Jak zvýšit napětí v zásuvce

Od: Datum: 03.09.13 21:15 odpovědí: 18 změna: 16.09.13 16:27

Zdravím, potřeboval bych poradit se zapojením lustru v bytě v paneláku. Nesvítí a zkoušečka mi na drátech ukazuje napětí 12 V. Stejně tak ukazuje napětí na drátech na spínači. Všude jinde v bytě ukazuje klasických 220 V. Lustr je v pořádku, žárovka není prasklá, problém bude asi v tomto. Netuší někdo, jak zvýšit napětí na toto světlo v obýváku nebo to jinak opravit? Díky moc za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.13 21:17

No napadají mě jen dvě věci. 1. Buď je někde přerušený drát a napětí je jen indukce.

2. někde je trafo a lustr je konstruován na 12V žárovky

Ohodnoceno: 3x

Od: meltin*
Datum: 05.09.13 08:07

Trafo jsem nanašel, hledám přerušené a uvolněné dráty:) Díky za radu

Datum: 03.09.13 21:39

Hledej to trafo.

Ohodnoceno: 2x

Od: hop®
Datum: 03.09.13 21:47

Jaká zkoušečka? Rozsvítí to 12V žárovku?

doplněno 03.09.13 21:56:

Fido, tazatel naměřil možná nějakým multimetrem 12V, proto by to 12V žárovka měla přežít, takže ta se buď rozsvítí (je tam asi trafo) anebo nerozsvítí (je naindukováno)!

doplněno 03.09.13 21:57:

... v lustru trafo nebude, když má 12V už ve vypínači...!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.09.13 21:49

HOPe rozsvítí .. cca na 1 a pul vtežiny než se rozletí.

doplněno 03.09.13 21:51:

p.s. umíte vyšroubovat žárovku? Umíte číst? Napište nám data, které přečtete na žárovce. Pokud to jsou 12V žárovky, tedy předpokládám, že asi nějaké bodovky, tak je snad logické, že tak bude 12V. Trafo může být kdekoli, třeba v samotném lustru, třeba u vypínače, kdekoli v krabici, nebo hnedka někde v rozvodné skříňce ...

doplněno 04.09.13 23:18:

HOPE tazatel ani neumí číst: CO JE NAPSANO NA ZAROVCE

je ta otazka jasná? Pokud je tam napsáno 60W 12V hledáme jiné vysvětlení než když tam bude 60W 240V , .. myslíš, že mě pochopil?

doplněno 05.09.13 13:03:

HOPE (ahoj), pokud má trafo ve vypínači, pak je věc vyřešena. Škoda, že není schopen opsat co je na žárovce :(

Datum: 05.09.13 08:04

Vážený pane fidonete, jsem si jistý, že se Vaše ego vyléčilo. Doufám, že jste si do mě rýpnul dostatečně na to, abyste byl sám se sebou spokojený. Vy žádné vysvětlení očividně nehledáte, radit nechcete, jen se chcete pohádat. Bohužel Vám k tomu nemůžu sloužit. Ostatním děkuji za rady a nápady.

Od: buss®
Datum: 03.09.13 21:50

No a co je na žárovkách, na jaké napětí jsou, jaké jsou to žárofky, závit?

Datum: 05.09.13 13:02

Buss, zdravím.

Neryjte do Meltina, aby Vám řekl co je napsáno na žárovce, zatím jsem mu to napsal 2x a jen má pocit že do něj ryjeme a zvyšujeme si ego. A že stejně nechceme nebo neumíme poradit. A nepředpokládám, že by byl schopem říct zda ma E27 nebo E14, i když by tato infaomace zase něčemu nasvědčovala.

Škoda, člověk chce poradit, a tazatel kolem sebe máchá rukama.

