Kuchyňská linka svépomocí

Od: Datum: 07.09.13 19:31 odpovědí: 17 změna: 08.09.13 21:37
Ahoj kutilové a truhláři, chtěl bych se zeptat zda si někdo zde dělal kuchyňskou linku sám a jaké má zkušenosti. Zda se dá ušetřit ve výsledku nějaká koruna s tím že si to člověk vyrobí zcela dle svých představ. Nejsem zastánce drahých kuch. linek na zakázku od studií, protože již šestým rokem mám malou "šupáckou" linku z baumarktu za 5 tisíc a jsem nadmíru spokojen jen mi už nevyhovuje její velikost (teda spíš přítelkyně porád remcá) a rád bych udělal U linku. V bytě budu jen do splacení hypo a pak se chystám na nějaký menší baráček takže by nemělo smysl investovat do cizích lidí. ASKO jemu podobní nabízejí tzv. modulový systém který je levný a člověk si poskládá kuchyň podle letáku jen mě odrazuje že to do místnosti nikdy nesedne přesně a člověk se bez dodělávek neobejde navíc bych musel zrušit větraný špajz což je dneska v bytech stále vzácnější. Má smysl uvažovat o výrobě svépomocí, nebo by jste volili modulový systém? Pořád se nemohu rozhodnout. Jinak na ruce nejsem levoň - drobnější nábytek si vyrábím již několikátým rokem sám, ta linka ale už asi bude porádný sousto. Děkuji za případné zkušenosti a postřehy :)
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.09.13 19:37

Nešel bych sám do toho... víte kolik je práce na kuch. lince? ...

Máte doma třeba formátovácí pilu, vrtačku, přípravek na vrtání kolíků?

By jen zkrátit kuch. plát, stačí se seknout a tisíci korunové částky letí pryč (např. špatně vyřezáním dřezu...)

Ohodnoceno: 0x

Od: m86mŽ
Datum: 07.09.13 19:49
Tak desky mi samozřejmě nařežou na pile kde budu materiál i nakupovat - řeknou si o 10 korun za řez. Jinak veškerý vercajk samozřejmě mám včetně přípravku na kolíkování proto píši že s výrobou nábytku zkušenosti mám. Největší pocuc by byl přesně si naplánovat materiál ale času mám dost a o tisicikorunové položky se nebojím protože pokud říznou blbě tak to jde z jejich kapes
Od: aaaaaa*
Datum: 07.09.13 20:10

vybavení máš, zkušenosti nějaké taky, jdi do toho. Levnější než moduly z nějakého baukrámu to nejspíš nebude, ale bude to přesně jak si představuješ. Nešetři na výsuvech. Rozhodně to bude ale o dost levnější než z nějakého studia nebo truhláře. Já si tedy dělal vše vyjma právě té kuchyně neb jsme se potřebovali nastěhovat a měl jsem tehdy plno jiných dodělávek.

Datum: 07.09.13 19:48

Syn postavil sám tři kuchyně.A ne malé.V podstatě je to záležitost nářadí a koupě kování a desek-.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x

Od: spu
Datum: 07.09.13 20:12

nic na tom není já si taky nechávám nařezat materiál a skládám sám.

Datum: 07.09.13 20:14

Já to budu řešit koupí té levné jenom si koupím dvě když k tomu přidám spotřebiče tak dost nabyde a bude kuchyn do u . pouze se musí koupit rohové kusy a správně říznout desku

Datum: 07.09.13 22:27

Linku jsem si poskládal sám, protože jsem ji koupil v IKEA.

Od: hopŽ
Datum: 07.09.13 22:36

Kutil snad jsem, truhlář ne, ale práce se dřevem mi není cizí. Do výroby kuchlinky bych se zcela jistě nepustil, stačí mi když musím při montážích různé koupené komponenty napasovat do dané místnosti. Asi všichni víme, že je to nejen o šikovných pazourech, ale i o potřebném vercajku.
Pokud máte šikovné ruce a potřebné nářadí, zkuste si "cvičně" vyrobit jednu kompletní skříňku, sám uvidíte, jestli budete ochoten si s ní vybavit novou kuchyň.

Opravdu Vás nijak nechci podceňovat, ale dáváte si docela slušně vysoký cíl, držím Vám palce!

Od: m86mŽ
Datum: 07.09.13 23:22
Děkuji za přání zdaru. No výsledku se ani trochu nebojím jsem totiž chorobný puntičkář a heslo "2x měř,jednou řež" jsem pro svou chorobu rozvinul na 15x měř... :D a opravdu tak činím. Jinak linku plánuji v naprosto stejném stylu té dosavadní z Bau. Na ní není nic světoborného a nijak se konstrukcí neliší od nábytku který jsem si již dělal do pracovny. V tomto mám jasno :)
Datum: 07.09.13 23:27

Potom se toho nebojte - pokud oplýváte přesností, inspirací, fantazií, šikovnýma rukama a potřebným vercajkem, tak můžete stvořit přesně to, co potřebujete a co se (nejen) Vám bude líbit! Dejte sem pak fotky, a můžeme posoudit a pochválit!

