Jakou hodnotu má soustruh?

Od: Datum: 17.09.13 13:06 odpovědí: 21 změna: 07.02.16 06:33

Dobrý den, mohl by mi, prosím, někdo poradit, jakou hodnotu by mohl mít starý německý soustruh na fotografii? Je stále plně funkční a ve velmi dobrém stavu. Máme ho doma v dílně, ale nikdo už ho nepoužívá, tak uvažujeme o prodeji.

doplněno 17.09.13 13:17:

Jedná se o značku Ariston.

doplněno 17.09.13 13:19:

Jedná se o zn. Ariston.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: radil*
Datum: 17.09.13 13:31

Ve velmi dobrém stavu? Dělal jsi na něm zkoušky tolerančních hodnot, že toto tvrdíš? Ne, že bych ti to chtěl vyvracet, je to krásná mašinka - pro oko řemeslníka požitek, ale to, že se všechno točí ještě neznamená, že je to v dobrém stavu. Pokud ještě drží tolerance, mohl by se hodit nějakému kutilovi do garáže, ale ten je schopen dát tak v řádu tisícovek, maximálně desetitisíců (pár). Spíš bych na tvém místě popátral po historické hodnotě, takových pěkných mašinek už moc po světě nebude. Jaký je to rok výroby? Dle vnějších řemenů bych typoval tak 30-50 léta, což už by mohlo cenu značně navýšit. Ale na to zase potřebuješ odborníka přímo na tuto historii a pak kupce, který to sbírá, nebo nějaké muzeum.

Ohodnoceno: 0x

Od: radil*
Datum: 17.09.13 13:32

Ještě jenom doplním - já bych se takové věci nezbavoval. I kdyby měla jenom stát nakonzervovaná v rohu, jednou to bude drahá rarita, zvlášť, když se bude točit. A navíc, co potomci? Třeba ho jednou využijou? I když tuto variantu asi většina zavrhne, neb naši potomci už budou mít doma v dílně CNCéčka za pár stovek.

Datum: 17.09.13 13:34

Muzea obecně nemají finance a tak i za zajímavý kousek nabídnou třeba obnos rovnající se výkupní ceně železa, případně nabídnou, že si věc vezmou za odvoz. Vlastní zkušenost.

Datum: 17.09.13 14:12

Tak údajně se jedná o soustruh vyrobený někdy v období mezi první a druhou světovou válkou. Nikde jsem bohužel žádný rok výroby nenašla.

Od: rnk*
Datum: 17.09.13 14:11

Dost staré na technickou starožitnost to nebude. Staré soustruhy neměly vlastní motor, byly poháněny plochými řemeny z rozvodu po dílně. Já bych to vzal za cenu šrotu. Je takový šikovný malý.

doplněno 17.09.13 15:34:

Ty 3000,- bych dal...

Datum: 17.09.13 14:20

Tak rok výroby s největší pravděpodobností 1939.

Datum: 17.09.13 14:32

20-tá až 30-cátá léta.

Jako soustružník s praxí 40let (20let OSVČ) říkám 3 až 10-tis, pokud Vám někdo dá 15, je to blázen a vy mu dejte pusu.

P.S. na výborný stav zapomeňte.

Od: axus®
Datum: 17.09.13 14:46

O hodnotach prvorepublikovych soustruhu toho moc nevim, ale teoreticky:

v OBI si muzu koupit za 15-25t. pidi cinsky soustruh s tocnym prumerem cca 100mm a delkou kolem 400mm,

s mizernym vykonem moturku, kdy bude div, kdyz se hned nespali, plastovyma koleckama a zednickou presnosti.

Prvni, co budu muset udelat je, ze ho rozeberu a cely prestavim, aby alespon nejak rozumne fungoval.

Kdyz ale ten soustruh pro nejake to hobby toceni budu chtit, nic jineho mi moc nezbyva, kdyz za to nechci dat majlant.

A v takovem pripade takovyto soustruh muze ziskat na cene. Neco se opravi a ziskam poradny velky soustruh za cenu toho cinskeho.

Proc tedy ne 15 nebo i 20t?

Od: k2
Datum: 17.09.13 15:50

Protoze za 15 ci 20t muzete mit "normalni" (nehistoricky) soustruh. Preci jen vetsina lidi si kupuje obrabeci stroj na praci a ne na vystavu. Kouknete na bazos ci aukro, jak se cenove pohybuji "jete" soustruhy...

Od: juklicek
Datum: 08.08.15 12:41

chtěl bych odpovědět pánovi se 40ti letou praxí na soustruhu a jeho názor na stav a cenu soustruhu jiného prodávajícího.viděl jsem a dělal na soustruhu z roku 1920/karger/. vše bez posuvů,závitů atd.stroj dělá s přesností 5stovek a to už 20 let,s minimální udržbou.cena toho soustruhu o kterém je řeč ve vašem příspěvku je určitě 10000kč,možná i více.záleží na stavu.jinak byste mohl vědět že na soustruhu se dělá většinou na stovky s přídavkem na brus.dělal jsem v ukolové mzdě a byl nepsaný zákon že vše se dělalo s oním přídavkem.dnes je stav uplně někde jinde.takže hodnotit soustruh podle obrázku je velmi zavádějící.on může dělat velmi dobře.já jsem musel reagovat na ten příspěvek i když je starý 2roky.je vidět že vaše praxe 40ti let na soustruhu vám mnoho nedala,spíše vzala.soudný názor.ale vzhledem k vašemu věku na to máte právo.přeju vám jenom to nejlepší.

Datum: 08.08.15 13:00

Když už jsi otevřel tuhle starou otázku, tak také napíši své.

