Rozvody ALPEX

Od: Datum: 13.09.13 13:26 odpovědí: 6 změna: 20.06.17 13:02

prosím o radu,ale opravdu jen o radu a nikoliv rýpání nudílků.

Rozhodl jsem se rozvod topení natáhnout ALPEXu, zajímalo by mne, jak pospojovat jinak než lisem, prý jsou nějaké nacvakácaví spojky a šroubovací,ale nic jsem se o nich nikde pořádně nedočetl, portubí bude zabetonované (uloženo v izolačním pouzdře), vyhovuje mi jednoduchá apoměrně levná instalace potrebovat budu jen t kusy a koncovky na šroubení k radiátorům, od krbu povede potrubí v mědi poté do otopného kruhu právě v ALPEXu, ohebnost mi dovolí vynechat kolena , jen my mě zajímalo k čemu slouží pružina která se v ohybech navléká? K fixaci ohybu? to bych mohl řešit naohýbaným ud profilem (již jsem viděl tento způsob)

Poprosil bych o nějaký odkaz na fitinky, které se nelisují a něco o jejich roztažnosti či pevnosti a návod či video, obrazově je to srozumitelnější než textově.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 13.09.13 13:40

člověče vy jste fakt marný. vaše dotazy jsou od 10 k 5. Ten materiál nemá lepší vlastnosti než ten o němž jste uvažoval minule a navíc to spojíte tak, že vám to poteče. K tomu všemu je to dražší. Vám radit fakt nemá cenu. Nechce si radeji nechat udělat projekt? Dal bych vám slevu. už mě nebaví to tu pořád řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 13.09.13 13:47

Alpex smartfix. Je to nejjednodušší co na světě existuje. Potřebujete jen nůžky, vyhoví klidně ty na PPR trubky, kalibrátor na zkosení hran a vytvarování(zakulacení) ustřiženého konce trubky. Po kalibraci se do tvarovky trubka jen nastrčí na doraz, je to indikováno otvorem v tvarovce. Uvnitř tvarovky jsou zpětné háčky, které prý vydrží asi 240kg na tah. Utěsněné je to silikonovými kroužky. Neuvěřitelně rychlá montáž. Zaplatíte za to vyšší cenou tvarovek. Normální plastová spojka cca kolem stovky. mosazné šroubení i 500kč. Doporučuju nějaké značkové trubky. Ta pružina do trubky, nebo navrch trubky, slouží při ohýbání, aby se v ohybu nesploštila trubka. Vnitřní spirálu, u delších kusů s více ohyby, je potřeba navázat na dobrý provaz, a potom si ji popotáhnout na další ohyb. Ohýbá se zezadu. Nevýhodou je větší radius ohybu než Vám dovolí měď. Počítejte s tím dopředu. Už si nejsem jistý, je to už pět let, co jsem v tom tahal topení, ale myslím, že minimální poloměr ohybu s pružinou byl asi 4 nebo 5ti násobek průměru. Bez pružiny ještě větší. Moc fotek nemám, jen to co je vidět ve sklepě u rozvodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 13.09.13 14:08

Je to jednoduché, ale na zalití do betonu ty spoje nejsou dostatečně spolehlivé. Ikdyž jsou firmy, co to tak dělají. Takové ty co po 5 letech končí v konkurzu...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 14.09.13 21:56

A proč dělat v betonu spoje? Z Alpexu jde udělat celá podlaha z jednoho kusu. Metráž v rolích je dokonce levnější než rovné trubky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: instalater*
Datum: 13.09.13 15:08

Udělej to lisováním . Pokud chceš ušetřit za topenáře , tak lisovací kleště v některých prodejnách nebo velkoskldech i půjčují. Já je mám a dal jsem za ně něco přes 8 000,- tak že chápu , že na jedno použití se nevyplatí. Ovšem i lisování není tak jednoduché a má své zákonitosti. Ale doporučuji si vzít zkušeného topenáře . Čím déle tuto práci dělám a poznávám , tak tím více z ní mám respekt.Opravdu to není tak jednoduché. Pružina už tu byla vysvětlena. Na koncích používám vnitřní a na ,,štrece" vnější . Pokud chci mít na koncích supr ohyb , tak dám vnitřní a použiji hydraulickou ohýbačku. Pokud budeš mít VK radiátory s rohovým svorným šroubením např. vekolux tak použiješ na propojení s trubkama přímo převlečnou matici pro PEX AL PEX . Fixaci ohybu ti tam zajišťuje to - AL - pex AL pex . Pokud přece jenom neposlechneš a budeš to dělat sám , tak si vše ŘÁDNÉ vyfoť a zdokumentuj , aby jsi viděl , kde pak máš sekat. Za ušetřené peníze za topenáře si můžeš koupit kvalitní kango. Schválně se nezmiňuji o šroubových spojích , proto že je to hloupost...youtube.com ...zadej pex al pex ...je tam hafo odkazů .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: setam
Datum: 20.06.17 13:02

Dobrý den, z jakého důvodu považujete svěrné šroubení na aplpexu za hloupost?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.