátor zrno rozmlátí, takže mu na půdě vypadne mouka. Otázkou je, jestli tím vysavačem vůbec něco nasaje. Jako nejlepší řešení vidím kladku nebo kladkostroj. I kdyby se muselo postavit nějaké lešení, pořád to bude víc na jistotu, než s tím vysavačem.

doplněno 19.09.13 14:17:

Co takhle sem hodit nějakou fotečku, jak je to s tím přístupem na půdu a s dopravní výškou?

Datum: 19.09.13 14:23

Na fukar mam všechny věci doma, takže je to otázka pár minut to vyzkoušet.

A když to prostě nepude, nebo to bude pomalé, tak se to rozdělí na více pytlů.

O víkendu to testnu.

Kdežto kladkostroj nemam a navíc se tam nedostane. (nebo alespoň ne bez složité konstrukce).

Líbí se mi ale jak většina řeší něco jiného než byla původní otázka a to, jak zamezit vracení se vzduchu do násypky.

Fotku tu teď žádnou bohužel nemám.

Datum: 19.09.13 14:50

Já chápu, že si chceš hrát, montovat a zkoušet. V tom ti nikdo z nás nezabrání.

Jenom ti dáváme další informace, jakým způsobem bychom přepravovali obilí my ostatní.

Je tvoje právo se rozhodnou a vyzkoušet to co chceš TY!

Já jsem si vzpoměl na to, že jsem nedávno v televizi viděl, jakým způsobem byla kdysi poháněná lanovka na Petřín. Mluvili tam o tom že do nádrže na vodu prázdného vagónku načerpali nahoře vodu a tím vyrovnali soustavu a stačil menší elektromotor pro rozpohybování lanovky.

Každý problém má několik řešení a já ti přeju abys vybral to, které ti bude fungovat.

Datum: 19.09.13 16:45

V zduchotěsné víko by teoreticky mohlo fungovat. Ovšem ne v kontinuálním provozu. Při nasypávání dalčího pytle budete muset fukar odpojit či zastavit. Osvědčené jsou ty 2 řešení co jsem přiložil obrázky. Ejektor (injektor) a ten s tím "mlýnkem" v násypce.

Datum: 19.09.13 17:19

Ten otočný injektor je pěkná věc, ale už je to moc složitý na výrobu.

Takže buď to půjde bez něj, nebo se to rozdělí na víc pytlů a odnosí.

Datum: 19.09.13 19:29

ten s tím otočným mlýnkem není injektor, ale to je detail. Ten ejektor s tryskou by měl výhodu, že byste nemusel obilí ani nikam přesypávat a nasálo by si to z pytle. Pokud byste použil redukce z HT tak by to z toho asi šlo postavit.

Datum: 19.09.13 17:24
Vzduchotěsné víko není podmínkou. Ani fukar není nutné zastavovat. Třeba jen nastavit poměry mezi průměrem potrubí a velikostí spodního otvoru v násypce. Teda regulovat velikost toho otvoru, zkusmo. Dokud bude v násypce určitě množství zrna těsně jedno na druhém, a k tomu ještě za rohem, bude klást větší odpor než jednotlivá zrna v proudu vzduchu v přímém směru.
Je tu také možnost přisávání falešného vzduchu počas dosypávání zrna do násypky. Nějakou klapkou.
doplněno 19.09.13 17:29: Ejektor není nutný, zrno bude padat vlastní vahou, pokud bude víko násypky uzavřené.
doplněno 21.09.13 06:58: Otázka zněla: problémy v bodu X.
Držme se tématu!

Datum: 19.09.13 17:26
pres ventylator to nepujde ten bude na pude a dolu pujde jenom potruby , bude to fungovat jako vysavac na popel bez motoru k vysavaci

Od: paw®
Datum: 19.09.13 14:19
Jeste me napadlo. Proc ne sikmou kladku? Udelat vozicek, na schody dat desky jako drahu a tahat to po sikmine.

Od: brok*
Datum: 19.09.13 21:43

Na obilném silu se požíval jako zdroj tlakového vzduchu na pneu dopravu stavební kompresor,Snad by šel někde na den půjčit.

Datum: 19.09.13 22:28

Ahoj. Pro přepravu srna v silech se používají šroubové rotační dopravníky. Průměr asi 20cm. Podobně se vyprazdňují bunkry sklízecích mlátiček-kombajnů.

Datum: 19.09.13 23:09

Zdravím,
nechci být pesimista, ale mám obavy, že jako fukar ten zahradní vysavač fungovat nebude, protože objem vzduchu a jeho rychlost je sice relativně velká, ale tlak vyfukovaného vzduchu je díky konstrukci (rovné lopatky vrtule a hlavně všude okolo vrtule je hodně místa) 00nic.
Pro představu - zakoupil jsem zahradní vysavač 2400W s rychlostí vyfukovaného vzduchu cca 270km/h s tím, že ho použiju jako odsávací jednotku pro cirkulárku. Spojovací hadici mám metrovou. Na to, aby dokázal odsát i jen ty jemné piliny od kotouče, jsem musel pečlivě zalepit veškeré vstupy a díry okolo kotouče a krytu tak, aby jediné místo pro vstup vzduchu bylo okolo kotouče v desce. Jinak to nefungovalo tak, jak jsem si představoval. Po zatěsnění krytu to odsává k mé spokojenosti. Takže rozhodně od zahradního vysavače nečekejte zázraky.

Datum: 20.09.13 22:44

Pro pneudopravu postačují dmychadna o přetlaku 1 bar. Je jasné, že takového tlaku zahradní fukar nemůže dosáhnout. Proto mě zajímá praktická zkouška. Malé množství by to mohlo přepravit. Nesmí tam toho nasypat příliš.

doplněno 20.09.13 22:47:

Říct "to nepůjde" dovede každý. Veškerý pokrok stojí na lidech, kteří se nedali odradit a zkoušeli to co jiní považovali za nemožné.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.09.13 23:16

Zítra tam jedu a provedu testy :)

Sám jsem na to zvědavej.

Datum: 22.09.13 20:00

Tak jak to dopadlo?

Datum: 22.09.13 22:24

Dopadlo to tak, že jsem cestou potkal místního pobudu a za 100,-Kč mi to odnosil :)

Nicméně nedalo mi to a stejně jsem to sestavil.

Výsledek je takový že by to šlo použít a nebylo to zase ani tak pomalé. Zkoušel jsem to jen na jednom pytli.

Mýsto násypky jsem měl 150cm 110mm HT. Dole jsem jí nařízl a vsunul kus plechu jako škrcení.

Dokud bylo v "násypce obilí, tak to ani nemělo snahu foukat zpět. Když docházelo, tak to trošičku prášilo.

Datum: 22.09.13 23:05

a do jaké výšky a délky jste to dopravoval? Až nahoru jak bylo plánováno?

doplněno 23.09.13 12:04:

Zkuste prosím trošku popsat jakou sestavu jste použil, psal jste původně o HT trubkách a nějaké hadici a jak dlouho trvalo než jste dopravil (vyfoukal) ten pytel obilí.

Od: buss®
Datum: 19.09.13 23:26

Už bych to měl vynosené...

Datum: 20.09.13 23:59

bussi - zapomněl jste dodat, nejen vynosené, ale i : semleté, prosáte, vykynuté těsto, upečené chleby pro 2 pluky vojáků a odvoz do kasáren *jasné*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.