Datum: 07.09.13 23:46
V ikei to máte bez práce a možná se vlezete s cenou ještě níž. Není problém sestavit jakoukoliv linku a vybrat si dezen,barvu atd. No a pokud to máte kousek si Polska, tam jsou ceny v ikei poloviční než u nás.
doplněno 08.09.13 10:02: Tak tak, montoval jsem několik kuchyni ikei a vše sedělo ppřesně. Kvalita je taky výborná. Stejná kuchyň například od Sýkory by stála třikrát tolik.

Datum: 08.09.13 00:11

IKEA je poslední dobou čím dál tím levnější a kvalitnější a má i dobré návody na složení nábytku.
Občas tento nábytek montuji a dříve jsem nábytek z IKEA nenáviděl, dnes měním názor na tyto výrobky...

Od: pema
Datum: 08.09.13 00:34

Tuto otázku jsem řešil před 3 roky při celkové rekonstrukci bytu před stěhováním. Měl jsem naplánované si korpusy udělat sám, pak koupit dvířka od fa Trachea.

Po porovnání nákladů s Ikea to vyšlo na stejno. Vzal jsem Ikea, ušetřeno spoustu práce. Jen dřez a pracovní desku jsem koupil jinde, vyšlo to tehdy levněji. Kvalita a motហsuper, vše mají perfektně vychytané (panty, výsuvy, samotná montáž)

Datum: 08.09.13 02:02
Před pár lety jsem manželce takovou U linku dělal. V zasadě tam žádný problém nebyl. Korpus z desek, které řežou v Hornbachu, dvířka koupená + pracovní deska. Kde to nebylo nutné jsem nekolíkoval, ale vrtal. Prakticky jsem potřeboval pouze vrtačku, vrtáky a záhlubník a výkružník na panty. Pracnější byly šuplíky. Nepodařilo se mi sehnat žádný polotovar a Ikea mi nesedla rozměrem ani cenou. Piplačka je také olištování, pokud to má slušně držet. Tam kde hrozila vlhkost jsem hrany napřed napustil epoxydem. Ale dá se říct, že jsem byl za dva víkendy hotov, včetně zabudované trouby a varné desky. (Stolař nejsem, jen kutil.) Ale kdyby to bylo s vědomím, že je to jen na chvíli, tak se na to vyprdnu a něco koupím.

Datum: 08.09.13 09:10
Dneska je výhoda že dvířka se objednají hotová na míru v emdéefce protože na těch hrany trpí nejvíc. Poskládat korpusy z přesně nařezaných desek nebude takový horor takže jediný problém bude opravdu jen se šuflaty. Dneska je móda mít lince víc barev dvířek takže bych možná koupil skříňku se šuflaty hotovou. Korpus se v lince ztrati když to nebude jako krajní skříňka, maximálně si puntíčkář přelepí přední hrany.

Datum: 08.09.13 21:25

Vyrobit linku doma (např v garáži) pochopitelně jde a není to až takový problém. Jen jde o to, jak jste ,,pevný v kramflekách´´ co se týče konstrukce nábytku, tedy jestli jste schopen danou kuchyň jednak nakreslit tak, aby byla funkční (do toho často a hodně kecají budoucí uživatelky ) následně pak udělat výpis dílců a to tak, abyste zohlednil jednak konstrukční spoje ale taky třeba použité kování - zejména třeba pojezdnice - ty se používají v mnoha variantách dle výrobců a od nich se odvíjí velikost zásuvek. Pokud jste schopen toto dát dokupy, tak máte víceméně vyhráno, protože dnes je mnoho firem, kde Vám dle toho Vašeho výpisu dílce nařežou a třeba i olepí. Pak už vystačíte s běžným nářadím - akušroubovák, vrtačka, přímočarka. Pochopitelně je nutné pořešit třeba konstrukční spoje, ale dnes není problém půjčit si třeba šablonu na kolíkování, nebo lamelovačku. Kování se dá běžně koupit, stejně jako třeba soklové nožky, pracovní desky vč lišt a rohů. Myslím, že naději na úspěch máte, obzvláště pokud jste už nějaký nábytek dělal. Kdybyste potřeboval konkrétní radu nebo třeba zkontrolovat nákres či výpis, není problém

Datum: 08.09.13 21:37

Z toho, co jsem si tu přečetl, si myslím, že to zvládneš sám. Možná bych si to v tvém případě trochu ulehčil a na nějaký skřínky si koupil korpusy a dodělal si jen ty atypický kousky, aby ti vše šlo ode zdi ke zdi. Pak si na vše nechᚠudělat předky, udělají ti je na míru, jen si dej pozor u rohových skříněk, at neudělᚠchybu s velikostí dvířek. Velikost šuplat si zjistíš podle velikosti korpusu a použitého kování, jen na šuplata se používá 16 mm lamino a na korpusy si dej 18 mm.

Jinak se klidně radši dvakrát zeptej, jak co udělat. Ono když víš co a jak, je to brnkačka, ale když to dělᚠpoprvé, problémů bude jistě více.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.