Jak správně topit?

Od: Datum: 04.09.13 09:42 odpovědí: 3 změna: 04.09.13 11:57

Dobrý den,

nastěhovala jsem do podnájmu, ve kterém je el. kotel se 4 radiátory s termoventilem. Mám zkušenost pouze s centrálním vytápěním a s plynem - obojí v zatepleném domě. Vůbec netuším, jak správně topit el.kotlem tak, abych zbytečně neprotopila moc peněz. Jsou zde plastová okna, ale dům zateplený není. Přes noc topení nepotřebuji mít puštěné, spím raději v chladnu, přes den jsem v práci. Nevím, jestli topení pouštět až po návratu z práce samozřejmě na plno, aby se byt vytopil a na noc zase vypnout. Nebo zapínat už ráno, nechat jen temperovat po celý den a na noc vypnout?

Budu ráda za každou odpověď. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 04.09.13 09:51

Dobrý den.

Nám se osvědčilo v době naší nepřítomnosti mít termostat nastavený na 17 stupňů, přes noc na 19.

Jsme-li doma, máme termostat na 20 - 21 stupňů. Pokud topení, nejste-li doma, vypnete úplně, nic neušetříte. byt je studený a než se znovu vyhřeje, spotřeba energie je velká.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.09.13 10:03
avatar
Většinou to tak bývá, že teplo, které ztratíte při netopení, musíte topením nahradit!
Záleží na požadavcích. Když chcete přijít do teplého, nastavte termostat na kotli na určitou teplotu, třeba na 15 stupňů, kotel bude v průběhu dne na ně hřát a byt tolik nevychladne. Po příchodu domů přidáte na termostatu kotle na vyšší - pohodovou teplotu, kterou v bytě brzo dosáhnete. Ten rozdíl proti vychladnutému bytu bez topení nebude tak velký.
Pokud nebude vadit nízká teplota při příchodu, zapnete topení na plno, vysokou teplotou otopné vody dostanete teplo do bytu za určitý čas. Třeba vyzkoušet, každý kotel jinak topí, každý byt má jiné ztráty.
Ale většinou se všichni shodnou, že je lepší topit průběžně, ne nárazově.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: topic
Datum: 04.09.13 11:57

Lepší je topit na stálou nízkou teplotu, kolísání max. o 2-3°C, např. přes noc a když jste pryč 18°C a když jste doma tak obývák 20-21°C (vyšší teploty jen pro zmrzlou návštěvu), chodby a ložnice trvale 18 nebo i míň (ale tak aby teplota neklesla pod rosný bod).

Zapisujte spotřebu el. a teploty+počasí a podle toho hledejte kdy to topí nejúsporněji.

Pokud zavedete svetry a stálých 17°C jako v Anglii, tak oproti 22° ušetříte třetinu energie.

Střídat vypnutí a plný výkon = vyšší spotřeba, navíc z vychladlých zdí jde chlad.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.