Ničení majetku sousedem

Od: Datum: 18.09.13 08:41 odpovědí: 2 změna: 18.09.13 09:00

Dobrý den,

Potřeboval bych vyřešit problém, týkající se sousedů a nevím, na jaký úřad se obrátit.

Problém je takový :

Bydlím v domku na mírném svahu. Nad naším domkem ve svahu je v těsném sousedství velký statek.

Původní majitel, který tam bydlel se o statek skvěle staral, ale když zemřel, jeho syn se na údržbu vykašlal a postupně se zadlužil tak, že na statek byla vydána exekuce.

Syn se odstěhoval a statek chátral dál a byl a vlastně stále je zatížen exekucí.

Na dvoře statku je velká jímka, původně určena na močůvku a vodu ze dvora.

Starý pán, jímku pravidelně vyčerpával. Jeho syn jak jsem psal na to kašlal, ale my jsme s jeho souhlasem podle potřeby, třeba několikrát ročně jímku čerpadlem vysáli.

Nyní v tom statku bydlí realitkou dosazení správci ( nemovitost má stále za majitele syna starého pána, ale je v exekuci ), no a ti správci na čerpání jímky prdí.

A tady vzniká problém. Při loňském tání sněhu a při letošních deštích se nám díky té jejich přeplněné jímce nad naším domem tlačí spodní voda do domu.

Nejen do sklepa, ale i do obytných místností, pod plovoucí podlahu, pod dlažbu, do dílny.

Tohle se stalo i za syna starého pána a máme vyzkoušené, že když jsme jímku vysáli, tak průnik vody do našeho domu ustal.

Noví správci mají odstřihnutou elektřinu, s námi nekomunikují, nemají zájem cokoli řešit, na jejich pozemek nás nepustí i když jsme se nabídli, že si elektřinu natáhneme od nás a vodu z jímky vytáhneme.

Z jejich strany je vidět, že je to nepálí.

Ale nám se ničí zařízení domu.

Existuje nějaká právní cesta, nějaký úřad na který se obrátit?

Není přece možné, abychom dopláceli na neschopnost sousedů.

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.13 09:00
avatar
resil jsem neco podobneho a to tak ze jsem vedle domu vytvoril jimku ze skruzi ve ktere je cerpadlo a cerpanim se snizila hladina spodni vody . Dalsi opatreni bylo kvuly zaplavam a to plastova trubka zakopana ve sklepe ktera ma navrtane otvory a je obsypana sterkem , jde vodotesne uzavrit a pri vysoke hladine spodni vody se do ni umisti cerpadlo .
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.09.13 09:00
avatar
Myslí na to Občanský zákonník
§ 127
(1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu...
I správce má povinnosti. Vyzvěte ho písemně a vzpomeňte případné soudní vymáhání náhrady škody. V každém případě si udělejte foto dokumentaci plné nádrže, proudy vody protékající na Vás pozemek a pod.
Ohodnoceno: 5x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.