Zrovna předevčírem jsem pomáhal stěhovat český soustruh TOS z roku 1959 a dle mého laického hlediska je trochu dál, než tento. Hodilo se to na káru, dojelo se na váhu. Hmotnost celého včetně příslušenství cca 1400kg.

Ve sběru by mu tady dali 5600Kč. Kamarád vytáhl 8tis a obchod byl uzavřen. (Těhle starých soustruhů se všude válí mraky, proto jejich hodnota je o málo větší, než cena železa)

Ohodnoceno: 1x

Od: buss®
Datum: 17.09.13 15:41

Hodnotu zjistíte buď odhadcem, nebo to vrhete na trh, inzeráty a žádat nejvyšší nabídku, zkuste aukro, ebay. Nebo si prodhlédněte inzeráty prodej...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.09.13 18:08

Já souhlasím s Axusem. Je to pořádná mašina pro pořádného kutila. Po těch letech může být vyběhaná, ale taky nemusí, takže případný vážný zájemce ji bude chtít vidět. Je to otázka nabídka-poptávka. Rozhodil bych inzeráty - nejvyšší nabídce - a počkal na reakce. Myslím si, že trpělivost se v tomhle případě vyplatí. Klidně bych ho dal i na Aukro s výchozí cenou 20.000,- a pokud by se nikdo neozval, tak můžu výchozí cenu snížit.

Datum: 27.09.13 09:11

Mysino a odkud jste? Nebo kde se soustruh nachází? Kamarád něco shání tak by se eventuelně zajel podívat.

Od: moto®
Datum: 27.09.13 10:30

Kliďo piďo 10-15 tisíc. Občas si se stroji zaobchoduji a toufnul bych si jej prodat přes 10000,-, spíše za 15k.

Jak zde někdo píše od 3000,- je kravina, to bych dostal jen za šrot.

Je to sice stará mašina, v domácí dílně udělá práce spousty, ostatně i někde v autodílně na přetáčení brzdových disků i bubnů, i když jen u menších šikovných soukromníků. Velké prosklené firmy jsou jen drazí měničí dílů.

Doporučuji zkusit pro začátek dát na Aukro. Nasadil bych cca 12000,-, tak je spousta kutilů, veteránistů co renovují atd. Potom bych zkusil Bazos, Sbazar, Hyperinzerci a Annonci.

Osobně se mi ten soustruh velmi líbí, je to do dílny krásný kus nábytku. Také je nutné si uvědomit, že v marketech prodávají s prominutím pidisračky za ceny nad 12000,- a dá se na tom stočit jen nějaký čudlík.
Nemít vlastní relativně moderní mašinu, šel bych do něj.

Pokud vám stroj vyloženě nebere místo, nespěchejte s prodejem, každá věc má svého kupce, jen jej třeba jej vyhledat a to někdy může trvat déle.

Doporučuji také nabízet na nějakých veteránských inzercích. Dají se vygooglovat. Zapálení veteránisté kteří sami renovují, ocení i historickou hodnotu krásné mašiny.

Od: bata
Datum: 22.02.14 20:38

Zdravím tak jak to dopadlo už je prodán nebo ještě se kocháte krásným strojem cenu bych viděl tak asi 15000 maximálně tak 20000 ale to by byla spíše náhoda, ovšem za třitisíce ať si dotyčný jde koupit hajzlpapír a utře si tu zachtivou hubu jinak soustruh vypadá velice pěkně a určitě by práci udělal, já nemít už dva soustruhy tak ho koupím klidně by se do dílny vlezl ale i já budu muset jeden prodat

Datum: 22.02.14 22:08

Vzhledem k tomu, že je po dědovi, tak je to tak trochu rodinná srdeční záležitost. Nakonec jsme si řekli, že se ho zatím zbavovat nebudeme.

Od: bata
Datum: 25.02.14 23:13

tak to jste mě potěšili nejvíc jak se dalo, většinou se ktomu dostane nějaký šmejd že to koupí za pár korun a pak to buď prodá za víc a nebo to nechá někde rezavět na dešti, bylo by dobré kdyby to nekdo uvás uměl obsluhovat, já podobně k tomu tíhnu srdcově, odmala mě to táhlo k soustruhu a vůbec k obrábění, pak sme přebírali dědictví po babičce a tam byli fotky dědy jak stojí u soustruhu mimo to taky všelijaké učebnice a knihy k soustružení tak sem se do toho dal a už to dělám osum let na soukromo

Datum: 02.03.14 14:55

Když už ho máme doma tolik let, tak tam ještě nějaký ten pátek může klidně ležet

Od: restaurator
Datum: 17.11.14 04:37

cca 1932 - 1938 - zajímavostí jsou 3 převodové systémy s dělenými bloky, pěkná je zde krytá suportová převodová skříň a předlohová převodová skříň... jako sběratel těchto strojů můžu s určitostí říct, že hodnota se pohybuje (prodejní) od 12 do 17 tisíc korun. Pod méně nechodte, tyto stroje nejsou dobře sehnatelné. Přibývajícími léty se navyšuje hodnota. Doporučeno pohybovat se mezi nadšenci a sběrateli... stroj má historickou hodnotu, než - li výrobní, na výrobu si ho nikdo nekoupí, protože je to nelukrativní záležitost, maximálně pro občasnou vlastní potřebu něco stočit. Pohybujte se mezi sběrateli a nebo dejte inzerát na internetové portály. Hodnotu pak navyšuje kompletnost stroje a příslušenství např. lícní deska, luneta, soustava závitových ozubených kol, nářadí ke stroji, dokumentace aj.
S přáním hezkého dne
David Veverka - restaurátor strojů
mlýn Světce čp. 13 muzeum

Od: teodot
Datum: 07.02.16 06:33

Dobrý den, máte ještě tento soustruh?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.