Vážený pane fidonete, jsem si jistý, že se Vaše ego vyléčilo. Doufám, že jste si do mě rýpnul dostatečně na to, abyste byl sám se sebou spokojený. Vy žádné vysvětlení očividně nehledáte, radit nechcete, jen se chcete pohádat. Bohužel Vám k tomu nemůžu sloužit. Ostatním děkuji za rady a nápady. Fakt mě ale pobavil, asi si myslí, že má jediná starost, je tady sedět a rýt do nějakého anonyma :D

Datum: 03.09.13 22:52

DODATEK K INFORMACÍM

ZKOUŠEČKA JE OD FIRMY SOLIGHT V22

Žárovka je běžná (lustr má pouze jednu) 60W s širokou objímkou. Celý lustr i s žárovkou jsem zapojil do ložnice a funguje tam naprosto v pořádku. Víc informací jako laik nezvládnu poskytnout.

Od: hop®
Datum: 03.09.13 23:15

Tohle je velmi "orientační" zkoušečka. Jako laikovi Vám doporučím pozvat si na řešení problému elektrikáře, tento problém po internetu asi nevyřešíme...

Datum: 03.09.13 23:41

Zeptám se možná hloupě, ale před tím tam ten lustr normálně svítil a najednou přestal nebo to jsou experimenty v nově pořízeném bydlení, o kterém zatím nevíte co a jak vám předchozí majitel zanechal? To, že je tam zrovinka 12V by mohlo znamenat, že to někdo upravil např. pro nějaké ledkové žárovky. Mimochodem, je těch 12V stejnosměrných nebo střídavých? Každopádně bych pozval aspoň nějakou znalou osobu aby se na to podívala. Zvyšování napětí určitě nění cesta. Sice existují věcičky jako měnič napětí, ale pokud v tomto případě by to byl nejspíš takový rovnák na ohejbák. Samozřejmě je možné, že těch 12V je opravdu jen nějaká náhodně naindukovaná hodnota a problém bude úplně v něčem jiném. Každopádně, pokud nevíte co děláte, radši se v elektrice nevrtejte. Může vás to stát i život...

Datum: 05.09.13 08:06

Světla tam ,,prý fungovala jen tam byl jiný lustr. Otázka je, nakolik chtěl majitel říkat pravdu. Těch 12 V je pravděpodobně orientačních, podle typu zkoušečky to bude něco mezi 1 V - 35 V.

Od: buss®
Datum: 05.09.13 08:55

No tak buď je tam chyba, co se měří je naindukované, chtělo by to zatížit, co to potom ukáže. Nebo tam byly bodovky aj. a pak někde to trafo musí být, ale to byste už našli když byl byt prázdný. Co to tak měřit vadaskou? A vše ostatní normální, zásuvky...

Od: mkat®
Datum: 05.09.13 12:44

A čo tak zapojiť luster+žiarovku ,zapnuť a merať.Ak tam namera 12 V tak je tam trafo.Ak už nenamera nič tak je niekde odpadnuty drot.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.09.13 14:20

Díky, zkusím a ověřím :)

Datum: 05.09.13 15:26

to je nejlepší ... někdo doma něco zjistí snaží se to nějak sám vykutit a potom teda když je to ještě horší tak už si opravdu někoho pozve a řekne "ono to najednou samo" ... Pozvěte si elektrikáře.

Datum: 16.09.13 14:49

Dobrý den,

trafo v obvodu určitě nemáte a 12V, které jste orientační zkoušečkou naměřil je jen v důsledku indukce - zkoušečka mám 12V jako nejmenší možný rozsah, ve skutečnosti tedy měříte něco mezi 0 - 12V, typoval bych tak 3V.

S jistou určitostí máte v obvodu přerušený vodič. Vzpomeňte si, jestli jste v poslední době neprováděl v bytě nějaké činnosti spojené s vrtáním do zdi, případně se rozpoměňte, jestli podobné věci neprováděli v poslední době sousedé. V panel. domech se může velice snadno stát, že Vás od části elektrifikace odříznou nevědomky právě sousedi ve vedlejším bytě.

Každopádně si na identifikaci problému pozvěte odborníka. S vaší zkoušečkou toho moc nezměříte a obávám se, že takto na dálku Vám nikdo z nás nebude moci poradit.

Datum: 16.09.13 16:27

Děkuji za rady. Problém jsem již vyřešil, každopádně jedna část závady spočívala ve starém přerušeném hliníkovém kabelu, druhá pak v naprosté absenci elektříny v přívodním kabelu, takže jsme vytvořili s kolegou elektrikářem jakýsi most z vedlejší zásuvky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.