Automatické odvětrání garsonky

Od: Datum: 06.09.13 22:33 odpovědí: 15 změna: 09.09.13 23:02

Dobrý večer. Jsem v situaci, že řeším větrání garsonky. Kvalita vzduchu je po nočním nevětrání špatná i z hlediska vlhkosti a chtěl bych mít v místnosti čerstvý vzduch i v době spánku.

K dispozici mám nepoužívaný prostup fasádou 150 MM a rád bych ho využil pro odtah a i přívod čerstvého vzduchu. Nalezl jsem na internetu různé řešení jako rekuperační jednotka pro jednu místnost, nicméně za cenu cca 9000,- Kč, což investovat nechci.

Můj dotaz je následující. Dá se sehnat 2 směrový ventilátor nebo lze nějakým zařízením zařídit, aby se směr točení lopatek otočil? Nebo mě napadlo dát do truby 2 potrubní ventilátory každý pro jeden směr proudění, což už je ale také dražší. Potrubí bude uložené v podhledu v koupelně, k hraně fasády vzdálenost cca 2,3 m. Díky za reakci.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 06.09.13 22:42

Nejdřív se rozhodněte, jestli chcete prostup využít pro přívod nebo pro odvod vzduchu.
Použít třeba koaxiální vedení by znamenalo v místnosti trubky rozdělit a zavést každou do jiného rohu místnosti, aby vzduch koloval.
Fofrník s natáčecími lopatkami je asi nereálný, možná by šlo využít ventilátor na SS proud a otáčky řešit přepólováním, ale budete muset mít stejnosměrný zdroj...
Doporučil bych odtahový ventilátor do trubky (aby v místnsti nebyl tolik slyšet), ten chybějící vzduch se do bytu běžně dostává netěsnostmi v oknech a vchodových dveřích...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.09.13 22:55

Já jsem si to představoval tak, že bych vzduch nejdříve odsál a pak stejným potrubím přivedl nový.Objem mísnosti je 57 m3. Netěsnosti v oknech i dveřích zde jsou, máme špaletová okna i když těsnění jsem instaloval. Domníváte se, že to není dobré řešení to s těmi dvěma potrubními ventilátory?

Datum: 06.09.13 23:05

V místnosti je víceméně konstantní tak, díky netěsnostem, byt není nafukovací. Takže pokud budete vzduch odsávat, netěsnostmi už tam ten nový vzduch přivedete. A naopak, pokud přivedete čerstvý vzduch zvenku, ten původní se netěstnostmi někam vytlačí.
Logicky bych se snažil odvádět "opotřebovaný" vzduch pryč a tím nasávat čerstvý třeba netěsností vchodových dveří, tedy trošku teplejší než je venku...

Datum: 06.09.13 23:22

Tomu rozumím u nás je potíž, že na chodbách nájemníci kouří, psi močí..., takže vzduch z chodby je negativní jev toho větrání, ty dveře budu muset ještě pořádně utěsnit. Nasávání oknem spárami zas je špatné, že pod námi mají sousedi wafky a já také.

Já ještě zkusím vymyslet, zda bych nějak dokázal vyrobit to řešení z wafek a udelal bych přívod vzduchu do místnosti a odtah vzduchu z místnosti v tom průměru 150 mm.

Datum: 06.09.13 23:29

Ano, koaxiální komín, běžně se používá, už jsem o tom psal, ale jde o to, že pokud v místnosti budete mít v jednom místě přisávání i odtah, tak vzduch nebude cirkulovat, takže ten nasátý vzduch zase hned pošlete ven, musel byste alespoň jednu rouru protáhnout na druhý konec místnosti aby vzduch koloval, ale to už se opakuji...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.09.13 22:58
Případně to můžeš řešit stylem jako jsou dělané plynové wafky. menší trubka pro odtah vložená do větší. Tak se nasávaný vzduch bude přihřivat o slabý plech odtahu ale při délce 50-60 cm na prostup zdí to bude rekuperace spíš teoretická.
Tvoje řešení se dvěma ventilátory proti sobě silně připomíná konstrukci sirény. Nevsadil bych korunu na to že ti to nebude houkat.

Datum: 06.09.13 23:23

to je dobrá poznámka se sirénou, díky.

