Výměna expanzní nádoby

Od: Datum: 03.09.13 15:26 odpovědí: 15 změna: 05.09.13 15:59
avatar

Dobrý den, potřebuji rychlou radu. Chtěl jsem natřít expansku a po vypuštění jsem zjistil, že je děravá. Chválabohu, že nezačala téct minulou sezónu. Je to čtvercová nádoba objem 50litrů(otevřená), rodinný dům, přízemí, staré rozvody větších radiátorů a průměrů trubek. Kotel Dakon DOR16(je malý, měl jsem zvolit větší), 2 poslední radiátory hřejí polovičně. Když už budu dávat novou nádobu, chtěl jsem se zeptat, jestli by neměla být větší, aby se zvýšil v systému tlak(teď je max 25kPa), a tímpádem by tyto dva radiátory více topily? Jen tak mě to napadlo, jestli by to pomohlo? Mám dva nerezové pivní padesátilitrové sudy, mohl bych je využít zhlediska úspory i životnosti, ve spodní části je propojit. Jaký průměr by mělo být propojení, když uvážím, že by to šlo? A ještě jeden dotaz. Nemám žádné znalosti o uzavřené expanzní nádobě. Nedalo by se k tomuto tyto sudy využít? Poradí by někdo, jakým nejlepším způsobem bych mohl výměnou zlepšit teplotu radiátorů? Třeba to někdo bude vědět, v tom horším případě, nechám udělat tu samou nádobu a pojedu postaru. Moc děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lego®
Datum: 03.09.13 16:01
avatar

Tlak v systemu nezvetsis jenom zvetsenim expanzni nadoby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 03.09.13 16:50

Objem otevřené expanze nemá na tlak v systému vliv, rozhodující je výška sloupce vody - jedině dát expanzku podstatně výš (cm nehrají roli).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.13 16:55
avatar

jednak že otevřený systém funguje víceméně bez tlaku a za druhé, zvýšení tlaku neznamená, že vám topení bude více topit. Tlak v trubkách a tepelný výkon kotle spolu nijak nesouvisí.

Expansní nádoba má pouze jeden význam, umožnit tepelnou roztažnost vody. To je její hlavní funkce. Nemá smysl ji zvětšovat, protože zvětšením ničeho nedosáhnete.

Jestli vám málo topí některé radiátory, pak možná máte slabý kotel. Pak se nedá nic dělat, jen slabý kotel vyměnit za silnější.

Druhá možnost je, že máte špatně dimenzované trubky nebo příliš mnoho odboček, ohybů a kolen po cestě od kotle k radiátorům. Tento problém se řeší oběhovým čerpadlem. Lepší způsob není.

Radím, zavolejte topenáře profesionála. Ten vám řekne více.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.09.13 17:19
avatar

O oběhovém čerpadle jsem uvažoval, ale bojím se, že až začne voda cirkulovat rychleji, ucpou se mi radiátory. Mají už skoro doslouženo a v systému bude dost bordelu. No nic, je to starý barák a budu muset uvažovat o rekonstrukci...

Datum: 03.09.13 18:25
avatar

věřte tomu že ty trubky budou vevnitř jako nové a i kdyby je možné před něj namontovat hrubý filtr

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kjanik112*
Datum: 03.09.13 22:02

Rozhodně použijte původní typ expanzky-je bezúdržbová, bez starostí. Tlaková expanzka se dává jen tehdy, je-li to nutné. Její provoz je složitější, údržba náročnější.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.09.13 22:12
avatar

Už jsem to tak trošku studoval, dám tam zpět otevřenou. Původní má 50 litrů, díval jsem se na novou, našel jsem jen 40 litrů, to bude asi málo. Uvažuji o nerezovém sudu, který nechám upravit. Děkuji za odpovědi.

Datum: 04.09.13 10:20

Máte-li ten sud a není-li vám líto ho na to použít, stačí vespod udělat vývod a nahoře díru aby tam mohl případný vzduch.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.13 11:16
avatar

Ještě tam budu muset ale udělat přepad, když bude voda někdy vařit, aby měla kde odtékat. Poradím se s odborníkem. Sudů mám dost.

Od: jirbar*
Datum: 05.09.13 15:59

Podle toho kde ta expanzka je. Může tam být i třetí trubka s ventilem a expanzka se v největších mrazech vytápí. Ovšem i v případě dvou trubek které nejsou ve "zkratu" ve sklepě připojím pořádné trafo a za chvíli topím. Vím o čem píšu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 04.09.13 13:34

Můžeš vysvětlit, čím je provoz uzavřené expanze složitější? Nestaráš se o ní, nemusíš hlídat hladinu, pouze na začátku sezony zkontroluješ tlak v balonu a i to dělám tak jednou za tři roky, nebo až když příliš lítá tlak. Navíc na rozdíl od otevřené nerezne, tedy mnohem míň protože tam není přístup vzduchu, takže mi vysvětli, proč by byla složitější? Naopak, je mnohem jednodušší, proto si ji lidi dávají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bgmaniac*
Datum: 04.09.13 14:56

Hlavní výhoda uzavřené expanzky je to, že ji můžete mít téměř kdekoliv - nemusí být v nejvyšším bodě, tj. obvykle někde na půdě a nehrozí její zamrznutí. Jinak já mám otevřenou a naprosto bez problémů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bgmaniac*
Datum: 04.09.13 15:33

Ještě je třeba uvědomit si jednu věc, pokud byste měnil otevřenou expanzku za uzavřenou tlakovou - obvykle je NUTNÉ doplnit kotel o dochlazovací smyčku, která není u otevřené expanzky nutná - ta Vám v případě uvařeného kotle prostě vystřelí, přeteče - u uzavřené hrozí díky enormnímu tlaku výbuch kotle, případně povolí někde něco jiného, proto je nutná ta dochlazovací smyčka. Je to obvykle i zmíněno v návodu ke kotli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 04.09.13 21:29

K Radilovi: Samozřejmě, že dokud je vše nové, není problém. Horší je, až začne membrána propouštět. To se často obtížně diagnostikuje, dovnitř není vidět. V praxi se mi už mockrát stalo, že majitel expanzky volal ohledně závady, začal jsem mu popisovat případný problém a co má vyzkoušet. Často řekl:To je pro mě moc složité, přijeďte mi to udělat. Zatímco klasická expanzka je tak primitivně jednoduchá, že už nemúže být jednodušší, tu každý pochopí. Jste-li s Vaší expanzkou spokojený, nebudu Vám to vyvracet, každý má svůj náhled, odvozený ze své vlastní. praxe. Mimo to nepatřím mezi lidi, kteří budou každého faráře přesvědčovat, že Bůh není.

doplněno 04.09.13 21:31:

Bgmaniac-dobrý náhled.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.09.13 15:50
avatar

Děkuji všem za rady. nakonec jsem se rozhodl, že nechám udělat tu samou otevřenou a nebudu mít problémy s úpravami. Je sezóna švestek, je jich strašně moc a čas je vzácný. Ještě jednou díky.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.