Od: machturbo*
Datum: 07.09.13 00:43

A co třeba jednodužší řešení, udělat ještě jednu díru a cirkulaci mít přirozenou?

Datum: 09.09.13 23:01

Dalšímu otvoru se chci vyhnout, především chci větrat jen při určité vlhkosti, ne neustále.

Od: rnk*
Datum: 07.09.13 01:32

Pokud nechcete otevřít okno ani na mikroventilaci tak můžete zkusit přetlakové větrání - ventilátor bude tlačit vzduch do místnosti nebo zkusit vyrobit koaxiální potrubí. Nejjednodušší bude trubku prodloužit a z boku do ní udělat díru a tou protáhnout ohebnou hadici, která povede jednou stranou ven a druhá bude ve větší vzdálenosti od ventilátoru. Alespoň třeba u země. Jinak by se vám vzduch z venku zase odsál ventilátorem.

Profesionální větrací systémy bez rekuperace mají přisávací klapky pod okny.

Spínat ventilátor můžete třeba čidlem vlhkosti vzduchu http://www.elektrobock.cz/cs/…o-vlhkosti/product.html?id=68

doplněno 07.09.13 01:44:

Pokud není možno na fasádě vyvést tu druhou trubku někam bokem, tak bude nutno použít řešení jako na již zmiňovaných wavkách. Tedy odfuk menší trubkou, aby se minimalizovalo přisávání odpadního vzduchu.

Od: liopleurodont
Datum: 07.09.13 21:01

Také se zabývám podobnými otázkami.

Osobně bych řešil vstup přes nějaký vstupní vzduchový filtr . Kdysi jsem na něco takového koukal, teď to nemohu najít. Bylo to bez rekuperace, která to jinak dost prodražuje a odvádí vzduch téměř ve stejném místě, jako je přívod. Ale vzduch by měl přece projít celým bytem, i jádrem.

A nebylo by příjemné, mít v bytě minimum prachu?

(pokud někdo má nějaké tipy na takové filtry, nebo dokonce zkušenosti s nimi, sám budu rád, když sem dá odkazy)

Odtah bych řešil přes centrální odsávání- zde je velký problém, jak to v některých domech funguje, někdy tam mají větrníky Lomanco - takže vůbec.

Celkem jednoduché by pak bylo, mít oba ventilátory napojené na časový spínač, který by je zapnul současně a několikrát denně, nejlépe v době, kdy nebýváte doma, což by se asi muselo doladit, ale to není tak složité. Většinou stačí časová spínací zásuvka.

Jak chcete řešit prostup fasádou, nebudou sousedi brblat? Napráskají Vás na národní výbor a budete mít problémy.

Od: rnk*
Datum: 07.09.13 22:57

Jak jste přišel na to, že rekuperace odvádí vzduch téměř ve stejném místě, jako je přívod? Ledaže by to montoval idiot a ještě bez projektu. Rekuperace má přívod a odvod vzduchu každý v jiné místnosti. Odtah z kuchyně, koupelny a WC a přívody v obytných místnostech. Filtry jsou standardní součástí rekuperačná jednotky. Kdo nechce šetřit na topení, ale jen na pořizovacích nákladech, může si pořídit řízené větrání. Odtah je stejný jako u rekuperace a přisává se klapkami pod okny.

Větrání má běžet NEPŘETRŽITĚ s malým průtokem vzduchu. Nic se nazapíná ani nevypíná. Jen se někdy manuálně zvýší výkon (otáčky) ventilátoru.

Datum: 09.09.13 23:02

Prostup fasádou naštěstí mám od zrušené karmy, nemám však z prostupu komín, že bych měl komínový efekt v potrubí.

Datum: 07.09.13 21:18

těmi 150mm toho moc neprojde i s ohledem na velikost objemu místnosti. Vzduch odsávejte ven a tím se sám z venku bude nějaký přisávat. Snad tam nemáte jen jedno okno, stačí když bude třeba v kucchyni poptevřená ventilačka a vzduch bude tudy proudit dovnitř.

Od: moula*
Datum: 07.09.13 21:40

Doporučuji použít spínání podle obsahu CO2, což je zásadní. Je na to čidlo. Ale víc o tom nevím.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.